Zarządzanie studia - kierunek studiów

Co sprawia, że studia na kierunku zarządzanie od wielu lat cieszą się niegasnącą popularnością? Co roku wiele osób podczas procesu rekrutacji wybiera właśnie ten kierunek. Wpływ na atrakcyjność zarządzania ma interdyscyplinarny charakter, ponieważ w ogólnym rozumieniu jest to nauka zajmująca się dysponująca różnego rodzaju zasobami. Na tego typu studiach najlepiej odnajdą się osoby, których zainteresowania obejmują nauki społeczne oraz ekonomiczne.

Jeżeli uważasz się, za przenikliwego obserwatora otaczającej cię rzeczywistości, jesteś osobą kreatywną i każdy swój pomysł najchętniej od razu wcielałbyś w życie, to być może te studia są dla ciebie idealne! Wszechstronne wykształcenie uzyskane w toku nauki, otworzy ci wiele dróg dalszego rozwoju zawodowego.

Jeżeli czytając powyższą charakterystykę, odnalazłeś w niej siebie, to koniecznie weź pod uwagę studia na kierunku zarządzanie przy wyborze dalszej drogi edukacji.

WAŻNE TEMATY

Jakie wymagania podczas rekrutacji na kierunek zarządzanie?

Studia na kierunku zarządzanie mają interdyscyplinarny charakter – oznacza to, że zakres nauki obejmuje wiele dziedzin naukowych. Przyszli studenci już podczas procesu rekrutacji mają szansę na zaprezentowanie swoich rozległych horyzontów.

Język polski, matematyka i język obcy nowożytni stanowią absolutną podstawę egzaminu maturalnego, lecz oprócz nich kandydaci muszą wybrać co najmniej (!) jeden dodatkowy przedmiot, który otworzy im dalsze drzwi kształcenia. Spośród przedmiotów do wyboru będą to przykładowo: historia, geografia, wiedza o społeczeństwie, fizyka, czy informatyka.

szczegółowe wymagania na uczelniach

GDZIE STUDIOWAĆ KIERUNEK ZARZĄDZANIE

Województwo
Miejscowość
Typ studiów
Tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
typ studiów
tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Politechnika Łódzka

Politechnika Łódzka

Politechnika Łódzka

Jednostka prowadząca / profil kierunku

Zarządzanie  stopień: (I)  (II)
POKAŻ WIĘCEJ

Wyższa Szkoła Bankowa w Warszawie

Wyższa Szkoła Bankowa w Warszawie

Wyższa Szkoła Bankowa w Warszawie

Jednostka prowadząca / profil kierunku

Zarządzanie  stopień: (I)  (II)
POKAŻ WIĘCEJ
POKAŻ WIĘCEJ

Specjalności na kierunku inżynieria produkcji i jakości

Akademia Humanistyczno - Ekonomiczna w Łodzi

Akademia Humanistyczno - Ekonomiczna w Łodzi

Akademia Humanistyczno - Ekonomiczna w Łodzi

Jednostka prowadząca / profil kierunku

Zarządzanie  stopień: (I)

Filia w Wodzisławiu Śląskim  stopień: (I)

Studia online AHE w Łodzi  stopień: (I)

Zarządzanie  stopień: (I)

POKAŻ WIĘCEJ

Akademia Morska w Szczecinie

Akademia Morska w Szczecinie

Akademia Morska w Szczecinie

Jednostka prowadząca / profil kierunku

Zarządzanie  stopień: (I)
POKAŻ WIĘCEJ

POPULARNE MIASTA

POKAŻ WSZYSTKIE

CZĘSTO WYBIERANE

Miasto
SORTOWANIE:

POKAŻ WSZYSTKIE

SPECJALNOŚCI / ŚCIEŻKI KSZTAŁCENIA NA KIERUNKU ZARZĄDZANIE

Tryb studiów
Typ studiów
Miasto
Województwo
SORTOWANIE:

Studia I stopnia

Rozwiń

Studia II stopnia

Rozwiń

Zobacz inne kierunki Zarządzanie i Marketing

Typ studiów
Województwo
SORTOWANIE:

Jaka wiedza po studiach na kierunku zarządzanie?

