Dziennikarstwo i medioznawstwo - Warszawa

Dziennikarstwo i medioznawstwo - Warszawa

Dziennikarstwo i medioznawstwo - Warszawa

Studia w Warszawie

dziennikarstwo i medioznawstwo

Odkryj kierunek dziennikarstwo i medioznawstwo w Warszawie i sprawdź, gdzie możesz studiować

Dodaj do ulubionych

26.05.2023

Dziennikarstwo i medioznawstwo studia Warszawa 2023| woj. mazowieckie

Dziennikarstwo i medioznawstwo w Warszawie to 3-letnie studia I stopnia (licencjackie) oraz 2-letnie studia II stopnia (magisterskie), których program oferuje 4 różne specjalności. Studia można podjąć na 1 uczelni w formie stacjonarnej (dziennej) lub niestacjonarnej (zaocznej).

Studia na kierunku dziennikarstwo i medioznawstwo w Warszawie
Rok akademicki 2023/2024
Forma studiów stacjonarne, niestacjonarne
Poziom studiów studia I i II stopnia
Czas trwania 3 lata (studia I stopnia), 2 lata (studia II stopnia)

Terminy rekrutacji

Rekrutacja na uczelnie, które prowadzą studia na kierunku dziennikarstwo i medioznawstwo w Warszawie rozpocznie się 5 czerwca 2023 r. i potrwa do 13 września 2023 r. | Dziennikarstwo i medioznawstwo Warszawa - terminy rekrutacji >

Opis kierunku

Dziennikarstwo i medioznawstwo to studia w Warszawie stworzone dla osób, które z jednej strony czują się humanistami, a z drugiej ich zainteresowania znacznie wykraczają poza kwestie związane wyłącznie z językiem czy literaturą. Uczelnie przygotowały programy kształcenia, które obfitują także w zagadnienia społeczne.

W trakcie nauki, studenci dziennikarstwa i medioznawstwa wybierają specjalizacje, które dają im niezbędą wiedzę do podjęcia zatrudnienia w mediach takich jak: radio, telewizja, prasa. Absolwenci tego kierunku odnajdują się też w pracy w agencjach reklamowych i PR-owych.

 

Uczelnie

W Warszawie dziennikarstwo i medioznawstwo możesz studiować w ramach kierunku na 1 uczelni publicznej: Uniwersytecie Warszawskim (Wydział Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW).
 

 

Specjalności

Współczesne studia z dziennikarstwa i medioznawstwa charakteryzują się tym, że bardzo często studenci tego kierunku otrzymują wybór specjalności i ścieżek kształcenia.

Popularne specjalności na kierunku dziennikarstwo i medioznawstwo w Warszawie: dziennikarstwo, fotografia prasowa, reklamowa i wydawnicza, public relations i marketing medialny.

 

Praca po studiach

Studenci uczestniczą w szeregu zajęć praktycznych – doskonalą swój warsztat pisarski, uczą się, jak wygląda marketing medialny oraz poznają tajniki funkcjonowania współczesnych mediów. W siatce programowej znalazły się zajęcia poświęcone wystąpieniom publicznym, skutecznemu researchowi czy gatunkom dziennikarskim. Absolwenci znajdą zatrudnienie w prasie, radiu, telewizji, agencjach reklamowych i marketingowych.

 

 

czytaj dalej wszystko o Dziennikarstwo i medioznawstwo - Warszawa

Zobacz, na jakich uczelniach w Warszawie jest kierunek DZIENNIKARSTWO I MEDIOZNAWSTWO

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
poziom studiów
forma studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Uniwersytet Warszawski

Uniwersytet Warszawski

Jakie wymagania podczas rekrutacji na kierunek dziennikarstwo i medioznawstwo w Warszawie?

