Studia drugiego stopnia w zakresie finansów i rachunkowości pozwolą Ci zapoznać się z zaawansowanymi metodami analitycznymi. Studenci nauczą się tworzyć biznesplany i portfele inwestycyjne. Kształcenie umożliwi ocenę sytuacji finansowej przedsiębiorstw, ocenę ryzyka projektów inwestycyjnych, a także zdolności kredytowej.
Studia magisterskie są przeznaczone dla absolwentów, którzy posiadają tytuł licencjata/inżyniera lub magistra. W trakcie tego etapu edukacji będziesz miał/a okazję rozwinąć zgłębione już zagadnienia, a także zdobyć dodatkowe kompetencje, które umożliwią pracę na zupełnie nowych stanowiskach. Od kandydatów oczekuje się analitycznego myślenia i zainteresowania naukami ścisłymi, giełdą, a także poprawnym funkcjonowaniem przedsiębiorstw.
Typ i tryb studiów
Studia na kierunku finanse i rachunkowość możemy podzielić na:
1. Typ:
2. Tryb:
-
studia stacjonarne
-
studia niestacjonarne
Studia na kierunku finanse i rachunkowość w Bydgoszczy realizowane są w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia licencjackie, które trwają 3 lata. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające 2 lata.
Uczelnie w Bydgoszczy umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.
Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.
Program studiów i przedmioty
Studia drugiego stopnia w ramach finansów i rachunkowości umożliwiają zdobycie dodatkowych kompetencji oraz rozwinięcie wprowadzonych na studiach pierwszego stopnia zagadnień. W zależności od wybranej uczelni w siatce zajęć znajdziesz takie przedmioty jak:
-
planowanie i budżetowanie w jednostkach gospodarczych,
-
zarządzanie ryzykiem finansowym z wykorzystaniem instrumentów pochodnych,
-
programy i fundusze wspierające przedsiębiorczość w UE,
-
finansowanie rozwoju przedsiębiorstwa,
-
obsługa kadrowo-płacowa przedsiębiorstw,
-
konsolidacja sprawozdań finansowych.
Studenci uczęszczają na zajęcia obligatoryjne, fakultatywne i specjalizacyjne. Zapoznają się z rachunkowością finansową według krajowych regulacji prawnych, ale i uregulowań międzynarodowych, a także zdobywają umiejętności przydatne do rozliczeń i transakcji finansowych.
Gdzie studiować na kierunku finanse i rachunkowość w Bydgoszczy
Kierunek finanse i rachunkowość (studia II stopnia) - uczelnie w Bydgoszczy