Uczelnie w Zielonej Górze dążą do zapewnienia komfortu studiowania swoim obecnym i przyszłym studentom. Z tego powodu kierunek ochrona środowiska możesz realizować zarówno stacjonarnie, jak i niestacjonarnie. Jeśli bardziej odpowiadają Ci regularne spotkania i systematyczna nauka, warto rozważyć studia dzienne. Jeśli jednak nie możesz pozwolić sobie na studiowanie w tygodniu, możesz wybrać spotkania weekendowe i tryb zaoczny. Pamiętaj jednak, że nawet na uczelniach publicznych studia niestacjonarne są płatne.
Program kształcenia opiera się na naukach związanych z biologią, chemią, geografią czy fizyką. W siatce zajęć znajdziesz takie przedmioty jak na przykład:
-
ochrona własności intelektualnej,
-
techniki odnowy środowiska,
-
zagrożenia cywilizacyjne i zrównoważony rozwój,
-
metody ochrony gadów w Polsce,
-
hydrologia i gospodarowanie wodą,
-
organizacje pozarządowe w ochronie środowiska,
-
synantropizacja i urbanizacja zwierząt, jako reakcja na antropogeniczne przekształcenia środowiska,
-
Systemy Informacji Przestrzennej
-
i wiele innych.
Przedmioty realizowane są w formie wykładów, ćwiczeń i laboratoriów. Studenci mogą kształcić się w ramach wybranych specjalności, takich jak na przykład: ochrona zasobów naturalnych lub kształtowanie terenów zieleni. Pamiętaj jednak o tym, że oferta specjalizacji jest zmienna i zależy od zainteresowań studentów. Warto śledzić aktualności dotyczące profili kierunkowych na stronach uczelni w Zielonej Górze.
Absolwenci szczycą się wiedzą z zakresu pojęć przyrodniczych, geologii, matematyki, fizyki czy chemii, które są niezbędne do zrozumienia zachodzących zjawisk przyrodniczych. Studenci zdobywają umiejętności odnoszące się do analizowania i interpretowania zachodzących procesów biologicznych. Kierunek ochrona środowiska w Zielonej Górze uważany jest za jeden z najbardziej przyszłościowych, zwłaszcza że istnieje zapotrzebowanie na specjalistów w tej dziedzinie.
1. Dla kogo ten kierunek?
W obecnych czasach nieustannie nagłaśnia się fakt, że strefa ekologiczna Ziemi ma się coraz gorzej. Rząd i media nawołują do dbania o środowisko, przeciwdziałania zanieczyszczeniom, stosowania się do przepisów odnoszących się do segregowania śmieci i recyklingu. Ważne jest także zapobieganie szkodom, które można wyrządzić w środowisku naturalnym, bądź naprawianie tych szkód, by przywrócić elementy przyrodnicze do ich właściwego stanu.
Kierunek ochrona środowiska w Zielonej Górze poszukuje pasjonatów, którzy pragną walczyć o środowisko, neutralizować jego zanieczyszczenia, głosić informacje ekologiczne, które mają uświadomić społeczeństwo, jak ważne jest dbanie o naturę i jak bardzo jest ona zanieczyszczona lub „krzywdzona” przez ludzi. Ważne jest także zamiłowanie do nauk ścisłych, ponieważ to biologia i chemia stanowią podłoże dla programu kształcenia tego typu studiów przyrodniczych.
2. Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku ochrona środowiska możemy podzielić na:
1. Poziom studiów:
2. Forma:
Studia na kierunku ochrona środowiska w Zielonej Górze realizowane są w ramach drugiego stopnia. Drugi stopień to studia magisterskie, trwające dwa lata.
Uczelnie w Zielonej Górze umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.
Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.
3. Gdzie studiować
Studia w Zielonej Górze na kierunku ochrona środowiska możesz realizować na Wydziale Nauk Biologicznych na Uniwersytecie Zielonogórskim. Uczelnia pragnie zapewnić gruntowne wykształcenie swoim studentom, dlatego studia przyrodniczego w tym zakresie oferuje zarówno w języku polskim, jak i angielskim, a proponowany przez nią program zajęć ma charakter w dużej mierze interdyscyplinarny.
4. Praca po studiach
Uczelnie w Zielonej Górze kształcą najlepszych specjalistów, którzy przygotowywani są do pracy w administracji państwowej i samorządowej, placówkach edukacyjnych, firmach konsultingowych, jednostkach naukowo-badawczych, firmach projektowych, przemyśle, rolnictwie, laboratoriach kontrolnych i badawczych, organizacjach, które zajmują się edukacją ekologiczną lub też w instytucjach, które są odpowiedzialne za zarządzanie środowiskiem, na przykład w Wojewódzkim Inspektoracie Ochrony Środowiska.
Studia przyrodnicze zapewniają wiele możliwości rozwoju czy pracy, a absolwenci znajdują zatrudnienie nie tylko w laboratoriach i firmach doradczych, ale także w biurach planistyczno-urbanistycznych. Zakładają również własną działalność gospodarczą.
5. Program studiów i przedmioty
Program kształcenia skupia się na przedmiotach wiążących się z biologią, chemią czy geografią. W siatce zajęć znajdziesz na przykład: techniki odnowy środowiska, zagrożenia cywilizacyjne i zrównoważony rozwój, gleboznawstwo, hydrologię i gospodarowanie wodą, organizacje pozarządowe w ochronie środowiska, kartografię geobotaniczną, Systemy Informacji Przestrzennej, bezpieczeństwo pracy i ergonomię, chemię ogólną i nieorganiczną, narażenie człowieka na działanie różnego rodzaju promieniowania i wiele innych.