Finanse i rachunkowość - Bydgoszcz

Finanse i rachunkowość - Bydgoszcz

Finanse i rachunkowość - Bydgoszcz

Studia w Bydgoszczy

finanse i rachunkowość

Odkryj kierunek finanse i rachunkowość w Bydgoszczy i sprawdź, gdzie możesz studiować 

Dodaj do ulubionych

Finanse i rachunkowość studia Bydgoszcz 2021/22 | woj. kujawsko-pomorskie

Studia na kierunku Finanse i rachunkowość w Bydgoszczy to studia licencjackie lub magisterskiektórych program kształcenia trwa 3 lata (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu licencjata lub magistra.

Studia możesz podjąć w trybie stacjonarnym (dziennym) lub niestacjonarnym (zaocznym).

W rekrutacji na studia I stopnia na kierunku finanse i rachunkowość, w roku akademickim 2021/2022, Uniwersytet Technologiczno - Przyrodniczy im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Bydgoszczy oferuje bezpłatne studia w trybie stacjonarnymPonadto na kandydatów czekają jeszcze miejsca na studiach płatnych na UTP oraz uczelniach niepublicznych. Ceny wahają się od 3290 zł do 4698 zł za pierwszy rok studiów.

 

Finanse i rachunkowość w Bydgoszczy to praktyczny kierunek, który wybiera bardzo wiele kandydatów na studia. W trakcie zdobywanego wykształcenia studenci nabywają wiedzę między innymi z analizy finansowej, funkcjonowania rynków i instrumentów finansowych, rachunkowości w controllingu, makro i mikroekonomii. Uczą się dobierania i efektywnego użytkowania systemów finansowo-księgowych.

Absolwenci studiów finansowych pracują na stanowiskach specjalistów ds. finansów w przedsiębiorstwach, bankach lub firmach ubezpieczeniowych, doradców finansowo-inwestycyjnych lub podatkowych, specjalistów w dziale analiz ekonomicznych, analityków finansowych, pracowników biura rachunkowego, pracowników kancelarii podatkowej.

czytaj dalej wszystko o Finanse i rachunkowość - Bydgoszcz

Zobacz, na jakich uczelniach w Bydgoszczy jest kierunek finanse i rachunkowość

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
typ studiów
tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Politechnika Bydgoska im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich

Politechnika Bydgoska im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich

Jednostka prowadząca

Kujawsko-Pomorska Szkoła Wyższa w Bydgoszczy

Kujawsko-Pomorska Szkoła Wyższa w Bydgoszczy

Jednostka prowadząca

Finanse i rachunkowość stopień: (I), czas trwania: 3 lata
tryb: stacjonarne, niestacjonarne

Ścieżki kształcenia na kierunku finanse i rachunkowość

Jakie wymagania podczas rekrutacji na kierunek finanse i rachunkowość w Bydgoszczy?

W procesie rekrutacji na studia na kierunku finanse i rachunkowość najczęściej brane są pod uwagę następujące przedmioty maturalne:

 • biologia
 • chemia
 • geografia
 • historia
 • informatyka
 • język obcy
 • język polski
 • matematyka
 • wiedza o społeczeństwie

 

Studia na kierunku finanse i rachunkowość angażują intelektualnie już od samego początku kształcenia. Na listach osób przyjętych znajdują się wyłącznie najlepsi kandydaci, więc jeżeli chcesz być jednym z nim, musisz swoje przygotowania do egzaminu dojrzałości rozpocząć już dziś. Wyniki uzyskane na maturze stanowią bowiem jedyną podstawę do przyjęcia cię na studia.

Przedmiot, dzięki któremu staniesz się jednym ze studentów finansów i rachunkowości, to oczywiście matematyka. Oprócz niej uwzględnij zdawanie na poziomie rozszerzonym dowolnego języka obcego nowożytniego, ponieważ jego biegła znajomość ułatwi ci w przyszłości pracę na arenie międzynarodowej.

