04.07.2024
Kiedyś skończenie studiów i zdobycie wyższego wykształcenia właściwie wystarczało, by znaleźć pracę. Teraz na rynku co roku pojawia się kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt tysięcy magistrów, więc i konkurencja jest większa. Ukończenie studiów jest łatwiejsze?
Trudno powiedzieć, na pewno stało się o wiele popularniejsze, do tego stopnia, że studenci ostatnich lat żartują sobie, że mgr to skrót od magazyniera, a po odebraniu dyplomu wszyscy spotkają się w kolejce do Urzędu Pracy.
O pracę nie muszą martwić się ci, którzy odpowiednio wcześnie zaplanują swoją karierę i – poza samymi zainteresowaniami – przy wyborze kierunku będą kierować się trzeźwym spojrzeniem na potrzeby rynku pracy.
Co więc powinniśmy wziąć pod uwagęć przy planowaniu naszej przyszłości? Warto zacząć od wybrania odpowiednich przedmiotów do zdawania na maturze. Ponieważ już w liceum/technikum podejmujemy decyzję co do naszej przyszłości i tego, czy zamierzamy uczyć się i pracować w kierunkach ścisłych, technicznych, czy też może humanistycznych.
Zdając fizykę, chemię i biologię, będziemy mogli składać nasze „papiery” gdzie indziej, niż jeśli zdecydujemy się na maturze na języki, WOS, historię albo geografię. Dlatego, jeśli wiemy, co chcemy robić w życiu, powinniśmy odpowiednio wcześnie sprawdzić, jakich przedmiotów wymaga nasz wybrany kierunek.
Sprawdź co zdawać na maturze
Kierunki studiów można podzielić na ścisłe i humanistyczne, ale również na ogólne i specjalistyczne. Ogólne to popularne od lat: politologia, europeistyka, administracja, psychologia, socjologia, dziennikarstwo, kulturoznawstwo czy marketing.
Mogłoby się wydawać, że nabywając wiedzę z szerokiej dziedziny, można znaleźć pracę w wielu różnych zawodach. Jest w tym sporo prawdy, ale decydowanie się na kierunek ogólny sprawia, że mamy wykształcenie wyższe niezwiązane z żadnym konkretnym zawodem.
Tutaj sukces odniosą ci, którzy poza samymi studiami zdobędą dodatkowe doświadczenie na stażach i kursach doszkalających, a przede wszystkim dadzą się zauważyć pracodawcy. Warto więc w czasie studiów popracować również nad autoprezentacją i wizerunkiem, by umieć się „sprzedać” przyszłemu pracodawcy.
Inaczej wygląda sytuacja w przypadku kierunków specjalistycznych. Od dobrych kilku lat na rynku pracy dominuje pogląd, że o swoją przyszłość mogą być spokojne osoby kończące kierunki techniczne i ścisłe, a także związane z nowymi technologiami i internetem.
Przez pracodawców cenieni są studenci, którzy ukończyli kierunki „twarde”, dające konkretną i często wąską wiedzę z jednej dziedziny. Humaniści nie powinni jednak załamywać rąk, w ten nurt wpisują się tak filolodzy, jak na przykład lingwiści znający języki niszowe.
Nie każdy przecież musi mieć predyspozycje do studiów inżynierskich. Najważniejsze jest jednak, by wybierając zawód, opierać się na własnych zainteresowaniach. Nie należy sugerować się i ulegać trendom rynkowym czy też krótkotrwałej modzie. Osoba lubiąca swoją pracę zawsze będzie miała przewagę nad kimś, kto – choć odebrał staranne wykształcenie – wykonuje swoje zadania z przymusu.
sprawdź wszystkie studia w Polsce
Są takie kierunki, które właściwie gwarantują zatrudnienie. Jeśli więc czujecie, że któraś z tych branż spełnia wasze oczekiwania i pokrywa się z waszymi zainteresowaniami, spokojnie możecie składać swoje dokumenty na kierunki związane z:
Warto również zwrócić uwagę na kierunki niszowe, kształcące niewielką grupę specjalistów w danej dziedzinie. Wbrew pozorom nie jest to związane wyłącznie z tematami ścisłymi.
Coraz bardziej popularni wśród pracodawców stają się pracownicy ze znajomością języków skandynawskich czy dalekowschodnich, ale także krajów ościennych: litewskiego, łotewskiego czy ukraińskiego. Inni mogą się odnaleźć na takich kierunkach jak kognitywistyka, lotnictwo i kosmonautyka, oceanografia, reżyseria dźwięku czy protetyka słuchu.
Sprawdź wszystkie kierunki studiów
Według ogólnej liczby zgłoszeń kandydatów (powyżej 8 tys.):
Zobacz więcej najpopularniejsze kierunki studiów 2023/2024
źródło: gov.pl
Są jednak takie kierunki, po których potrzeba szczęścia, by od razu znaleźć pracę. Jest to spowodowane opinią, że kierunki te są zbyt ogólne i nie uczą żadnego konkretnego zawodu, ale również faktem, że w ciągu ostatnich lat ilość absolwentów danych wydziałów dosłownie zalała rynek, zajmując wszystkie dostępne stanowiska.
Jeśli więc chcecie studiować psychologię, kulturoznawstwo, politologię czy socjologię, warto zastanowić się nad dodatkowymi kursami specjalistycznymi, studiami podyplomowymi, ewentualnie – co jest dosyć popularne i cenione przez młodzież – studiowaniem drugiego kierunku, traktując jeden z nich jako fakultet, dla samej przyjemności zgłębiania wiedzy na dany temat.
Na koniec warto pamiętać, że wybór konkretnych studiów nie oznacza, że przez resztę życia będziecie pracować w jednym, wyuczonym zawodzie. Dzisiaj ukończony kierunek studiów nie musi nam wskazywać, gdzie szukać pracy i co robić w życiu. To tylko sugestia.
Uczelnie najczęściej wybierane przez kandydatów (w przeliczeniu na jedno miejsce – ponad cztery zgłoszenia kandydatów) na studia stacjonarne pierwszego stopnia i jednolite studia magisterskie:
źródło: gov.pl
Sprawdź wszystkie uczelnie
najpopularniejsze
12 Companies Setting The Standard In Playboy Pornstars pornstars on playboy (xypid.win)
Nie wiesz jaki kierunek wybrać? To strona doradcy kariery: https://dzawodowe.wixsite.com/harmonia
A ja chodzę do szóstej klasy szkoły podstawowej i myślę nad kierunkiem studiów. :)
A ja wybrałam kierunek studiów kierując się sercem i nie żałuję ;) skandynawistyka na Wyższej Szkole Europejskiej w Krakowie :)
a masz prace
Czy w studiach chodzi tylko o pracę?
Teraz najważniejsze |
Ciekawe
|
|
gdzie studiować |
|
|
Nadchodzące wydarzenia