Taniec w kulturze fizycznej

Taniec w kulturze fizycznej

Studia na kierunku taniec w kulturze fizycznej możesz podjąć na 1 uczelni publicznej w trybie stacjonarnym (dziennym)

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
poziom studiów
forma studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Filtrowanie
Województwo
Miejscowość
Status uczelni
Typ uczelni
Więcej filtrów
Poziom studiów
Forma studiów
Czas trwania

Akademia Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego w Poznaniu

Taniec w kulturze fizycznej stopień: (I)  (II), czas trwania: 3 lata • 2 lata
forma: stacjonarne

Specjalności na kierunku taniec w kulturze fizycznej

Taniec w kulturze fizycznej - kierunek studiów

Studia na kierunku Taniec w kulturze fizycznej to studia licencjackie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 3 lata (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (licencjata i magistra).

Studia na kierunku taniec w kulturze fizycznej
Rok akademicki 2024/2025
Forma studiów stacjonarne
Poziom studiów studia I i II stopnia
Czas trwania 3 lata (studia I stopnia), 2 lata (studia II stopnia)

Terminy rekrutacji

Rekrutacja na uczelnie, które prowadzą studia na kierunku taniec w kulturze fizycznej rozpocznie się 20 maja 2024 r. i potrwa do 9 września 2024 r. | taniec w kulturze fizycznej - terminy rekrutacji >

Uczelnie

Studia na kierunku taniec w kulturze fizycznej możesz podjąć na 1 uczelni publicznej w trybie stacjonarnym (dziennym) | taniec w kulturze fizycznej - uczelnie >

Specjalności

Współczesne studia z tańca w kulturze fizycznej charakteryzują się tym, że bardzo często studenci tego kierunku otrzymują wybór specjalności i ścieżek kształcenia.

Popularne specjalności na kierunku taniec w kulturze fizycznej: instruktor tańca terapeutycznego, nauczyciel tańca – choreograf.

 

Wymagania

W procesie rekrutacji na studia 2024/2025 na kierunku taniec w kulturze fizycznej najczęściej wymagane przedmioty maturalne to: język polski, język obcy, jeden z przedmiotów dodatkowych: biologia, fizyka, chemia, geografia, historia, matematyka lub wiedza o społeczeństwie.

*Wymagania mogą się różnić w zależności od uczelni oraz trybu studiów (szczegółowe wymagania w dziale poniżej).

Jakie przedmioty zdawać na maturze?

Podstawą kwalifikacji jest wynik maturalny z :języka polskiego – podstawa lub rozszerzenie, język obcy – podstawa lub rozszerzenie, jeden z przedmiotów dodatkowych: biologia, chemia, fizyka, geografia, historia, wiedza o społeczeństwie lub matematyka - rozszerzenie oraz egzamin artystyczny z tańca.

szczegółowe wymagania na uczelniach

Taniec w kulturze fizycznej - zasady rekrutacji

 • Terminy rekrutacji

 • Czas trwania

 • Przedmioty maturalne

 • Limity

 • Progi

Wiedza, którą zdobędziesz, studiując taniec w kulturze fizycznej?

Program studiów i przedmioty

Jaką wiedzę zdobędziesz w toku studiów i jakimi umiejętnościami będziesz mógł pochwalić się jako absolwent tego kierunku? By zrozumieć wszystkie konteksty kulturowe i historyczne w aspekcie tańca jako elementu kultury fizycznej, będziesz mieć niepowtarzalną okazję zdobycia wiedzy z zakresu nauk o kulturze fizycznej, tj. anatomii, fizjologii, biomechaniki, antropomotoryki, sterowania ruchem, kinezjologii, teorii sportu oraz teorii wychowania fizycznego.

Co więcej, poznasz różne formy aktywności fizycznej w kontekście tańca oraz przekonasz się, dlaczego kompozycja, repertuar, technika oraz wiedza o tańcu jako dziedziny z obszaru sztuk muzycznych mają tak duże znaczenie w procesie edukacji. Ponadto dowiesz się, które elementy z zakresu nauk behawioralnych i społecznych mają wpływ na kształtowanie umiejętności i osobowości tancerza.

Poznasz także sposoby wykorzystywania elementów z dziedziny psychologii jako nieocenione źródło informacji potrzebnych do zrozumienia pracy w zespole artystycznym, opierając się na teorii komunikacji interpersonalnej, będącej kluczem do osiągnięcia kompetentnej i efektywnej praktyki, oscylującej wokół interakcji z publicznością, współpracownikami czy przełożonymi.

