Fizyka techniczna - Warszawa

Fizyka techniczna - Warszawa

Fizyka techniczna - Warszawa

Studia w Warszawie

fizyka techniczna

Odkryj kierunek fizyka techniczna w Warszawie i sprawdź, gdzie możesz studiować

Dodaj do ulubionych

16.08.2023

Fizyka techniczna studia Warszawa 2023| woj. mazowieckie

Fizyka techniczna w Warszawie to 3,5-letnie studia I stopnia (inżynierskie) oraz 1,5-letnie lub 2-letnie studia II stopnia (magisterskie), których program oferuje 8 różnych specjalności. Studia można podjąć na 1 uczelni w formie stacjonarnej (dziennej). 

Studia na kierunku fizyka techniczna w Warszawie
Rok akademicki 2023/2024
Forma studiów stacjonarne
Poziom studiów studia I i II stopnia
Czas trwania 3,5 roku (studia I stopnia), 1,5 roku lub 2 lata (studia II stopnia)

Opis kierunku

Fizyka techniczna pozwala zdobyć interdyscyplinarną wiedzę z pogranicza różnych dyscyplin ścisłych, które wpływają na kształt współczesnej fizyki. Studenci uczestniczyć będą więc w szeregu zajęć poświęconych fizyce, biofizyce czy nawet matematyce. W siatce programowej nie może zabraknąć też zajęć informatycznych! Studenci podczas zajęć praktycznych nauczą się również projektowania i wykonywania eksperymentów fizycznych.

Absolwenci kierunku fizyka techniczna porządani są na rynku pracy w każdej gałęzi przemysłu. Wiedza zdobyta w trakcie studiów pozwala na zdobycie zatrudnienia w roli konstruktora, testera, a także programisty. Fizyka techniczna otwiera przed swoimi absolwentami drzwi do takich miejsc zatrudnienia jak jednostki badawcze, biura patentowe, a nawet firmy przemysłu kosmicznego.

 

Uczelnie

W Warszawie fizykę techniczną możesz studiować w ramach kierunku na 1 uczelni publicznejPolitechnice Warszawskiej (Wydział Fizyki PW).
 

 

Specjalności

Współczesne studia z fizyki technicznej charakteryzują się tym, że bardzo często studenci tego kierunku otrzymują wybór specjalności i ścieżek kształcenia.
Popularne specjalności na kierunku fizyka techniczna w Warszawie: fizyka komputerowafizyka medyczna, materiały i nanostrukturyoptoelektronika.
 

czytaj dalej wszystko o Fizyka techniczna - Warszawa

Zobacz, na jakich uczelniach w Warszawie jest kierunek FIZYKA TECHNICZNA

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
poziom studiów
forma studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Politechnika Warszawska

Politechnika Warszawska

Jakie wymagania podczas rekrutacji na kierunek fizyka techniczna w Warszawie?

Jeżeli chcesz wziąć udział w rekrutacji na kierunek fizyka techniczna, to oczywiste jest, że musisz doskonale przygotować się z różnego rodzaju przedmiotów ścisłych. To one są bowiem najwyżej punktowane i mają decydujące znaczenie, kto znajdzie się na liście osób przyjętych. Szczególną uwagę powinieneś zatem poświęcić na naukę przedmiotów takich jak: matematyka, fizyka, fizyka i astronomia oraz informatyka. Nie zapomnij również o przygotowaniu z dowolnie wybranego języka nowożytnego. On również znajduje się w wymogach rekrutacyjnych na studia na kierunku fizyka techniczna w Warszawie.

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

szczegółowe wymagania na uczelniach

w Warszawie

Jak wyglądają studia na kierunku fizyka techniczna w Warszawie?

