Rolnictwo ekologiczne - kierunek studiów

Zapewne trudno byłoby wytłumaczyć pokoleniu naszych babć i dziadków, dlaczego podczas rajdu między regałami w sklepie spożywczym poszukujemy produktów opatrzonych logo z zielonym listkiem. To właśnie ono jest dla kupujących czytelnym sygnałem, że wybierany przez nich wyrób powstawał z wykorzystaniem naturalnych środków, w gospodarstwach rolnictwa ekologicznego. Chociaż współczesny świat rzeczywiście rządzi się nieco innymi prawami niż rzeczywistość sprzed kilkudziesięciu lat, a ekologia bywa złośliwie określana mianem tymczasowej mody, motywacje współczesnego konsumenta, który chce jeść zdrowo i odpowiedzialnie nie różnią się szczególnie od postaw jego dziadków, przywiązanych do naturalnych, pozbawionych ulepszaczy produktów. Dzisiejsze czasy to jednak, paradoksalnie, trudniejszy moment na wypracowanie i utrzymanie nawyku zdrowego odżywiania się – w nadmiarze dostępnych towarów wybór tych, które stanowią prawdziwą naturalną alternatywę dla tak zwanego „śmieciowego jedzenia” nie jest zadaniem intuicyjnym i stanowi iście strategiczne wyzwanie. Niewykluczone, że właśnie z tego powodu tak wiele osób pielęgnuje w głowie plan, który da się zamknąć w zdaniu: „a może by tak rzucić wszystko i zacząć uprawiać ekologiczne pomidory?” Od idei do realizacji planu droga jest długa, pełna zakrętów i ślepych uliczek. Jak pokonać ją w najlepszym stylu, przygotowując się do efektywnego prowadzenia własnego, nowoczesnego gospodarstwa, dowiadują się Ci, którzy wybierają studia na kierunku rolnictwo ekologiczne.

 

Dla kogo ten kierunek

Jeśli przywiązujesz dużą wagę, do tego, co trafia na Twój talerz a troskę o zdrową żywność uważasz za swoistą społeczną misję, którą chciałbyś zainicjować, wielokrotnie myślałeś o założeniu własnego gospodarstwa i zależy Ci, by poznać w praktyce wyzwania stojące przed nowoczesnym rolnictwem, interesujesz się roślinami, masz w sobie zacięcie ekologiczne i chcesz stawić czoła zagadnieniom technicznym i agrotechnicznym, z których skorzystasz w przyszłości jako inżynier lub wytwórca ekologicznej żywności, studia na kierunku rolnictwo ekologiczne mogą okazać się tym, czego szukasz.

 

Program studiów i przedmioty

Jaką wiedzę zdobędziesz w toku studiów i jakimi umiejętnościami będziesz mógł pochwalić się jako absolwent tego kierunku? Zostaniesz przygotowany do praktycznego zarządzania ekologicznym gospodarstwem rolnym oraz wyposażony w teoretyczną wiedzę z zakresu prawa, ekonomii i wiedzy przyrodniczej. Przyjrzysz się historii rolnictwa ekologicznego i zgłębisz filozofię, która przyświeca takim metodom uprawy, poznasz współczesny stan badań dotyczący ekologii i ochrony środowiska w Polsce, przyswoisz treści związane z kontrolą, certyfikacją i znakowaniem produktów rolnictwa ekologicznego. Jako przyszły gospodarz, korzystający z nowoczesnych rozwiązań produkcyjnych, w toku studiów odwołasz się również do podstawowej, tradycyjnej wiedzy z zakresu układania prawidłowych płodozmianów, uprawy roli oraz hodowli zwierząt. Dowiesz się, czym jest rolnictwo biodynamiczne, poznając dodatkowo wiele innych współczesnych trendów rozwoju w tej dziedzinie. Nauczysz się chronić i nawozić rośliny zgodnie z wymogami środowiskowymi, kierować zespołami badawczymi, prowadzić gospodarkę nawozową oraz produkcję ogrodniczą.

 

Praca po studiach

Jakie perspektywy zawodowe otworzą się przed Tobą, kiedy ukończysz studia na kierunku rolnictwo ekologiczne? Twoje wykształcenie pozwoli Ci na rozwijanie kariery w szeroko pojętym agrobiznesie. Będziesz mógł zdecydować się na pracę w firmach i przedsiębiorstwach, które zajmują się produkcją i dystrybucją produktów pozyskiwanych dzięki działalności prowadzonej w ramach rolnictwa ekologicznego: nawozów, środków ochrony roślin a nawet kosmetyków. Z powodzeniem odnajdziesz się również w branży spożywczej, obejmując stanowiska w przedsiębiorstwach zajmujących się przetwórstwem żywności – owoców, warzyw, zbóż, produktów odzwierzęcych. Masz szansę skoncentrować się również na ekologicznym wymiarze swoich kompetencji i rozwijać się zawodowo w pracy nad ochroną środowiska, jego rekultywacją, troską o ekologiczne normy i certyfikaty stosowane w nowoczesnym rolnictwie. Wreszcie – zostaniesz przygotowany do prowadzenia własnego gospodarstwa rolnego, działającego zgodnie z założeniami rolnictwa ekologicznego a także do zarządzania produkcją rolniczą jako menadżer, doradca lub kierownik w ośrodkach doradztwa rolniczego. Absolwenci rolnictwa ekologicznego bardzo często decydują się również na pracę w gospodarstwach agroturystycznych lub administracji w instytucjach działających na rzecz rozwoju rolnictwa ekologicznego.

