Muzeologia studia - kierunek studiów

 

Dla kogo ten kierunek

Studia muzeologiczne zdobyły swoją popularność już w latach 80. i 90. XX wieku. Dotychczas była to dziedzina traktowana jako „specjalizacja” bardziej niż osobna nauka czy dziedzina. Jednak od tego czasu muzeologia nieustannie się rozwija i stąd powstało zapotrzebowanie na specjalistów w tym zakresie. Obecnie to już nie tylko zakurzone gabloty, ale ciekawa możliwość popularyzacji wiedzy. Jeżeli zatem interesujesz się historią, sztuką lub kulturą to Muzeologia może być świetnym początkiem Twojej przyszłej kariery zawodowej w tej dziedzinie!

 

Program studiów i przedmioty

Czego nauczysz się w ramach studiów na kierunku Muzeologia? Studia kształcą w zakresie podstaw archeologii, historii, historii sztuki i etnografii. Obce nie będą Ci także działania nowoczesnych muzeów. Zapoznasz się z funkcjonowaniem takich instytucji ważnych dla polskiej i europejskiej kultury, reprezentujących różne jej dziedziny. Co więcej, studia będą okazją do zagłębienia wiedzy na temat muzeologii ogólnej, archeologii, etnologii, historii czy historii sztuki. Atutem studiów na kierunku Muzeologia jest możliwość kontaktu z wybitnymi działami sztuki oraz dokumentami archiwalnymi. Będzie to okazja dla Ciebie do wykazania się zdolnościami plastycznymi oraz organizacyjnymi. Jednym zdaniem, studia koncentrują się na edukacji muzealnej, czego nie oferuje żaden inny kierunek studiów.

 

Praca po studiach

Gdzie znajdziesz zatrudnienie jako absolwent kierunku Muzeologia? Studia mają na celu wykształcenie średniego personelu muzelanego odpowiedzialnego za spektrum działań muzealnych: od gromadzenia, przechowywania i katalogowania zbiorów aż po przygotowania ekspozycji oraz prowadzenia działań edukacyjnych. Jeżeli zatem chcesz interesujesz się przeszłością i możliwością jej popularyzacji we współczesnych realiach to Muzeologia jest kierunkiem, który na pewno warto wziąć pod uwagę podczas wyboru Twojej przyszłej ścieżki edukacyjnej!

WAŻNE TEMATY

Jakie przedmioty zdawać na maturze?

Żeby dostać się na studia na kierunku muzeologia, na większości uczelni przy rekrutacji brane są pod uwagę następujące przedmioty maturalne: język polski, język obcy, historia, WOS, historia sztuki, matematyka, język łaciński i kultura antyczna, geografia, biologia.

szczegółowe wymagania na uczelniach

GDZIE STUDIOWAĆ KIERUNEK MUZEOLOGIA

Województwo
Miejscowość
Typ studiów
Tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
typ studiów
tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

CZĘSTO WYBIERANE

Miasto
SORTOWANIE:

SPECJALNOŚCI / ŚCIEŻKI KSZTAŁCENIA NA KIERUNKU MUZEOLOGIA

Tryb studiów
Typ studiów
Miasto
Województwo
SORTOWANIE:

Nic nie znaleziono

Zobacz inne kierunki Historyczne

Typ studiów
Województwo
SORTOWANIE:

Wiedza, którą zdobędziesz, studiując muzeologię

Absolwent powinien posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:
  • u dziejów sztuki polskiej, europejskiej i pozaeuropejskiej – z okresu czasów starożytnych po współczesności posługiwania się językiem specjalistycznym z obszaru historii sztuki,
  • prac pomocniczych w zakresie: dokumentacji zabytków, przygotowania wystaw dzieł sztuki, upowszechniania sztuki oraz obrotu dziełami sztuki,
  • języka obcego na poziomie biegłości B2 Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego Rady Europy oraz posiada umiejętności posługiwania się specjalistycznym językiem angielskim z zakresu kierunku kształcenia.

Sprawdź w jakim trybie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

MUZEOLOGIA STUDIA STACJONARNE

Sprawdź jakiego typu znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:

MUZEOLOGIA STUDIA I STOPNIA

MUZEOLOGIA STUDIA II STOPNIA

Jaka praca, czyli gdzie będziesz pracował po kierunku muzeologia

Absolwent kierunku muzeologia znajdzie zatrudnienie w/jako:
  • pracownik muzeum,
  • pracownik instytucji kulturalnych,
  • pracownik w placówkach oświatowych,
  • pracownik skansenu,
  • pracownik wiosek edukacyjnych.

MIASTA, KTÓRE OFERUJĄ STUDIA NA KIERUNKU MUZEOLOGIA

Komentarze (0)