Tematy wypracowań – matura z języka polskiego 2024

Tematy wypracowań – matura z języka polskiego 2024

Tematy wypracowań – matura z języka polskiego 2024

16.05.2024

Tematy wypracowań – matura z języka polskiego 2024

Matura z języka polskiego rozpoczęła się o godzinie 9:00. Nieco godzinę pózniej wyciekły tematy wypracowań! W tym roku zdający zmierzyli się w wypracowaniem z tematami: "buntu i jego konsekwencji dla człowieka" oraz "jak relacje z drugą osobą kształtują człowieka".

 

Tematy wypracowań

Od samego rana portal społecznościowy „X” aż wrze od maturalnych wpisów. „Wokulski” oraz „matura 2024” znalazły się w trendujących tematach na dawnym Twitterze. Kilka osób udzielało się na portalu zaledwie kilka minut po rozpoczęciu egzaminu. Okazało się, że w tym roku zakaz telefonów na sali egzaminacyjnej bardzo wcześnie zebrał swoje żniwa.

Około godziny 9:35 w sieci zaczęły krążyć pierwsze pogłoski dotyczące tegorocznych tematów wypracowań. Już wtedy padały hasła „bunt” oraz „relacje z drugim człowiekiem”. Informacje te nieoficjalnie zostały potwierdzone kilka minut później zdjęciem udostępnionym przez jednego ze zdających. W ostatnim poleceniu, w którym maksymalny wynik wynosi 35 punktów, czytamy:

„Wybierz jeden z poniższych tematów i napisz wypracowanie. W wypracowaniu rozważ problem podany w temacie. Przedstaw również swoje zdanie i je uzasadnij [...]

Tematy rozprawki matura 2024

  • Temat 1: Bunt i jego konsekwencje dla człowieka.
  • Temat 2: Jak relacja z drugą osobą kształtuje człowieka?”

Jak powinno wyglądać wypracowanie?

Wypracowanie stanowi ostatnią część arkusza z języka polskiego. Za poprawne napisanie tekstu maturzyści mogą otrzymać maksymalnie 35 punktów. Zadaniem abiturientów jest wybrać jeden z podanych tematów i na jego podstawie napisać wypracowanie na co najmniej 300 wyrazów.

W swoich rozważaniach muszą przedstawić argumenty, odwołując się do utworów literackich oraz do wybranych kontekstów (np. historycznoliterackiego, literackiego, biograficznego, kulturowego, mitologicznego, biblijnego, religijnego, historycznego, filozoficznego, egzystencjalnego, politycznego, społecznego). Należy zaznaczyć, że jednym z przywołanych przez zdających utworów musi być lektura obowiązkowa.

Opinie internautów

Po opublikowaniu przecieków w sieci pojawiły się liczne opinie na temat poziomu trudności tematów na tegorocznym wypracowaniu maturalnym. Zdecydowana większość użytkowników uznała je za dość proste, pisali: „Tematy marzenie”, „Przecież to jest temat jak z egzaminu ósmoklasisty” czy „Bardzo fajny temat”.

Rozpoczęła się również dyskusja, do jakich lektur należałoby się odwołać przy danych tematach. Temat 1: „Bunt i jego konsekwencje dla człowieka” wymieniano m.in.: „Dziady”, „Kordiana”, „Antygona”, „Tango”, „Przedwiośnie”, „Nie-boską komedię” oraz Prometeusza i Hioba.

Z kolei w przypadku tematu 2: „Jak relacja z drugą osobą kształtuje człowieka?” padały przykładowe postaci Legolasa i Gimliego z „Władca Pierścieni. Drużyna Pierścienia” J.R.R. Tolkiena, Thorina i Bilba z „Hobbit, czyli tam i z powrotem” J.R.R. Tolkiena czy chociażby wybranych postaci z serii książek „Harry Potter” J.K. Rowling np. Harrego i Hagrida, Severus Snape i Lily Potter.

sprawdź

harmonogram matur 2024

arkusze maturalne

matura 2024 polski - podstawowy

matura 2024 polski - rozszerzony

matura 2024 polski - ustny

matura 2024 matematyka - podstawowa

matura 2024 matematyka - rozszerzona

matura 2024 angielski - podstawowy

matura 2024 angielski - rozszerzony

matura 2024 angielski - ustny

matura 2024 niemiecki - podstawowy

matura 2024 niemiecki - rozszerzony

matura 2024 niemiecki - ustny

matura 2024 biologia

matura 2024 chemia

matura 2024 fizyka

matura 2024 historia

matura 2024 geografia

matura 2024 informatyka

matura 2024 wos

matura 2024 - wszystko

wyniki matur 2024

matura poprawkowa 2024

niezdana matura 2024

jak wyglądają matury 2024

jak liczyć punkty matura 2024

nowa lista pytań jawnych matura 2024

kierunki studiów 2024

progi punktowe na studia

jak wpisać wyniki matur w systemie IRK krok po kroku

Komentarze (0)

Teraz najważniejsze

matura 2024

zmiany na maturze 2024

arkusze maturalne

wyniki matur 2023

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

studia podyplomowe

 

Ciekawe

 


gdzie studiować

 

 

Nadchodzące wydarzenia