Dziennikarstwo i medioznawstwo - Warszawa

Dziennikarstwo i medioznawstwo - Warszawa

Studia na kierunku dziennikarstwo i medioznawstwo w Warszawie możesz podjąć na 1 uczelni publicznej w trybie stacjonarnym (dziennym) oraz niestacjonarnym.

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
poziom studiów
forma studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Filtrowanie
Status uczelni
Typ uczelni
Poziom studiów
Forma studiów
Więcej filtrów
Czas trwania
Uniwersytet Warszawski

Uniwersytet Warszawski

Dziennikarstwo i medioznawstwo stopień: (I)  (II), czas trwania: 3 lata • 2 lata
forma: stacjonarne, niestacjonarne

Dziennikarstwo i medioznawstwo w Warszawie - uczelnie publiczne


23.06.2024

Dziennikarstwo i medioznawstwo studia Warszawa 2024| woj. mazowieckie

Dziennikarstwo i medioznawstwo w Warszawie to 3-letnie studia I stopnia (licencjackie) oraz 2-letnie studia II stopnia (magisterskie), których program oferuje 4 różne specjalności. Studia przygotowują do wykonywania zawodu między innymi specjalisty PR. Studenci zdobywają wiedzę z zakresu różnych dziedzin dziennikarstwa czy marketingu medialnego.

Dziennikarstwo i medioznawstwo - Warszawa
Studia na kierunku dziennikarstwo i medioznawstwo w Warszawie
Rok akademicki 2024/2025
Forma studiów stacjonarne, niestacjonarne
Poziom studiów studia I i II stopnia
Czas trwania 3 lata (studia I stopnia), 2 lata (studia II stopnia)

Opis kierunku

Dziennikarstwo i medioznawstwo to studia w Warszawie stworzone dla osób, które z jednej strony czują się humanistami, a z drugiej ich zainteresowania znacznie wykraczają poza kwestie związane wyłącznie z językiem czy literaturą. Uczelnie przygotowały programy kształcenia, które obfitują także w zagadnienia społeczne. W planie zajęciowym możemy spodziewać się takich przedmiotów jak m.in. prawo prasowe z elementami własności intelektualnej, retoryka i erystyka, teoria ekonomii, systemy medialne na świecie, czy język wypowiedzi medialnej.

W trakcie nauki, studenci dziennikarstwa i medioznawstwa wybierają specjalizacje, które dają im niezbędną wiedzę do podjęcia zatrudnienia w mediach takich jak: radio, telewizja, prasa. Absolwenci tego kierunku odnajdują się też w pracy w agencjach reklamowych i PR-owych, a także w działach różnorodnych firm odpowiedzialnych za komunikacją biznesową. Niektórzy decydują się na rozwój swojej kariery zawodowej w kierunku sztuk wizualnych, zajmując się fotografią i realizując krótkie formy wideo.

Terminy rekrutacji

Rekrutacja na uczelnie, które prowadzą studia na kierunku dziennikarstwo i medioznawstwo w Warszawie rozpocznie się 6 czerwca 2024 r. i potrwa do 10 lipca 2024 r. | Dziennikarstwo i medioznawstwo Warszawa - terminy rekrutacji >

Studia na kierunku dziennikarstwo i medioznawstwo w Warszawie można podjąć na 1 uczelni w formie stacjonarnej (dziennej) lub niestacjonarnej (zaocznej).

Gdzie studiować kierunek dziennikarstwo i medioznawstwo w Warszawie

Studia w Warszawie 2024/2025 na kierunku dziennikarstwo i medioznawstwo możesz podjąć na 1 uczelni publicznej: Uniwersytecie Warszawskim (Wydział Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW).

