Opis kierunku
Studenci kierunku ochrona środowiska zdobędą wszechstronne wykształcenie z zakresu nauk przyrodniczych, biologicznych oraz ekologii. Przede wszystkim nauczą się podejmowania działań związanych z z ochroną środowiska naturalnego. Ponadto poznają zasady racjonalnego korzystania z zasobów przyrody oraz nauczą się wykorzystywania technik komputerowych w projektowaniu krajobrazu.
Praca po studiach
Absolwenci znajdą zatrudnienie w instytucjach odpowiedzialnych za zarządzanie środowiskiem, firmach projektowych, przemyśle rolniczym, jednostkach administracji publicznej oraz w samorządach terytorialnych.
Absolwenci kierunku ochrona środowiska w Lublinie znajdują zatrudnienie w przemyśle, rolnictwie, drobnej wytwórczości, firmach projektowych i konsultingowych, samorządach terytorialnych, laboratoriach badawczych i kontrolnych, administracji (również w administracji rządowej), dyrekcjach i zarządach obszarów chronionych, organizacjach zajmujących się edukacją ekologiczną, a także w instytucjach odpowiedzialnych za zarządzanie środowiskiem, jakość środowiska i kontrolę stanu środowiska (na przykład Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska, Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej, Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska).
Studia te zapewniają wiedzę z zakresu odnowy środowiska, ekosystemu czy bioremediacji. Zapewniają wiele możliwości pracy, a absolwenci mogą pracować także w biurach planistyczno-uranistycznych, w laboratoriach, jak również w firmach konsultingowych czy doradczych.
Program studiów i przedmioty
Program kształcenia opiera się na przedmiotach z zakresu ekologii, biologii, fizyki i chemii.
W programie studiów na kierunku ochrona środowiska znajdziesz takie przedmioty jak np.:
-
meteorologia i klimatologia,
-
chemia z elementami inżynierii procesowej,
-
monitoring środowiska,
-
technologie bioenergetyczne,
-
techniki ochrony i obrony ekosystemów lądowych
-
i wiele innych.
Studia przyrodnicze w Lublinie przewidują szereg ciekawych specjalności, na przykład: ochrona zasobów faunistycznych, zarządzanie zasobami wód i torfowisk, ochrona i kształtowanie krajobrazu, proekologiczne systemy produkcji żywności. Utworzenie się danej specjalizacji zależy od zainteresowań i zapotrzebowania studentów. Zweryfikuj poszczególne oferty zamieszczone na stronach internetowych ośrodków akademickich w Lublinie.
Absolwenci kierunku ochrona środowiska w Lublinie potrafią diagnozować procesy zachodzące w przyrodzie i to, jaki człowiek ma wpływ na środowisko. Zapoznaje się z podstawowymi procesami technologicznymi, zwłaszcza takimi, które są przyjazne środowisku. Rozwijają umiejętności prowadzenia prac badawczych, prac monitorowanych zarówno w laboratoriach, jak i w terenie, a także prac projektowych. Dbają także o bezpieczeństwo badań i efektywne działania, odnoszące się również do pracy w grupie. Studia w zakresie ochrony środowiska to kierunek interdyscyplinarny, zapewniający nieustający rozwój i wiele możliwości zatrudnienia.
Ogólne cele kształcenia
Studenci uczą się zarządzania projektami i programami ochrony środowiska, w tym analizowania, planowania, realizowania i monitorowania działań związanych z ochroną środowiska. Zdobywają także umiejętność oceny wpływu działań ludzkich na środowisko oraz wdrażania działań proekologicznych w różnych sektorach gospodarki. Studenci poznają przepisy prawne dotyczące ochrony środowiska na poziomie krajowym, regionalnym i międzynarodowym.
Uczestnicy zajęć uczą się także o ekonomicznych aspektach ochrony środowiska, takich jak rynki emisji, instrumenty ekonomiczne, koszty i korzyści związane z ochroną środowiska, a także ekonomię zasobów naturalnych. Studenci zdobywają umiejętności w zakresie monitoringu i oceny stanu środowiska, takie jak badanie jakości powietrza, wód, gleby, ocena oddziaływania działalności człowieka na środowisko oraz analiza danych i raportowanie wyników.
Absolwenci ochrony środowiska są przygotowani również np. do przekazywania wiedzy o roli i osiągnięciach ochrony środowiska we współczesnym świecie. Dzięki temu osoby, które ukończyły ten kierunek studiów, mogą szukać zatrudnienia m.in. w instytucjach edukacyjnych czy w redakcjach czasopism naukowych. Ponadto ochrona środowiska przygotowuje do pracy np. w jednostkach gospodarczych, jednostkach administracji państwowej i samorządowej, instytucjach społecznych.
Gdzie studiować na kierunku ochrona środowiska w Lublinie?