1. Dla kogo ten kierunek

Mało kto zdaje sobie sprawę, że nasza codzienność zdominowana jest przez różnego rodzaju procesy fizyczne. Zastanawiasz się, czemu kanapka posmarowana masłem zawsze upada na podłogę stroną, na której znajduje się masło? Czemu torebka z mandarynkami potrafi pęknąć? Dlaczego żarówka przepala się w najmniej odpowiednim momencie, a baterie w pilocie wyczerpują się wtedy, gdy w domu nie ma ich zapasu? To właśnie fizyka. Bez wątpienia możemy powiedzieć, że to jedna z tych dyscyplin ścisłych, która nawet podświadomie towarzyszy nam każdego dnia.

Nieustannie też potrzebni są specjaliści, którzy dzięki swojej działalności sprawiać będą, że korzystanie ze zdobyczy techniki i fizyki będzie po prostu łatwiejsze i przyjaźniejsze. Zadaniem fizyki w naszym życiu jest bowiem ułatwienie tego, jak funkcjonujemy. Dlatego też studia inżynierskie na kierunku fizyka techniczna zadedykowane są dla osób, które cechuje szczególna ciekawość świata, zdolność do przenikliwych obserwacji i zamiłowanie do przedmiotów ścisłych. Jeżeli te elementy odnajdujesz u siebie, to studia fizyczne czekają właśnie na ciebie.

 

2. Typ i tryb studiów:

Studia na kierunku fizyka techniczna możemy podzielić na:

1. Typ:

 • Studia I stopnia (inżynierskie)
 • Studia II stopnia (magisterskie)
2. Tryb:
 • studia stacjonarne

 

Studia na kierunku fizyka techniczna w Warszawie realizowane są zarówno w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia inżynierskie, które trwają trzy i pół roku. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające 2 lata.
Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku. Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.
 

3. Praca po studiach

Nie bez powodu mówi się, że współczesny rynek pracy otwarty jest przede wszystkim na pracowników. Warto mieć jednak świadomość, że to wciąż inżynierowie tworzą jedną z najbardziej pożądanych grup na rynku pracy. To oni mogą przebierać pośród wielu różnorodnych ofert wystosowanych przez pracodawców. Abiturienci politechnik odnajdą się świetnie w praktycznie każdej odmianie przemysłu. Każda z nich bowiem musi czerpać ze zdobyczy fizyki i techniki, które wypływają na zbilansowany i zarazem dynamiczny rozwój różne sektory przemysłowe.

Studia na kierunku fizyka techniczna zagwarantują ci praktyczne przygotowanie do pracy w wszelkich instytucjach i jednostkach badawczych, biurach i firmach projektowych oraz jednostkach produkcyjnych. Możesz pracować w roli konstruktora, projektanta, testera, a także programisty różnego rodzaju urządzeń technicznych, które swoje funkcjonowanie opierają na prawach fizyki. Przed tobą wiele naukowych wyzwań. Być może to one okażą się odkryciem ostatnich dziesięcioleci!

 

4. Program kształcenia i gdzie studiować

Jeżeli już zadecydowałeś, że chcesz rozpocząć studia na kierunku fizyka techniczna, to drugim najważniejszym krokiem, jaki musisz wykonać, to wybór miasta, w którym będziesz poszerzać swoje horyzonty intelektualne. Uczelnie w Warszawie mają ten kierunek w swojej ofercie. Swoją intelektualną przygodę możesz rozpocząć na prestiżowej Politechnice Warszawskiej. To uczelnia z bardzo długą tradycją dydaktyczną, która każdego roku wypuszcza na rynek pracy nowych, doskonale przygotowanych do pracy specjalistów. Jeśli wybierzesz tę uczelnię, możesz mieć pewność, że nad twoim wykształceniem będzie czuwać najlepsza kadra profesorska.

Kierunki studiów takie jak fizyka techniczna muszą mieć jasno sprecyzowany program nauczania. Powinny się w nim znaleźć przedmioty z różnych dyscyplin ścisłych, ponieważ we współczesnych badaniach naukowych wszystkie te dyscypliny przenikają się. Musisz być przygotowany na to, że twój akademicki czas wypełniać będą przedmioty, które ściśle związane są nie tylko z fizyką, lecz także matematyką, informatyką, czy programowaniem. Będziesz uczyć się przede wszystkim praktycznego wykorzystania zdobyczy fizyki oraz techniki.