Kierunek dziennikarstwo i medioznawstwo - uczelnie w Warszawie:

Sprawdź 

Jakie wymagania podczas rekrutacji na dziennikarstwo i medioznawstwo w Warszawie

Studia na kierunku dziennikarstwo i medioznawstwo mają profil interdyscyplinarny, dlatego też podczas rekrutacji uwzględniana może być wiedza z wielu przedmiotów. Na pewno ten typ kształcenia powinien być wybierany przede wszystkim przez humanistów. Podczas rekrutacji uwzględniane są wyniki z podstawowych przedmiotów maturalnych, czyli języka polskiego, matematyki oraz języka obcego nowożytnego. Każdy z kandydatów musi wybrać także dowolny przedmiot dodatkowy. Może to być: historia, WOS, geografia, czy nawet informatyka lub filozofia. Pamiętaj, że większe szanse daje ci zdawanie przedmiotów rozszerzonych.

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

szczegółowe wymagania na uczelniach

Jak wyglądają studia na kierunku dziennikarstwo i medioznawstwo w Warszawie

Studia na kierunku dziennikarstwo i medioznawstwo w Warszawie realizowane są w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia licencjackie, które trwają trzy lata. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające dwa lata.

Uczelnie w Warszawie umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.

Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.

 

Uczelnie w Warszawie - kierunek dziennikarstwo i medioznawstwo:

Uczelnia Forma studiów Poziom studiów  
Uniwersytet Warszawski (Wydział Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW) stacjonarne, niestacjonarne I stopnia, II stopnia więcej

Tabela uwzględnia uczelnie, które prowadzą studia w ramach kierunku lub specjalności

Program studiów i przedmioty

Każdego roku studia dziennikarskie wybierane są przez wielu absolwentów szkół średnich. Uczelnie w Warszawie także przygotowały ciekawą propozycję nauki na tym kierunku. Swoją przygodę z dziennikarstwem będziesz mógł rozpocząć między innymi na Uniwersytecie Warszawskim. Tam czeka na ciebie kierunek studiów taki jak dziennikarstwo i medioznawstwo. Ten warszawski ośrodek akademicki ma długą tradycję dydaktyczną, więc możesz mieć pewność, że będziesz się kształcić pod okiem najlepszych ekspertów.

Studia na kierunku dziennikarstwo i medioznawstwo skupiać się będą na dwóch podstawowych obszarach. Podczas ich trwania nie tylko zdobędziesz podstawowy warsztat umiejętności, które pozwolą ci na prowadzenie świadomej działalności dziennikarskiej. Oprócz tego otrzymasz też doskonałe wykształcenie teoretyczne z zakresu wiedzy o mediach. To dwie komplementarne ścieżki kształcenia, które studia w Warszawie łączą w jedno.

Program kształcenia na studiach na kierunku dziennikarstwo i medioznawstwo jest dość rozbudowany, ale na pewno może wydać się bardzo interesujący dla osób, które fascynują się historią dziennikarstwa. Na studentów tego kierunku czeka mnóstwo wykładów oraz ćwiczeń praktycznych o charakterze interdyscyplinarnym, lecz niezbędnym w pracy dziennikarza. Będą to przykładowo:

 • makro- i mikroekonomia;
 • podstawy prawa;
 • wybrane zagadnienia z historii powszechnej;
 • wybrane zagadnienia z historii polski itd.

 

Program kształcenia wypełniać będą także przedmioty ściśle charakterystyczne dla kierunku dziennikarstwo i medioznawstwo. Studenci znajdą pośród nich:

 • gatunki dziennikarskie;
 • współczesne modele systemów medialnych;
 • język jako narzędzie komunikacji itd.

 

Jakie są specjalności na dziennikarstwie i medioznawstwie w Warszawie

Współczesne studia z dziennikarstwa i medioznawstwa charakteryzują się tym, że bardzo często studenci tego kierunku otrzymują wybór specjalności i ścieżek kształcenia.

Popularne specjalności na kierunku dziennikarstwo i medioznawstwo w Warszawie: fotografia prasowa, reklamowa i wydawniczapublic relations i marketing medialnydziennikarstwo.

Sprawdź specjalności na dziennikarstwie i medioznawstwie w Warszawie

Ile trwają studia na kierunku dziennikarstwo i medioznawstwo w Warszawie?

Studia na kierunku Dziennikarstwo i medioznawstwo w Warszawie, w zależności od typu studiów trwają 3 lata (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia).

