Architektura - Rzeszów

Architektura - Rzeszów

Studia na kierunku architektura w Rzeszowie możesz podjąć na 1 uczelni publicznej w trybie stacjonarnym (dziennym).

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
poziom studiów
forma studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Filtrowanie
Status uczelni
Typ uczelni
Poziom studiów
Forma studiów
Więcej filtrów
Czas trwania
Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza

Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza

Architektura stopień: (I)  (II), czas trwania: 3,5 roku
forma: stacjonarne

Uczelnie, gdzie architektura jako specjalność / ścieżka kształcenia

Uniwersytet Rzeszowski

Uniwersytet Rzeszowski

Architektura krajobrazu stopień: (I)  (II), czas trwania: 3,5 roku • 1,5 roku
forma: stacjonarne, niestacjonarne

Specjalności na kierunku architektura krajobrazu

15.01.2024

Architektura – studia Rzeszów 2024 | woj. podkarpackie

Architektura w Rzeszowie to 3,5-letnie studia I stopnia (inżynierskie). Studia można podjąć na 1 uczelni w formie stacjonarnej (dziennej). 

Architektura - Rzeszów
Studia na kierunku architektura w Rzeszowie
Rok akademicki 2024/2025
Forma studiów stacjonarne
Poziom studiów studia I i II stopnia
Czas trwania 3,5 roku (studia I stopnia)

Terminy rekrutacji

Rekrutacja na uczelnie, które prowadzą studia na kierunku architektura w Rzeszowie rozpocznie się 27 maja 2024 r. i potrwa do 19 lipca 2024 r. | Architektura Rzeszów - terminy rekrutacji >

Opis kierunku

Architektura to kierunek studiów oferujący szeroki wachlarz wiedzy teoretycznej i praktycznej. Studenci tego kierunku zdobywają umiejętności projektowania obiektów architektonicznych oraz zespołów urbanistycznych. Poza zdobyciem wiedzy ogólnotechnicznej kierunek architektura daje możliwość rozwijania predyspozycji artystycznych. Studia oferują także poszerzenie wiedzy z dziedzin prawa i fizyki, która wykorzystywana jest w codziennej pracy architekta. Program studiów przewiduje również naukę o zagadnieniach z zakresu historii urbanistyki i architektury powszechnej, geometrii wykreślanej, ochrony dziedzictwa i konserwacji, a także budownictwa ogólnego i materiałoznawstwa.

Ukończenie studiów na kierunku architektura otwiera szerokie perspektywy zatrudnienia w branży budowlanej i architektonicznej. Absolwenci mogą podjąć pracę w różnych biurach projektowych, pracowniach konserwatorskich oraz firmach specjalizujących się w projektowaniu wnętrz. Zatrudnienia mogą poszukiwać również na stanowiskach, obejmujących funkcje konserwatorów zabytków, urbanistów i specjalistów ds. zrównoważonego projektowania. Studia przygotowują również do prowadzenia własnej działalności gospodarczej, co daje możliwość niezależnego realizowania projektów architektonicznych i wnętrzarskich.

 

Uczelnie
W Rzeszowie architekturę możesz studiować w ramach kierunku na 1 uczelni publicznej: Politechnice Rzeszowskiej im. Ignacego Łukasiewicza.
 
Wymagania
W procesie rekrutacji na studia w Rzeszowie na kierunku architektura w roku akademickim 2024/2025 najczęściej wymagane przedmioty maturalne to: matematyka, historia sztuki, historia, fizyka, fizyka i astronomia, geografia.szczegółowe wymagania >
 
Ceny
Studia stacjonarne na kierunku architektura w uczelniach publicznych są bezpłatne. Wykaz opłat za studia na kierunku architektura w Rzeszowie >
 

Jakie wymagania podczas rekrutacji na kierunek Architektura w Rzeszowie

Architektura to kierunek specyficzny, nie tylko dlatego, że łączy w sobie wiele, nierzadko abstrakcyjnych zagadnień. Aby dołączyć do grona studentów należy wziąć udział w konkursie świadectw, w którym trzeba pochwalić się dobrą oceną z matematyki. Czy to koniec? Nie. Kolejnym etapem rekrutacji jest egzamin praktyczny sprawdzający uzdolnienia plastyczne kandydata.

