Pielęgniarstwo studia

Pielęgniarstwo studia - kierunek studiów

Według definicji Światowej Organizacji Zdrowia pielęgniarstwo zajmuje się promowaniem zdrowia, prowadzeniem działań profilaktycznych, działań wychowawczych, terapeutycznych, rehabilitacyjnych i opiekuńczych. Do wykonywania tego trudnego zawodu niezbędna jest nie tylko szeroko pojęta wiedza z zakresu medycyny, ale także wrażliwość oraz umiejętności interpersonalne. Jeżeli zatem czujesz, że Twoim powołaniem jest pomoc innym to pielęgniarstwo może być świetnym początkiem Twojej przyszłej kariery zawodowej w tej dziedzinie!

Czego nauczysz się w ramach studiów na kierunku pielęgniarstwo? Rozwój pielęgniarstwa sprawia, że absolwenci tego kierunku posiadają nie tylko szeroko pojętą wiedzę medyczną, ale także umiejętność obsługi skomplikowanej, nowoczesnej aparatury medycznej. Dzięki tym studiom będziesz przygotowany do sprawowania wysokiego poziomu opieki nad człowiekiem zdrowym i chorym w zakresie świadczeń zapobiegawczych, diagnostycznych, leczniczych oraz rehabilitacyjnych. Będziesz także w posiadaniu wiedzy o odpowiedniej edukacji chorego i jego bliskich do życia z chorobą i niepełnosprawnością. Twoim zadaniem będzie także wspieranie działań społeczności lokalnej na rzecz zdrowia. Większość uczelni zapewnia także ciekawe praktyki, dzięki którym będziesz mógł poszerzyć swoją wiedzę oraz umiejętności w zawodzie.

Gdzie znajdziesz zatrudnienie jako absolwent kierunku pielęgniarstwo? Zawód w tej dziedzinie to na pewno praca, która da Ci wiele satysfakcji, chociaż nie należy do zawodów łatwych. Miejsc pracy jest dużo, a należą do nich: szpitale, zakłady podstawowej i specjalistycznej opieki zdrowotnej, ośrodki medycyny pracy, placówki nauczania i wychowania, ośrodki służby medycyny, zakłady pielęgnacyjno – opiekuńczych i opiekuńczo – leczniczych, domy opieki społecznej, ośrodki opieki paliatywno – hospicyjnej czy zakłady pracy chronionej. Jeżeli zatem widzisz siebie w jednej z powyższych profesji to pielęgniarstwo może być świetnym kierunkiem dla Ciebie!

 

Wiedza, którą zdobędziesz, studiując pielęgniarstwo

Absolwent powinien posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:
  • opisu morfologii oraz topografii kości, mini, narządów wewntrzęnych, centralnego układu nerwowego oraz zaopatrujcych je naczy i nerwów; posługiwania się wiedzy anatomiczną w wykonywaniu czynności zawodowych,
  • rozumienia zasad prawidłowego funkcjonowania tkanek i narządów człowieka, wyjaśnienia wzajemnego oddziaływania narządów i układów czynnościowych, interpretowania procesów fizjologicznych człowieka w stanie zdrowia, określania podstawowych wielkości fizjologicznych, wykorzystywania fizjologii w wykonywaniu czynności zawodowych,
  • rozumienia oraz rozpoznawania odrębności w badaniu, wykorzystywania metod i technik w badaniu przedmiotowym i podmiotowym, przeprowadzenia wywiadu, interpretowania dostępnych wyników w badaniu fizykalnym, wykorzystywania wyników do rozpoznawania problemów zdrowotnych, dokumentowania przeprowadzonego badania,
  • rozpoznawania podstawowych zaburzeń fizjologicznych, opisu etiopatogenezy najwaniejszych jednostek chorobowych z uwzględnieniem patomechanizmu,
  • języka obcego na poziomie biegłości B2 Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego Rady Europy oraz posiada umiejętności posługiwania się specjalistycznym językiem angielskim z zakresu kierunku kształcenia.
 