Program studiów

Właściwie każdy ośrodek akademicki w Polsce posiada w swojej ofercie studia na kierunku zarządzanie. Interdyscyplinarny charakter tych studiów sprawia, że każda ze szkół wyższych ustala swój indywidualny program nauczania, którego podstawę stanowi oczywiście zbiór zagadnień o podobnej charakterystyce. Naczelnym celem edukacji na tym kierunku – niezależnie od wybranej uczelni – jest wykształcenie specjalistów, którzy będą w kompetentny sposób analizować, planować, organizować i kontrolować zjawiska zachodzące na płaszczyznach ekonomicznych i społecznych.

By osiągnąć ten cel, studenci muszą zetknąć się z przedmiotami takimi jak:

  • ekonomia
  • statystyka
  • finanse i rachunkowość

 

Ważnym przedmiotem, który stanowi filar zarządzania, jest także matematyka. Wybór studiów na kierunku zarządzanie to świetny wybór, ponieważ w trakcie toku nauki zyskasz niezbędne kompetencje w świecie biznesu i nie tylko.

Wiedza, jaką dysponuje student zarządzania, ma wyjątkowo rozbudowany charakter. Funkcjonowanie różnego rodzaju przedsiębiorstw, podstawowe składowe zarządzania, procedury efektywnej organizacji pracy, zasady zarządzania zasobami ludzkimi – to tylko nieznaczna część kwalifikacji, które posiada osoba kończąca studia na kierunku zarządzanie. Świadomość interdyscyplinarnego charakteru tej dziedziny znacznie ułatwia pozyskiwanie tej wiedzy i sprawia, że abiturienci dysponują wszechstronnym wykształceniem.

Jak wyglądają studia na kierunku zarządzanie?

Jak wyglądają studia na kierunku zarządzanie?

 

1. Typ i tryb studiów

Studia na kierunku zarządzanie są na tyle popularne, że właściwie każdy z polskich ośrodków akademickich ma w swojej ofercie możliwość nauki zarówno w trybie stacjonarnym (dziennym), jak i niestacjonarnym (zaocznym). Jeżeli kandydaci decydują się na ten drugi sposób nauki, to spotykają się na weekendowych zjazdach, podczas których muszą zrealizować program, który praktycznie nie różni się niczym od tego na studiach dziennych. Oznacza to, oprócz tygodnia wolnego od nauki, studenci muszą opanować większość materiału we własnym zakresie.

 

 

2. Program studiów i przedmioty

Z racji tego, że studia zarządzanie cieszą się dużą popularnością i należą do kierunków „ogólnodostępnych”, to właściwie każda z uczelni ustala swój indywidualny program kształcenia. Mimo to ogólne standardy nauczania muszą opierać się na wspólnym filarze. Obejmuje on przedmioty takie jak: matematyka, miko- i makroekonomia, oczywiście podstawy zarządzania, psychologia, czy socjologia.

Studenci będą musieli zapoznać się z podstawami prawa administracyjnego oraz cywilnego, ponieważ w przyszłości znacznie podwyższy to ich kompetencje zawodowe. Osoby, które wybiorą studia na kierunku zarządzanie będą podczas całego toku nauki uczęszczać na zajęcia, które bezpośrednio odnoszą się do elementów mających wpływ na funkcjonowanie danego przedsiębiorstwa. Czekają ich zatem:

  • podstawy funkcjonowania przedsiębiorstw,
  • ekonomiczne analizy,
  • zarządzanie finansami,
  • ogólne zarządzanie potencjałem społecznym.

Współcześnie nie tyle wiedza wpływa na możliwość znalezienia atrakcyjnego zatrudnienia. Liczą się przede wszystkim umiejętności. Uczelnie – wraz ze swoimi propozycjami przygotowanymi dla studentów – starają się podążać za trendami panującymi na rynku pracy.

 

 

3. Nabywane umiejętności

Jakim aparatem umiejętności będzie dysponować absolwent zarządzania? Abiturienci tego kierunku potrafią przede wszystkim prawidło interpretować różnego rodzaju zjawiska społeczne (prawne, ekonomiczne), analizują i monitorują problemy finansowe przedsiębiorstw i wcielają w życie różnego rodzaju działania naprawcze. Umiejętności badawcze absolwentów sprawiają, że są oni w stanie sprawnie odczytywać i tworzyć statystyki z zakresu zarządzania i ekonomii.

Znajomość prawa czyni ich ekspertami z zakresu doradztwa. Połączenie wszystkich tych elementów sprawia, że abiturienci zarządzania stają się wyjątkowo atrakcyjnymi pracownikami na rynku zatrudnienia.

Sprawdź w jakim trybie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

ZARZĄDZANIE STUDIA NIESTACJONARNE

ZARZĄDZANIE STUDIA STACJONARNE

Ile trwają studia na kierunku zarządzanie?

Ile trwają studia na kierunku zarządzanie?

Studia na kierunku zarządzanie należą do licznej grupy kierunków dwustopniowych. Co to oznacza w praktyce? Cykl kształcenia podzielony jest na dwa komplementarne etapy. Pierwszy z nich obejmuje studia pierwszego stopnia, które trwają trzy lata. Ich finalizacją jest przystąpienie do obrony pracy licencjackiej.

Drugi etap obejmuje dwuletnie studia magisterskie. Studenci w ramach toku kształcenia znacznie uzupełniają wiedzę i umiejętności pozyskane podczas studiów pierwszego stopnia. Zdecydowanie się na kontynuację nauki pozwoli na uzyskanie pełni wykształcenia.

Kończąc studia drugiego stopnia, uzyskasz tytuł magistra i będziesz mógł ubiegać się o zatrudnienie najbardziej dla ciebie korzystne i zgodne z twoimi rozbudowanymi kwalifikacjami.

Sprawdź jakiego typu znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:

ZARZĄDZANIE STUDIA I STOPNIA

ZARZĄDZANIE STUDIA II STOPNIA

Co warto sprawdzić przed rekrutacją na kierunek zarządzanie?

Czy te studia są dla ciebie

Każda osoba przed wyborem studiów powinna odpowiedzieć sobie na kilka podstawowych pytań. Jakie są moje zainteresowania? Czy mogę przekuć je w interesujący i rozwijający zawód? Jakie są moje zdolności? Czym właściwie chcę zajmować się w przyszłości? Próba odpowiedzi na te pytania pozwoli ci choć trochę ukierunkować poszukiwanie twojej dalszej ścieżki edukacji.

W przypadku zarządzania umiejętności, które liczą się najbardziej to – logiczne myślenie, spostrzegawczość, analityczność, ale także kreatywność i przebojowość. To idealny portret psychologiczny dla studenta zarządzania. Jeżeli matematyka nie stanowiła dla ciebie problemu i widzisz siebie na stanowiskach związanych z zarządzaniem i organizacją pracy, to być może ten kierunek będzie dla ciebie idealny.

 

Jakie przedmioty brane są pod uwagę

Podstawą jest dobra znajomość wymogów rekrutacyjnych. Zastanów się, czy podczas egzaminu maturalnego jesteś w stanie uzyskać wysoki wynik z matematyki, ponieważ jest to wyjątkowo ważny przedmiot podczas edukacji na tym kierunku. Szlifuj swoje umiejętności językowe, wybierz przynajmniej jeszcze jeden dodatkowy przedmiot, który znacznie podwyższy twoje szanse na dostanie się na studia.

 

Jak zdobyć maksymalną liczbę punktów

Być może jesteś wyjątkowo uzdolniony? Wtedy warto rozważyć wzięcie udziału w olimpiadzie przedmiotowej, ponieważ bycie jej laureatem lub finalistą sprawi, że dostaniesz się na studia z maksymalną liczbą punktów.

