Architektura studia stacjonarne Poznań

Architektura studia stacjonarne Poznań

Studia na kierunku architektura w Poznaniu możesz podjąć na 2 uczelniach publicznych w trybie stacjonarnym (dziennym).

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
poziom studiów
stacjonarne

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Filtrowanie
Status uczelni
Typ uczelni
Poziom studiów
Forma studiów
Więcej filtrów
Czas trwania
Politechnika Poznańska

Politechnika Poznańska

Architektura stopień: (I)  (II), czas trwania: 3,5 roku • 1,5 roku
forma: stacjonarne

Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu

Architektura stopień: (II)  (Jednolite), czas trwania: 2 lata • 5,5 roku
forma: stacjonarne

28.03.2024

Architektura - studia stacjonarne (dzienne) Poznań - 2024 | woj. wielkopolskie

Studia na kierunku architektura w Poznaniu to studia inżynierskie lub magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa od 3,5 roku do 4 lat (studia I stopnia) lub od 1,5 roku do 2 lat (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (inżyniera lub magistra).

Architektura studia stacjonarne Poznań
Studia na kierunku architektura w Poznaniu
Rok akademicki 2024/2025
Forma studiów stacjonarne
Poziom studiów studia I i II stopnia oraz jednolite
Czas trwania 3,5 roku (studia I stopnia), od 1,5 do 2 lat (studia II stopnia), 5,5 roku (studia jednolite magisterskie)

Architekturę można studiować bezpłatnie w ramach studiów stacjonarnych na dwóch poznańskich uczelniach publicznych: Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu oraz Politechnice Poznańskiej.

Ponadto architekturę jako specjalizację na architekturze wnętrz znaleźć można na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu.

 

Architektura to kierunek, który łączy z pozoru niezwiązane ze sobą dziedziny nauki. Studenci architektury nie tylko poznają zagadnienia ekonomiczne, socjologiczne czy techniczne, ale także rozwijają swoje zdolności matematyczne, informatyczne i plastyczne. Dzięki odpowiednio przygotowanemu programowi studenci tego kierunku zapoznają się ze wszystkimi czynnikami, które mają istotny wpływ na kształtowanie się międzynarodowego budownictwa i urbanistyki.

Umiejętności architektów cenione są przez pracodawców w różnorodnych zawodach. Absolwenci tego kierunku mogą rozpocząć pracę w dowolnej firmie lub przedsiębiorstwie związanym z projektowaniem wnętrz, budynków, mebli czy przestrzeni użytkowej, a także w pracowniach urbanistycznych i architektonicznych. Wyszkoleni specjaliści zdobytą wiedzę wykorzystać mogą w administracji publicznej i prywatnej. Utalentowani architekci, którzy mają rozwinięty zmysł estetyczny i przestrzenny, poszukiwani są przez producentów filmowych, teatralnych, telewizyjnych i reklamowych.

 

Jakie są wymagania na studia stacjonarne (dzienne) na kierunku architektura w Poznaniu

Rekrutacja na studia stacjonarne na uczelniach publicznych odbywa się za pomocą konkursu świadectw. Oznacza to zatem, że przyszły student powinien skupić się w szczególności na egzaminach maturalnych.*

Kandydaci na architekturę powinni pamiętać o tym, że specyfika tego kierunku wymaga od studentów zdolności technicznych. Przyszli specjaliści muszą wykazać się umiejętnościami plastycznymi podczas egzaminu sprawdzającego, jeśli chcą oni studiować architekturę na łódzkiej uczelni.

* Kryteria kwalifikacyjne mogą różnić się w zależności od wymagań danej uczelni. Przed rekrutowaniem na uczelnię należy wcześniej upewnić się za pomocą strony rekrutacyjnej uczelni, które przedmioty brane są pod uwagę.

szczegółowe wymagania na uczelniach

Jak wyglądają studia na kierunku architektura w Poznaniu?

Kompleksowość architektury umożliwia przyszłym ekspertom płynne poruszanie się w przestrzeni rynku architektonicznego nie tylko w Polsce, ale i na świecie. W trakcie studiów architekci zdobywają szczegółową wiedzę przygotowującą ich do pracy w różnorodnych przedsiębiorstwach, pracowniach czy wydziałach administracji urbanistycznej. Ponadto zdolności architektoniczne cenione są w środowiskach artystycznych jak np. produkcje filmowe, teatralne czy telewizyjne. Studenci architektury szkolą zdolności rysunkowe i analityczne.

 

Typ i tryb studiów
 

Studia na kierunku architektura możemy podzielić na:
 

1. Typ:

  • Studia I stopnia (inżynierskie)
  • Studia II stopnia (magisterskie)


2. Tryb:

  • studia stacjonarne

 

sprawdź wszystko o: architektura studia w Poznaniu

 

Program studiów i przedmioty

Architektura przygotowuje studentów do wykonywania zawodów związanych z planowaniem, organizowaniem i kształtowaniem przestrzeni użytkowej człowieka. W toku studiów uczestnicy zajęć poznają zarówno teoretyczne konteksty współczesnej architektury, jak i również rozwijają swoje zdolności plastyczne i techniczne. Program kierunku przewiduje przedmioty matematyczne i humanistyczne. W szczególności jednak architektura skupia się na kwestiach estetycznych i fizycznych budownictwa. Absolwenci tego kierunku szkolą się do tego, by profesjonalnie projektować m.in. wnętrza, meble, scenografie czy przestrzeń urbanistyczną – zarówno na terenach miejskich, jak i wiejskich.

