Kierunki studiów w Warszawie związane z tą dyscypliną to unikalne połączenie nauk ścisłych, przyrodniczych i technicznych, które przygotowują studentów do pracy na pograniczu fizyki, biologii i medycyny. Program obejmuje różne zajęcia teoretyczne i praktyczne, pozwalając na zdobycie wiedzy oraz umiejętności w zastosowaniu nowoczesnych technologii w diagnostyce, terapii i badaniach biomedycznych.
Studenci uczą się zaawansowanych technologii medycznych, np. tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego. Odbywają się też ćwiczenia laboratoryjne z radiologii, radioterapii i analizy sygnałów medycznych. Poza tym omawiane są zasady modelowania i symulacji procesów biologicznych z zastosowaniem specjalistycznego opracowania.
W ramach ćwiczeń uczestnicy uczą się obsługi urządzeń medycznych, takich jak MRI. Wykonują również eksperymenty z biofizycznymi właściwościami komórek i tkanek. Poza tym kształcenie to realizowane jest w ramach kilku specjalności do wyboru, m.in. biofizyki molekularnej, fizyki medycznej, neuroinformatyki.
Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku zastosowania fizyki w biologii i medycynie możemy podzielić na:
1. Typ
-
studia II stopnia (magisterskie).
2. Tryb:
Zdobywana wiedza i umiejętności
Absolwenci potrafią stosować narzędzia matematyczne i fizyczne do opisu zjawisk zachodzących w organizmach żywych. Mają wiedzę na temat budowy komórek, tkanek i narządów oraz ich biofizycznych właściwości.
Obsługują urządzenia diagnostyczne i terapeutyczne, np. tomograf komputerowy. Analizują obrazy medyczne i interpretują wyniki obrazowania. Przygotowują także plany radioterapii z uwzględnieniem bezpieczeństwa pacjenta.
Poza tym projektują sprzęt diagnostyczny i terapeutyczny, wdrażając nowoczesne rozwiązania w obszarze diagnostyki, terapii oraz monitorowania stanu zdrowia pacjenta.