Studia na kierunku dziennikarstwo i medioznawstwo mają profil interdyscyplinarny, dlatego też podczas rekrutacji uwzględniana może być wiedza z wielu przedmiotów. Na pewno ten typ kształcenia powinien być wybierany przede wszystkim przez humanistów. Podczas rekrutacji uwzględniane są wyniki z podstawowych przedmiotów maturalnych, czyli języka polskiego, matematyki oraz języka obcego nowożytnego. Każdy z kandydatów musi wybrać także dowolny przedmiot dodatkowy. Może to być: historia, WOS, geografia, czy nawet informatyka lub filozofia. Pamiętaj, że większe szanse daje ci zdawanie przedmiotów rozszerzonych.

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

szczegółowe wymagania na uczelniach

w Warszawie

Jak wyglądają studia na kierunku dziennikarstwo i medioznawstwo w Warszawie?

1. Dla kogo ten kierunek

Współcześnie nikogo nie dziwi fakt, że mamy dzisiaj nieustający dostęp do informacji z całego świata. W kilka minut możemy sprawdzić, co wydarzyło się na odległym kontynencie. W praktyce oznacza to, że jesteśmy społeczeństwem informacyjnym, które chce wiedzieć jak najwięcej. Nie byłoby to możliwe bez ludzi, którzy dbają o tę rzetelną aktualizację naszej wiedzy. Taka jest właśnie rola dziennikarza. Dlatego też kierunki studiów takie jak dziennikarstwo i medioznawstwo cieszą się niegasnącą popularnością pośród wielu absolwentów szkół średnich, którzy mają dusze humanistów.

Studia na kierunku dziennikarstwo i medioznawstwo przygotowują do wykonywania tego popularnego dziś zawodu. Dzięki nim dowiesz się nie tylko jak gromadzić, lecz także jak przedstawiać i publikować różnego rodzaju informacje ze świata polityki, ekonomii, czy sportu i mody. To kierunek kształcenia idealny dla osób, które nie boją się wyzwań, potrafią działać pod presją czasu i mają wszechstronne zainteresowania. Jeżeli rozważasz rozpoczęcie studiów dziennikarskich zastanów się także, czy nie masz problemu z publicznymi wystąpieniami i czy twoje pióro należy do lekkich. Te dwie cechy mogą być bardzo przydatne!

 

2. Typ i tryb studiów:

Studia na kierunku dziennikarstwo i medioznawstwo możemy podzielić na:

1. Typ:

 • Studia I stopnia (licencjackie)
 • Studia II stopnia (magisterskie)
2. Tryb:
 • studia stacjonarne
 • studia niestacjonarne

 

Studia na kierunku dziennikarstwo i medioznawstwo w Warszawie realizowane są zarówno w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia licencjackie, które trwają trzy lata. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające dwa lata.
Uczelnie w Warszawie umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku. Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.
 

3. Praca po studiach

Studia dziennikarskie cieszą się tak dużym zainteresowaniem właśnie ze względu na perspektywy zatrudnienia w przyszłości. Warto podkreślić jedynie, że zainteresowania przyszłych dziennikarzy powinny krystalizować się już w trakcie studiów. To świadoma wiedza na temat tego, jakie się ma zawodowe oczekiwania, pozwoli na lepszy rozwój w pracy. Zawodowo możesz rozwijać się bowiem jako dziennikarz w różnej tematyce – sportowej, modowej, politycznej, społecznej.

Praca na dziennikarzy czeka w wielu różnorodnych miejscach. Swoją karierę możesz rozwijać przede wszystkim w mediach. Czeka na ciebie praca w telewizji, prasie, radio. Dziennikarze mogą ubiegać się także o pracę dla różnych portali internetowych. Studia na kierunku dziennikarstwo i medioznawstwo przygotują cię także do pracy w agencjach reklamowych, marketingowych, czy PR-owych. Możesz zajmować się kreowaniem wizerunków firm, czy prowadzeniem mediów społecznościowych. Warto wspomnieć o tym, że kariera dziennikarzy może mieć także charakter międzynarodowy.

