Gospodarka przestrzenna to popularny kierunek geograficzny, który daje bardzo wiele możliwości zatrudnienia. Propozycja kształcenia w kompleksowy sposób łączy treści ekonomiczne i biznesowe w kontekście zarządzania terenami bądź lokalizacjami miast i regionów w odniesieniu również do otoczenia naturalnego.
Kierunek nastawiony jest na efektywne gospodarowanie zasobami przestrzennymi, to znaczy nieruchomościami, terenami inwestycyjnymi, przestrzeniami publicznymi. Gospodarka przestrzenna związana jest również z polityką przestrzenną gmin wiejskich, miast, powiatów i województw.
Studenci uczęszczają na najważniejsze przedmioty, które związane są z naukami z zakresu ekonomii, zarządzania, urbanistyki, geografii, socjologii oraz polityki.
Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku Gospodarka przestrzenna możemy podzielić na:
1. Typ
-
Studia I stopnia (licencjackie, inżynierskie)
-
Studia II stopnia (magisterskie)
2. Tryb:
-
studia stacjonarne
-
studia niestacjonarne
Gospodarkę przestrzenną możesz studiować w ramach dwóch komplementarnych cykli kształcenia. W zależności od uczelni pierwszy stopień to studia licencjackie, które trwają trzy lata, lub studia inżynierskie, trwające cztery lata. Studia drugiego stopnia mogą trwać dwa lata i kończą się tytułem magistra. Studia magisterskie uzupełniają wiedzę zdobywaną na studiach pierwszego stopnia.
Studia stacjonarne to studia dzienne. Bezpłatnie odbywają się na uczelniach publicznych od poniedziałku do piątku.
Studia niestacjonarne mogą być prowadzone zaocznie (zajęcia odbywają się w weekendy od piątku/soboty do niedzieli) lub wieczorowo (zajęcia odbywają się od poniedziałku do piątku nawet przez cały dzień).
Sprawdź, w jakiej formie realizowane są studia niestacjonarne. Pamiętaj, że ten tryb kształcenia jest płatny.
Zdobywana wiedza i umiejętności
Interdyscyplinarnie konstruowany kierunek studiów w zakresie gospodarki przestrzennej wypełniony jest takimi przedmiotami jak na przykład: ekonomia miejska, gospodarka regionalna, modele w gospodarce przestrzennej, projekty rozwoju lokalnego i regionalnego, planowanie przestrzenne, analiza rynków nieruchomości.
Studenci uczą się analizować ekonomiczne aspekty funkcjonowania miast i regionów, zgłębiają zasady działania rynków nieruchomości, badają relacje ekonomiczno-przestrzenne przy wykorzystaniu narzędzi GIS.
Zdobędziesz umiejętności analityczne odnoszące się do analizy rynków nieruchomości, diagnostyczne w przypadku przeprowadzania diagnozy strategicznej, a także poprawnego formułowania celów rozwojowych oraz przedsięwzięć i projektów. Nauczysz się tworzyć symulacje i prognozy przestrzenne z wykorzystaniem Geograficznych Systemów Informacyjnych (GIS).