Gospodarka przestrzenna - Warszawa

Gospodarka przestrzenna - Warszawa

Studia na kierunku gospodarka przestrzenna w Warszawie możesz podjąć na 3 uczelniach publicznych w trybie stacjonarnym (dziennym) oraz niestacjonarnym.

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
poziom studiów
forma studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Filtrowanie
Status uczelni
Typ uczelni
Poziom studiów
Forma studiów
Więcej filtrów
Czas trwania
Uniwersytet Warszawski

Uniwersytet Warszawski

Gospodarka przestrzenna stopień: (I)  (II), czas trwania: 3 lata • 2 lata
forma: stacjonarne
Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie

Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie

Gospodarka przestrzenna stopień: (I)  (II), czas trwania: 4 lata • 2 lata • 3,5 roku • 1,5 roku
forma: stacjonarne, niestacjonarne
Politechnika Warszawska

Politechnika Warszawska

Gospodarka przestrzenna stopień: (I)  (II), czas trwania: 4 lata • 2 lata • 3,5 roku • 1,5 roku
forma: stacjonarne, niestacjonarne

15.01.2024

Gospodarka przestrzenna studia Warszawa 2024 | woj. mazowieckie

Studia na kierunku Gospodarka przestrzenna w Warszawie to studia inżynierskie, licencjackie lub magisterskiektórych program kształcenia trwa od 3 do 4 lat (studia I stopnia) lub od 1,5 roku do 2 lat (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu inżyniera, licencjata lub magistraStudia możesz podjąć w trybie stacjonarnym (dziennym) lub niestacjonarnym (zaocznym).

Gospodarka przestrzenna - Warszawa
Studia na kierunku gospodarka przestrzenna w Warszawie
Rok akademicki 2024/2025
Forma studiów stacjonarne, niestacjonarne
Poziom studiów studia I i II stopnia
Czas trwania od 3 do 4 lat (studia I stopnia), od 1,5 do 2 lat (studia II stopnia)

Terminy rekrutacji

Rekrutacja na uczelnie, które prowadzą studia na kierunku gospodarka przestrzenna w Warszawie rozpocznie się 29 maja 2024 r. i potrwa do 11 września 2024 r. | Gospodarka przestrzenna Warszawa - terminy rekrutacji >

Uczelnie

Studia w Warszawie 2024/2025 na kierunku gospodarka przestrzenna możesz podjąć na 3 uczelniach publicznychPolitechnice Warszawskiej (Wydział Geodezji i Kartografii PW), Uniwersytecie Warszawskim (Wydział Geografii i Studiów Regionalnych UW) oraz Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie (Wydział Leśny SGGW).
 

Opis kierunku

Gospodarka przestrzenna to studia o charakterze interdyscyplinarnym. Studenci otrzymują rozległą wiedzę z wielu dziedzin – zarządzania, ekonomii czy geografii. W programie kształcenia tego kierunku znalazły się między innymi przedmioty poruszające kwestie planowania przestrzennego, gospodarki mieszkaniowej czy ekonomiki regionu. Uczestnicy zajęć zapoznają się także z zagadnieniami z obszaru podstaw ochrony własności intelektualnej, podstaw prawnych gospodarki przestrzennej i ochrony środowiska, zasad gospodarowania surowcami, samorządu terytorialnego czy socjologii miasta i wsi. Studenci uczą się, jak wykorzystywać różnorodne metody zarządzania, by dana przestrzeń była zagospodarowywana zgodnie z oczekiwaniami jej użytkowników.

 

Praca po studiach

Zapotrzebowanie na specjalistów w tej dziedzinie rośnie z roku na rok, dlatego osoby po studiach na kierunku gospodarka przestrzenna bez problemu znajdują prace. Po zakończeniu kształcenia absolwenci pracują w różnorodnych instytucjach publicznych. Zajmują stanowiska pracowników biur planistycznych, a także pracowników agencji nieruchomości, często zajmując się również inwestycjami w tej dziedzinie. Ponadto, absolwenci z mogą aplikować na stanowiska w firmach konsultingowych, deweloperskich oraz w firmach zajmujących się odnawialnymi źródłami energii.

Jakie wymagania podczas rekrutacji na kierunek gospodarka przestrzenna w Warszawie?

Matematyka, fizyka, geografia, język obcy nowożytny – te przedmioty powinny być dla ciebie najważniejsze podczas przygotowań do egzaminów maturalnych. To im poświęć najwięcej czasu podczas nauki, by mieć pewność, że znajdziesz się na listach osób przyjętych.

Pamiętaj, że uczelnie w Warszawie przyjmują wyłącznie najlepszych absolwentów szkół średnich, którzy zdobędą najwięcej punktów podczas procedury rekrutacyjnej! Dlatego też podczas maturalnych przygotowań skup się na tym, by większość z wybranych przez siebie przedmiotów zdawać na poziomie rozszerzonym – będą wtedy punktowane kilkukrotnie wyżej!