 

4. Program kształcenia i gdzie studiować

Każdego roku studia dziennikarskie wybierane są przez wielu absolwentów szkół średnich. Uczelnie w Warszawie także przygotowały ciekawą propozycję nauki na tym kierunku. Swoją przygodę z dziennikarstwem będziesz mógł rozpocząć między innymi na Uniwersytecie Warszawskim. Tam czeka na ciebie kierunek studiów taki jak dziennikarstwo i medioznawstwo. Ten warszawski ośrodek akademicki ma długą tradycję dydaktyczną, więc możesz mieć pewność, że będziesz się kształcić pod okiem najlepszych ekspertów.

Studia na kierunku dziennikarstwo i medioznawstwo skupiać się będą na dwóch podstawowych obszarach. Podczas ich trwania nie tylko zdobędziesz podstawowy warsztat umiejętności, które pozwolą ci na prowadzenie świadomej działalności dziennikarskiej. Oprócz tego otrzymasz też doskonałe wykształcenie teoretyczne z zakresu wiedzy o mediach. To dwie komplementarne ścieżki kształcenia, które studia w Warszawie łączą w jedno.

Program kształcenia na studiach na kierunku dziennikarstwo i medioznawstwo jest dość rozbudowany, ale na pewno może wydać się bardzo interesujący dla osób, które fascynują się historią dziennikarstwa. Na studentów tego kierunku czeka mnóstwo wykładów oraz ćwiczeń praktycznych o charakterze interdyscyplinarnym, lecz niezbędnym w pracy dziennikarza. Będą to przykładowo:

 • makro- i mikroekonomia;
 • podstawy prawa;
 • wybrane zagadnienia z historii powszechnej;
 • wybrane zagadnienia z historii polski itd.

 

Program kształcenia wypełniać będą także przedmioty ściśle charakterystyczne dla kierunku dziennikarstwo i medioznawstwo. Studenci znajdą pośród nich:

 • gatunki dziennikarskie;
 • współczesne modele systemów medialnych;
 • język jako narzędzie komunikacji itd.

 

Kierunki studiów w Warszawie takie jak dziennikarstwo i medioznawstwo powinny mieć przede wszystkim wymiar praktyczny. Dzięki temu przyszli dziennikarze zdobędą warsztaty podstawowych umiejętności, które będą mogły być wykorzystywane już bezpośrednio w pracy zawodowej. W przypadku takiego profilu kształcenia dobrze jest również zastanowić się wcześniej nad wyborem specjalizacji. To ona systematyzuje wiedzę i wzbogaca ją o unikalne umiejętności. Uczelnie w Warszawie również przygotowały ich ciekawy wybór. Studenci mogą wybrać specjalizacje takie jak:

 • specjalizacja prasowa;
 • specjalizacja radiowa;
 • specjalizacja telewizyjna;
 • dziennikarstwo multimedialne;
 • dziennikarstwo online.

 

Jeżeli wybierzesz studia na kierunku dziennikarstwo i medioznawstwo możesz mieć pewność, że czeka cię wiele inspirujących zajęć i wykładów.

Ile trwają studia na kierunku dziennikarstwo i medioznawstwo w Warszawie?

Studia na kierunku Dziennikarstwo i medioznawstwo w Warszawie, w zależności od typu studiów trwają 3 lata (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia).

Studia dziennikarskie w Warszawie można podzielić na dwa komplementarne cykle kształcenia. Pierwszy z nich trwa trzy lata i są to studia pierwszego stopnia. Finalizacją tego etapu nauki jest przystąpienie do obrony pracy licencjackiej. Jeżeli obrona powiedzie się pomyślnie, to abiturienci tego stopnia mogą rozpocząć pierwsze aktywności zawodowe, jednak należy pamiętać, że nie posiadają oni jeszcze pełni uprawnień.

