Demografii nie da się oszukać – żyjemy w starzejącym się społeczeństwie. Liczba osób w wieku 60+ przekroczy niebawem 20% polskiej populacji, ale w tym trendzie nie jesteśmy osamotnieni. Choroby cywilizacyjne i schorzenia związane z podeszłym wiekiem stają się coraz istotniejszym wyzwaniem dla polityki senioralnej wszystkich krajów europejskich.
Niestety, rozwiązania stosowane post factum są w tym przypadku jak zbyt mały plaster przyklejany na rozległą ranę. Kluczem do radzenia sobie z problemami seniorów jest profilaktyka, oparta między innymi na propagowaniu kultury fizycznej.
1. Typ i tryb studiów
Kierunek kultura fizyczna osób starszych jest obecnie dostępny tylko w trybie stacjonarnym. W praktyce oznacza to, że zajęcia będą odbywać się od poniedziałku do piątku. To rozwiązanie jest skierowane do osób, które mogą sobie pozwolić na pełne poświęcenie nauce i zdobywaniu wykształcenia.
Studia na kierunku kultura fizyczna osób starszych możemy podzielić na:
1. Poziom:
2. Forma:
Program nauczania na powyższych studiach będzie bezpośrednio związany z naukami o zdrowiu.
2. Program studiów i przedmioty
Jako student kierunku kultura fizyczna osób starszych zdobędziesz wszechstronną wiedzę na temat zdrowia oraz szeroko pojętej aktywności osób starszych. W planie zajęć znajdzie się wiele interesujących przedmiotów, powiązanych z tą tematyką. Oto wybrane z nich:
-
Formy treningu zdrowotnego-Ćwiczenia fitness
-
Pierwsza pomoc przedmedyczna
-
Praktyka psychologiczno-pedagogiczna
Program nauczania zakłada także realizacje obieralnych modułów specjalizacyjnych, których aktualną ofertę znajdziesz na oficjalnych stronach internetowych, wybranych uczelni wyższych.
3. Nabywane umiejętności
Studia na powyższym kierunku będą miały w dużej mierze charakter praktyczny, dzięki czemu wykształcisz wiele cennych umiejętności, które z powodzeniem wykorzystasz w swojej przyszłej pracy zawodowej.
Przede wszystkim nauczysz się prowadzić zajęcia z zakresu różnorodnych dyscyplin sportowych, takich jak jogging, koszykówka czy taniec towarzyski.
Studenci rozwiną także zdolności z obszaru pedagogiki i dydaktyki, a także poznają podstawy psychologii. Ważnym aspektem studiów będzie praktyka zawodowa, którą zrealizujesz w ośrodku seniora lub klubie fitness.
4. Dla kogo ten kierunek
Jeśli jesteś osobą, dla której sport to coś więcej, niż telewizyjna transmisja meczu, potrafisz dbać o siebie, ale chciałbyś zdobyć rzetelną wiedzę o sposobach wspierania swojej kondycji psychofizycznej, jesteś przy tym empatyczny, cierpliwy i zależy Ci na dzieleniu się swoją wiedzą z innymi, szczególnie tymi, którzy potrzebują jej, by poprawić jakość swojego życia, powinieneś wybrać studia na kierunku kultura fizyczna osób starszych.
5. Gdzie studiować kulturę fizyczną osób starszych
Popularne uczelnie na których można studiować kierunek kultura fizyczna osób starszych: