Program studiów i przedmioty
Studenci finansów i rachunkowości muszą być przygotowani do trudnych zadań, wymagających od uczestników zajęć zdolności analitycznych i matematycznych – czasem technologicznych. W pierwszych latach przyszli finansiści uczą się stosowania profesjonalnych narzędzi niezbędnych m.in. do prowadzenia analiz, planowania strategii ekonomicznych czy minimalizowania ryzyka finansowego.
Przykładowe przedmioty na kierunku finanse i rachunkowość:
-
matematyka;
-
ekonometria i prognozowanie;
-
podatki w działalności gospodarczej;
-
czy uproszczone formy ewidencji.
Program kierunku przewiduje przedmioty zarówno o ogólnym charakterze, które pozwalają studentom poznać podstawowe czynniki wpływające bezpośrednio na sytuację ekonomiczno-gospodarczą przedsiębiorstw lub jednostek administracyjnych, jak i specjalizacyjne.
W siatkę dydaktyczną wpisane są zatem przedmioty takie jak:
-
prawo finansowe i podatkowe;
-
prawo gospodarcze;
-
podstawy prawa cywilnego.
Studenci mogą wybrać jedną ze specjalizacji, która najbardziej odpowiada ich potrzebom, zainteresowaniom i predyspozycjom. Dzięki temu absolwenci finansów i rachunkowości poznają nowoczesne rozwiązania technologiczne, zastosowanie swojej dziedziny w biznesie międzynarodowym czy sposób zarządzania giełdami finansowymi.
Oprócz tego uczelnie w Bydgoszczy przygotowały dla swoich studentów bogatą ofertę specjalizacji takich jak:
-
giełdy i rynki finansowe;
-
international business;
-
bankowość i innowacje finansowe itd.
Nabywane umiejętności
Studenci tego kierunku powinni być przygotowani w szczególności na zdobywanie wiedzy oraz umiejętności z zakresu różnorodnych przedmiotów ścisłych. Finanse i rachunkowość pozwalają przyszłym specjalistom przeanalizować dokładnie funkcjonowanie przedsiębiorstw krajowych i międzynarodowych, a także poznać charakterystykę podstawowych problemów z zakresu m.in. bankowości, ubezpieczeń, finansów publicznych, prawa i administracji czy uwarunkowań działalności gospodarczej.
Uczestnicy zajęć poznają strukturę systemu podatkowego. W trakcie swoich działań korzystają oni z narzędzi oraz metod z zakresu ekonomii, finansów i rachunkowości. Ponadto studenci umiejętnie interpretują dane z dokumentów i sprawozdań finansowych, a także prowadzą efektywne analizy ekonomiczne.
Studenci finansów i rachunkowości przygotowywani są m.in. do przygotowywania dokumentacji finansowo-księgowej do celów ewidencyjno-decyzyjnych organizacji, a także oceniania przyczyn i skutków występowania określonych zjawisk ekonomiczno-finansowych w warunkach współczesnej gospodarki rynkowej.
Uczestnicy zajęć dokonują analizy i oceny podstawowych zjawisk gospodarczych i finansowych, w tym sytuacji majątkowej i finansowej podmiotów gospodarczych. Przyszli specjaliści szkoleni są w zakresie czynności niezbędnych do zainicjowania oraz prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Studenci zdobywają kompetencje związane z organizacją i zarządzaniem.
Polecane:
Jakie są specjalności na finansach i rachunkowości w Bydgoszczy
Współczesne studia z finansów i rachunkowości charakteryzują się tym, że bardzo często studenci tego kierunku otrzymują wybór specjalności i ścieżek kształcenia.
Popularne specjalności na kierunku finanse i rachunkowość w Bydgoszczy: finanse i bankowość, obsługa kadrowo-płacowa i rachunkowość mśp, bankowość i innowacje finansowe, rachunkowość przedsiębiorstw i finanse...
Sprawdź specjalności na finansach i rachunkowości w Bydgoszczy
Czy warto iść na studia z finansów i rachunkowości
Finanse i rachunkowość to kierunek kształcenia, który od lat zaliczany jest do grona kierunków perspektywicznych. Co to dokładnie oznacza? Oznacza to, że na wiedzę jaką zdobywa się w toku nauki istnieje duże zapotrzebowanie rynku, a ponadto zawody związane z wykształceniem stają się coraz bardziej prestiżowe, coraz częściej poszukiwane i coraz lepiej opłacane.
Sprawdź czy warto iść na studia