Jaka praca, czyli gdzie będziesz pracował po kierunku pielęgniarstwo

Absolwent kierunku pielęgniarstwo znajdzie zatrudnienie w/jako:
  • pielęgniarz w szpitalu,
  • pracownik w ośrodkach medycyny pracy,
  • pracownik w ośrodkach opieki zdrowotnej,
  • pracownik w w zakładach pielęgnacyjno-opiekuńczych,
  • pracownik w ośrodkach służby medycyny.

 

Jakie przedmioty zdawać na maturze?

Żeby dostać się na studia na kierunku pielęgniarstwo, na większości uczelni przy rekrutacji brane są pod uwagę następujące przedmioty maturalne: język polski, matematyka, biologia, chemia, fizyka z astronomią, geografia, informatyka, język obcy.

szczegółowe wymagania na uczelniach

GDZIE STUDIOWAĆ KIERUNEK PIELĘGNIARSTWO

Województwo
Miejscowość
Typ studiów
Tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
typ studiów
tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

POPULARNE MIASTA

Zobacz inne kierunki Medyczne

Typ studiów
Województwo

MIASTA, KTÓRE OFERUJĄ STUDIA NA KIERUNKU PIELĘGNIARSTWO

Komentarze (5)

Anka Skakanka odpowiedz

ja bym polemizowała. Znam Wyższą Szkołę Mazowiecką i ludzi po niej, nie powiedziałabym, że nie są dobrymi pracownikami. Jeżeli ktoś chce mieć wiedzę to i tak sam powinien się uczyć, a jak ktoś jest leniem to i przez najlepszą uczelnię się prześlizgnie.

kania odpowiedz pokaż odpowiedzi (3)

Brakuje na tej liście Wyższej Szkoły Mazowieckiej. Jedna z ważniejszych uczelni w Warszawie z kierunkiem pielęgniarstwo. Tak a propo tej listy uczelni, może warto uzupełnić?

Beata W odpowiedzi do: kania odpowiedz

Najgorsza jest Koszalinska, ja odeszłam. Praktyki są straszne, nie ze trudne. Nauczycielki zawodu są niczym Niemki z oflagu. Tak nami pomiatają,wstrząsając się, są złośliwe zamiast człowieka wesprzeć kiedy coś nie idzie dobrze. Szorstkie znieczulice. Traktują nas jak xxx mimo że jesteśmy dorosłe,często mamy dzieci i rodziny. Jak sobie upartzą ofiarę to jadą po niej ile wlezie. Nabawił się nerwicy i depresji. Codzień słyszałam nie tak,no nie tak. Powtórz prośbę do mnie innym tonem. Nic nie wiesz. Nie zalicze ci praktyki. Jeszcze napuszczaly dziewczyny z grupy.Odeszlam z tej uczelni jak wiele osób bo tego się nie da opowiedzieć. Władze uczelni Koszalin nic nie robią, bo niby problemu nie ma. Nie dość że brak pielęgniarek, ciężki choć piękny zawód to jeszcze cie zniechęca na starcie. A panie naucz. zawodu prawie emerytki. Nie idźcie do Koszalina bo po pierwszych praktykach nawet jak będziecie dobre wypalić się nerwowo to zasługa praktyk nauczycielek na neurologii, oddz. wewnwtrznym, pediatrii, straszne, dobrze że to za mną. Idźcie do Kołobrzegu, Słupska tu przynajmniej traktują cię jak człowieka, pomagają, wspierają i naprawdę chcą pomóc.

Gość W odpowiedzi do: Beata odpowiedz

Właśnie! Ja studiuję na Wyższej Szkole Mazowieckiej. Chciałam zostawić opinie, a tu co?! Nie ma.

george W odpowiedzi do: Gość odpowiedz

Wyższa Szkoła mazowiecka to jakiś żart, a nie uczelnia. Nikomu nic się nie chce. Jeśli nie chce ci się uczyć, a chcesz mieć dobre "wyniki" to idź i płać.