 

W procesie rekrutacji na studia na kierunku architektura w Rzeszowie najczęściej brane są pod uwagę następujące przedmioty maturalne:

 • matematyka,
 • historia,
 • historia sztuki, 
 • fizyka i astronomia,
 • fizyka,
 • geografia.

Wymagania na kierunek Architektura w Rzeszowie są wysokie, między innymi dlatego, by w toku nauki poradzić sobie z szeregiem przedmiotów o różnym zakresie tematycznym. Aby upewnić się w ich aktualności oraz tym, że nie uległy zmianom w czasie, zapoznaj się ze stroną internetową wybranej wcześniej uczelni.

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

szczegółowe wymagania na uczelniach

Jak wyglądają studia na kierunku Architektura w Rzeszowie

Cykl nauki, jaki oferują studia w Rzeszowie na kierunku Architektura, można podzielić na trzy komplementarne bloki. Pierwszy z nich zawiera się w teorii historycznej, będącej doskonałym uzupełnieniem zdobywanych w późniejszym czasie kompetencji praktycznych. Dzięki zagadnieniom teoretycznym z zakresu historii sztuki oraz samej architektury, okraszonym sporą dozą informacji o sylwetkach najwybitniejszych twórców i projektantów, zdobędziesz inspiracje niezbędne do czerpania pełni radości z uprawianej dziedziny.

Drugi z bloków to kompleksowa nauka matematyki oraz fizyki, niezbędnych do wprowadzania do tworzonych projektów nuty realizmu – dzięki zgłębieniu podstawowych praw rządzących przyrodą oraz umiejętności wykonywania złożonych obliczeń matematycznych, osiągniesz pewność, że realizacja tworzonych przez ciebie projektów architektonicznych powiedzie się, a powstały w ten sposób budynek będzie odporny na działania warunków zewnętrznych.

Blok trzeci łączy dwa pozostałe i stanowi najważniejszy punkt całych studiów. Warsztatowe umiejętności praktyczne nie tylko pozwolą ci na rozwijanie niezwykle cennego talentu artystycznego, ale również dadzą szansę na postawienie kilku kroków na drodze do rozwoju osobistego pod okiem najlepszych wykładowców.

 

 

Peter Zumthor, szwajcarski architekt, powiedział: „Architektura ma swój własny obszar istnienia. Pozostaje w wyjątkowo cielesnym związku z życiem. W moim wyobrażeniu nie jest ona zasadniczo ani przesłaniem, ani znakiem, lecz oprawą i tłem dla przemijającego życia, wrażliwym naczyniem dla rytmu kroków po podłodze, dla skupienia przy pracy, dla ciszy snu.”

Co można wyczytać z powyższych słów? Między innymi to, że jedną z cech jaką powinien charakteryzować się architekt. Czy można nauczyć się wrażliwości? Raczej nie. A skoro nie wszystkiego można się nauczyć, to znaczy, że Architektura jest wyjątkową dziedziną. Jej rozwój można obserwować śledząc historię powstawania rozmaitych stylów w budownictwie, ich przemian oraz inspiracji czerpanych przez najwybitniejszych architektów naszych czasów.

Architektura odgrywała niezwykle znaczącą rolę już w czasach prehistorycznych, a doskonałym tego przykładem są znaleziska architektoniczne potwierdzające tezę, że od zarania dziejów lidzie starali się, aby tworzone przez nich budowle pełniły funkcję nie tylko czysto pragmatyczną, ale również nosiły znamiona estetyki i unikalności, wzbudzającej zachwyt obserwatorów.

Dzisiejszy rozwój cywilizacyjny i gospodarczy spowodował, że najzdolniejsi młodzi ludzie mogą rozpocząć cykl kształcenia na studiach architektonicznych w Rzeszowie, będącym stolicą podkarpacia. Architektura należy do kierunków najchętniej wybieranych i noszących zaszczytne miano prestiżowych. Dlatego szansę na podjęcie pracy w zawodzie otrzymają wyłącznie najlepsi.

 

1. Czego się nauczysz na studiach

Kierunek Architektura w Rzeszowie zakłada przygotowanie do profesjonalnego, aktywnego i twórczego uczestniczenia w procesie kształtowania przestrzeni służącej człowiekowi. Studenci poznają między innymi tajniki projektowania architektonicznego, projektowania urbanistycznego, czy konserwacji zabytków, a także zdobywają kwalifikacje do sporządzania planów zagospodarowania przestrzennego. 

Kierunek Architektura w Rzeszowie realizowany jest na studiach pierwszego i drugiego stopnia.

 

2. Typ i tryb studiów:


Studia na kierunku architektura możemy podzielić na:

1. Poziom studiów:

2. Forma:

 

Studia na kierunku architektura w Rzeszowie realizowane są w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia inżynierskie, które trwają 3,5 roku. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie.

Uczelnie w Rzeszowie umożliwiają kształcenie w trybie stacjonarnym. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku.

Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne.

 

3. Dla kogo te studia

Studia architektoniczne w Rzeszowie są wyjątkowe pod wieloma względami. Jednym z nich jest artystyczny charakter kierunku, połączony z pragmatyczną cząstką nauk ścisłych i technicznych. Ta niecodzienna mieszanka sprawia, że szansę na zasilenie grona studentów jednej z uczelni w Rzeszowie będą mieli wyłącznie najlepsi. Zatem jak wygląda sylwetka idealnego kandydata na ten kierunek?

Jeżeli jesteś ponadprzeciętnie uzdolniony plastycznie, co potwierdza uznanie nauczycieli artystycznych przedmiotów, nauka matematyki i fizyki przychodzi ci bez problemu, pisma technicznego używasz z taką swobodą, że z powodzeniem mógłbyś zastąpić nim tradycyjny charakter pisma, a ponadto marzysz o projektowaniu budynków przemysłowych oraz mieszkalnych, to studia na kierunku Architektura w Rzeszowie z pewnością okaże się strzałem w dziesiątkę!

 

4. Tryb studiów

Jako że Architektura zdecydowanie nie należy do grona najłatwiejszych kierunków, uczelnie w Rzeszowie postanowiły nieco ułatwić studentom życie poprzez zaoferowanie możliwości podjęcia ich w trybie stacjonarnym lub niestacjonarnym. Pierwszy wybór zagwarantuje regularne przyswajanie kierunkowej wiedzy w trakcie pięciu dni tygodnia. Studia niestacjonarne mają charakter weekendowych zjazdów, odbywających się najczęściej dwa razy w miesiącu.

Pamiętaj, że niezależnie od dokonanego wyboru, każdy z absolwentów Architektury na dowolnie wybranej uczelni będą mieli równe szanse na dzisiejszym rynku pracy, co zapobiegnie niepotrzebnym sporom i zaprowadzi na świecie nieco więcej sprawiedliwości.

Uczelnie w Rzeszowie - kierunek architektura:

Uczelnia Forma studiów Poziom studiów  
Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza (Wydział Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury) stacjonarne I stopnia, II stopnia więcej

Tabela uwzględnia uczelnie, które prowadzą studia w ramach kierunku lub specjalności

Ile trwają studia na kierunku Architektura w Rzeszowie

Ile trwają studia na kierunku Architektura w Rzeszowie

Studia na kierunku administracja w Rzeszowie trwają 3,5 roku (studia I stopnia).

Czas trwania, jaki trzeba poświęcić, aby ukończyć wybrane kierunki studiów w Rzeszowie to jedna z tych kwestii, które zdecydowanie należy sprawdzić tuż przez aplikacją. Coraz poważniej rozważasz podjęcie studiów na kierunku Architektura w Rzeszowie i chciałbyś wiedzieć, jaki jest czas ich trwania?

Pierwszy stopień opisywanego kierunku zostanie zwieńczony tytułem inżyniera. Jako „klasyczne” studia inżynierskie, Architektura będzie trwała trzy i pół roku. 

Architektura w Rzeszowie - czas trwania

Poziom studiów czas trwania otrzymywany tytuł
studia I stopnia 3,5 roku inżynier architekt

Jaka praca po studiach na kierunku Architektura w Rzeszowie

Jaką pracę możemy znaleźć kończąc studia na kierunku Architektura w Rzeszowie? Przymiotników odpowiadających na to pytanie będzie bardzo wiele – przyszłościową, ambitną, potrzebną światu, dobrze płatną, umożliwiającą ciągły samorozwój.

Absolwenci znajdą zatrudnienie w pracowniach projektowych architektonicznych i urbanistycznych zarówno już istniejących, jak i własnych. Otworzenie swojej działalności gospodarczej pozwoli na realizację wymarzonych celów w sposób niezależny od szefostwa, którego na dobrą sprawę wcale nie będzie.

Zatrudnienie w jednostkach administracji samorządowej i państwowej pozwoli absolwentom na wzięcie udziału w światowej skali projektach użyteczności publicznej, a także wzięcie odpowiedzialności za nowo powstałe zapiski prawne, regulujące funkcjonowanie powstawania i realizacji szeroko rozumianych projektów architektonicznych.

Jeżeli natomiast marzysz o podjęciu kariery naukowej, która będzie ściśle powiązana z kierunkiem twojego kształcenia, zatrudnienia poszukasz między innymi w instytucjach badawczych i ośrodkach badawczo-rozwojowych. Być może przyczynisz się do dokonania odkryć, które wkrótce zrewolucjonizują ludzkość.

Jak sam widzisz, wachlarz możliwości zawodowych, oferowanych przez ukończenie studiów na kierunku Architektura w Rzeszowie, będzie niesamowicie szeroki, co przyczyni się do uniknięcia pewnych zawodowych frustracji i przedwczesnego wypalenia.

Ile zarabia się po Architekturze?

Absolwenci Architektury wyróżniają się wiedzą złożoną z zagadnień reprezentujących różne dyscypliny, a także szeroką paletą rozmaitych umiejętności praktycznych. Z połączenia tych elementów powstaje mocna podstawa oraz kwalifikacje do pracy polegającej na projektowaniu obiektów budowlanych o funkcji mieszkaniowej, usługowej, przemysłowej, handlowej, inwentarskiej czy też użyteczności publicznej. Absolwenci tego kierunku mogą dość swobodnie poruszać się po rynku zatrudnienia, a pozyskane podczas studiów wykształcenie wykorzystać między innymi w: pracowniach projektowania architektonicznego i urbanistycznego, administracji rządowej i lokalnych organach administracji samorządowej, jak również firmach deweloperskich i wykonawczych. A jak przedstawiają się zarobki po ukończeniu kształcenia?

Średnie zarobki absolwentów Architektury w 2023 roku:

 • architekt – 4500 złotych
 • asystent architekta – 3200 złotych
 • projektant wnętrz – 4600 złotych
 • architekt planowania przestrzennego – 3900 złotych

 

Czy warto iść na Architekturę?

Architektura jest kierunkiem wyjątkowym, ponieważ łączy w sobie różne dyscypliny, a także wymaga od studentów różnych zdolności. Kandydaci na ten kierunek powinni pamiętać o tym, że aby dostać się na studia nie wystarczą jedynie bardzo dobre wyniki maturalne. Architektura jest jednym z tych kierunków, które przewidują egzaminy wstępne, polegające na sprawdzeniu uzdolnień artystycznych.

 

Gdzie warto studiować Architekturę?

Architektura jest kierunkiem nie tylko wyjątkowym, ale i elitarnym, przez co nie występuje w katalogach dydaktycznych wszystkich uczelni. Kandydaci na studia w Rzeszowie mogą podjąć naukę w jednym miejscu.

Architektura studia – uczelnie publiczne (państwowe) w Rzeszowie:

 • Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza

 

Program studiów i przedmioty

Studia na kierunku Architektura posiadają wymiar interdyscyplinarny. Studenci poznają między innymi zagadnienia konstrukcyjne, budowlane i inżynieryjne związane z projektowaniem budynków, problematykę dotyczącą architektury i urbanistyki w zakresie rozwiązywania problemów projektowych, czy też problematykę dotyczącą architektury i urbanistyki przydatną do projektowania obiektów architektonicznych i zespołów urbanistycznych. W toku kształcenia realizują między innymi takie przedmioty jak:

 • budownictwo ogólne
 • teoria kompozycji w projektowaniu architektonicznym
 • projektowanie architektury mieszkaniowej
 • historia architektury współczesnej
 • ekonomika i organizacja procesu inwestycyjnego

 

Co warto sprawdzić przed rekrutacją na kierunek Architektura w Rzeszowie

Co warto sprawdzić przed rekrutacją na kierunek Architektura w Rzeszowie

Kierunki architektoniczne od lat cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem świeżo upieczonych absolwentów szkół średnich. Przykrą, ale oczywistą sprawą jest to, że nie są to studia dla każdego. Zatem co należy sprawdzić, zanim zdecydujesz się aplikować na Architekturę?

Uważasz, że osiągnięte przez ciebie wyniki maturalne z przedmiotów wiodących dla Architektury, czyli matematyki, fizyki i języka obcego są wystarczające, aby mieć szansę na dostanie się na studia? Znasz alternatywną opcję w procesie rekrutacji, czyli osiągnięcie tytułu finalisty lub laureata jednej z olimpiad przedmiotowych o zasięgu ogólnopolskim? Jesteś w stanie uzyskać wymaganą ilość punktów z praktycznego sprawdzianu umiejętności plastycznych? Pragniesz stać się częścią artystycznego światka architektów? Jeśli tak, śmiało możesz przejść do kolejnego podpunktu.

 

Proces rekrutacji

Zanim zgłosisz swoją kandydaturę na Architekturę, musisz najpierw zgłębić wymagania rekrutacyjne, wyznaczone przez regulamin uczelni leżących w kręgu twojego zainteresowania. Zazwyczaj pierwszym krokiem do rozpoczęcia studiów jest aplikacja za pośrednictwem formularza, zamieszczonego na stronie internetowej wybranego ośrodka akademickiego.

Podążając za przejrzystymi instrukcjami z pewnością nie zgubisz się w rekrutacyjnych zawiłościach.

 

Dokumenty

Do zwieńczenia całokształtu rekrutacyjnego procesu wystarczy jedynie dostarczyć potrzebne dokumenty w odgórnie ustalonym terminie. Weź ze sobą:

 • Fotografię do legitymacji studenckiej
 • Formularz zgłoszeniowy
 • Kserokopię świadectwa maturalnego lub dyplomu ukończenia studiów pierwszego stopnia

 

STUDIA W RZESZOWIE - ważne informacje

kierunki studiów w Rzeszowie

studia w Rzeszowie

 

ARCHITEKTURA - ważne informacje

architektura studia

studia architektoniczne w Rzeszowie

studia architektoniczne w Polsce

zasady rekrutacji na studia

Najczęściej zadawane pytania

Gdzie studiować architekturę w Rzeszowie

Architekturę w Rzeszowie można studiować tylko w jednej uczelni publicznej – na Politechnice Rzeszowskiej im. Ignacego Łukasiewicza. Architektura w tej szkole wyższej prowadzona jest jedynie w trybie stacjonarnym.

W Rzeszowie żadna ze szkół prywatnych nie oferuje kandydatom możliwości studiowania architektury.