Kierunki studiów w Warszawie takie jak fizyka techniczna mają bardzo rozbudowany program kształcenia. Dzieje się tak dlatego, że pasjonaci nauk ścisłych muszą poznać większość zagadnień także z pokrewnych dyscyplin naukowych. Kształcenia na tym kierunku można podzielić zatem na kilka podstawowych bloków dydaktycznych. Oprócz podstawowych nauk fizycznych, studenci zgłębiać będą także przykładowo:

 • metody matematyczne fizyki;
 • probabilistykę;
 • podstawy programowania;
 • programowanie obiektowe;
 • czy podstawy elektroniki.

 

Pamiętaj, że to dopiero podstawowy blok zajęć. Trzeba mieć świadomość, że aby badać skomplikowane procesy fizyczne i techniczne, potrzebna jest doskonała wiedza podstawowa. To ona pozwala na poszerzanie horyzontów myślowych. Studia w Warszawie zagwarantują ci zatem uczestniczenie w takich zajęciach i ćwiczeniach praktycznych, podczas których poznasz:

 • podstawy optyki;
 • założenia fizyki jądrowej;
 • fizykę ciała stałego;
 • czy fizykę statystyczną.

 

Po kilku semestrach nauki przyjdzie czas także na wybór specjalizacji. Dzięki niej twoja wiedza zostanie ukierunkowana i nabierze bardzo wąskiego, właśnie specjalistycznego charakteru. To także od wyboru specjalizacji zależeć będzie Twoja przyszła kariera zawodowa. Uczelnie w Warszawie czujnie śledzą trendy, jakie pojawiają się na aktualnym rynku zatrudnienia i tworzą taką ofertę specjalizacyjną, które odzwierciedlać będą bieżące zapotrzebowanie zawodowe. Jeśli wybierzesz studia na kierunku fizyka techniczna, będą na ciebie czekać specjalizacje takie jak:

 • optoelektronika;
 • materiały i nanostruktury;
 • fizyka komputerowa;
 • fizyka medyczna.

 

Przed tobą rysuje się kilka naprawdę intensywnych lat kształcenia. Jeśli czujesz jednak, że nauki fizyczne od zawsze są ci bliskie i fascynuje cię eksplorowanie rzeczywistości, to studia na kierunku fizyka techniczna przyniosą ci bardzo dużo radości.

Ile trwają studia na kierunku fizyka techniczna w Warszawie?

Ile trwają studia na kierunku fizyka techniczna w Warszawie?

Studia na kierunku Fizyka techniczna w Warszawie, w zależności od typu studiów trwają 3,5 roku (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia).

Kierunki studiów politechnicznych dzielą się na dwa cykle kształcenia. Studenci swoją przygodę z fizyką techniczną zaczynają od trzy i pół letnich studiów pierwszego stopnia. Ten czas przekłada się na siedem semestrów intensywnego kształcenia. W programie studiów pierwszego stopnia znajdują się zagadnienia podstawowe, jak i zajęcia specjalizacyjne. Studenci przygotowują się także do obrony prestiżowej pracy inżynierskiej.

Warto pomyśleć jednak o kontynuacji studiów na drugim stopniu. Na politechnice trwa on raptem trzy semestry, więc półtora roku kształcenia. To także intensywny intelektualnie czas, jest bowiem związany z poszerzaniem informacji oraz umiejętności. Na zakończenie nauki na tym stopniu studenci przystępują do obrony najważniejszej pracy dyplomowej i jeżeli wszystko powiedzie się pomyślnie, to otrzymują tytuł magistra, który otwiera wszystkie drzwi do dynamicznego rozwoju kariery zawodowej.

Fizyka techniczna w Warszawie - czas trwania

Poziom studiów czas trwania otrzymywany tytuł
studia I stopnia 3,5 roku inżynier
studia II stopnia 1,5 roku lub 2 lata magister inżynier
Jaka praca po studiach na kierunku fizyka techniczna w Warszawie?

