Współcześnie, w czasach rozwoju gospodarczego, przemysłowego i urbanizacyjnego, coraz więcej uwagi należy przykładać do racjonalnego użytkowania i zagospodarowania przestrzeni, a także zachowania balansu pomiędzy środowiskiem naturalnym, a działalnością człowieka. Planowanie przestrzeni i infrastruktury to niezwykle trudne zadania, wymagające dużego poczucia estetyki i wyobraźni, ale także obszernej wiedzy technicznej. Kierunek gospodarka przestrzenna w Poznaniu umożliwia rozwijanie tych umiejętności i zdobycie wykształcenia, które pozwala na rzetelne wykonywanie powierzonych zadań zawodowych.
Osoby, które ubiegają się o przyjęcie na studia inżynierskie powinny przejawiać zainteresowanie naukami ścisłymi, technicznymi, przyrodniczymi oraz geograficznymi. Dodatkowym atutem będzie posiadanie dużych zdolności organizacyjnych, manualnych oraz kreatywność. Jeżeli posiadasz te cechy, to studia na kierunku gospodarka przestrzenna powinny być twoim wyborem.
1. Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku gospodarka przestrzenna możemy podzielić na:
1. Typ:
-
Studia I stopnia (inżynierskie)
-
Studia II stopnia (magisterskie)
2. Tryb:
-
studia stacjonarne
-
studia niestacjonarne
Studia na kierunku gospodarka przestrzenna w Poznaniu realizowane są zarówno w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia inżynierskie, które trwają od 3,5 roku do 4 lat. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające od 1,5 roku do 2 lat.
Uczelnie w Poznaniu umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.
Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne.
2. Program studiów i przedmioty
Uczelnie w Poznaniu, ze względu na rosnącą popularność kierunków technicznych, coraz częściej decydują się na wprowadzenie studiów inżynierskich do swojej oferty kształcenia. Na chwilę obecną gospodarkę przestrzenną, zarówno na pierwszym, jak i drugim stopniu nauczania, można realizować na uczelniach, które znajdziesz w dziale poniżej.
Studia inżynierskie w Poznaniu mają ciekawy, interdyscyplinarny program nauczania, dzięki czemu studenci mogą rozwinąć swoją wiedzę z zakresu nauk technicznych, ścisłych, geograficznych, gospodarczych, a nawet społecznych. W siatce zajęć, która może się różnić w zależności od wybranej uczelni, znajdą się między innymi, takie przedmioty jak:
-
projektowanie urbanistyczne
-
matematyka
-
prawoznawstwo
-
grafika inżynierska
-
podstawy architektury
Oprócz wiedzy teoretycznej, będziesz miał okazję zyskać cenne kompetencje praktyczne, na przykład umiejętność projektowania komputerowego CAD czy wykonywania rysunku technicznego.