Uczelnie w Warszawie w ramach tego kierunku przygotowały interdyscyplinarny program kształcenia, który skupia się na analizie i zrozumieniu różnych aspektów życia społecznego, politycznego oraz ekonomicznego. Studenci zapoznają się z kluczowymi teoriami i koncepcjami politycznymi, procesami decyzyjnymi itd.
Poznają zasady zarządzania publicznego, funkcjonowania administracji rządowej i samorządowej, a także przepisy prawa administracyjnego. Poza tym zapoznają się z technikami analizy polityk publicznych, technikami oceny ich skuteczności i wpływu na społeczeństwo.
Biorą też udział w badaniach naukowych, dzięki którym mogą zrozumieć podstawowe zasady ekonomii, funkcjonowania rynków, polityki gospodarczej i jej wpływu na decyzje polityczne.
Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku życie publiczne możemy podzielić na:
1. Typ
2. Tryb:
-
studia stacjonarne,
-
studia niestacjonarne.
Zdobywana wiedza i umiejętności
Studia na tym kierunku rozwijają umiejętności niezbędne do pracy w sektorze publicznym, jak również przydatne w innych obszarach zawodowych. Absolwenci zyskują umiejętność analizowania i oceny skuteczności polityk publicznych, zdolność do identyfikowania problemów społecznych i proponowania rozwiązań.
Znają zasady zarządzania w sektorze publicznym, potrafią planować i realizować projekty, zarządzać zasobami ludzkimi oraz budżetowymi. Skutecznie komunikują się wewnętrznie i zewnętrznie, w tym przygotowują pisemne raporty, prezentacje oraz prowadzą negocjacje.
Potrafią zbierać, analizować i interpretować dane statystyczne oraz badawcze związane z życiem publicznym i polityką. Poza tym mają rozwinięte umiejętności pracy w zespole, zdolność do efektywnej współpracy z różnymi grupami interesariuszy.