WAŻNE TEMATY

Jakie przedmioty zdawać na maturze?

Przy rekrutacji na rolnictwo ekologiczne na większości uczelni brane są pod uwagę następujące przedmioty: język polski, matematyka, język obcy, biologia, jeden przedmiot do wyboru spośród: chemia, fizyka, geografia, informatyka.

szczegółowe wymagania na uczelniach

GDZIE STUDIOWAĆ KIERUNEK ROLNICTWO EKOLOGICZNE

Województwo
Miejscowość
Typ studiów
Tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
typ studiów
tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

UCZELNIE, GDZIE ROLNICTWO EKOLOGICZNE JAKO SPECJALNOŚĆ / ŚCIEŻKA KSZTAŁCENIA

Specjalności na kierunku ochrona środowiska

CZĘSTO WYBIERANE

Miasto
SORTOWANIE:

SPECJALNOŚCI / ŚCIEŻKI KSZTAŁCENIA NA KIERUNKU ROLNICTWO EKOLOGICZNE

Tryb studiów
Typ studiów
Miasto
Województwo
SORTOWANIE:

Nic nie znaleziono

Zobacz inne kierunki Rolnictwo, leśnictwo i rybołóstwo

Typ studiów
Województwo
SORTOWANIE:

Wiedza, którą zdobędziesz, studiując rolnictwo ekologiczne?

Absolwent powinien posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:

 • praktycznego zarządzania ekologicznym gospodarstwem rolnym
 • podstaw prawa, ekonomii i wiedzy przyrodniczej w odniesieniu do prowadzenia własnej, ekologicznej praktyki rolniczej
 • historii rolnictwa ekologicznego
 • filozofii przyświecającej prowadzeniu nowoczesnych, ekologicznych gospodarstw rolnych
 • aktualnego stanu badań dotyczących stanu środowiska naturalnego w Polsce
 • kontroli, certyfikacji i znakowania produktów rolnictwa ekologicznego
 • praktycznych umiejętności z zakresu układania prawidłowego płodozmianu, uprawy roli oraz hodowli zwierząt
 • rolnictwa biodynamicznego oraz innych współczesnych trendów w dziedzinie
 • ekologicznych metod ochrony i nawożenia roślin
 • prowadzenia gospodarki nawozowej
 • produkcji ogrodniczej
 • kierowania zespołami badawczymi, zajmującymi się pracą nad rozwojem rolnictwa ekologicznego
 • zielarstwa
 • biologii i agrotechniki roślin

Sprawdź w jakim trybie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

ROLNICTWO EKOLOGICZNE STUDIA NIESTACJONARNE

ROLNICTWO EKOLOGICZNE STUDIA STACJONARNE

Sprawdź jakiego typu znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:

ROLNICTWO EKOLOGICZNE STUDIA I STOPNIA

Jaka praca, czyli gdzie będziesz pracował po kierunku rolnictwo ekologiczne?

Absolwent kierunku rolnictwo ekologiczne znajdzie zatrudnienie w/jako:

 • właściciel własnego gospodarstwa ekologicznego lub menadżer zarządzający produkcją rolniczą w cudzych gospodarstwach rolnych
 • pracownik firm i przedsiębiorstw zajmujących się produkcją i dystrybucją produktów pozyskiwanych dzięki działalności prowadzonej w ramach rolnictw ekologicznych: nawozów, środków ochrony roślin, kosmetyków
 • branży spożywczej, w firmach i przedsiębiorstwach zajmujących się przetwórstwem żywności – owoców, warzyw, zbóż, produktów pochodzenia zwierzęcego
 • specjalista do spraw ochrony i rekultywacji środowiska
 • specjalista do spraw certyfikacji produktów rolnictwa ekologicznego
 • administracji w instytucjach zajmujących się rozwojem rolnictwa ekologicznego
 • doradca lub kierownik w ośrodkach doradztwa rolniczego
 • gospodarstwach agroturystycznych
 • redakcjach czasopism pracujących nad tematyką rolniczą i ekologiczną

MIASTA, KTÓRE OFERUJĄ STUDIA NA KIERUNKU ROLNICTWO EKOLOGICZNE

Komentarze (0)