Studia możesz podjąć na uczelni publicznej: Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie.
W rekrutacji na studia I stopnia na kierunku ochrona środowiska, w roku akademickim 2023/2024, Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie oferuje miejsca w ramach bezpłatnych studiów stacjonarnych. Ponadto na kandydatów czekają jeszcze miejsca na studiach płatnych na UP w Lublinie. Cena za pierwszy rok studiów wynosi około 5000 zł.
Kierunek ochrona środowiska - uczelnie w Lublinie
czytaj dalej uczelnie w Lublinie
Limity miejsc
Każda z uczelni w Lublinie określa ilość osób, jaką może przyjąć na poszczególne kierunki studiów. Podobnie jedzie się w przypadku ochrony środowiska. Jak wyglądają limity miejsc na ten kierunek studiów?
Aby zostać studentem kierunku ochrona środowiska w Lublinie należy wziąć udział w rekrutacji, która opiera się na konkursie świadectw. Na podstawie wyników maturalnych kandydatów powstaje lista osób zakwalifikowanych. Przedmioty, jakie brane są pod uwagę w czasie rekrutacji na ochronę środowiska w Lublinie, to: biologia, chemia, fizyka i astronomia, geografia, informatyka, język obcy oraz matematyka.
Limity miejsc na kierunku ochrona środowiska w Lublinie:
-
Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie (Wydział Biologii Środowiskowej): 30
*Uczelnie publiczne, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2023/2024)
Ile kosztują studia
Ochrona środowiska w Lublinie w trybie stacjonarnym w uczelniach publicznych jest bezpłatna. Z kolei inną opcją są studia niestacjonarne. Są one płatne niezależnie od typu uczelni. Studia niestacjonarne realizowane są w czasie weekendowych zjazdów, dzięki czemu studenci mają wolne od poniedziałku do piątku.
Cena za czesne ustalana jest przez poszczególne uczelnie, które umożliwiają rozłożenie kwoty na raty.
Ochrona środowiska studia w Lublinie - ceny 2023:
-
Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie: 5000 zł
*Ceny za pierwszy rok studiów (rekrutacja 2023/2024). Szczegółowe informacje odnoszące się do wysokości opłat za studia, płatności ratalnych, opłat rekrutacyjnych, a także ewentualnych promocji i zniżek znajdziesz na stronach internetowych uczelni.
Kiedy wyniki rekrutacji
Kandydaci, którzy aplikowali na ochronę środowiska w Lublinie muszą czekać zwykle około kilku tygodni, aby poznać decyzję o dostaniu się na studia.
Uczelnie, także te w Lublinie, ustalają własny indywidualny termin opublikowania listy. Informacje o wyniku można znaleźć w systemie IRK, gdzie można znaleźć takie informacje jak liczba uzyskanych punktów, a także zajęte miejsce.
Terminy wyników rekrutacji na studia 2023 w uczelniach publicznych w Lublinie:
-
Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie: 13.07.2023
*I tura rekrutacji, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2023/2024)
Dowiedz się więcej wyniki rekrutacji na studia
Jak złożyć dokumenty rekrutacyjne?
Kandydaci, którzy zakwalifikowali się na ochronę środowiska w Lublinie muszą złożyć komplet dokumentów do Wydziałowej Komisji Rekrutacyjnej w wyznaczonym terminie. Należy złożyć je osobiście, jednak istnieje również możliwość wysłania ich pocztą.
Jakie dokumenty kandydaci powinni zabrać? Są to m.in. świadectwo maturalne, zaświadczenie, podanie, a także zdjęcie do legitymacji.
Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronach internetowych poszczególnych uczelni.
Kiedy składamy dokumenty na studia
Ostatnim etapem rekrutacji po ogłoszeniu listy osób zakwalifikowanych na ochronę środowiska, jest składanie dokumentów. Jak to zrobić?
Kandydaci, którzy dostali się na ochronę środowiska w Lublinie, na dostarczenie kompletu dokumentów mają zwykle kilka dni. Ważne, aby dostarczyć wszystkie dokumenty, w prawidłowej formie, a co ważniejsze w terminie bowiem niedopatrzenie ze strony kandydata może skutkować wykreśleniem z listy osób zakwalifikowanych.
Terminy składania dokumentów na studia 2023 w uczelniach publicznych w Lublinie:
-
Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie: od 14.07.2023 do 14.07.2023
*I tura rekrutacji, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2023/2024)
** Dane dotyczące wymagań, cen, limitów, terminów mają charakter poglądowy i mogą się różnić dla poszczególnych kierunków studiów. Dokładne dane należy sprawdzić na stronach internetowych uczelni.
Dowiedz się więcej terminy składania dokumentów na studia
Tabela uwzględnia uczelnie, które prowadzą studia w ramach kierunku lub specjalności