Inżynieria rolnicza

Inżynieria rolnicza

Dodaj do ulubionych

Inżynieria rolnicza studia - kierunek studiów

Studia na kierunku inżynieria rolnicza to studia inżynierskie lub magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa od 3,5 do 4 lat (studia I stopnia) lub 1,5 roku (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (inżyniera lub magistra).

Studia na kierunku inżynieria rolnicza
Rok akademicki 2023/2024
Forma studiów stacjonarne, niestacjonarne
Poziom studiów studia I i II stopnia
Czas trwania od 3,5 do 4 lat (studia I stopnia), 1,5 roku (studia II stopnia)

Uczelnie

Studia na kierunku lub specjalności inżynieria rolnicza możesz podjąć na 1 uczelni publicznej w trybie stacjonarnym (dziennym) oraz niestacjonarnym | inżynieria rolnicza - uczelnie >

Wymagania

W procesie rekrutacji na studia 2023/2024 na kierunku inżynieria rolnicza najczęściej wymagane przedmioty maturalne to: biologia, chemia, fizyka i astronomia, informatyka, matematyka.

*Wymagania mogą się różnić w zależności od uczelni oraz trybu studiów (szczegółowe wymagania w dziale poniżej).

Jakie przedmioty zdawać na maturze?

Najczęściej wymagane przedmioty maturalne w procesie rekrutacyjnym na studia na kierunku inżynieria rolnicza:

 • biologia,
 • chemia,
 • fizyka i astronomia,
 • informatyka,
 • matematyka.

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

szczegółowe wymagania na uczelniach

GDZIE STUDIOWAĆ KIERUNEK INŻYNIERIA ROLNICZA

Województwo
Miejscowość
Poziom studiów
Forma studiów

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
poziom studiów
forma studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

Inżynieria rolnicza stopień: (I)  (II), czas trwania: 1,5 roku • 3,5 roku • 4 lata
tryb: niestacjonarne, stacjonarne

Inżynieria rolnicza - zasady rekrutacji

 • Terminy rekrutacji

 • Czas trwania

 • Przedmioty maturalne

 • Limity

 • Progi

Poziom i forma studiów

Sprawdź w jakiej formie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

Inżynieria rolnicza studia niestacjonarne

Inżynieria rolnicza studia stacjonarne

Sprawdź na jakim poziomie znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:

Inżynieria rolnicza studia I stopnia

Inżynieria rolnicza studia II stopnia

CZĘSTO WYBIERANE

Miasto
SORTOWANIE:

Specjalności / ścieżki kształcenia na kierunku inżynieria rolnicza

Forma studiów
Poziom studiów
Miasto
Województwo
SORTOWANIE:

Nic nie znaleziono

Wiedza, którą zdobędziesz, studiując inżynierię rolniczą

Program studiów i przedmioty

Inżynieria rolnicza to studia kształcące przyszłych specjalistów w zakresie eksploatacji środków technicznych, ich użytkowania, trwałości i niezawodności.

Dzięki tym studiom zdobędziesz interdyscyplinarną wiedzę w dziedzinie przechowywania biosurowców, logistyki, systemów elektronicznych i informatycznych.

Co więcej, studia oferują kilka ciekawych specjalności dostosowanych do potrzeb współczesnego rynku: marketing i doradztwo technologiczne oraz inżynieria serwisu technicznego oraz technologicznego.

 

Absolwent powinien posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:
 • technologii przetwarzania i przechowywania surowców, logistyki, systemów elektronicznych i informatycznych,
 • matematyki obejmującej analizę matematyczną, algebrę liniową i podstawy statystyki do rozwiązywania prostych zadań w projektach,
 • fizyki, biofizyki, biologii i chemii niezbędną do zrozumienia i analizy zjawisk oraz procesów zachodzących w technice rolniczej i systemach biologicznych,
 • biologicznych podstaw produkcji rolniczej na różnych poziomach złożoności, przydatne w realizacji procesów technologicznych w produkcji roślinnej i zwierzęcej,
 • języka obcego na poziomie biegłości B2 Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego Rady Europy oraz posiada umiejętności posługiwania się specjalistycznym językiem angielskim z zakresu kierunku kształcenia.

Jak wyglądają studia na kierunku inżynieria rolnicza?

 

1. Typ i tryb studiów

Inżynieria rolnicza to kierunek i specjalizacja, które obecnie można realizować zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. W przypadku studiów stacjonarnych zajęcia będą odbywać się od poniedziałku do piątku, co będzie dobrym rozwiązaniem dla osób, które mogą sobie pozwolić na pełne poświęcenie się nauce i zdobywaniu wykształcenia. Jeżeli natomiast zależy Ci na większej swobodzie studiowania to wybierz studia niestacjonarne, na których zajęcia odbywają się w wybrane weekendy semestru.

Tematyka zajęć na powyższych studiach będzie oscylować głównie wokół nauk technicznych i przyrodniczych.

 

Studia na kierunku inżynieria rolnicza możemy podzielić na:

1. Poziom:

 

2. Forma:

 

Studia stacjonarne tzw. dzienne realizowane są bezpłatnie (w uczelniach publicznych), a program kształcenia realizowany jest od poniedziałku do piątku w siedzibie uczelni.

Studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym (one czasami tylko z nazwy są wieczorowe, ale w praktyce zajęcia odbywają się przez cały dzień) realizowane są od poniedziałku do piątku.

Zanim wybierzesz jednak studia niestacjonarne, pamiętaj, że wiążą się one z uiszczaniem opłat za czesne, oraz przed rekrutacją sprawdź w jakiej formie realizowane są studia zaocznej czy wieczorowej.