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

szczegółowe wymagania na uczelniach

Finanse i rachunkowość w Bydgoszczy - zasady rekrutacji

Poziom i tryb studiów

Sprawdź jakiego typu znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:

FINANSE I RACHUNKOWOŚĆ BYDGOSZCZ STUDIA I STOPNIA

FINANSE I RACHUNKOWOŚĆ BYDGOSZCZ STUDIA II STOPNIA


Sprawdź w jakim trybie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

FINANSE I RACHUNKOWOŚĆ BYDGOSZCZ STUDIA STACJONARNE

FINANSE I RACHUNKOWOŚĆ BYDGOSZCZ STUDIA NIESTACJONARNE

Jak wyglądają studia na kierunku finanse i rachunkowość w Bydgoszczy?

1. Dla kogo ten kierunek

Zastanów się, czy potrafisz wyobrazić sobie życie bez obrotu pieniędzmi. Współczesny świat kręci się wokół nich, niezależnie czy tego chcemy, czy nie. Pieniądze nie stanowią oczywiście wartości samej w sobie, ale są środkiem, przy pomocy którego możemy podróżować, realizować marzenia, dokształcać się. Warto mieć świadomość, jak w zbilansowany sposób korzystać z zasobów finansowych. Nieprzemyślane i zbyt pochopne decyzje mogą bowiem prowadzić do kryzysów gospodarczych, które odczujemy wszyscy. Potrzebni są specjaliści, którzy nieustannie będą czuwać nad ruchami finansowymi osób indywidualnych, przedsiębiorstw, czy wręcz państwowości. To osoby, które stoją na straży finansowej.

By stać się jedną z nich, musisz ukończyć prestiżowe studia na kierunku finanse i rachunkowość. Ten profil kształcenia od kilkunastu lat cieszy się ogromną popularnością, ponieważ wiąże się na ogół ze stabilnym zatrudnieniem. Osoby, które myślą poważnie o rozpoczęciu nauki na tym kierunku, powinny jednak zastanowić się, czy są gotowe przez najbliższe lata zgłębiać zagadnienia matematyczne. Finanse i rachunkowość to studia, na których odnajdą się przede wszystkim pasjonaci nauk ścisłych.

 

2. Typ i tryb studiów:

Studia na kierunku finanse i rachunkowość możemy podzielić na:

1. Typ:

 • Studia I stopnia (licencjackie)

 • Studia II stopnia (magisterskie)

 

2. Tryb:

 • studia stacjonarne

 • studia niestacjonarne

 

Studia na kierunku finanse i rachunkowość w Bydgoszczy realizowane są w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia licencjackie, które trwają 3 lata. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające 2 lata.

Uczelnie w Bydgoszczy umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.

Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.

 

3. Praca po studiach

Studia na kierunku finanse i rachunkowość dają bardzo dużo możliwości zawodowego rozwoju. Osoby, które decydują się na kształcenie na tym wymagającym kierunku, robią to przede wszystkim ze względu na perspektywy dobrze płatnej i stabilnej pracy. Studia w Bydgoszczy na kierunku finanse i rachunkowość przygotowują do pracy w różnorodnych sektorach gospodarczych. Współcześnie każde przedsiębiorstwo, któremu zależy na rozwoju, powinno korzystać z usług profesjonalnych finansistów. Czuwają oni nad przepływem dóbr, analizują potencjalne zyski oraz straty.

Ponadto absolwenci tego kierunku z powodzeniem odnajdą się w szeroko rozumianym sektorze bankowym i mogą pracować na stanowisku doradców finansowych. Czekają na nich także biura rachunkowe, różnego rodzaju urzędy, publiczne i prywatne instytucje finansowe, firmy ubezpieczeniowa. Kariera specjalistów do spraw finansów i rachunkowości rozwija się w zależności od ich indywidualnych preferencji, co jest bardzo dużym atutem podczas szukania zatrudnienia.

 

4. Program studiów

Program nauczania na kierunku finanse i rachunkowość musi obejmować wiele interdyscyplinarnych treści, dzięki którym studenci otrzymają rzetelne i rozbudowane wykształcenie. Przedmioty można podzielić na dwie podstawowe grupy. Pierwsza z nich obejmuje zagadnienia ściśle związane z kierunkiem studiów i znajdą się w niej przykładowo:

 • matematyka;
 • ekonometria i prognozowanie;
 • podatki w działalności gospodarczej;
 • czy uproszczone formy ewidencji.