Studia drugiego stopnia można rozpocząć po zakończeniu pierwszego etapu nauki. Trwają one dwa lata i mają charakter przede wszystkim uzupełniający, a wiedza pozyskana podczas studiów licencjackich zostaje także mocno usystematyzowana. Na zakończenie studenci przystępują do obrony pracy magisterskiej, po czym mogą w pełni rozwijać się zawodowo.

Dziennikarstwo i medioznawstwo w Warszawie - czas trwania

Poziom studiów czas trwania otrzymywany tytuł
studia I stopnia 3 lata licencjat
studia II stopnia 2 lata magister

Jaka praca po studiach na kierunku dziennikarstwo i medioznawstwo w Warszawie?

Uczelnie w Warszawie starają się zapewnić takie wykształcenie studentom, które będzie w przyszłości zapewniać im dobrą i stabilną pracę. Studia na kierunku dziennikarstwo i medioznawstwo dają również sporo możliwości takiego świadomego rozwoju kariery. Dzieje się tak dlatego, że dziś jesteśmy społeczeństwem informacyjnym, które przyzwyczajone jest do bardzo szybkiej aktualizacji danych i informacji. W praktyce oznacza to, że wciąż potrzebni są specjaliści, którzy będą tę naszą wiedzę aktualizować.

Podstawowe miejsca pracy, w których będziesz się mógł rozwijać jako dziennikarz, to:

 • media: radio, prasa, telewizja;
 • portale internetowe;
 • serwisy informacyjne;
 • agencje reklamowe;
 • działy PR;
 • agencje marketingowe.

 

Studia na kierunku dziennikarstwo i medioznawstwo przygotują cię do pracy , w której będziesz mógł się wykazać nie tylko wiedzą, lecz także doskonałym warsztatem dziennikarskim. Odpowiednio wcześnie zadbaj o rozwój swoich indywidualnych zainteresowań, które pozwolą ci pełnię zawodowego rozwoju. Przykładowo – jeżeli interesujesz się modą, czeka na ciebie dziennikarstwo modowe. Jeżeli uwielbiasz sport, nic nie stoi na przeszkodzie, byś pisał i redagował artykuły sportowe. Pomyśl o swojej karierze już dziś, dzięki temu w przyszłości nie unikniesz rozczarowań.

 

Ile wynoszą zarobki absolwentów kierunku studiów Dziennikarstwo i medioznawstwo?

Będąc absolwentem kierunku studiów Dziennikarstwo i medioznawstwo będziesz mógł zacząć poszukiwania swojej najczęściej pierwszej pracy w zawodzie. Niektórzy ze studentów decydują się na kontynuowanie nauki na studiach kolejnego stopnia oraz na pozostanie na uczelni jako wykładowca, jednak znaczna część podejmuje pracę m.in. w szeroko pojętych mediach. Absolwenci mogą znaleźć zatrudnienie np. w radiu, prasie, telewizji, portalach internetowych, działach PR, agencjach reklamowych i marketingowych oraz w serwisach informacyjnych. Najczęściej pracują oni na takich stanowiskach jak np. dziennikarz, specjalista do spraw PR, copywriter lub specjalista do spraw reklamy. Czym zajmują się na co dzień i ile wynoszą ich średnie miesięcznie zarobki?

 

Dziennikarz

Absolwenci kierunku Dziennikarstwo i medioznawstwo najczęściej znajdują zatrudnienie na stanowisku dziennikarza, które czeka na nich w wielu mediach np. radiu, prasie i telewizji. Dziennikarze w zależności od mediów, w których pracują, mają różne obowiązki. Niektórzy mogą zajmować się pisaniem artykułów, felietonów lub tworzeniem krótkich materiałów dźwiękowych zwanych w radiu „setkami”. Praca dziennikarza może być również uzależniona od jego indywidualnych upodobań i zainteresowań, dlatego też możemy znaleźć np. dziennikarzy śledczych. Mediana zarobków dziennikarza wynosi około 4660 zł brutto miesięcznie.