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

szczegółowe wymagania na uczelniach

JAK WYGLĄDAJĄ STUDIA NA KIERUNKU GOSPODARKA PRZESTRZENNA?

Zwracasz uwagę na przestrzeń, która cię otacza? Lubisz estetycznie rozplanowaną architekturę miast i zależy ci, by była ona dostosowana do potrzeb mieszkańców? Jeśli odpowiadasz na te pytania twierdząco, to może pokazywać, że nie są ci obce kwestie związane z gospodarką przestrzenną. Czym ona właściwie się zajmuje? Gospodarkę przestrzenną możemy określić jako podejmowanie wszelkich działań, których celem jest kształtowanie i organizacja przestrzeni publicznej.

Studia o tym profilu przeznaczone są dla osób o szczególnych predyspozycjach. Z jednej strony studenci, którzy wybierają gospodarkę przestrzenną, powinni mieć wysoce rozwinięty zmysł estetyczne. W tej branży ważne są także zdolności ścisłe, towarzyszyć ci bowiem będą nieustanne wyliczenia, czy także działania kartograficzne. Zastanów się, czy jesteś w stanie podołać tym wymogom. Jeśli tak, to studia na kierunku gospodarka przestrzenna czekają właśnie na ciebie!

 

1. Typ i tryb studiów:

Studia na kierunku gospodarka przestrzenna możemy podzielić na:

1. Typ:

 

  • Studia I stopnia (inżynierskie, licencjackie)
  • Studia II stopnia (magisterskie)
2. Tryb:
  • studia stacjonarne
  • studia niestacjonarne

 

Studia na kierunku gospodarka przestrzenna w Warszawie realizowane są zarówno w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia inżynierskie lub liccencjackie, które trwają od trzech do czterech lat. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające dwa lata lub półtora roku.

Uczelnie w Warszawie umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.

Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.

 

2. Program studiów i przedmioty

Absolwenci, którym zależy na rozpoczęciu kształcenia wyższego w stolicy, będą mieli w czym wybierać! Uczelnie w Warszawie przygotowały bowiem naprawdę bogatą ofertę studiów na kierunku gospodarka przestrzenna. Znalazły się one wśród propozycji aż trzech ośrodków akademickich, co świadczy o ich niemałej popularności. Studia będziesz mógł rozpocząć na uczelniach, które znajdziesz w dziale poniżej.

Każda z tych uczelni obrała sobie jeden naczelny cel – wykształcenie jak najlepszych specjalistów. Programy dydaktyczne mogą się jednak nieznacznie od siebie różnić, więc wybierz ten, który najpełniej odzwierciedlać będzie twoje oczekiwania. Swoją przygodę z tym kierunkiem zaczniesz od opanowania podstawowych nauk ścisłych. Ich doskonała znajomość pomoże ci lepiej zrozumieć wszystkie tajniki gospodarki przestrzennej. Część przedmiotów tworzy jednak podstawowy trzon i odnajdziesz wśród nich przykładowo:

  • geografię ekonomiczną
  • historię urbanistyki
  • rysunek techniczny i planistyczny

Uczelnie w Warszawie - kierunek gospodarka przestrzenna:

Uczelnia Forma studiów Poziom studiów  
Politechnika Warszawska (Wydział Geodezji i Kartografii PW) stacjonarne, niestacjonarne I stopnia, II stopnia więcej
Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie (Wydział Leśny SGGW) stacjonarne, niestacjonarne I stopnia, II stopnia więcej
Uniwersytet Warszawski (Wydział Geografii i Studiów Regionalnych UW) stacjonarne I stopnia, II stopnia więcej

Tabela uwzględnia uczelnie, które prowadzą studia w ramach kierunku lub specjalności

Ile trwają studia na kierunku gospodarka przestrzenna w Warszawie?

Studia na kierunku Gospodarka przestrzenna w Warszawie, w zależności od typu studiów trwają od 3 do 4 lat (studia I stopnia) lub od 1,5 roku do 2 lat (studia II stopnia).

Gospodarka przestrzenna w Warszawie - czas trwania

Poziom studiów czas trwania otrzymywany tytuł
studia I stopnia od 3 do 4 lat licencjat / inżynier
studia II stopnia od 1,5 do 2 lat magister inżynier / magister

JAKA PRACA PO STUDIACH NA KIERUNKU GOSPODARKA PRZESTRZENNA?

Dziś każdy absolwent studiów chce mieć pewność, że szybko uda mu się odnaleźć na zmiennym i dynamicznym rynku zatrudnienia. Młodym ludziom zależy na tym, by wybierać takie profile kształcenia, które przyniosą im satysfakcjonującą i stabilną pracę. Uczelnie w Warszawie również robią wszystko, by dostosowywać swoją ofertę do aktualnych wymogów rynkowych.

