Dziennikarstwo i medioznawstwo - Warszawa

Dziennikarstwo i medioznawstwo - Warszawa

Dziennikarstwo i medioznawstwo - Warszawa

Studia w Warszawie

dziennikarstwo i medioznawstwo

Odkryj kierunek dziennikarstwo i medioznawstwo w Warszawie i sprawdź, gdzie możesz studiować

Dodaj do ulubionych

Dziennikarstwo i medioznawstwo studia Warszawa 2021| woj. mazowieckie

Studia na kierunku Dziennikarstwo i medioznawstwo w Warszawie to studia licencjackie lub magisterskiektórych program kształcenia trwa 3 lata (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu licencjata lub magistra.

Studia możesz podjąć w trybie stacjonarnym (dziennym) lub niestacjonarnym (zaocznym).

Studia gwarantują zdobycie niezbędnych umiejętności, które będą przydatne w przyszłej pracy zawodowej.

Dziennikarstwo i medioznawstwo to studia w Warszawie stworzone dla osób, które z jednej strony czują się humanistami, a z drugiej ich zainteresowania znacznie wykraczają poza kwestie związane wyłącznie z językiem czy literaturą. Uczelnie przygotowały programy kształcenia, które obfitują także w zagadnienia społeczne.

Studenci uczestniczą w szeregu zajęć praktycznych – doskonalą swój warsztat pisarski, uczą się, jak wygląda marketing medialny oraz poznają tajniki funkcjonowania współczesnych mediów. W siatce programowej znalazły się zajęcia poświęcone wystąpieniom publicznym, skutecznemu researchowi czy gatunkom dziennikarskim. Absolwenci znajdą zatrudnienie w prasie, radiu, telewizji, agencjach reklamowych i marketingowych.

czytaj dalej wszystko o Dziennikarstwo i medioznawstwo - Warszawa

Zobacz, na jakich uczelniach w Warszawie jest kierunek dziennikarstwo i medioznawstwo

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
typ studiów
tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Uniwersytet Warszawski

Uniwersytet Warszawski

Jednostka prowadząca

Jakie wymagania podczas rekrutacji na kierunek dziennikarstwo i medioznawstwo w Warszawie?

Studia na kierunku dziennikarstwo i medioznawstwo mają profil interdyscyplinarny, dlatego też podczas rekrutacji uwzględniana może być wiedza z wielu przedmiotów. Na pewno ten typ kształcenia powinien być wybierany przede wszystkim przez humanistów. Podczas rekrutacji uwzględniane są wyniki z podstawowych przedmiotów maturalnych, czyli języka polskiego, matematyki oraz języka obcego nowożytnego. Każdy z kandydatów musi wybrać także dowolny przedmiot dodatkowy. Może to być: historia, WOS, geografia, czy nawet informatyka lub filozofia. Pamiętaj, że większe szanse daje ci zdawanie przedmiotów rozszerzonych.

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

szczegółowe wymagania na uczelniach

w Warszawie - zasady rekrutacji

 • Terminy rekrutacji

 • Czas trwania na uczelniach

 • Przedmioty maturalne

 • Limity

 • Progi

Poziom i tryb studiów


Specjalności / ścieżki kształcenia na kierunku dziennikarstwo i medioznawstwo w Warszawie

Jak wyglądają studia na kierunku dziennikarstwo i medioznawstwo w Warszawie?

1. Dla kogo ten kierunek

Współcześnie nikogo nie dziwi fakt, że mamy dzisiaj nieustający dostęp do informacji z całego świata. W kilka minut możemy sprawdzić, co wydarzyło się na odległym kontynencie. W praktyce oznacza to, że jesteśmy społeczeństwem informacyjnym, które chce wiedzieć jak najwięcej. Nie byłoby to możliwe bez ludzi, którzy dbają o tę rzetelną aktualizację naszej wiedzy. Taka jest właśnie rola dziennikarza. Dlatego też kierunki studiów takie jak dziennikarstwo i medioznawstwo cieszą się niegasnącą popularnością pośród wielu absolwentów szkół średnich, którzy mają dusze humanistów.

Studia na kierunku dziennikarstwo i medioznawstwo przygotowują do wykonywania tego popularnego dziś zawodu. Dzięki nim dowiesz się nie tylko jak gromadzić, lecz także jak przedstawiać i publikować różnego rodzaju informacje ze świata polityki, ekonomii, czy sportu i mody. To kierunek kształcenia idealny dla osób, które nie boją się wyzwań, potrafią działać pod presją czasu i mają wszechstronne zainteresowania. Jeżeli rozważasz rozpoczęcie studiów dziennikarskich zastanów się także, czy nie masz problemu z publicznymi wystąpieniami i czy twoje pióro należy do lekkich. Te dwie cechy mogą być bardzo przydatne!

 

2. Typ i tryb studiów:

Studia na kierunku dziennikarstwo i medioznawstwo możemy podzielić na:

1. Typ:

 • Studia I stopnia (licencjackie)
 • Studia II stopnia (magisterskie)
2. Tryb:
 • studia stacjonarne
 • studia niestacjonarne

 

Studia na kierunku dziennikarstwo i medioznawstwo w Warszawie realizowane są zarówno w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia licencjackie, które trwają trzy lata. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające dwa lata.
Uczelnie w Warszawie umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku. Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.
 

3. Praca po studiach

Studia dziennikarskie cieszą się tak dużym zainteresowaniem właśnie ze względu na perspektywy zatrudnienia w przyszłości. Warto podkreślić jedynie, że zainteresowania przyszłych dziennikarzy powinny krystalizować się już w trakcie studiów. To świadoma wiedza na temat tego, jakie się ma zawodowe oczekiwania, pozwoli na lepszy rozwój w pracy. Zawodowo możesz rozwijać się bowiem jako dziennikarz w różnej tematyce – sportowej, modowej, politycznej, społecznej.

Praca na dziennikarzy czeka w wielu różnorodnych miejscach. Swoją karierę możesz rozwijać przede wszystkim w mediach. Czeka na ciebie praca w telewizji, prasie, radio. Dziennikarze mogą ubiegać się także o pracę dla różnych portali internetowych. Studia na kierunku dziennikarstwo i medioznawstwo przygotują cię także do pracy w agencjach reklamowych, marketingowych, czy PR-owych. Możesz zajmować się kreowaniem wizerunków firm, czy prowadzeniem mediów społecznościowych. Warto wspomnieć o tym, że kariera dziennikarzy może mieć także charakter międzynarodowy.

 

4. Program kształcenia i gdzie studiować

Każdego roku studia dziennikarskie wybierane są przez wielu absolwentów szkół średnich. Uczelnie w Warszawie także przygotowały ciekawą propozycję nauki na tym kierunku. Swoją przygodę z dziennikarstwem będziesz mógł rozpocząć między innymi na Uniwersytecie Warszawskim. Tam czeka na ciebie kierunek studiów taki jak dziennikarstwo i medioznawstwo. Ten warszawski ośrodek akademicki ma długą tradycję dydaktyczną, więc możesz mieć pewność, że będziesz się kształcić pod okiem najlepszych ekspertów.

Studia na kierunku dziennikarstwo i medioznawstwo skupiać się będą na dwóch podstawowych obszarach. Podczas ich trwania nie tylko zdobędziesz podstawowy warsztat umiejętności, które pozwolą ci na prowadzenie świadomej działalności dziennikarskiej. Oprócz tego otrzymasz też doskonałe wykształcenie teoretyczne z zakresu wiedzy o mediach. To dwie komplementarne ścieżki kształcenia, które studia w Warszawie łączą w jedno.

Program kształcenia na studiach na kierunku dziennikarstwo i medioznawstwo jest dość rozbudowany, ale na pewno może wydać się bardzo interesujący dla osób, które fascynują się historią dziennikarstwa. Na studentów tego kierunku czeka mnóstwo wykładów oraz ćwiczeń praktycznych o charakterze interdyscyplinarnym, lecz niezbędnym w pracy dziennikarza. Będą to przykładowo:

 • makro- i mikroekonomia;
 • podstawy prawa;
 • wybrane zagadnienia z historii powszechnej;
 • wybrane zagadnienia z historii polski itd.

 

Program kształcenia wypełniać będą także przedmioty ściśle charakterystyczne dla kierunku dziennikarstwo i medioznawstwo. Studenci znajdą pośród nich:

 • gatunki dziennikarskie;
 • współczesne modele systemów medialnych;
 • język jako narzędzie komunikacji itd.

