Dietetyka studia - kierunek studiów

W dzisiejszych czasach coraz większą uwagę przykładamy do zdrowego odżywania oraz trybu życia. Nieustannie słyszymy o konieczności stosowania zbilansowanej diety i odpowiedniej ilości składników pokarmowych. Jako absolwent dietetyki staniesz się niekwestionowanym ekspertem w tej dziedzinie!

Kim właściwie jest dietetyk i czym się zajmuje? Jest to pytanie o tyle ważne, iż często dietetyka mylona jest z technologią żywności. Zgodnie z definicją przyjętą przez Federację Dietetyków, dietetyk jest osobą  „z kwalifikacjami żywienia i dietetyki uznawanymi przez władze państwowe. (…) Stosuje naukę o żywieniu tak w żywieniu jak i w edukowaniu ludności w zdrowiu i chorobie”.

Oznacza to, że jako absolwent tego kierunku będziesz posiadać wiedzę w zakresie sposobu i stanu odżywienia oraz wspomagania leczenia chorób dietozależnych. Co więcej, nauczysz się przygotowywać plan racjonalnego żywienia z uwzględnieniem potraw niezbędnych w danej diecie. Obca nie pozostanie Ci również wiedza z zakresu kontroli jakości produktów oraz produkcji potraw zgodnie z zasadami systemu HACCP.

Przy obecnym zainteresowaniu zdrowym trybem życia nie powinieneś mieć większych problemów ze znalezieniem zatrudnienia. Możesz się o nie starać w publicznym lub niepublicznych ośrodkach opieki zdrowotnej, placówkach żywieniowych czy zakładach żywienia zbiorowego. Nic także nie stoi na przeszkodzie, abyś w przyszłości otworzył własną działalność gospodarczą. Jeżeli zatem interesujesz się szeroko pojętym tematem zdrowej żywności to ten kierunek będzie dla Ciebie świetnym początkiem kariery w tej dziedzinie!

WAŻNE TEMATY

Jakie przedmioty zdawać na maturze?

Żeby dostać się na dietetykę, na większości uczelni przy rekrutacji brane są pod uwagę następujące przedmioty: matematyka, język polski, język obcy, biologia, chemia.

szczegółowe wymagania na uczelniach

GDZIE STUDIOWAĆ KIERUNEK DIETETYKA

Województwo
Miejscowość
Typ studiów
Tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
typ studiów
tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

CZĘSTO WYBIERANE

Miasto

Zobacz inne kierunki Medyczne

Typ studiów
Województwo

Wiedza, którą zdobędziesz, studiując dietetykę

Absolwent powinien posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:
  • żywienia człowieka zdrowego i chorego oraz technologii przygotowywania potraw,
  • planowania racjonalnego żywienia dla różnych grup ludności - planowania i przygotowywania potraw wchodzących w skład poszczególnych diet zgodnie z obowiązującymi klasyfikacjami,
  • oceny stanu odżywienia, sposobu żywienia i rozpoznania niedożywienia, zapobiegania chorobom żywieniowo-zależnym oraz oceny wzajemnego wpływu farmakoterapii i żywienia,
  • kontrolowania jakości produktów żywnościowych i warunków ich przechowywania oraz produkcji potraw zgodnie z zasadami systemu Analizy Zagrożeń i Krytycznych Punktów Kontroli (Hazard Analyzes Critical Control Points – HACCP),
  • organizowania żywienia indywidualnego, zbiorowego i leczniczego dostosowanego do wieku i stanu zdrowia pacjentów oraz prowadzenia edukacji żywieniowej.

Jaka praca, czyli gdzie będziesz pracował po kierunku dietetyka

Absolwent kierunku dietetyka znajdzie zatrudnienie jako:
  • pracownik publicznych i niepublicznych zakładów opieki zdrowotnej,
  • pracownik placówki leczenia ambulatoryjnego,
  • pracownik zakładu żywienia zbiorowego,
  • pracownik zakładu przemysłu spożywczego,
  • pracownik organizacji konsumenckich.

MIASTA, KTÓRE OFERUJĄ STUDIA NA KIERUNKU DIETETYKA

Komentarze (1)

Martina odpowiedz

Do listy uczelni można od tego roku dodać Wyższą Szkołę Zarządzania w Gdańsku, bo otworzyli kierunek dietetyka. Fajnie, że jeszcze trwa rekrutacja. i jest jeszcze szansa na studiowanie. A swoją drogą ten kierunek wydaje się bardzo interesujący i chyba skończenie takich studiów będzie dawało szansę na znalezienie dobrej pracy w swoim zawodzie.