 

Studenci podczas zajęć z tego modułu będą musieli wykazać się dużą determinacją i łatwością w przyswajaniu zagadnień ścisłych. To jeszcze nie koniec, każdy dobrze wykształcony specjalista do spraw rachunków i finansowości musi znać się na prawie, którego znajomość nieustannie wykorzystuje podczas aktywności zawodowych. W siatkę dydaktyczną wpisane są zatem przedmioty takie jak:

 • prawo finansowe i podatkowe;
 • prawo gospodarcze;
 • podstawy prawa cywilnego.

 

Studia ekonomiczne na kierunku finanse i rachunkowość obfitują w różnorodne treści, dzięki którym przyszli absolwenci będą uchodzić za prawdziwych specjalistów w swojej dziedzinie. Oprócz tego uczelnie w Bydgoszczy przygotowały dla swoich studentów bogatą ofertę specjalizacji takich jak:

 • giełdy i rynki finansowe;
 • international business;
 • bankowość i innowacje finansowe itd.

 

Osoby, kończące studia na kierunku finanse i rachunkowość, zostają wyposażone w szereg kompetencji i umiejętności, niezbędnych do wykonywania renomowanych zawodów związanych z finansami. Studia w Bydgoszczy uczą analizy oraz oceny potencjalnych zysków i strat przy użyciu specjalistycznych metod matematycznych zarówno w przypadku obliczeń wykonywanych dla osób indywidualnych, jak i całych przedsiębiorstw.

Ile trwają studia na kierunku finanse i rachunkowość w Bydgoszczy?

Ile trwają studia na kierunku finanse i rachunkowość w Bydgoszczy?

Studia na kierunku Finanse i rachunkowość w Bydgoszczy, w zależności od wybranego stopnia trwają 3 lata (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia).

Studia na kierunku finanse i rachunkowość dzielą się na dwa komplementarne cykle kształcenia. Studenci swoją przygodę zaczynają od trzyletnich studiów pierwszego stopnia. Poznają wtedy niezbędne wiadomości oraz otrzymują podstawowe kwalifikacje. Ukończenie studiów pierwszego stopnia nie pozwala jednak na pełny rozwój kariery zawodowej, ponieważ tytuł licencjata to jeszcze zbyt mało.

Po ukończeniu studiów licencjackich warto kontynuować naukę na studiach drugiego stopnia. Podczas dwuletniego kształcenia studenci poszerzają i systematyzują swoją wiedzę oraz piszą pracę dyplomową, która stanowi swoiste podsumowanie wszystkich dokonań intelektualnych. Otrzymanie tytułu magistra na zakończenie nauki na tym stopniu otwiera wszystkie drogi do zawodowego rozwoju.

Jaka praca po studiach na kierunku finanse i rachunkowość w Bydgoszczy?

Jaka praca po studiach na kierunku finanse i rachunkowość w Bydgoszczy?

Uczelnie w Bydgoszczy starają się przygotowywać taką ofertę kształcenia, która będzie stanowić odzwierciedlenie aktualnych potrzeb na rynku pracy. Każda osoba, decydująca się na studia wyższe, chciałaby mieć pewność, że może liczyć na zatrudnienie zgodne z jej wykształceniem.

Absolwenci studiów na kierunku finanse i rachunkowość nie powinni mieć żadnych rozterek z tym związanych. Dziś każde przedsiębiorstwo korzysta z usług finansistów, którzy będą szacować potencjalne zyski i pracy, więc jako absolwent tego kierunku możesz pracować w dowolnie wybranym przez siebie sektorze gospodarczym.

Ponadto czeka na ciebie stabilna i rozwojowa praca w bankowości. W swojej pracy wykorzystywać będziesz specjalistyczne narzędzia matematyczne, które pozwolą ci na świadczenie usług finansowych zarówno klientom indywidualnym, jak i małym oraz dużym przedsiębiorstwom. Zatrudnienia możesz również szukać w:

 • biurach analiz finansowych;
 • biurach podatkowych;
 • instytucjach finansowych takich jak Krajowa Izba Podatkowa, czy Krajowa Izba Skarbowa;
 • organizacjach pożytku publicznego;
 • zakładach i firmach ubezpieczeniowych itd.

 

Jak widzisz – możliwości zawodowego rozwoju po ukończeniu studiów na kierunku finanse i rachunkowość są niezmierzone. Możesz dowolnie sterować swoją karierą, ponieważ na rynku pracy mnożą się wciąż oferty dla absolwentów tego kierunku.