 

Absolwent powinien posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:

 • interdyscyplinarnej wiedzy o sztuce ze szczególnym uwzględnieniem historii i teorii tańca
 • znajomości konkretnych technik tańca, konwencji, stylów i gatunków choreograficznych
 • posiadania wiedzy teoretycznej o charakterze choreograficznym i umiejętności praktycznych w zakresie sztuki tańca
 • posługiwania się nowoczesnymi środkami przekazu artystycznego
 • przygotowania do działalności artystycznej w zespole
 • przygotowania do samodzielnej pracy twórczej
 • umiejętności samodzielnej analizy, prezentacji i interpretacji artystycznej wybranego repertuaru ze światowej literatury choreograficznej
 • umiejętności twórczego działania, przedstawiania i uzasadniania własnych projektów związanych ze sztuką tańca
 • przygotowania do kierowania zespołami tanecznymi i baletowymi oraz zarządzania placówkami kulturalnymi
 • teorii tańca, anatomii i biomechaniki człowieka
 • wiedzy ogólnej o sztuce, muzyce, teatrze i literaturze
 • choreologii i kompozycji tańca
 • technik wspomagających i uzupełniających warsztat zawodowy

Jak wyglądają studia na kierunku taniec w kulturze fizycznej?

Taniec to zdecydowanie coś więcej niż tylko układ rytmicznych ruchów ciała, nierzadko powtarzalnych lub całkowicie spontanicznych. To przede wszystkim silnie nacechowany bodźcami emocjonalnymi lub świadomą synchronizacją element kultury fizycznej, odpowiednio skoordynowany z muzyką oraz bezsprzecznie jedna z najlepszych form komunikacji niewerbalnej.

Nie jest przesadą stwierdzenie, iż każdy ruch jest dźwiękiem i odwrotnie. To wszystko ma niezwykłą wartość estetyczną, jak również ociera się o pewną symbolikę, kategoryzując taniec według rodzaju choreografii, poszczególnych ruchów czy uwarunkowań historycznych.

Ponadto taniec to integralna część obszaru nauk o kulturze fizycznej, definiująca również działania stricte społeczne, psychologiczne oraz kulturowe. Taniec to kondensacja sprawności fizycznej oraz zdolności percepcyjnych, a więc wykonywania właściwego ruchu tanecznego oraz treningu odczuwania, silnie integrującego ciało ze sferą psychiczną oraz rozwojem osobistych form kreacji i ekspresji.

Co więcej, taniec to także znakomita forma terapii, wykorzystywana w celu przywrócenia równowagi psychofizycznej. Elementy tańca możesz spotkać w wielu dyscyplinach sportowych, np. w łyżwiarstwie figurowym, tańcu sportowym, gimnastyce artystycznej czy pływaniu synchronicznym.

 

1. Typ i tryb studiów

Taniec w kulturze fizycznej to kierunek, który obecnie można realizować tylko w trybie stacjonarnym, w którym zajęcia odbywają się codziennie w godzinach ustalonych przez uczelnie. Powyższy tryb kształcenia będzie idealnym rozwiązaniem dla osób, które mogą sobie pozwolić na pełną swobodę w zdobywaniu wykształcenia.

 

Studia na kierunku Taniec w kulturze fizycznej możemy podzielić na:

1. Poziom:

 

2. Forma:

 

Tematyka zajęć na powyższych studiach będzie oscylować wokół nauk artystycznych i nauk o zdrowiu.

 

2. Program studiów i przedmioty

Studenci kierunku taniec w kulturze fizycznej będą mieli okazję korzystać z szerokiej oferty kształcenia, w której znajdzie się wiele ciekawych zajęć o tematyce związanej z dyscypliną artystyczną, jaką jest taniec, naukami o zdrowiu czy sportem. Program nauczania zakłada realizacje następujących przedmiotów:

 • Ruch teatralny i plastyka ruchu
 • Podstawy treningu motorycznego
 • Taniec ludowy, taniec historyczny, taniec źródłowy
 • Techniki streetowe

W toku nauczania, studenci dokonają także wyboru specjalizacji, która będzie dopasowana do ich zainteresowań i przyszłych planów zawodowych. Aktualna oferta modułów specjalizacyjnych znajduje się na oficjalnych stronach internetowych wybranych uczelni wyższych.

