Inżynieria i gospodarka wodna
Wrocław
POKAŻ
Studia na kierunku inżynieria i gospodarka wodna to studia inżynierskie lub magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 3,5 roku (studia I stopnia) lub 1,5 roku (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (inżyniera lub magistra inżyniera).
Studia na kierunku inżynieria i gospodarka wodna | |
---|---|
Rok akademicki | 2023/2024 |
Forma studiów | stacjonarne |
Poziom studiów | studia I i II stopnia |
Czas trwania | 3,5 roku (studia I stopnia), 1,5 roku (studia II stopnia) |
Terminy rekrutacji
Rekrutacja na uczelnie, które prowadzą studia na kierunku inżynieria i gospodarka wodna rozpocznie się 1 maja 2023 r. i potrwa do 30 września 2023 r. | inżynieria i gospodarka wodna - terminy rekrutacji >
Uczelnie
Studia na kierunku inżynieria i gospodarka wodna możesz podjąć na 4 uczelniach publicznych w trybie stacjonarnym (dziennym) | inżynieria i gospodarka wodna - uczelnie >
Specjalności
Współczesne studia z inżynierii i gospodarki wodnej charakteryzują się tym, że bardzo często studenci tego kierunku otrzymują wybór specjalności i ścieżek kształcenia.
Popularne specjalności na kierunku inżynieria i gospodarka wodna: inżynieria melioracyjna, zagospodarowanie wód opadowych.
W procesie rekrutacji na studia 2023/2024 na kierunku inżynieria i gospodarka wodna najczęściej wymagane przedmioty maturalne to: biologia, chemia, fizyka, fizyka i astronomia, geografia, informatyka, matematyka.
*Wymagania mogą się różnić w zależności od uczelni oraz trybu studiów (szczegółowe wymagania w dziale poniżej).
Najczęściej wymagane przedmioty maturalne w procesie rekrutacyjnym na studia na kierunku inżynieria i gospodarka wodna:
*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.
szczegółowe wymagania na uczelniach
Terminy rekrutacji
Czas trwania
Przedmioty maturalne
Limity
Progi
Czego nauczysz się w ramach studiów na kierunku Inżynieria i gospodarka wodna? Studia kształcą w zakresie nauk przyrodniczych. Przykładowymi przedmiotami będą: hydrologia, chemia wody i gleby, hydraulika i hydrodynamika, mechanika gruntów oraz budownictwo wodne.
Jako absolwent kierunku otrzymasz tytuł inżyniera lub, w przypadku studiów drugiego stopnia, tytuł magistra inżyniera. Stanowi to podstawę do ubiegania się o uprawnienia zawodowe w specjalności hydrotechnicznej bez ograniczeń oraz w specjalności konstrukcyjno-budowlanej w ograniczonym zakresie.
W programie studiów na kierunku inżynieria i gospodarka wodna znajdziesz takie przedmioty jak np.:
Kierunek inżynieria i gospodarka wodna jest obecnie dostępny tylko w trybie stacjonarnym, co w praktyce oznacza, że zajęcia będą odbywać się od poniedziałku do piątku w godzinach ustalonych przez władze konkretnych uczelni. Taka forma kształcenia jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które mogą w pełni poświęcić się zdobywaniu wykształcenia i nauce.
Studia na kierunku inżynieria i gospodarka wodna możemy podzielić na:
1. Poziom:
2. Forma:
Tematyka zajęć na powyższych studiach będzie oscylować wokół nauk technicznych i przyrodniczych.
Osoby, które aplikują na kierunek inżynieria i gospodarka wodna będą miały okazję rozwinąć swoją wiedzę z zakresu inżynierii, nauk przyrodniczych i ścisłych oraz hydrologii. W planie zajęć znajdzie się wiele ciekawych i rozwijających przedmiotów powiązanych z powyższą tematyką. Oto wybrane z nich:
Program kształcenia zakłada także realizacje obieralnych modułów specjalizacyjnych, których aktualną ofertę znajdziesz na oficjalnych stronach internetowych wybranych uczelni wyższych.
Jako student powyższego kierunku zdobędziesz wiele cennych umiejętności praktycznych, które z powodzeniem wykorzystasz w swojej przyszłej pracy zawodowej. Przede wszystkim nauczysz się planowania i projektowania inwestycji związanych z racjonalnym gospodarowaniem zasobami wodnymi.
Studenci dowiedzą się także, w jaki sposób wykonywać pomiary diagnostyczne oraz badania eksploatacyjne. W planie zajęć znajdzie się lektorat z języka obcego, na którym rozwiniesz swoje zdolności językowe i poznasz specjalistyczną terminologię branżową, co zwiększy twoje szanse na karierę w środowisku międzynarodowym.
Deficyt wody na świecie stworzył potrzebę wykształcenia specjalistów w zakresie efektywnej eksploatacji wody oraz monitorowania jej zasobów. Niezwykle ważne jest także wykorzystanie wody w przemyśle, rolnictwie czy łagodzeniu skutków suszy.
Dzięki Inżynierii i gospodarce wodnej to Ty możesz dołączyć do grona ekspertów w tej dziedzinie! Jeżeli zatem chcesz poznać tajniki równowagi ekologicznej oraz systemów hydrotechnicznych to ten kierunek może być świetnym początkiem Twojej przyszłej kariery zawodowej.
5. Gdzie studiować inżynierię i gospodarkę wodną
Popularne uczelnie na których można studiować kierunek inżynieria i gospodarka wodna:
Studia na kierunku inżynieria i gospodarka wodna trwają 3,5 roku (studia I stopnia) lub 1,5 roku (studia II stopnia).
Studia pierwszego stopnia na kierunku inżynieria i gospodarka wodna będą trwały trzy i pół roku, czyli siedem semestrów. Po tym czasie zdobędziesz tytuł inżyniera. Jeżeli zdecydujesz się na studia drugiego stopnia, na naukę poświęcisz półtora roku, czyli trzy semestry. Po upływie tego czasu i obronie pracy dyplomowej zdobędziesz tytuł magistra.
Gdzie znajdziesz zatrudnienie jako absolwent kierunku Inżynieria i gospodarka wodna? Po ukończeniu studiów będziesz mógł podjąć pracę w zarządach gospodarki wodnej przedsiębiorstwach budownictwa wodnego, przedsiębiorstwach gospodarki komunalnej, instytucjach i urzędach administracji terytorialnej oraz biurach projektów i doradztwa.
Jeżeli zatem widzisz siebie w jednej z wyżej wymienionych profesji, a dodatkowo Twoją mocną stroną są nauki przyrodnicze to Inżynieria i gospodarka wodna może być świetnym kierunkiem dla Ciebie!
Sprawdź w jakiej formie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:
Sprawdź na jakim poziomie znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:
Miasta, które oferują studia na kierunku Inżynieria i gospodarka wodna
Teraz najważniejsze |
Ciekawe
|
|
gdzie studiować |
|
|
Nadchodzące wydarzenia