Ochrona i inżynieria środowiska przyrodniczego
Szczecin
Pokaż
Studia na kierunku Ochrona i inżynieria środowiska przyrodniczego to studia inżynierskie lub magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 2 lata (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (magistra).
Studia na kierunku ochrona i inżynieria środowiska przyrodniczego | |
---|---|
Rok akademicki | 2024/2025 |
Forma studiów | stacjonarne |
Poziom studiów | studia II stopnia |
Czas trwania | 2 lata (studia II stopnia) |
Uczelnie
Studia na kierunku ochrona i inżynieria środowiska przyrodniczego możesz podjąć na 1 uczelni publicznej w trybie stacjonarnym (dziennym) | ochrona i inżynieria środowiska przyrodniczego - uczelnie >
*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.
szczegółowe wymagania na uczelniach
Terminy rekrutacji
Czas trwania
Przedmioty maturalne
Limity
Progi
Dalsza część artykułu pod reklamą
Program studiów i przedmioty
Przykładowe przedmioty w programie studiów na kierunku ochrona i inżynieria środowiska przyrodniczego: monitoring środowiska, fitosocjologia z elementami ochrony krajobrazu, rośliny drzewiaste i ich rola w biosferze, wykorzystanie roślin w medycynie i gospodarce, wpływ czynników środowiskowych na genom i epigenom.
Jaką wiedzę zdobędziesz w toku studiów i jakimi umiejętnościami będziesz mógł się pochwalić jako absolwent tego kierunku? Zyskasz popartą badaniami świadomość dotyczącą aktualnego stanu środowiska naturalnego w Polsce i na świecie, która będzie dla Ciebie punktem wyjścia do dalszych badań.
W oparciu o wiedzę i stopniowo zdobywane umiejętności będziesz w stanie projektować autorskie rozwiązania służące poprawie jakości środowiska i ochronie jego zasobów. Dowiesz się jakie rozwiązania techniczne są przydatne w pracy inżyniera środowiska i nauczysz się z nich korzystać.
Będziesz w stanie przygotowywać symulacje i analizy przydatne w diagnozowaniu i rozwiązywaniu problemów badawczych w rozwijanej przez Ciebie dziedzinie. Poznasz przepisy prawa porządkujące system ochrony przyrody w Polsce, zaznajomisz się z katalogiem obszarów chronionych, zagrożonych gatunków fauny i flory oraz sposobami ich monitorowania i ochrony.
Zostaniesz przygotowany do wykonywania ekspertyz środowiskowych i planów ochrony, opanujesz specjalistyczny język z zakresu problematyki środowiskowej a podstawy ekonomii i zarządzania pozwolą Ci szerzej i pełniej rozumieć problemy ekologiczne, zarówno w lokalnym jak i globalnym ujęciu.
Absolwent powinien posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:
Dalsza część artykułu pod reklamą
Ignorancja wobec zagadnień i problemów związanych ze środowiskiem naturalnym zdecydowanie nie jest dziś w modzie – mamy coraz większą świadomość wartości, jaką jest przyroda, wiemy, jak wpływa na nią coraz szybszy rozwój cywilizacyjny, dopuszczamy do siebie myśl o tym, że nie jesteśmy jedynymi użytkownikami zasobów planety, ale jako jedyni możemy świadomie o nią dbać.
W czasach, w których co kilka lat mierzymy się z faktem całkowitego wymierania jakiegoś gatunku a do naszych uszu docierają informacje o tym, że zużyliśmy prawdopodobnie 70 procent zasobów naturalnych Ziemi, kwestia zmodyfikowania niszczącego kierunku rozwoju, wprowadzenia zmian w modelu cywilizacyjnym i zaangażowania się w przedsięwzięcia ekologiczne, staje się nie tyle istotna, co absolutnie konieczna. Mamy jednak w zwyczaju ignorować symboliczną próchnicę natury tak długo, aż zepsuje się ząb, którego nikt nie będzie już w stanie wyleczyć.
Osoby, które aplikują na kierunek ochrona i inżynieria środowiska przyrodniczego zdobędą wszechstronne wykształcenie techniczne i przyrodnicze.