Jaka praca po studiach na kierunku fizyka techniczna w Warszawie?

Uczelnie w Warszawie co roku wybierane są przez bardzo wielu absolwentów szkół średnich. Studia w stolicy to niepowtarzalna szansa, by kształcić się pod okiem najlepszych wykładowców. To także możliwość odbycia wielu inspirujących straży, praktyk i wolontariatów, które bardzo doceniane są przez pracodawców, ponieważ świadczą o nieustającej chęci rozwoju intelektualnego, jak i zawodowego. W program kształcenia na studiach na kierunku fizyka techniczna wpisane są właśnie różnego rodzaju praktyki i staże, które przygotowywać będą przyszłych inżynierów do jak najlepszego startu na rynku pracy.

Po zakończeniu studiów na kierunku fizyka techniczna będziesz mógł ubiegać się o zatrudnienie w różnorodnych sektorach przemysłowych, ponieważ dziś każdy z nich korzysta z najnowszych zdobyczy fizyki oraz techniki. Swoją pracę możesz zatem znaleźć w oparciu o dodatkowe zainteresowania. Jeżeli zatem interesuje cię motoryzacja, pracę możesz znaleźć w sektorze motoryzacyjnym. Jeżeli fascynuje cię astronomia, możesz ubiegać się o zatrudnienie w przemyśle kosmicznym.

Twoje miejsce zatrudnienia zależeć będzie także od wybranej specjalizacji, ponieważ to ona w znacznym stopniu charakteryzuje umiejętności i kwalifikacje. Osoby, które specjalizowały się z zakresu fizyki medycznej, świetnie odnajdą się właśnie w tej branży. Poza tym na abiturientów tego kierunku czeka praca w różnego rodzaju:

 • jednostkach badawczych;
 • biurach konstrukcyjnych;
 • firmach zajmujących się produkcją urządzeń technicznych;
 • instytucjach naukowych;
 • jednostkach testowych;
 • biurach patentowych itd.;
 • sektorze szkolnictwa itd.

 

Pamiętaj także, że twoja praca może mieć zasięg międzynarodowy. Swoją karierę będziesz mógł swobodnie rozwijać w firmach i przedsiębiorstwach także poza granicami kraju.

 

Ile zarabiają absolwenci kierunku studiów Fizyka techniczna?

Po ukończeniu studiów na kierunku Fizyka techniczna czeka na ciebie wiele możliwości zawodowych oraz wiele ścieżek kariery. Jak one wyglądają? Część absolwentów decyduje się na karierę naukową i pozostają na uczelni, gdzie kontynuują naukę i wraz z innymi pracownikami prowadzą badania. Jednak większość decyduje się na podjęcie zatrudnienia m.in. w biurach konstrukcyjnych, jednostkach testowych, biurach patentowych, firmach zajmujących się produkcja urządzeń technicznych, a także w szkolnictwie. Jak sam widzisz, możliwości jest wiele, a najczęściej obejmowanymi stanowiskami przez absolwentów Fizyki technicznej są m.in. konstruktor, programista, a także tester. Czym zajmują się na co dzień oraz ile wynoszą ich średnie miesięczne zarobki?

 

Konstruktor

Absolwenci kierunku Fizyka techniczna mogą podjąć zatrudnienie jako konstruktorzy. Czym zajmuje się konstruktor na co dzień? Konstruktorzy sprawują nadzór nad opracowanymi projektami i pilnują, aby wykonywane np. prototypy były stworzone zgodnie z wytycznymi. Konstruktorzy zajmują się również prowadzeniem dokumentacji, która służy później np. do ulepszenia projektu, a także znalezienia ewentualnych błędów. Mediana zarobków konstruktora wynosi około 5990 zł brutto miesięcznie.

