Jaką pracę możemy znaleźć kończąc studia na kierunku Architektura w Rzeszowie? Przymiotników odpowiadających na to pytanie będzie bardzo wiele – przyszłościową, ambitną, potrzebną światu, dobrze płatną, umożliwiającą ciągły samorozwój.
Absolwenci znajdą zatrudnienie w pracowniach projektowych architektonicznych i urbanistycznych zarówno już istniejących, jak i własnych. Otworzenie swojej działalności gospodarczej pozwoli na realizację wymarzonych celów w sposób niezależny od szefostwa, którego na dobrą sprawę wcale nie będzie.
Zatrudnienie w jednostkach administracji samorządowej i państwowej pozwoli absolwentom na wzięcie udziału w światowej skali projektach użyteczności publicznej, a także wzięcie odpowiedzialności za nowo powstałe zapiski prawne, regulujące funkcjonowanie powstawania i realizacji szeroko rozumianych projektów architektonicznych.
Jeżeli natomiast marzysz o podjęciu kariery naukowej, która będzie ściśle powiązana z kierunkiem twojego kształcenia, zatrudnienia poszukasz między innymi w instytucjach badawczych i ośrodkach badawczo-rozwojowych. Być może przyczynisz się do dokonania odkryć, które wkrótce zrewolucjonizują ludzkość.
Jak sam widzisz, wachlarz możliwości zawodowych, oferowanych przez ukończenie studiów na kierunku Architektura w Rzeszowie, będzie niesamowicie szeroki, co przyczyni się do uniknięcia pewnych zawodowych frustracji i przedwczesnego wypalenia.
Ile zarabia się po architekturze?
Absolwenci Architektury wyróżniają się wiedzą złożoną z zagadnień reprezentujących różne dyscypliny, a także szeroką paletą rozmaitych umiejętności praktycznych. Z połączenia tych elementów powstaje mocna podstawa oraz kwalifikacje do pracy polegającej na projektowaniu obiektów budowlanych o funkcji mieszkaniowej, usługowej, przemysłowej, handlowej, inwentarskiej czy też użyteczności publicznej. Absolwenci tego kierunku mogą dość swobodnie poruszać się po rynku zatrudnienia, a pozyskane podczas studiów wykształcenie wykorzystać między innymi w: pracowniach projektowania architektonicznego i urbanistycznego, administracji rządowej i lokalnych organach administracji samorządowej, jak również firmach deweloperskich i wykonawczych. A jak przedstawiają się zarobki po ukończeniu kształcenia?
Średnie zarobki absolwentów Architektury w 2024 roku:
-
architekt – 5200 złotych
-
asystent architekta – 4500 złotych
-
projektant wnętrz – 4900 złotych
-
architekt planowania przestrzennego – 4600 złotych