Dietetyka
Wrocław
Pokaż
Nie znaleziono uczelni spełniających kryteria wyszukiwania
Studia na kierunku dietetyka we Wrocławiu to studia licencjackie lub magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 3 lata (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (licencjata lub magistra).
Studia na kierunku dietetyka w mieście Wrocławiu | |
---|---|
Rok akademicki | 2024/2025 |
Forma studiów | stacjonarne, niestacjonarne |
Poziom studiów | studia I i II stopnia |
Czas trwania | 3 lata (studia I stopnia), 2 lata (studia II stopnia) |
Studia stacjonarne na kierunku dietetyka we Wrocławiu możesz rozpocząć na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu, Uniwersytecie WSB Merito we Wrocławiu, Uniwersytecie Medycznym im. Piastów Śląskich we Wrocławiu, Niepublicznej Wyższej Szkole Medycznej we Wrocławiu.
Studenci dietetyki poznają różnorodne zagadnienia związane z żywieniem człowieka oraz procesem produkcji żywności. Kierunek ten umożliwia przyszłym dietetykom zapoznanie się z najważniejszymi założeniami profilaktyki zdrowotnej, a także z zasadami obowiązującymi w określonych jednostkach chorobowych. Absolwenci dietetyki przygotowani są do takich zadań jak np. układanie zbilansowanej diety czy analizowanie stopnia odżywienia ludności.
Dietetycy to specjaliści, którzy mają kompetencje medyczne. Przyszli eksperci mogą liczyć zatem na zatrudnienie m.in. w szpitalach, klinikach czy gabinetach dietetycznych. Absolwenci dietetyki mogą także prowadzić działania w mediach, promując określony tryb życia oraz ochronę zdrowia. Niektórzy dietetycy mogą rozpocząć własną działalność gospodarczą, pełniąc prywatne usługi doradcze.
Rekrutacja na studia stacjonarne na uczelniach publicznych odbywa się za pomocą konkursu świadectw. Oznacza to zatem, że przyszły student powinien skupić się w szczególności na egzaminach maturalnych.
Przykładowe przedmioty brane pod uwagę przy rekrutacji na kierunek dietetyka we Wrocławiu:
* Kryteria kwalifikacyjne mogą różnić się w zależności od wymagań danej uczelni. Powyższa lista stanowi jedynie przykładowe przedmioty, które mogą być brane podczas rekrutacji – przed rekrutowaniem na uczelnię należy wcześniej upewnić się za pomocą strony rekrutacyjnej uczelni, które przedmioty brane są pod uwagę.
szczegółowe wymagania na uczelniach
Studia na kierunku dietetyka we Wrocławiu możemy podzielić na:
1. Typ:
2. Tryb:
Studenci dietetyki muszą zmierzyć się z przedmiotami o charakterze medycznym. W programie przewidywane są zajęcia poświęcone podstawowym założeniom i zasadom obowiązującym w fizjologii, anatomii czy mikrobiologii. Przyszli specjaliści uczą się tego, w jaki sposób tworzyć racjonalne plany żywieniowe dla indywidualnych pacjentów oraz zróżnicowanych grup. W trakcie studiowania uczestnicy zajęć wykorzystywać będą nowoczesną technologię, która ułatwi im prowadzenie badań z zakresu żywienia oraz produkcji żywności.
W programie studiów na kierunku dietetyka we Wrocławiu znajdują się przedmioty takie jak:
Studenci wrocławskiej dietetyki przygotowywani są do pełnienia usług z zakresu żywienia człowieka oraz profilaktyki zdrowia. Przyszli dietetycy posiadają wiedzę dotyczącą zagadnień takich jak m.in. racjonalne żywienie, produkcja żywności, choroby dietozależne czy interakcje leków z żywnością. Studenci rozwijają się w profesjonalnych warunkach – wrocławskie uczelnie zapewniają młodym ekspertom wysoki poziom nauczania, a także możliwość zdobywania doświadczenia pod okiem wyspecjalizowanej kadry medycznej i szpitalnej.
Absolwenci tego kierunku mogą wykorzystać nabyte w trakcie studiów kompetencje m.in. w poradniach dietetycznych i specjalistycznych, mediach czy działach żywienia. Ponadto dietetycy przygotowani są do prowadzenia działań na rzecz indywidualnej i grupowej edukacji żywieniowej. Niektórzy specjaliści decydują się na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej.
Wiedza
Absolwenci dietetyki posiadają zaawansowaną wiedzę z zakresu żywienia człowieka zdrowego i chorego. Przyszli dietetycy potrafią scharakteryzować działania stosowane w profilaktyce chorób dietozależnych oraz politykę wyżywienia ludności. Studenci tego kierunku specjalizują się m.in. w zakresie racjonalnego odżywiania ludzi zdrowych, a także dobierania właściwej diety w stanach chorobowych dla różnorodnych grup populacyjnych. Absolwenci dietetyki posiadają wiedzę, która dotyczy m.in. technologii żywności, gastronomii czy przechowywania i dystrybucji żywności w żywieniu zbiorowym i indywidualnym.
Dietetycy poznają najważniejsze zagadnienia matematyczne, biologiczne i chemiczne w kontekście żywienia człowieka oraz produkcji żywności. Ponadto uzyskują oni wiedzę specjalistyczną z zakresu m.in. biochemii, chemii fizycznej, mikrobiologii ogólnej czy chemii żywności. W trakcie zajęć teoretycznych przyszli dietetycy mają szansę przyjrzeć się anatomii i fizjologii człowieka. Absolwenci tego kierunku rozumieją rolę i znaczenie żywienia i wartości energetycznej składników odżywczych dla ludzkiego zdrowia. Studenci dietetyki poznają socjo-ekonomiczne uwarunkowania żywienia oraz mają wiedzę dotyczącą błędów żywieniowych i ich skutków.
Wiedza, którą posiadają absolwenci studiów na kierunku dietetyka:
Umiejętności
Wrocławskie uczelnie przygotowują przyszłych dietetyków do profesjonalnego wykonywania zawodów związanych z profilaktyką żywienia, produkcją żywności czy promocją zdrowia. W trakcie zajęć studenci tego kierunku nabywają podstawowe zdolności z zakresu technologii informacyjnych i grafiki inżynierskiej. Absolwenci dietetyki planują skuteczne jadłospisy i receptury, które dostosowane są do indywidualnych potrzeb pacjentów. W zależności od ścieżki edukacyjnej, którą wybiorą przyszli specjaliści, mogą oni szkolić się także w zakresie psychologii odżywiania, obsługi konsumenta czy hotelarstwa. Ponadto studenci dietetyki poznają techniki oraz narzędzia stosowane w zarządzaniu i marketingu. Dzięki temu dietetycy odnaleźć się mogą nie tylko w środowisku medycznym, ale i medialnym.
Umiejętności, które nabywa student dietetyki:
Studia stacjonarne to tryb studiów, który zainteresować może szczególnie tych studentów, którym zależy na praktycznej realizacji programy wybranego kierunku. Stacjonarna nauka umożliwia przyszłym specjalistom zdobywanie wiedzy oraz doświadczenia w warunkach profesjonalnych. Wrocławskie uczelnie zapewniają studentom dostęp do specjalistycznych narzędzi oraz programów, które stosowane są w środowisku eksperckim.
Studenci stacjonarni mają także okazję do tego, by nawiązać pierwsze znajomości zawodowe. Uczestnicy zajęć stacjonarnych częściej pracują w grupach, dzięki czemu poznają oni specyfikę poszczególnych funkcji w zespole. Ponadto studenci realizują liczne zadania i projekty pod okiem doświadczonych specjalistów, zasilających wykwalifikowane kadry polskich szkół wyższych.
Uczelnie publiczne oferują studentom naukę stacjonarną za darmo. Należy jednak pamiętać, o tym, że państwowe szkoły wyższe zapewniają kandydatom ograniczoną liczbę miejsc na danych kierunkach. O przyjęciu na wybrane studia decyduje najczęściej wynik konkursu świadectw oraz dodatkowe osiągnięcia naukowe. Ci, którzy nie dostali się na publiczną uczelnię, mogą rozpocząć studia na jednej z uczelni prywatnych. Taka nauka jest znacznie droższa, jednak przyszli studenci najczęściej przyjmowani są na podstawie kolejności zgłoszeń.