 

Specjalista do spraw PR

Absolwenci Dziennikarstwa i medioznawstwa i odpowiedniej specjalności mogą również zostać specjalistami do spraw PR. Odpowiadają oni za kreowaniu wizerunku osób lub firm. Jest to praca długofalowa, która polega na planowaniu długoterminowych działań, które mają na celu promocję oraz poprawę wizerunku danej osoby lub firmy. Specjaliści do spraw PR często są również rzecznikami prasowymi, co oznacza, że reprezentują np. firmę w czasie wystąpień publicznych. Mediana zarobków specjalisty do spraw PR wynosi około 5580 zł brutto miesięcznie.

 

Copywriter

Absolwenci Dziennikarstwa mogą podjąć również zatrudnienie na stanowisku copywritera. Czym się zajmują? Copywriter odpowiada za tworzenie tekstów na różnorodne tematy, mogą być to artykuły lub teksty reklamowe. Copywriterzy często zajmują się również SEO i pozycjonowaniem tekstów na stronie, co sprawia, że dana strona wyświetla się wyżej w wynikach wyszukiwania. Mediana zarobków copywritera wynosi około 4000 zł brutto miesięcznie.

 

Specjalista do spraw reklamy

Po ukończeniu studiów na kierunku Dziennikarstwo i medioznawstwo absolwenci mogą znaleźć zatrudnienie również jako specjaliści do spraw reklamy. Czym się zajmują? Specjalista do spraw reklamy może pracować w działach reklamy lub w agencjach reklamowych i odpowiada on za prowadzenie kampanii reklamowych, a także nadzorowanie zespołu pracującego nad daną kampanią. Specjalista do spraw reklamy zajmuje się również kontaktem z klientem oraz innymi podwykonawcami. Mediana zarobków specjalisty do spraw reklamy wynosi około 4520 zł brutto miesięcznie.

Źródło: wynagrodzenia.pl (październik 2021)

 

*Pamiętaj, że są to tylko orientacyjne zarobki i w rzeczywistości mogą się one różnić pomiędzy sobą. Wpływ na to ma wiele czynników. Wahania pomiędzy stawkami uzależnione są m.in. od wykształcenia, stażu pracy, doświadczenia, znajomości języków lub nawet miejsca pracy. Wynagrodzenia mogą różnić się między poszczególnymi województwami, a nawet miastami.

Gdzie studiować na kierunku dziennikarstwo i medioznawstwo w Warszawie?

Studia możesz podjąć na uczelni publicznej: Uniwersytecie Warszawskim.

Uczelnie na których można studiować kierunek dziennikarstwo i medioznawstwo w Warszawie

czytaj dalej uczelnie w Warszawie

Uczelnie w Warszawie - kierunek dziennikarstwo i medioznawstwo:

Uczelnia Forma studiów Poziom studiów  
Uniwersytet Warszawski (Wydział Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW) stacjonarne, niestacjonarne studia I i II stopnia więcej

Tabela uwzględnia uczelnie, które prowadzą studia w ramach kierunku lub specjalności

Co warto sprawdzić przed rekrutacją na kierunek dziennikarstwo i medioznawstwo w Warszawie?

Zanim wybierzesz studia na kierunku dziennikarstwo i medioznawstwo, to zastanów się, czy jest to profil kształcenia, który odzwierciedlać będzie twoje zainteresowania. Możesz nauczyć się podczas nich bardzo dużo, ale pod warunkiem, że będziesz wiedział, czego chcesz od życia. Nim podejmiesz ostateczną decyzję, odpowiedz sobie na kilka podstawowych pytań:

 • Czy masz lekkie pióro?
 • Czy nie boisz się wystąpień publicznych?
 • Czy potrafisz działać pod presją czasu?
 • Czy jesteś osobą zorganizowaną o wszechstronnych zainteresowaniach?