Sprawdź

Dziennikarstwo i medioznawstwo w Warszawie - czas trwania

Poziom studiów czas trwania otrzymywany tytuł
studia I stopnia 3 lata licencjat
studia II stopnia 2 lata magister

Jaka praca po dziennikarstwie i medioznawstwie w Warszawie

Uczelnie w Warszawie starają się zapewnić takie wykształcenie studentom, które będzie w przyszłości zapewniać im dobrą i stabilną pracę. Studia na kierunku dziennikarstwo i medioznawstwo dają również sporo możliwości takiego świadomego rozwoju kariery. Dzieje się tak dlatego, że dziś jesteśmy społeczeństwem informacyjnym, które przyzwyczajone jest do bardzo szybkiej aktualizacji danych i informacji. W praktyce oznacza to, że wciąż potrzebni są specjaliści, którzy będą tę naszą wiedzę aktualizować.

Podstawowe miejsca pracy, w których będziesz się mógł rozwijać jako dziennikarz, to:

 • media: radio, prasa, telewizja;
 • portale internetowe;
 • serwisy informacyjne;
 • agencje reklamowe;
 • działy PR;
 • agencje marketingowe.

 

Studia na kierunku dziennikarstwo i medioznawstwo przygotują cię do pracy , w której będziesz mógł się wykazać nie tylko wiedzą, lecz także doskonałym warsztatem dziennikarskim. Odpowiednio wcześnie zadbaj o rozwój swoich indywidualnych zainteresowań, które pozwolą ci pełnię zawodowego rozwoju. Przykładowo – jeżeli interesujesz się modą, czeka na ciebie dziennikarstwo modowe. Jeżeli uwielbiasz sport, nic nie stoi na przeszkodzie, byś pisał i redagował artykuły sportowe. Pomyśl o swojej karierze już dziś, dzięki temu w przyszłości nie unikniesz rozczarowań.

 

Ile wynoszą zarobki absolwentów kierunku studiów dziennikarstwo i medioznawstwo?

Będąc absolwentem kierunku studiów Dziennikarstwo i medioznawstwo będziesz mógł zacząć poszukiwania swojej najczęściej pierwszej pracy w zawodzie. Niektórzy ze studentów decydują się na kontynuowanie nauki na studiach kolejnego stopnia oraz na pozostanie na uczelni jako wykładowca, jednak znaczna część podejmuje pracę m.in. w szeroko pojętych mediach. Absolwenci mogą znaleźć zatrudnienie np. w radiu, prasie, telewizji, portalach internetowych, działach PR, agencjach reklamowych i marketingowych oraz w serwisach informacyjnych. Najczęściej pracują oni na takich stanowiskach jak np. dziennikarz, specjalista do spraw PR, copywriter lub specjalista do spraw reklamy. Czym zajmują się na co dzień i ile wynoszą ich średnie miesięcznie zarobki?

 

Dziennikarz

Absolwenci kierunku Dziennikarstwo i medioznawstwo najczęściej znajdują zatrudnienie na stanowisku dziennikarza, które czeka na nich w wielu mediach np. radiu, prasie i telewizji. Dziennikarze w zależności od mediów, w których pracują, mają różne obowiązki. Niektórzy mogą zajmować się pisaniem artykułów, felietonów lub tworzeniem krótkich materiałów dźwiękowych zwanych w radiu „setkami”. Praca dziennikarza może być również uzależniona od jego indywidualnych upodobań i zainteresowań, dlatego też możemy znaleźć np. dziennikarzy śledczych. Mediana zarobków dziennikarza wynosi około 4660 zł brutto miesięcznie.

 

Specjalista do spraw PR

Absolwenci Dziennikarstwa i medioznawstwa i odpowiedniej specjalności mogą również zostać specjalistami do spraw PR. Odpowiadają oni za kreowaniu wizerunku osób lub firm. Jest to praca długofalowa, która polega na planowaniu długoterminowych działań, które mają na celu promocję oraz poprawę wizerunku danej osoby lub firmy. Specjaliści do spraw PR często są również rzecznikami prasowymi, co oznacza, że reprezentują np. firmę w czasie wystąpień publicznych. Mediana zarobków specjalisty do spraw PR wynosi około 5580 zł brutto miesięcznie.

 

Copywriter

Absolwenci Dziennikarstwa mogą podjąć również zatrudnienie na stanowisku copywritera. Czym się zajmują? Copywriter odpowiada za tworzenie tekstów na różnorodne tematy, mogą być to artykuły lub teksty reklamowe. Copywriterzy często zajmują się również SEO i pozycjonowaniem tekstów na stronie, co sprawia, że dana strona wyświetla się wyżej w wynikach wyszukiwania. Mediana zarobków copywritera wynosi około 5000 zł brutto miesięcznie.

 

Specjalista do spraw reklamy

Po ukończeniu studiów na kierunku Dziennikarstwo i medioznawstwo absolwenci mogą znaleźć zatrudnienie również jako specjaliści do spraw reklamy. Czym się zajmują? Specjalista do spraw reklamy może pracować w działach reklamy lub w agencjach reklamowych i odpowiada on za prowadzenie kampanii reklamowych, a także nadzorowanie zespołu pracującego nad daną kampanią. Specjalista do spraw reklamy zajmuje się również kontaktem z klientem oraz innymi podwykonawcami. Mediana zarobków specjalisty do spraw reklamy wynosi około 5200 zł brutto miesięcznie.

 

*Pamiętaj, że są to tylko orientacyjne zarobki i w rzeczywistości mogą się one różnić pomiędzy sobą. Wpływ na to ma wiele czynników. Wahania pomiędzy stawkami uzależnione są m.in. od wykształcenia, stażu pracy, doświadczenia, znajomości języków lub nawet miejsca pracy. Wynagrodzenia mogą różnić się między poszczególnymi województwami, a nawet miastami.

Jak wygląda rekrutacja na dziennikarstwo i medioznawstwo w Warszawie

Dziennikarstwo i medioznawstwo - rekrutacja na uczelniach w Warszawie

sprawdź rekrutacja na studia w Warszawie

Poziom i tryb studiów


Specjalności / ścieżki kształcenia na kierunku dziennikarstwo i medioznawstwo w Warszawie

w Warszawie

Jakie opinie mają studia na kierunku dziennikarstwo i medioznawstwo w Warszawie?

Studia na kierunku dziennikarstwo i medioznawstwo idealne będą dla osób otwartych, które kochają wyzwania.

Barbara, studentka trzeciego roku, stwierdza:

Od zawsze marzyłam o studiach dziennikarskich. Uwielbiam tworzyć różnego rodzaju teksty, w przyszłości chciałabym pisać reportaże. W Warszawie mam szansę kształcić się pod okiem profesjonalistów. To dla mnie bardzo ważne, ponieważ mogę szlifować nieustannie swój warsztat.

59 Uczelni w Warszawie

Warszawa przyciąga młodych ludzi z całego kraju. Przyjeżdżają tu na studia lub do pracy, w nadziei na zdobycie wykształcenia, doświadczenia zawodowego i wysoko płatnej pracy z perspektywami. Liczą na prestiż, sukces.

Warszawa ma wiele do zaoferowania dla studentów i kandydatów, ale także wiele od nich wymaga – progi punktowe oraz liczba chętnych na studia są tu wysokie. Również liczba studentów jest największa w Polsce: 15 uczelni publicznych i ponad 40 niepublicznych. Największą popularnością cieszą się Uniwersytet Warszawski, Politechnika Warszawska oraz Szkoła Główna Handlowa w Warszawie.

Warszawskie uczelnie są uznawane za prestiżowe nie tylko w Polsce ale i za granicą. Cenione są za profesjonalną kadrę naukową i szerokie perspektywy rozwoju.

Sprawdź uczelnie i kierunki studiów w Warszawie
# MUSISZ TO WIEDZIEĆ

 

Jakie studia humanistyczne wybrać

Co zdawać na maturze

komentarze (0)

Teraz najważniejsze

matura 2024

zmiany na maturze 2024

arkusze maturalne

wyniki matur 2023

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

studia podyplomowe

 

Ciekawe

 


gdzie studiować

 

 

Nadchodzące wydarzenia