Terminy rekrutacji na studia Drzwi otwarte na uczelniach Terminy matury Terminy egzaminu ósmoklasisty
16.05.2024
Wypracowanie z języka polskiego to stały element maturalnych spekulacji, który budzi olbrzymie emocje. Ale czy jest się czego bać? Na co należy się przygotować, aby nie dać się ponieść emocjom? Odpowiedź uzyskamy analizując tematy z ubiegłych lat.
Każdego roku maturzyści zadają sobie pytanie: jakie będą tematy wypracowań z języka polskiego? Jest to tak ważny element egzaminacyjnego arkusza, że niektórzy niemal zapominają o innych poleceniach i największą uwagę poświęcają tej części egzaminu. Oczywiście, wypracowanie jest niezwykle istotnym punktem arkusza, ale domysły, plotki, a niekiedy nawet teorie spiskowe urosły do zbyt dużej skali.
Jakie tematy pojawią się w tegorocznych arkuszach, dowiemy się we wtorek, 7 maja 2024. To właśnie tego dnia, o godzinie 9:00, rozpocznie się pisemna matura 2024 z języka polskiego, na poziomie podstawowym. A z jakimi tematami mierzyli się zdający w ubiegłych latach? W jaki sposób, na podstawie minionych egzaminów przygotować się do tych nadchodzących?
Co znajdziesz w artykule
Ubiegłoroczni maturzyści, przystępujący do pisemnego egzaminu z języka polskiego na poziomie podstawowym, otrzymali następujący zestaw tematów:
Formuła 2023
Temat 1: Człowiek – istota pełna sprzeczności.
W pracy odwołaj się do:
Temat 2: Co sprawia, że człowiek staje się dla drugiego człowieka bohaterem?
W pracy odwołaj się do:
Niezależnie od tego, który temat został wybrany należało przedstawić oraz uzasadnić swoje zdanie. W rozważaniach zdający mieli przedstawić argumenty, odwołując się do utworów literackich oraz do wybranych kontekstów (np. historycznoliterackiego, literackiego, biograficznego, kulturowego, religijnego, mitologicznego, biblijnego, historycznego, filozoficznego, egzystencjalnego, politycznego, społecznego). Praca miała liczyć co najmniej 300 wyrazów.
Formuła 2015
Temat 1: Jak niespodziewane okoliczności wpływają na zachowanie człowieka? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do fragmentu Pana Tadeusza, całego utworu Adama Mickiewicza oraz do wybranego tekstu kultury. Twoja praca powinna liczyć co najmniej 250 wyrazów.
Temat 2: Czy nieprzyjemne prawdy są lepsze od przyjemnych złudzeń? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do podanych fragmentów Przedwiośnia Stefana Żeromskiego oraz do wybranych tekstów kultury. Twoja praca powinna liczyć co najmniej 250 wyrazów.
Temat 3: Zinterpretuj podany utwór. Postaw tezę interpretacyjną i ją uzasadnij. Twoja praca powinna liczyć co najmniej 250 wyrazów. Utwór: Mogę – Ewa Lipska.
sprawdź j. polski arkusze maturalne
Dalsza część artykułu pod reklamą
Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że wypracowanie – pomimo tego, że budzi największe emocje – jest częścią znacznie większej całości i do każdego polecenia należy podejść z należytym skupieniem. Cały pisemny egzamin składa się z trzech elementów.
Pierwszy stanowi „Język polski w użyciu”, który obejmuje między innymi zadania z czytania ze zrozumieniem i posługiwania się poprawną polszczyzną oraz tworzenie notatki syntetyzującej. Drugim elementem jest „Test historycznoliteracki”, w ramach którego zdający muszą wykazać się znajomością problematyki lektur obowiązkowych. Trzecim elementem jest omawiane wypracowanie.
Na uporanie się ze wszystkimi poleceniami zawartymi w arkuszu egzaminacyjnym przeznaczono 240 minut (formuła 2023 . Egzamin w formule 2015 trwa 170 minut. Aby zdać maturę pisemną z języka polskiego należy uzyskać minimum 30 procent pełnej punktacji.
Sprawdź
matura 2024 polski - podstawowy
Dalsza część artykułu pod reklamą
matura 2024 polski - podstawowy
matura 2024 polski - rozszerzony
matura 2024 matematyka - podstawowa
matura 2024 matematyka - rozszerzona
matura 2024 angielski - podstawowy
matura 2024 angielski - rozszerzony
matura 2024 niemiecki - podstawowy
matura 2024 niemiecki - rozszerzony
Dalsza część artykułu pod reklamą
Teraz najważniejsze |
Ciekawe
|
|
gdzie studiować |
|
|
Nadchodzące wydarzenia