Matematyka to dziedzina nauki, która uznawana jest za podstawę wielu innych kierunków kształcenia. Studia tego typu mają charakter uniwersalny, a kandydaci, którzy chcą zdobywać wiedzę w tym zakresie, nie mogą mieć problemów z naukami ścisłymi.
Dowiesz się, czym jest analiza matematyczna, algebra, rachunek prawdopodobieństwa. Studenci będą mieć także możliwość zdobycia wiedzy i umiejętności w zakresie ekonomii i finansów.
Studenci rozwijają umiejętność abstrakcyjnego i analitycznego myślenia, a także uczą się, w jaki sposób korzystać z nowoczesnych technologii informacyjno-komunikacyjnych, także o charakterze matematycznym i statystycznym.
Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku Matematyka możemy podzielić na:
1. Typ
-
Studia I stopnia (licencjackie)
-
Studia II stopnia (magisterskie)
2. Tryb:
Matematykę możesz realizować w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Studia licencjackie trwają trzy lata (sześć semestrów). Studia magisterskie uzupełniają wiedzę zdobywaną na pierwszym stopniu. Kształcenie w tym zakresie trwa dwa lata (cztery semestry) i kończy się egzaminem magisterskim, a zarazem tytułem magistra.
Możesz studiować przede wszystkim dziennie (stacjonarnie), czyli od poniedziałku do piątku. Zajęcia odbywają się w siedzibie wydziałów, które oferują kształcenie w zakresie matematyki.
Studia stacjonarne na uczelniach publicznych są bezpłatne, kandydaci muszą jednak uiścić opłatę rekrutacyjną.
Zdobywana wiedza i umiejętności
Program studiów w zakresie kierunku matematyka tworzony jest w interdyscyplinarny sposób. Studenci mają okazję poznać różne oblicza matematyki i jej zastosowanie. Nabywają także wiedzę ekonomiczną i finansową lub umiejętności dydaktyczne.
Prócz przedmiotów ogólnych i kierunkowych realizują moduły specjalizacyjne, które są jednak zmienne, dlatego warto śledzić ofertę na stronie wybranej uczelni.
W siatce zajęć znajdziesz takie przedmioty jak: analiza matematyczna, wstęp do matematyki, wstęp do informatyki, rachunek prawdopodobieństwa, geometria analityczna, stereometria elementarna.
Będziesz miał/a okazję rozwinąć umiejętność abstrakcyjnego i analitycznego myślenia. Zapoznasz się także z nowoczesnymi technologiami informacyjno-komunikacyjnymi, a także z matematyką statystyczną. Studenci, którzy wybiorą specjalność nauczycielską, przygotują się do pełnienia funkcji wychowawczych i opiekuńczych wobec uczniów.