Studia na kierunku Ochrona i inżynieria środowiska przyrodniczego możemy podzielić na:
1. Poziom:
2. Forma:
Powyższe studia są dostępne jedynie w trybie stacjonarnym, w którym zajęcia odbywają się od poniedziałku do piątku. Jeżeli więc możesz sobie pozwolić na codzienną obecność na uczelni i pełne poświęcenie się nauce, to taka forma kształcenie będzie dla ciebie idealnym wyborem.
Program kształcenia na powyższym kierunku będzie oscylował wokół nauk przyrodniczych, biologicznych, technicznych i ścisłych. W planie zajęć znajdzie się wiele ciekawych i zarazem rozwijających przedmiotów powiązanych z powyższymi zagadnieniami. Oto wybrane z nich:
Jako student kierunku ochrona i inżynieria środowiska przyrodniczego zdobędziesz wiele cennych umiejętności praktycznych i kompetencji zawodowych, które z powodzeniem wykorzystasz w swojej przyszłej pracy zawodowej. Przede wszystkim nauczysz się podejmować działania na rzecz ekologii i ochrony środowiska przyrodniczego.
Ponadto poznasz podstawy projektowania przestrzennego oraz monitoringu środowiska naturalnego. Ważnym elementem kształcenia będzie nauka języka angielskiego i specjalistycznej terminologii branżowej, co zwiększy twoje szanse na karierę w środowisku międzynarodowym.
Jeśli masz w sobie wrażliwość ekologiczną, ale chciałbyś znacznie poszerzyć swoją świadomość w tym temacie, w Twojej naturze leży reagowanie na problemy, cenisz interwencyjność i zaangażowanie w lokalnie i globalnie ważne tematy, zależy Ci na zdobyciu wykształcenia inżynierskiego, które będziesz mógł realnie wykorzystać w pracy nad poprawą stanu środowiska naturalnego, studia na kierunku ochrona i inżynieria środowiska przyrodniczego znakomicie wpiszą się w Twoje oczekiwania.
5. Gdzie studiować Ochronę i inżynierię środowiska przyrodniczego
Popularne uczelnie na których można studiować kierunek Ochrona i inżynieria środowiska przyrodniczego:
Dalsza część artykułu pod reklamą
Studia na kierunku Ochrona i inżynieria środowiska przyrodniczego trwają 2 lata (studia II stopnia).
Jeżeli zdecydujesz się na studia drugiego stopnia, na naukę poświęcisz półtora roku, czyli trzy semestry lub dwa lata, czyli cztery semestry. Po upływie tego czasu i obronie pracy dyplomowej zdobędziesz tytuł magistra.
Dalsza część artykułu pod reklamą
Praca po studiach
Jakie perspektywy zawodowe otworzą się przed Tobą, kiedy ukończysz studia na kierunku ochrona i inżynieria środowiska przyrodniczego? Wrażliwość ekologiczna w połączeniu ze specjalistyczną wiedzą i umiejętnościami praktycznymi pozwolą Ci na rozważanie zatrudnienia w służbach ochrony przyrody (działających przy parkach narodowych i rezerwatach), fundacjach i organizacjach działających na rzecz ochrony środowiska czy w firmach i przedsiębiorstwach działających w oparciu o niezbędne ekspertyzy, oceniające wpływ działalności przemysłowej lub usługowej na przyrodę.
Z powodzeniem sprawdzisz się także w roli pracownika laboratoriów badawczych i kontrolnych, specjalisty w zakresie gatunków fauny i flory zatrudnionego przy ogrodach botanicznych i zoologicznych lub pracownika administracji – rządowej, samorządowej i związanej z funkcjonowaniem Unii Europejskiej.
Absolwent kierunku ochrona i inżynieria środowiska przyrodniczego znajdzie zatrudnienie w/jako:
Dalsza część artykułu pod reklamą
Sprawdź w jakiej formie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:
Ochrona i inżynieria środowiska przyrodniczego studia stacjonarne
Sprawdź na jakim poziomie znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:
Ochrona i inżynieria środowiska przyrodniczego studia II stopnia
Dalsza część artykułu pod reklamą
Dalsza część artykułu pod reklamą
Dalsza część artykułu pod reklamą
Miasta, które oferują studia na kierunku Ochrona i inżynieria środowiska przyrodniczego
Dalsza część artykułu pod reklamą
Teraz najważniejsze |
Ciekawe
|
|
gdzie studiować |
|
|
Nadchodzące wydarzenia