 

Programista

Niektórzy z absolwentów Fizyki technicznej decydują się również na objęcie stanowiska programisty. Czym zajmuje się programista? Najczęściej odpowiada on za projektowanie, a także tworzenie i testowanie systemów lub aplikacji, dla danej firmy lub przedsiębiorstwa. Programiści mogą również zajmować się tworzeniem stron internetowych oraz poprawkami i jej aktualizacją. Do innych obowiązków programisty możemy zaliczyć także czuwanie nad poprawnym działaniem danych systemów lub aplikacji, a także naprawę zgłaszanych usterek. Warto dodać, że programiści mogą pracować także na własny rachunek poprzez prowadzenie własnej działalności gospodarczej. Mediana zarobków programisty wynosi około 7780 zł brutto miesięcznie.

 

Tester

Po ukończeniu studiów na kierunku Fizyka techniczna możesz również zostać testerem. Co należy do zadań testera? Tester najczęściej odpowiada właśnie za testowanie aplikacji, stron lub systemów pod różnymi kątami np. sprawcza czy aplikacja jest bezpieczna dla użytkowników, a także czy nie ma ona błędów, które zamykają aplikację w czasie jej użytkowania. Usterki, które wykryje, najczęściej zgłasza do programisty, który po naprawieniu błędów ponownie odsyła aplikację do testera. Stanowisko testera jest niezwykle ważne, ponieważ to właśnie on odpowiada za dopuszczenie aplikacji do użytku przez klientów. Mediana zarobków testera wynosi około 6500 zł brutto miesięcznie.

Źródło: wynagrodzenia.pl (październik 2021)

 

*Pamiętaj, że są to tylko orientacyjne zarobki i w rzeczywistości mogą się one różnić pomiędzy sobą. Wpływ na to ma wiele czynników. Wahania pomiędzy stawkami uzależnione są m.in. od wykształcenia, stażu pracy, doświadczenia, znajomości języków lub nawet miejsca pracy. Wynagrodzenia mogą różnić się między poszczególnymi województwami, a nawet miastami.

Gdzie studiować na kierunku fizyka techniczna w Warszawie?

Studia możesz podjąć na uczelni publicznej: Politechnice Warszawskiej.

Kierunek fizyka techniczna - uczelnie w Warszawie

czytaj dalej uczelnie w Warszawie

Uczelnie w Warszawie - kierunek fizyka techniczna:

Uczelnia Forma studiów Poziom studiów  
Politechnika Warszawska (Wydział Fizyki PW) stacjonarne studia I i II stopnia więcej

Tabela uwzględnia uczelnie, które prowadzą studia w ramach kierunku lub specjalności

Co warto sprawdzić przed rekrutacją na kierunek fizyka techniczna w Warszawie?

Studia inżynierskie w Warszawie na kierunku fizyka techniczna są zarazem fascynujące, jak i bardzo obciążające intelektualnie. Warto, abyś odpowiednio wcześnie zastanowił się, czy odnajdziesz się na studiach o takim profilu kształcenia. I czy – co najważniejsze – przyniesie ci on satysfakcję. Ważne jest to, by kierunki studiów wypierać o swoje faktyczne umiejętności i fascynacje. Presja społeczna nie jest bowiem dobrym wyznacznikiem tego, jakie studia wybrać. Zanim weźmiesz udział w procedurze rekrutacyjnej, zastanów się:

 • Czy fizyka jest jednym z twoich ulubionych przedmiotów?
 • Czy fascynują cię procesy fizyczne zachodzące na świecie?
 • Czy interesują cię wynalazki oraz nowinki ze świata techniki?
 • Czy lubisz dynamiczną pracę w grupie?

 

Jeśli odpowiadasz na te pytania twierdząco, możesz śmiało zastanowić się nad wzięciem udziału w rekrutacji na kierunek fizyka techniczna. Pamiętaj, że to nie twoje chęci, lecz rzeczywiste wyniki uzyskane podczas egzaminów maturalnych sprawią, czy znajdziesz się na listach osób przyjętych na studia. Wśród przedmiotów, które będziesz zdawać, muszą się znaleźć: matematyka, fizyka, fizyka z astronomią, informatyka lub nawet chemia i biologia. W procesie rekrutacji uwzględniany jest także wynik z języka obcego nowożytnego. Pamiętaj, że część wybranych przez siebie przedmiotów musisz zdawać na poziomie rozszerzonym. To one staną się dla ciebie gwarantem powodzenia.