Zajęcia stacjonarne na studiach dziennych zazwyczaj odbywają się od poniedziałku do piątku w godzinach porannych i popołudniowych. Studenci, którzy chcą rozwijać swoje zainteresowania, mogą robić to wieczorami oraz w weekendy. Czas wolny mogą oni poświęcić także na pracę dorywczą lub realizację domowych obowiązków.
zobacz wszystkie:
studia stacjonarne we Wrocławiu
studia niestacjonarne we Wrocławiu
Studenci dietetyki powinni chcieć ciągle się kształcić – branża żywieniowa stale rozwija się, a zapotrzebowanie na usługi dietetyczne wzrasta. Przyszli specjaliści mogą prowadzić prace badawcze, a także wspierać osoby zmagające się z zaburzeniami odżywiania i metabolizmu. Istotnym jest więc to, by kandydaci na ten kierunek umiejętnie radzili sobie ze stresem i potrafili działać w różnorodnych warunkach.
Dietetycy powinni być dokładni i odpowiedzialni, ich decyzje dotyczyć będą zdrowia pacjentów, z którymi przyszli specjaliści powinni umieć nawiązywać profesjonalne relacje zawodowe. Praca z klientami wymaga od dietetyków cierpliwości i wrażliwości – najważniejsze jest jednak to, by kandydaci na ten kierunek byli komunikatywni i charyzmatyczni. Dobrze, by studenci dietetyki interesowali się gotowaniem lub produktami żywnościowymi, a także chcieli promować zdrowy i aktywny tryb życia. Niezbędna im będzie także doskonała organizacja czasu i pracy. Dobrze widziane są umiejętności językowe.
Studenta dietetyki cechują:
Gdzie studiować stacjonarnie na kierunku dietetyka we Wrocławiu
Uczelnie, na których można studiować dietetykę we Wrocławiu:
czytaj dalej
Uczelnie w mieście Wrocławiu - kierunek dietetyka:
Uczelnia | Forma studiów | Poziom studiów | |
---|---|---|---|
Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu (Wydział Nauk o Zdrowiu) | stacjonarne | I stopnia, II stopnia | więcej |
Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu (Wydział Biotechnologii i Nauk o Żywności) | stacjonarne | I stopnia, II stopnia | więcej |
Uniwersytet WSB Merito we Wrocławiu | stacjonarne, niestacjonarne | I stopnia | więcej |
Tabela uwzględnia uczelnie, które prowadzą studia w ramach kierunku lub specjalności
Wielu absolwentów dietetyki decyduje się na rozpoczęcie pracy w zawodach związanych z kontrolą jakości żywności, a także produkcją i dystrybucją produktów spożywczych. Utalentowani i wyszkoleni dietetycy mogą liczyć na zatrudnienie w szpitalach, gabinetach dietetycznych, poradniach specjalistycznych czy sanatoriach. Wiedza teoretyczna absolwentów tego kierunku pożądana jest także przez właścicieli restauracji czy firm cateringowych. Ponadto kompetencje dietetyków mogą być wykorzystane w mediach – specjaliści skutecznie promują zdrowy i aktywny tryb życia.
Możliwości zatrudnienia po studiach na kierunku dietetyka:
Utalentowani dietetycy mogą rozpocząć własną działalność gospodarczą – usługi dietetyczne cieszą się coraz większą popularnością, a prywatni doradcy częściej mogą liczyć na stabilne zatrudnienie. Samodzielne otwarcie firmy wiąże się jednak z licznymi trudnościami, do których rozwiązania potrzebna będzie wiedza z zakresu m.in. ekonomii, gospodarki, administracji, finansów czy prawa. Dobrze też, by przyszły dietetyk, który zamierza prowadzić własny gabinet dietetyczny, miał już pewne doświadczenie zawodowe.
Absolwenci dietetyki mają kompetencje umożliwiające im rozpoczęcie pracy w jednostkach medycznych (szpitale, kliniki itp.), a także w klasycznie rozumianej gastronomii. Dietetycy w Polsce zarabiają średnio 3210 zł brutto miesięcznie. Wynagrodzenie co drugiego specjalisty tej dziedziny wynosi od 2840 zł do 3860 zł.*
Do zadań dietetyka należą między innymi:
Źródło: wynagrodzenia.pl (listopad 2021)
* Wysokość wynagrodzenia może różnić się w zależności od kompetencji kandydata oraz jego stażu w pracy, a nawet od województwa lub miasta, na którego terenie wykonuje on pracę
STUDIA WE WROCŁAWIU - ważne informacje
DIETETYKA - ważne informacje