Gdzie studiować architekturę bezpłatnie w Rzeszowie

Bezpłatne studia na kierunku architektura w Rzeszowie można podjąć tylko w ramach studiów stacjonarnych na uczelni publicznej – na Politechnice Rzeszowskiej im. Ignacego Łukasiewicza.

Gdzie studiować architekturę niestacjonarnie w Rzeszowie

Żadna ze szkół wyższych w Rzeszowie nie oferuje kandydatom możliwości studiowania architektury w trybie niestacjonarnym. Studia na tym kierunku można podjąć w trybie stacjonarnym na uczelni publicznej (Politechnice Rzeszowskiej im. Ignacego Łukasiewicza).

Ile kosztują studia niestacjonarne na architekturze w Rzeszowie

Niestety żadna z rzeszowskich szkół wyższych nie oferuje kandydatom możliwości studiowania architektury w trybie niestacjonarnym. Bezpłatną naukę na tym kierunku można podjąć w ramach studiów stacjonarnych na Politechnice Rzeszowskiej im. Ignacego Łukasiewicza.

Czy są studia niestacjonarne bezpłatne

Studenci architektury w Rzeszowie mogą studiować tylko stacjonarnie – w programie kierunku znajdują się przedmioty poświęcone m.in.: projektowaniu przestrzeni użytkowej człowieka; historii i teorii architektury; podstawom budownictwa; estetyce; planowaniu przestrzennemu; prawu budowlanemu czy teorii kompozycji.

Studenci tego kierunku zdobywają cenne umiejętności praktyczne, w szczególności plastyczne, podczas ciekawych zajęć praktycznych poświęconych np. tworzeniu projektów elementów i budowli architektonicznych.

Pokaż wszystkie

Poziom i tryb studiów

Sprawdź jakiego typu znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:

Architektura Rzeszów studia i stopnia

Architektura Rzeszów studia ii stopnia


Sprawdź w jakim trybie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

Architektura Rzeszów studia stacjonarne

Architektura w Rzeszowie

Jakie opinie mają studia na kierunku Architektura w Rzeszowie

Podjęcie decyzji o wyborze kierunku kształcenia już jest dużym sukcesem i krokiem ku naszej przyszłości, lecz kandydaci na studia muszą zmierzyć się z jeszcze jedną nie wiadomą: gdzie studiować? Jakie ma kierunek Architektura w Rzeszowie opinie?

Błażej, student drugiego roku Architektury w Rzeszowie, mówi:

„Studiuję Architekturę bo ją kocham. Studiuję w Rzeszowie, bo go kocham. To proste. W życiu trzeba kierować się tym, co najważniejsze, a najważniejsza jest właśnie miłość. Pasja, radość – to powinno dawać nam energię do działania, a to miasto właśnie takie jest.”

5 uczelni w Rzeszowie

Według danych statystyczny co piąty mieszkaniec Rzeszowa jest studentem! To znaczy, że uczelnie w Rzeszowie wybiera wielu młodych ludzi — to zdecydowanie świadczy o ich poziomie. W mieście funkcjonuje 5 szkół wyższych, w tym 2. publiczne: Uniwersytet Rzeszowski oraz Politechnika Rzeszowska. 
Istotny jest również poziom i zakres kierunków studiów, jakie oferują rzeszowskie uczelnie, współpraca z sektorem biznesowym, a także rosnąca współpraca i kontakty międzynarodowe.

Sprawdź uczelnie i kierunki studiów w Rzeszowie

 

komentarze (2)

ddddd odpowiedz

dlaczego na politechnice rzeszowskiej nie otworzono jeszcze studiów architektonicznych niestacjonarnych?

marek Gosztyła odpowiedz

Lubię zupę ogórkową. A Ty?

Teraz najważniejsze

matura 2024

zmiany na maturze 2024

arkusze maturalne

wyniki matur 2023

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

studia podyplomowe

 

Ciekawe

 


gdzie studiować

 

 

Nadchodzące wydarzenia