Osoby, które wykazują szczególne zainteresowania fizyczne oraz techniczne, mogą wziąć udział w olimpiadzie przedmiotowej. Nie jest to zwykły konkurs, ponieważ szansę na wygraną mają wyłącznie wybitni uczniowie szkół średnich. Poprzeczka podniesiona jest wysoko, ponieważ najlepsi mają szansę znaleźć się na listach osób przyjętych poza kolejnością. Na pasjonatów fizyki czekają olimpiady takie jak: Olimpiada Wiedzy Technicznej i Wynalazczości, czy Olimpiada Fizyczna.

Przed przystąpieniem do rekrutacji zorientuj się także, jakie dokumenty będziesz musiał dostarczyć w pierwszej kolejności. Na pewno muszą się pośród nich znaleźć zdjęcia do legitymacji, skany dowodu oraz świadectwo maturalny. Jeżeli żaden z tych kroków nie zostanie przez ciebie zbagatelizowany, będziesz mógł zdobywać wiedzę na studiach na kierunku fizyka techniczna. Trzymamy za ciebie kciuki!

 

STUDIA W WARSZAWIE - ważne informacje

kierunki studiów w Warszawie

studia w Warszawie

 

FIZYKA TECHNICZNA - ważne informacje

fizyka techniczna studia

studia fizyczne w Warszawie

studia fizyczne w Polsce

zasady rekrutacji na studia

Jakie opinie mają studia na kierunku fizyka techniczna w Warszawie?

Studia na kierunku fizyka techniczna powinny być wybierane przez osoby z pasją.

Karolina, studentka trzeciego roku, mówi:

Cieszę się, że coraz więcej dziewczyn wybiera studia na politechnice. To pokazuje, że dziewczyny też fascynującą się fizyką, techniką i kosmosem. Nie żałuję, że wybrałam studia na kierunku fizyka techniczna. Sprawiają mi bardzo dużo satysfakcji!

Poziom i tryb studiów

Sprawdź jakiego typu znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:

Fizyka techniczna Warszawa studia i stopnia

Fizyka techniczna Warszawa studia ii stopnia


Sprawdź w jakim trybie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

Fizyka techniczna Warszawa studia stacjonarne

Specjalności / ścieżki kształcenia na kierunku fizyka techniczna w Warszawie

Kierunki fizyczne w Warszawie

59 Uczelni w Warszawie

Warszawa przyciąga młodych ludzi z całego kraju. Przyjeżdżają tu na studia lub do pracy, w nadziei na zdobycie wykształcenia, doświadczenia zawodowego i wysoko płatnej pracy z perspektywami. Liczą na prestiż, sukces.

Warszawa ma wiele do zaoferowania dla studentów i kandydatów, ale także wiele od nich wymaga – progi punktowe oraz liczba chętnych na studia są tu wysokie. Również liczba studentów jest największa w Polsce: 15 uczelni publicznych i ponad 40 niepublicznych. Największą popularnością cieszą się Uniwersytet Warszawski, Politechnika Warszawska oraz Szkoła Główna Handlowa w Warszawie.

Warszawskie uczelnie są uznawane za prestiżowe nie tylko w Polsce ale i za granicą. Cenione są za profesjonalną kadrę naukową i szerokie perspektywy rozwoju.

Sprawdź uczelnie i kierunki studiów w Warszawie


#MUSISZ TO WIEDZIEĆ

  

Komentarze (0)

Teraz najważniejsze

matura 2024

zmiany na maturze 2024

arkusze maturalne

wyniki matur 2023

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

studia podyplomowe

 

Ciekawe

 


gdzie studiować

 

 

Nadchodzące wydarzenia