Studia na kierunku gospodarka przestrzenna gwarantują ci bardzo praktyczne wykształcenie, dzięki któremu będziesz mógł się twórczo realizować w wielu sektorach. Możesz podejmować aktywną współpracę z architektami, geodetami, kartografami, czy geografami. Czekają na ciebie wszelkie instytucje, które zajmują się administrowaniem przestrzenią publiczną. Możesz także pracować w:

  • biurach geodezyjnych
  • biurach kartograficznych

 

Ile zarabiają absolwenci kierunku studiów Gospodarka przestrzenna?

Po ukończeniu studiów na kierunku Gospodarka przestrzenna absolwenci mogą zacząć poszukiwania swojego pierwszego miejsca pracy. Najczęściej decydują się oni na pracę m.in. w biurach planistycznych, biurach geodezyjnych i kartograficznych, samorządach, a także w biurach architektonicznych. Część absolwentów decyduje się na pozostanie na uczelni i kontynuowanie nauki oraz kariery naukowej, jednak znaczna większość wybiera pracę w jednym z wyżej wymienionych miejsc. Do najczęściej zajmowanych stanowisk przez absolwentów Gospodarki przestrzennej możemy zaliczyć m.in. geodetę oraz kartografa. Czym zajmują się na co dzień oraz ile wynoszą ich średnie miesięczne wynagrodzenia?

 

Geodeta

Będąc absolwentem kierunku studiów Gospodarka przestrzenna, możesz znaleźć zatrudnienie m.in. jako geodeta. Czym się zajmują geodeci? Geodeci odpowiadają m.in. za wykonywanie pomiarów wybranych punktów np. aby rozgraniczyć działki lub aby móc zaznaczyć je na mapie. Geodeci mogą również pracować na własny rachunek poprzez prowadzenie działalności gospodarczej. Mediana zarobków geodety wynosi około 4030 zł brutto miesięcznie.

 

Kartograf

Absolwenci kierunku studiów Gospodarka przestrzenna mogą również objąć zatrudnienie jako kartografowie. Czym się zajmują? Kartograf to osoba, która zajmuje się najczęściej wykonywaniem map. W tym celu kartograf musi zebrać wszystkie niezbędne informacje, które są potrzebne do stworzenia mapy. Na kolejnym etapie nanosi te informacje na mapę oraz przygotowuje ją do druku. Mediana zarobków kartografa wynosi około 3950 zł brutto miesięcznie.

Źródło: wynagrodzenia.pl (październik 2021)

 

*Pamiętaj, że są to tylko orientacyjne zarobki i w rzeczywistości mogą się one różnić pomiędzy sobą. Wpływ na to ma wiele czynników. Wahania pomiędzy stawkami uzależnione są m.in. od wykształcenia, stażu pracy, doświadczenia, znajomości języków lub nawet miejsca pracy. Wynagrodzenia mogą różnić się między poszczególnymi województwami, a nawet miastami.

Gdzie studiować na kierunku gospodarka przestrzenna w Warszawie?

Studia możesz podjąć na uczelniach publicznych: Politechnice Warszawskiej, Uniwersytecie Warszawskim oraz Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

Uczelnie na których można studiować kierunek gospodarka przestrzenna w Warszawie

czytaj dalej uczelnie w Warszawie

Co warto sprawdzić przed rekrutacją na kierunek Gospodarka przestrzenna w Warszawie?

Poziom i tryb studiów

Sprawdź jakiego typu znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:

Gospodarka przestrzenna Warszawa studia i stopnia

Gospodarka przestrzenna Warszawa studia ii stopnia


Sprawdź w jakim trybie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

Gospodarka przestrzenna Warszawa studia stacjonarne

Gospodarka przestrzenna Warszawa studia niestacjonarne

Gospodarka przestrzenna w Warszawie

59 Uczelni w Warszawie

Warszawa przyciąga młodych ludzi z całego kraju. Przyjeżdżają tu na studia lub do pracy, w nadziei na zdobycie wykształcenia, doświadczenia zawodowego i wysoko płatnej pracy z perspektywami. Liczą na prestiż, sukces.

Warszawa ma wiele do zaoferowania dla studentów i kandydatów, ale także wiele od nich wymaga – progi punktowe oraz liczba chętnych na studia są tu wysokie. Również liczba studentów jest największa w Polsce: 15 uczelni publicznych i ponad 40 niepublicznych. Największą popularnością cieszą się Uniwersytet Warszawski, Politechnika Warszawska oraz Szkoła Główna Handlowa w Warszawie.

Warszawskie uczelnie są uznawane za prestiżowe nie tylko w Polsce ale i za granicą. Cenione są za profesjonalną kadrę naukową i szerokie perspektywy rozwoju.

Sprawdź uczelnie i kierunki studiów w Warszawie# MUSISZ TO WIEDZIEĆ

 

Jakie studia ekonomiczne wybrać

Co zdawać na maturze

 

komentarze (0)

Teraz najważniejsze

kalkulator maturalny

matura 2024

arkusze maturalne

wyniki matur 2024

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

studia podyplomowe

 

Ciekawe

 


gdzie studiować

 

 

Nadchodzące wydarzenia