 

Kierunki studiów w Warszawie takie jak dziennikarstwo i medioznawstwo powinny mieć przede wszystkim wymiar praktyczny. Dzięki temu przyszli dziennikarze zdobędą warsztaty podstawowych umiejętności, które będą mogły być wykorzystywane już bezpośrednio w pracy zawodowej. W przypadku takiego profilu kształcenia dobrze jest również zastanowić się wcześniej nad wyborem specjalizacji. To ona systematyzuje wiedzę i wzbogaca ją o unikalne umiejętności. Uczelnie w Warszawie również przygotowały ich ciekawy wybór. Studenci mogą wybrać specjalizacje takie jak:

 • specjalizacja prasowa;
 • specjalizacja radiowa;
 • specjalizacja telewizyjna;
 • dziennikarstwo multimedialne;
 • dziennikarstwo online.

 

Jeżeli wybierzesz studia na kierunku dziennikarstwo i medioznawstwo możesz mieć pewność, że czeka cię wiele inspirujących zajęć i wykładów.

Ile trwają studia na kierunku dziennikarstwo i medioznawstwo w Warszawie?

Studia na kierunku Dziennikarstwo i medioznawstwo w Warszawie, w zależności od typu studiów trwają 3 lata (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia).

Studia dziennikarskie w Warszawie można podzielić na dwa komplementarne cykle kształcenia. Pierwszy z nich trwa trzy lata i są to studia pierwszego stopnia. Finalizacją tego etapu nauki jest przystąpienie do obrony pracy licencjackiej. Jeżeli obrona powiedzie się pomyślnie, to abiturienci tego stopnia mogą rozpocząć pierwsze aktywności zawodowe, jednak należy pamiętać, że nie posiadają oni jeszcze pełni uprawnień.

Studia drugiego stopnia można rozpocząć po zakończeniu pierwszego etapu nauki. Trwają one dwa lata i mają charakter przede wszystkim uzupełniający, a wiedza pozyskana podczas studiów licencjackich zostaje także mocno usystematyzowana. Na zakończenie studenci przystępują do obrony pracy magisterskiej, po czym mogą w pełni rozwijać się zawodowo.

Jaka praca po studiach na kierunku dziennikarstwo i medioznawstwo w Warszawie?

Uczelnie w Warszawie starają się zapewnić takie wykształcenie studentom, które będzie w przyszłości zapewniać im dobrą i stabilną pracę. Studia na kierunku dziennikarstwo i medioznawstwo dają również sporo możliwości takiego świadomego rozwoju kariery. Dzieje się tak dlatego, że dziś jesteśmy społeczeństwem informacyjnym, które przyzwyczajone jest do bardzo szybkiej aktualizacji danych i informacji. W praktyce oznacza to, że wciąż potrzebni są specjaliści, którzy będą tę naszą wiedzę aktualizować.

Podstawowe miejsca pracy, w których będziesz się mógł rozwijać jako dziennikarz, to:

 • media: radio, prasa, telewizja;
 • portale internetowe;
 • serwisy informacyjne;
 • agencje reklamowe;
 • działy PR;
 • agencje marketingowe.

 

Studia na kierunku dziennikarstwo i medioznawstwo przygotują cię do pracy , w której będziesz mógł się wykazać nie tylko wiedzą, lecz także doskonałym warsztatem dziennikarskim. Odpowiednio wcześnie zadbaj o rozwój swoich indywidualnych zainteresowań, które pozwolą ci pełnię zawodowego rozwoju. Przykładowo – jeżeli interesujesz się modą, czeka na ciebie dziennikarstwo modowe. Jeżeli uwielbiasz sport, nic nie stoi na przeszkodzie, byś pisał i redagował artykuły sportowe. Pomyśl o swojej karierze już dziś, dzięki temu w przyszłości nie unikniesz rozczarowań.

Gdzie studiować na kierunku dziennikarstwo i medioznawstwo w Warszawie?

 

Uczelnie na których można studiować kierunek dziennikarstwo i medioznawstwo w Warszawie

 • Uniwersytet Warszawski

 

Co warto sprawdzić przed rekrutacją na kierunek dziennikarstwo i medioznawstwo w Warszawie?