 

Jeżeli odpowiadasz na te pytania twierdząco, możesz śmiało pomyśleć o wzięciu udziału w rekrutacji na studia dziennikarskie. Pamiętaj jednak by na początku przygotować się jak najlepiej do procedury rekrutacyjnej. Musisz przygotować się do niej z wielu interdyscyplinarnych przedmiotów takich jak historia, WOS, czy nawet geografia, informatyka i filozofia. Dodatkowym atutem będzie doskonała znajomość języka obcego nowożytnego.

Osoby, których wiedza wyróżnia się na tle innych rówieśników, mogą pomyśleć o wzięciu udziału na przykład w olimpiadzie przedmiotowej. To propozycja wyłącznie dla najbardziej ambitnych, jest jednak o co walczyć, bo na laureatów czekają miejsca na listach osób przyjętych poza kolejnością. Studia na kierunku dziennikarstwo i medioznawstwo mogą zachęcić cię do wzięcia udziału w olimpiadach takich jak Olimpiada Historyczna, czy Olimpiada Literatury i Języka Polskiego.

Ostatni etap rekrutacji to czas terminowego składania dokumentów. Nie zaniedbaj go, ponieważ twoja opieszałość może sprawić, że zostaniesz skreślony z listy studentów. W pierwszej kolejności musisz dostarczyć na ogół skany dowodu, zdjęcia do legitymacji oraz przede wszystkim świadectwo maturalne.

 

STUDIA W WARSZAWIE - ważne informacje

kierunki studiów w Warszawie

studia w Warszawie

 

DZIENNIKARSTWO I MEDIOZNAWSTWO - ważne informacje

dziennikarstwo i medioznawstwo studia

studia dziennikarstwo i informacja w Warszawie

studia dziennikarstwo i informacja w Polsce

zasady rekrutacji na studia

Jakie opinie mają studia na kierunku dziennikarstwo i medioznawstwo w Warszawie?

Studia na kierunku dziennikarstwo i medioznawstwo idealne będą dla osób otwartych, które kochają wyzwania.

Barbara, studentka trzeciego roku, stwierdza:

Od zawsze marzyłam o studiach dziennikarskich. Uwielbiam tworzyć różnego rodzaju teksty, w przyszłości chciałabym pisać reportaże. W Warszawie mam szansę kształcić się pod okiem profesjonalistów. To dla mnie bardzo ważne, ponieważ mogę szlifować nieustannie swój warsztat.

Poziom i tryb studiów


Specjalności / ścieżki kształcenia na kierunku dziennikarstwo i medioznawstwo w Warszawie

Kierunki dziennikarstwo i informacja w Warszawie

59 Uczelni w Warszawie

Warszawa przyciąga młodych ludzi z całego kraju. Przyjeżdżają tu na studia lub do pracy, w nadziei na zdobycie wykształcenia, doświadczenia zawodowego i wysoko płatnej pracy z perspektywami. Liczą na prestiż, sukces.

Warszawa ma wiele do zaoferowania dla studentów i kandydatów, ale także wiele od nich wymaga – progi punktowe oraz liczba chętnych na studia są tu wysokie. Również liczba studentów jest największa w Polsce: 15 uczelni publicznych i ponad 40 niepublicznych. Największą popularnością cieszą się Uniwersytet Warszawski, Politechnika Warszawska oraz Szkoła Główna Handlowa w Warszawie.

Warszawskie uczelnie są uznawane za prestiżowe nie tylko w Polsce ale i za granicą. Cenione są za profesjonalną kadrę naukową i szerokie perspektywy rozwoju.

Sprawdź uczelnie i kierunki studiów w Warszawie
# MUSISZ TO WIEDZIEĆ

 

Jakie studia humanistyczne wybrać

Co zdawać na maturze

Komentarze (0)

wsaib

Teraz najważniejsze

matura 2023

zmiany na maturze 2023

arkusze maturalne

wyniki matur 2023

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

studia podyplomowe

 

Ciekawe

 


gdzie studiować

 

 

Nadchodzące wydarzenia