 

3. Nabywane umiejętności

Osoby, które aplikują na powyższy kierunek studiów będą miały okazję zdobyć szereg cennych umiejętności praktycznych, które z powodzeniem wykorzystają w swojej przyszłej pracy zawodowej. Przede wszystkim skupią się one na doskonaleniu zdolności z zakresu różnorodnych technik tanecznych, od tańca klasycznego po współczesny.

Ponadto poznają zasady udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Istotnym elementem kształcenia będzie także rozwijanie kompetencji pedagogicznych i dydaktycznych, niezbędnych do rozpoczęcia pracy w zawodzie nauczyciela tańca.

 

4. Dla kogo ten kierunek

Jeśli fascynuje Cię świat tańca, chcesz poznać historię jego ewolucji, umiejętnie rozróżniać jego formy i wykorzystywać ich potencjał, zdobyć wiedzę z zakresu tańca scenicznego, zachwycasz się tańcem współczesnym i marzysz o tym, aby wpłynąć na taniec tak jak zrobiła to Pina Bausch, studia na kierunku taniec w kulturze fizycznej są dla Ciebie.

 

5. Gdzie studiować Taniec w kulturze fizycznej

Popularne uczelnie na których można studiować kierunek Taniec w kulturze fizycznej:

 

Ile trwają studia i jaki tytuł uzyskasz?

Studia na kierunku Taniec w kulturze fizycznej trwają 3 lata (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia).

Studia na kierunku taniec w kulturze fizycznej można realizować tylko na pierwszym stopniu kształcenia. Studenci, którzy zdecydują się na tę opcję, na naukę poświęcą trzy lata, czyli sześć semestrów. Po upływie tego czasu otrzymają tytuł licencjata.

Jaka praca, czyli gdzie będziesz pracował po kierunku taniec w kulturze fizycznej?

Praca po studiach

Jakie perspektywy zawodowe otworzą się przed Tobą kiedy ukończysz studia na kierunku taniec w kulturze fizycznej? Jako w pełni wykształcony tancerz, choreograf lub choreo terapeuta, posiadający obszerną wiedzę z zakresu historii i praktyki tańca, jak również sztuki tanecznej, z powodzeniem znajdziesz zatrudnienie w pracy artystycznej i twórczej w dziedzinie tańca.

Ponadto bez problemu odnajdziesz się w pracy publicystycznej lub redakcyjnej w zakresie wiedzy o tańcu, doskonale spełnisz funkcje kierownicze w zespołach tanecznych i baletowych, jako ekspert taneczny w placówkach kulturalnych, jak również w szkolnictwie po zdobyciu uprawnień pedagogicznych. Znakomitą perspektywą po ukończeniu tańca w kulturze fizycznej jest również niezależne uprawianie tańca, praca na stanowisku instruktora lub choreografa.

 

Absolwent kierunku taniec w kulturze fizycznej znajdzie zatrudnienie w/jako:

 • tancerz, choreograf, choreoterapeuta

 • twórca niezależny

 • redaktor i publicysta w dziedzinie wiedzy o tańcu

 • kierownik zespołów tanecznych i baletowych

 • pedagog (po zdobyciu uprawnień)

 • pracownik naukowy/akademicki

 • krytyk sztuki

 • pracownik instytucji kulturalnych

 • pracownik organizacji pozarządowych lub fundacji

 • animator kultury

Poziom i forma studiów

Sprawdź w jakiej formie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

Taniec w kulturze fizycznej studia stacjonarne

Sprawdź na jakim poziomie znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:

Taniec w kulturze fizycznej studia I stopnia

Taniec w kulturze fizycznej studia II stopnia

Specjalności / ścieżki kształcenia na kierunku taniec w kulturze fizycznej

Filtrowanie
Województwo
Miasto
Poziom studiów
Forma studiów

Zobacz inne kierunki artystyczne

Filtrowanie
Województwo
Poziom studiów

Zobacz inne kierunki artystyczne - podyplomowe

Filtrowanie
Województwo
Poziom studiów

Miasta, które oferują studia na kierunku Taniec w kulturze fizycznej

Teraz najważniejsze

matura 2024

zmiany na maturze 2024

arkusze maturalne

wyniki matur 2023

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

studia podyplomowe

 

Ciekawe

 


gdzie studiować

 

 

Nadchodzące wydarzenia

Komentarze (1)

Ewa odpowiedz

Sama zdecydowałam się na podyplomówkę na WSKZ z choreoterapii :) prowadzę zajęcia taneczne w szkole specjlanej, no i powiem, ze dzieciaki są zachwycone :) sama forma studiowania jest świetna, bo pozwala połączyć pracę zaowodową i naukę