 

Która uczelnia będzie dla ciebie lepsza

W przypadku zarządzania warto, byś porównał także oferty poszczególnych ośrodków akademickich, które mogą się od siebie różnić. Zastanów się, na jakich rozwoju umiejętności zależy ci najbardziej. Wtedy będziesz miał szansę wybrać ofertę, która najbardziej dostosowana jest do twoich potrzeb i oczekiwań.

zasady rekrutacji na studia

Jaka praca po studiach na kierunku zarządzanie?

Jaka praca po studiach na kierunku zarządzanie?

Absolwenci studiów na kierunku zarządzanie mogą liczyć na wszechstronne możliwości zatrudnienia. Ma na to wpływ wyjątkowo interdyscyplinarny charakter tego kierunku, a rozbudowana wiedza i umiejętności abiturientów sprawiają, że odnajdą się oni właściwie w każdym sektorze.

Magistrzy zarządzania świetnie odnajdą się jako specjaliści i doradcy w przedsiębiorstwach o różnych profilach działalności. Ponadto to każda osoba, kończąca zarządzanie, może się rozwijać swoje umiejętności jako pracownik firm konsultingowych, administracji publicznej i samorządowej, czy specjalista do spraw planowania strategicznego.

 

Praca po studiach

Wszechstronne wykształcenie absolwentów zarządzania sprawia, że są oni przygotowani do pracy na wielu różnorodnych stanowiskach, a co za tym idzie – mogą się z powodzeniem odnaleźć w praktycznie każdym sektorze zawodowym. Jako abiturient tego kierunki możesz pracować w wielu branżach. Przykładowo będą to: branża kosmetyczna, spożywcza, modowa, farmaceutyczna czy motoryzacyjna. Tak naprawdę to od twoich zainteresowań zależy, w jakich firmach będziesz starał się o zatrudnienie.

Współcześnie właściwie każde przedsiębiorstwo, które chce zachować wysokie standardy, musi korzystać z pomocy wszechstronnie wykwalifikowanych doradców i ekspertów z zakresu zarządzania. Jeśli masz zatem nietuzinkowe pomysły i potrafisz tworzyć świetne biznesplany, to dzięki zdobytej wiedzy w trakcie studiów będziesz mógł również założyć własną działalność gospodarczą. A to pierwszy krok, by móc w pełni świadomie realizować swoje marzenia o niezależnej karierze zawodowej.

Nie da się ukryć, że studia na kierunku zarządzanie oferują szerokie możliwości zawodowe, ale wymagają też kreatywności i pomysłowości. Zatem jeśli chciałbyś zdobyć wszechstronne wykształcenie, które pozwoli ci dopasować miejsce pracy do własnych potrzeb i zainteresowań oraz umożliwi ci nieustanne rozwijanie własnych umiejętności, to z pomocą przyjdą ci studia na kierunku zarządzanie!

 

W tabeli przedstawiamy ranking wynagordzeń ogółem dla absolewentów studiów stacjonarnych II stopnia w 2017r. bez doświadczenia pracy etatowej lub samozatrudnienia przed dyplomem

 

uczelnia wynagrodzenie ogółem brutto
Szkoła Główna Handlowa w Warszawie 4953.13
Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie 3428.57
Politechnika Wrocławska 3367.82
Politechnika Warszawska 3331.77
Społeczna Akademia Nauk z siedzibą w Łodzi 3321.82
Uniwersytet Warszawski 3319.22
Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu 3018.63
Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie 2990.98
Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu 2919.74
Politechnika Gdańska 2889.33
Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie 2792.86
Wojskowa Akademia Techniczna im. Jarosława Dąbrowskiego 2791.52
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu 2464.67
Uniwersytet Jagielloński w Krakowie 2460.23
Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie 2369.50

źródło: ogólnopolski system monitorowania Ekonomicznych Losów Absolwentów szkół wyższych

 

Wszechstronna wiedza uzyskana podczas toku studiów sprawia, że absolwenci zarządzania przygotowani są do świadomego otworzenia własnej działalności gospodarczej. To niepowtarzalna szansa, by móc zrealizować swoje zawodowe marzenia, których filarem są niezbędne kwalifikacje z zakresu funkcjonowania przedsiębiorstw.