Zanim wybierzesz studia na kierunku dziennikarstwo i medioznawstwo, to zastanów się, czy jest to profil kształcenia, który odzwierciedlać będzie twoje zainteresowania. Możesz nauczyć się podczas nich bardzo dużo, ale pod warunkiem, że będziesz wiedział, czego chcesz od życia. Nim podejmiesz ostateczną decyzję, odpowiedz sobie na kilka podstawowych pytań:

 • Czy masz lekkie pióro?
 • Czy nie boisz się wystąpień publicznych?
 • Czy potrafisz działać pod presją czasu?
 • Czy jesteś osobą zorganizowaną o wszechstronnych zainteresowaniach?

 

Jeżeli odpowiadasz na te pytania twierdząco, możesz śmiało pomyśleć o wzięciu udziału w rekrutacji na studia dziennikarskie. Pamiętaj jednak by na początku przygotować się jak najlepiej do procedury rekrutacyjnej. Musisz przygotować się do niej z wielu interdyscyplinarnych przedmiotów takich jak historia, WOS, czy nawet geografia, informatyka i filozofia. Dodatkowym atutem będzie doskonała znajomość języka obcego nowożytnego.

Osoby, których wiedza wyróżnia się na tle innych rówieśników, mogą pomyśleć o wzięciu udziału na przykład w olimpiadzie przedmiotowej. To propozycja wyłącznie dla najbardziej ambitnych, jest jednak o co walczyć, bo na laureatów czekają miejsca na listach osób przyjętych poza kolejnością. Studia na kierunku dziennikarstwo i medioznawstwo mogą zachęcić cię do wzięcia udziału w olimpiadach takich jak Olimpiada Historyczna, czy Olimpiada Literatury i Języka Polskiego.

Ostatni etap rekrutacji to czas terminowego składania dokumentów. Nie zaniedbaj go, ponieważ twoja opieszałość może sprawić, że zostaniesz skreślony z listy studentów. W pierwszej kolejności musisz dostarczyć na ogół skany dowodu, zdjęcia do legitymacji oraz przede wszystkim świadectwo maturalne.

 

STUDIA W WARSZAWIE - ważne informacje

kierunki studiów w Warszawie

studia w Warszawie

 

DZIENNIKARSTWO I MEDIOZNAWSTWO - ważne informacje

dziennikarstwo i medioznawstwo studia

studia dziennikarstwo i informacja w Warszawie

studia dziennikarstwo i informacja w Polsce

zasady rekrutacji na studia

Jakie opinie mają studia na kierunku dziennikarstwo i medioznawstwo w Warszawie?

Studia na kierunku dziennikarstwo i medioznawstwo idealne będą dla osób otwartych, które kochają wyzwania.

Barbara, studentka trzeciego roku, stwierdza:

Od zawsze marzyłam o studiach dziennikarskich. Uwielbiam tworzyć różnego rodzaju teksty, w przyszłości chciałabym pisać reportaże. W Warszawie mam szansę kształcić się pod okiem profesjonalistów. To dla mnie bardzo ważne, ponieważ mogę szlifować nieustannie swój warsztat.

Kierunki dziennikarstwo i informacja w Warszawie

59 Uczelni w Warszawie

Warszawa przyciąga młodych ludzi z całego kraju. Przyjeżdżają tu na studia lub do pracy, w nadziei na zdobycie wykształcenia, doświadczenia zawodowego i wysoko płatnej pracy z perspektywami. Liczą na prestiż, sukces.

Warszawa ma wiele do zaoferowania dla studentów i kandydatów, ale także wiele od nich wymaga – progi punktowe oraz liczba chętnych na studia są tu wysokie. Również liczba studentów jest największa w Polsce: 15 uczelni publicznych i ponad 40 niepublicznych. Największą popularnością cieszą się Uniwersytet Warszawski, Politechnika Warszawska oraz Szkoła Główna Handlowa w Warszawie.

Warszawskie uczelnie są uznawane za prestiżowe nie tylko w Polsce ale i za granicą. Cenione są za profesjonalną kadrę naukową i szerokie perspektywy rozwoju.

Sprawdź uczelnie i kierunki studiów w Warszawie
# MUSISZ TO WIEDZIEĆ

 

Jakie studia humanistyczne wybrać

Co zdawać na maturze

Komentarze (0)