 

2. Program studiów i przedmioty

Jako student kierunku lub specjalizacji inżynieria rolnicza będziesz miał okazję uczęszczać na wiele ciekawych zajęć i wykładów akademickich tematycznie związanych z naukami technicznymi, rolnictwem oraz branżą spożywczą. W planie znajdą się między innym następujące przedmioty:

 • Inżynieria polowa i sadownicza
 • Eksploatacja maszyn rolniczych, leśnych i przetwórstwa spożywczego
 • Magazynowanie i transport w rolnictwie
 • Zarządzanie i logistyka w przedsiębiorstwie

 

3. Nabywane umiejętności

W czasie studiów na powyższym kierunku technicznym zdobędziesz szereg cennych umiejętności praktycznych, które z powodzeniem wykorzystasz w swojej przyszłej pracy zawodowej.

Przede wszystkim nauczysz się zarządzania systemem produkcyjnym w przemyśle rolnym i spożywczym. Studenci rozwiną także kompetencje z zakresu przedsiębiorczości i ekonomii, niezbędne do prowadzenia własnej działalności gospodarczej.

 

4. Dla kogo ten kierunek

Obecnie branża maszyn rolniczych, technologii przetwarzania i przechowywania surowców nieustannie się rozwija, dzięki czemu powstało duże zapotrzebowanie na wykwalifikowanych specjalistów w tej dziedzinie.

Postęp technologiczny nie ominął rolnictwa, a wręcz przeciwnie – ciągniki oraz inne maszyny posiadają nowoczesne rozwiązania i elektronikę. Dlatego też został stworzony kierunek Inżynieria rolnicza, dzięki któremu będziesz mógł dołączyć do grona ekspertów w tej dziedzinie.

 

5. Gdzie studiować inżynierię rolniczą

Popularne uczelnie na których można studiować kierunek inżynieria rolnicza:

 

Ile trwają studia i jaki tytuł uzyskasz?

Studia na kierunku inżynieria rolnicza trwają od 3,5 do 4 lat (studia I stopnia) lub 1,5 roku (studia II stopnia).

W zależności od uczelni studia pierwszego stopnia na kierunku inżynieria rolnicza będą trwały trzy i pół roku, czyli siedem semestrów lub cztery lata, czyli osiem semestrów. Po upływie tego czasu otrzymasz tytuł inżyniera. Studia drugiego stopnia będą trwały półtora roku, czyli trzy semestry. Po obronie pracy dyplomowej otrzymasz tytuł magistra.

Jaka praca, czyli gdzie będziesz pracował po kierunku inżynieria rolnicza

Praca po studiach

Gdzie znajdziesz zatrudnienie jako absolwent kierunku Inżynieria rolnicza? Po ukończeniu studiów będziesz przygotowany do organizowania i prowadzenia przedsiębiorstw handlowych, firm doradczych czy przedsiębiorstw usługowych dla sektora rolniczego.

Co więcej, będziesz mógł szukać pracy w firmach zajmujących się maszynami oraz pojazdami roboczymi. Jeżeli zatem widzisz siebie w jednej z powyższych profesji to Inżynieria rolnicza może być świetnym początkiem Twojej kariery zawodowej.

 

Absolwent kierunku inżynieria rolnicza znajdzie zatrudnienie w/jako:
 • pracownik firmy handlowej sektora rolniczego,
 • pracownik przedsiębiorstw usługowych,
 • pracownik firmy produkującej maszyny rolnicze,
 • pracownik firmy produkującej pojazdy robocze,
 • serwisant systemów technicznych w sektorze rolniczym.

Zobacz inne kierunki Inżynierskie i techniczne

Typ studiów
Województwo
SORTOWANIE:

Zobacz inne kierunki Inżynierskie i techniczne - podyplomowe

Typ studiów
Województwo
SORTOWANIE:

MIASTA, KTÓRE OFERUJĄ STUDIA NA KIERUNKU INŻYNIERIA ROLNICZA

Komentarze (0)

Popularne

studia

matura 2023

 

 

Teraz najważniejsze

matura 2023

zmiany na maturze 2023

arkusze maturalne

wyniki matur 2022

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

studia podyplomowe

 

Ciekawe

 


gdzie studiować

 

 

Nadchodzące wydarzenia

 • ul. Toruńska 55-57, 85-023 Bydgoszcz https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJD6xJq5UTA0cRsS4Mgx-LGnc https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/74719-kpsw-studia-bydgoszcz.jpg Akademia Kujawsko-Pomorska
 • ul. Stokłosy 3, 02-787 Warszawa, tel. 22 45 72 300, fax. 22 45 72 303 https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJT8rqz9DLHkcRXVRfpPuQcfs https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/5433e-sgtih-vistula.jpg Szkoła Główna Turystyki i Hotelarstwa Vistula w Warszawie
 • ul. Stokłosy 3, 02-787 Warszawa, tel. 22 45 72 300, fax. 22 45 72 303 https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJbVsxiY8yGUcRqP5BezchYwU https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/5a4be-vistula-warszawa.jpg Akademia Finansów i Biznesu Vistula w Warszawie
 • ulica Rzemieślnicza 5, 81-855 Sopot https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=sopocka%20szko%C5%82a%20wy%C5%BCsza https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/59f1e-sans-sopot.jpg Sopocka Akademia Nauk Stosowanych
 • ul. Kowalska 5 20-115 Lublin https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJ73HP7UFXIkcR6V4MugltyWs https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/9778e-collegium-humanum.jpg Collegium Humanum - Szkoła Główna Menedżerska (filia w Lublinie)
 • ul. gen. Sylwestra Kaliskiego 2, 00 – 908 Warszawa 46 https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJ8WBAKPfKHkcRBWVI4EFdjeM https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/113ce-wat.jpg Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie