Program studiów i przedmioty
Uczelnie w Poznaniu coraz częściej decydują się na wprowadzenie do swojej oferty studiów medycznych, które cieszą się dużym zainteresowaniem wśród studentów. Kierunek lekarsko- dentystyczny możesz obecnie realizować na uczelniach, które znajdziesz w dziale poniżej. Uczelnie wyróżniaja się długą i bogatą tradycją, a jej ukończenie jest gwarancją wszechstronnego wykształcenia i stabilnej pozycji na rynku pracy.
Program nauczania oscyluje głównie wokół tematów związanych z medycyną, biologią, chemią czy i innymi naukami ścisłymi. Wszyscy studenci będą mieli okazję ugruntować i rozwinąć swoją wiedzę teoretyczną oraz zyskać cenne umiejętności praktyczne, niezbędne w zawodzie lekarza. W siatce zajęć znajdzie się wiele interesujących przedmiotów, do których należą:
-
dysfunkcje układu stomatologicznego
-
stomatologia społeczna
-
ortodoncja
-
farmakologia kliniczna
-
stomatologia dziecięca
-
neurologia
-
oraz wiele innych
Program studiów zakłada realizacje praktyk studenckich, które co roku odbywają w specjalistycznych szpitalach, gabinetach stomatologicznych i innych placówkach medycznych. Dokładne informacje dotyczące praktyk i planu zajęć znajdziesz na stronie internetowej uczelni.
Po jakim profilu na kierunek lekarsko-dentystyczny w Poznaniu
Biologia, chemia i fizyka to przedmioty, które pozwolą dostać się na kierunek lekarsko-dentystyczny. Myśląc o tych studiach warto więc wybrać szkołę średnią, która dobrze przygotuje do zdawania matury z tych przedmiotów.
Najlepiej jest więc iść na ten kierunek po liceum ogólnokształcącym o profilu biologiczno-chemicznym, bądź matematyczno-fizycznym. Bez problemu na studiach stomatologicznych w Poznaniu powinni odnaleźć się także absolwenci klas medycznych, które zapewniają podstawową wiedzę na temat dziedzin medycznych i okołomedycznych.
Sprawdź
Czy studia na kierunku lekarsko-dentystycznym w Poznaniu są trudne
Kierunek lekarsko-dentystyczny to studia medyczne, które mają wiele wspólnych przedmiotów z kierunkiem lekarskim. Tak więc osoby wybierające się na stomatologię, muszą spodziewać się wielu wyzwań, związanych z nauką ogólnych przedmiotów medycznych. Ich złożoność oraz trudne egzaminy sprawiają, że nie każdy odnajdzie się na tym kierunku.
Wybierając te studia warto kierować się powołaniem, które w trudnych momentach potrafi zdeterminować do pracy. Studenci kierunku lekarsko-dentystycznego w Łodzi zdobywają naukowe podstawy medycyny oraz kształcą swoje kompetencje społeczne niezbędne do pracy z pacjentami. Kluczowym punktem są jednak zajęcia, które pogłębiają zarówno teoretyczną, jak i praktyczną wiedzę z obszaru stomatologii.
Jaki jest najtrudniejszy przedmiot na kierunku lekarsko-dentystycznym w Poznaniu
Większość materiału na kierunku lekarsko-dentystycznym opiera się na ogólnych przedmiotach medycznych. To sprawia, że poziom studiów, tak jak w przypadku kierunku lekarskiego, jest bardzo wymagający. Szczególnie trudne mogą wydawać się pierwsze semestry, gdzie ciężko dopatrzyć się zajęć specjalizacyjnych.
Największe wyzwanie dla studentów tego kierunku stanowią egzaminy z anatomii, biochemii, biofizyki, patomorfologii oraz farmakologii. Stopień trudności zależy jednak głównie od indywidualnych zainteresowań i predyspozycji studentów.
Czy studia na kierunku lekarsko-dentystycznym w Poznaniu to studia z przyszłością
Ukończenie tego kierunku studiów daje wiele perspektyw zawodowych. Jedną z nich jest praca jako stomatolog, a w tym zawodzie nie można narzekać na nudę. To dzięki stale rosnącej świadomości na temat higieny jamy ustnej. Absolwenci, którzy decydują się nas pracę jako dentysta, mogą pracować w publicznych ośrodkach zdrowia, prywatnych gabinetach stomatologicznych, bądź prowadzić własną działalność.
Kolejnym aspektem, który sprawia, że studia na kierunku lekarsko-dentystycznym są przyszłościowe, to możliwość rozwoju w wielu różnych kierunkach wywodzących się od stomatologii. Są nimi np. chirurgia stomatologiczna, protetyka czy ortodoncja.
Sprawdź
Jak trudno się dostać na studia na kierunek lekarsko-dentystyczny w Poznaniu
Duża liczba kandydatów i niewielki limit na studia sprawia, że o dostaniu się na kierunek lekarsko-dentystyczni mogą myśleć tylko nieliczni. Na jedno miejsce przypada kilkunastu kandydatów, dlatego marząc o tych studiach trzeba poważnie myśleć o maturze. Podstawą sukcesu może być dobrze zdana biologia oraz chemia lub fizyka.
Mając w planach studia na kierunku lekarsko-dentystycznym warto brać udział w olimpiadach przedmiotowych z biologii, chemii oraz fizyki. Ich laureaci i finaliści na poziomie centralnym, mogą liczyć na maksymalną liczbę punktów kwalifikacyjnych.
Sprawdź
Czy na studiach na kierunku lekarsko-dentystycznym w Poznaniu jest matematyka
Kierunek lekarsko-dentystyczny w Poznaniu to studia, które czerpią w głównej mierze z nauk przyrodniczych. Najczęściej studia te wykorzystują wiedzę z takich dziedzin jak biologia czy chemia. Siatkę przedmiotów uzupełniają przedmioty medyczne oraz przedmioty kierunkowe.
Choć studia wymagają ścisłego umysłu i logicznego myślenia, to studenci nie natrafią w siatce przedmiotów na matematykę. Wiedza z tego przedmiotu nie jest także wymagana i wykorzystywana na innych zajęciach na tym kierunku. Umiejętności z zakresu matematyki mogą przydać się jedynie w pracy zawodowej. Liczby są nieozdownym elementem badań naukowych czy analizy danych.
Czy warto iść na Kierunek lekarsko- dentystyczny
Kierunek lekarsko-dentystyczny jest kierunkiem prowadzonym w trybie jednolitych studiów magisterskich, a zatem każdy, kto zastanawia się nad jego wyborem musi przygotować się na czas intensywnej nauki. Jest to kierunek wymagający, na który nie jest łatwo się dostać, a zatem już na etapie rekrutacji należy wyróżniać się solidnością i determinacją. Kierunek lekarsko- dentystyczny to kierunek, którego nie da się wybrać przez przypadek albo z powodu braku innych pomysłów. To kierunek dla osób ambitnych, z konkretnym planem na przyszłość.
Kierunek lekarsko-dentystyczny studia podyplomowe w Poznaniu
Absolwenci studiów licencjackich lub magisterskich (dowolnego kierunku studiów) mogą uzupełnić lub zdobyć nowe kwalifikacje uczęszczając na studia podyplomowe z zakresu nauk medycznych. Są to zazwyczaj studia płatne, które trawją od 2 do 4 semestrów.
Sprawdź Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego studia podyplomowe - medyczne