Gdzie studiować na kierunku finanse i rachunkowość w Bydgoszczy?

Studia możesz podjąć na uczelni publicznej: Politechnice Bydgoskiej im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich oraz kilku niepublicznych (prywatnych) szkołach wyższych: Wyższej Szkole Bankowej w Bydgoszczy oraz Kujawsko-Pomorskiej Szkole Wyższej w Bydgoszczy.

Uczelnie na których można studiować kierunek finanse i rachunkowość w Bydgoszczy

czytaj dalej uczelnie w Bydgoszczy

Co warto sprawdzić przed rekrutacją na kierunek finanse i rachunkowość w Bydgoszczy?

Studia na kierunku finanse i rachunkowość od kilkunastu lat cieszą się niegasnącą popularnością i są wybierane przez wielu absolwentów szkół średnich. Musisz wziąć jednak pod uwagę, że jest to bardzo wymagający profil kształcenia, na którym nie odnajdzie się każdy przyszły student. Przed przystąpieniem do procedury rekrutacyjnej zastanów się, czy będą to studia odpowiednie dla ciebie. Odpowiedz na kilka pytań:

 • Czy matematyka jest jednym z twoich ulubionych przedmiotów?
 • Czy nie przeraża cię analiza rozbudowanych wykresów?
 • Czy cechuje cię zdolność do logicznego myślenia?

Jeżeli odpowiadasz na te pytania twierdząco, to istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że kierunki studiów takie jak finanse i rachunkowość są dla ciebie stworzone. By jednak rozpocząć tę niezapominaną przygodę intelektualną, musisz jak najlepiej przygotować się do procedury rekrutacyjnej, podczas której twoją podstawową bronią będą wyniki egzaminów dojrzałości.

Uczelnie w Bydgoszczy przyjmują tych kandydatów, którzy zdawali na maturze przedmioty takie jak: matematyka, geografia, WOS lub informatyka Oprócz tego dobrze byłoby, abyś otrzymał wysoki wynik z egzaminu z języka obcego nowożytniego. Pamiętaj, że przedmioty zdawane na poziomie rozszerzonym znacznie zwiększają twoją szansę na wymarzone studia.

Lubisz ambitne zagadki matematyczne? Twoje umiejętności wykraczają poza mury szkoły? Jeżeli tak, to pomyśl o wzięciu udziału w olimpiadzie przedmiotowej. Jej laureaci oraz finaliści znajdują się na listach osób przyjętych na studia poza kolejnością. W przypadku studiów na kierunku finanse i rachunkowość weź pod uwagę:

 • Olimpiada Matematyczna;
 • Olimpiada Lingwistyki Matematycznej;
 • Olimpiada Wiedzy Ekonomicznej itd.

 

Nie zapomnij także o terminowym dokonaniu niezbędnych opłat rekrutacyjnych, ponieważ to dzięki nim twoja kandydatura zostanie rozpatrzona. Gdy już znajdziesz się na listach osób przyjętych, będziesz musiał dostarczyć do dziekanatu zestaw dokumentów takich jak: świadectwo maturalne, skany dowodu oraz zdjęcia do legitymacji.

 

STUDIA W BYDGOSZCZY - ważne informacje

kierunki studiów w Bydgoszczy

studia w Bydgoszczy

 

FINANSE I RACHUNKOWOŚĆ - ważne informacje

finanse i rachunkowość studia

finanse i rachunkowość studia online

studia ekonomiczne w Bydgoszczy

studia ekonomiczne w Polsce

zasady rekrutacji na studia

Jakie opinie mają studia na kierunku finanse i rachunkowość w Bydgoszczy?

Studia na kierunku finanse i rachunkowość są prawdziwym wyzwaniem, które przy odrobinie zaangażowania owocuje bardzo dobrymi perspektywami zawodowego rozwoju.

Klaudia, studentka drugiego roku, mówi:

Chciałam pójść na takie studia, które zagwarantują mi pracę, to był dla mnie priorytet. Studia w Bydgoszczy spełniają moje wszystkie oczekiwania, zwłaszcza że matematyka nigdy nie stanowiła dla mnie problemu.

Kierunki ekonomiczne w Bydgoszczy


#MUSISZ TO WIEDZIEĆ

 

 

Komentarze (0)