 

W programie studiów na kierunku architektura w Poznaniu znajdują się przedmioty takie jak:

  • Historia budownictwa
  • Materiałoznawstwo
  • Mechanika, matematyka
  • Geometria wykreślna
  • Rysunek, malarstwo, rzeźba
  • Teoria kompozycji w projektowaniu architektonicznym
  • Fizyka budowli – termika
  • Projektowanie urbanistyczne
  • Planowanie miast i osiedli
  • Geotechnika
  • Architektura projektowana cyfrowo
  • Wystawiennictwo

 

 

Wiedza i umiejętności

Studia architektoniczne składają się z przedmiotów o charakterze teoretycznym i praktycznym. Studenci architektury powinni być przygotowani do ciężkiej pracy – muszą sprostać wysokim wymaganiom, które wynikają ze ścisłego charakteru tego kierunku. Przyszli architekci zmagać się będą z przedmiotami matematycznymi i technicznymi. Ponadto w programie przewidziano zajęcia, w trakcie których studenci poznają humanistyczne i ekonomiczne aspekty rozwoju dziedzin architektonicznych, a także rozwiną swoje umiejętności informatyczne, plastyczne czy komunikacyjne.

 

Wiedza:
 

Studenci architektury poszerzają swoją wiedzę z zakresu geometrii i matematyki. Zdolności obliczeniowe niezbędne są w zawodzie architekta, który odpowiedzialny jest za profesjonalne projektowanie budowli, instalacji czy mebli zgodnie z międzynarodowymi normami bezpieczeństwa. W tym samym celu przyszły specjalista poznaje aspekty prawne i administracyjne związane ze środowiskiem architektonicznym, urbanistycznym czy budowlanym. W trakcie zajęć studenci poznają społeczny i kulturowy kontekst zawodu architekta – przy tym zgłębiają historię polskiej i światowej architektury. Dzięki teoretycznej części programowej absolwenci tego kierunku mają podstawową wiedzę, która posłuży im w tworzeniu przyszłych projektów.

 

Wiedza, którą nabywa student architektury:

  • Stosują rozwiązania matematyczne w projektowaniu
  • Stosują geometrię w projektowaniu przestrzeni użytkowej
  • Znają wymogi estetyczne i techniczne światowej architektury
  • Znają historię i teorię architektury
  • Znają wpływ rozwoju technologicznego na kształtowanie się rozwiązań i trendów w architekturze
  • Znają podstawy ekonomii, prawa i administracji w kontekście przetwarzania koncepcji projektowych

 

Umiejętności:
 

Praktyczne zajęcia organizowane w ramach programu kierunku architektura na warszawskich uczelniach mają na celu ukształtowanie zdolności artystycznych studentów – szczególnie w zakresie rysunku technicznego. Ponadto uczestnicy zajęć rozwijają zmysł estetyczny i przestrzenny podczas realizacji projektów zespołowych. Studenci potrafią projektować różnorodne elementy przestrzeni użytkowej w ramach narzuconych ograniczeń finansowych czy przepisowych.

Absolwenci architektury znają proces przygotowawczy prac budowlanych, a także działają twórczo w tworzeniu planów urbanistycznych i architektonicznych. W trakcie studiów przyszli specjaliści podejmują pierwsze działania związane z wykonywaniem wymarzonego zawodu – np. za pomocą licznych konkursów czy projektów studenckich. Poznańskie uczelnie starają się także przygotować architektów do warunków pracy współczesnych ekspertów, zapewniając im dostęp do narzędzi i programów graficznych przeznaczonych do tworzenia skomplikowanych projektów architektonicznych.

 

Umiejętności, które posiadają absolwenci architektury:

  • Tworzą rzetelne rysunki techniczne
  • Stosują różnorodne rozwiązania w tworzeniu planów urbanistycznych, architektonicznych i budowlanych
  • Uwzględniają czynniki społeczne i kulturalne, które mają istotny wpływ na kształtowanie się trendów i norm w architekturze
  • Gromadzą informacje z uwzględnieniem aspektów ekonomicznych, społecznych i prawnych
  • Tworzą koncepcje projektowe w ramach narzuconych ograniczeń
  • Potrafią przeprowadzać poszczególne etapy procesów budowlanych czy architektonicznych
  • Działają twórczo

 

Jak wyglądają studia stacjonarne

Studia stacjonarne pozwalają studentom nawiązywać nowe znajomości, które mają charakter nie tylko prywatny, ale i zawodowy. Dzięki nauce na terenie uczelni studenci mogą zdobywać wiedzę w komfortowych warunkach. Szkoły wyższe oferują przyszłym specjalistom dostęp do zasobów książkowych uczelnianych bibliotek, a także specjalnie wyposażonych sal, w których znajdują się profesjonalne narzędzia.

Państwowe szkoły wyższe zapewniają studentom naukę stacjonarną za darmo. Kandydaci na publiczne uczelnie powinni pamiętać o tym, że liczba miejsc na określone kierunki jest ograniczona. Podobną ofertę programową oferują prywatne szkoły, jednak taka nauka jest już płatna.

Zajęcia stacjonarne zazwyczaj organizowane są od poniedziałku do piątku w godzinach porannych i popołudniowych. Dzięki temu studenci mogą wieczorami oraz w weekendy rozwijać swoje zainteresowania lub pracować. Stacjonarna nauka pozwala studentom na połączenie studiowania z innymi czynnościami.

 

studia stacjonarne w Poznaniu

studia niestacjonarne w Poznaniu

 

Jakie predyspozycje i zainteresowania są ważne

Architektura wymaga od studentów zdolności artystycznych i technicznych. Kandydaci na ten kierunek powinni mieć poczucie estetyki, które niezbędne będzie do tego, by tworzyli oni architektoniczne projekty godne uwagi klientów. Niezbędna będzie także wyobraźnia przestrzenna, cechująca każdego specjalistę w tej dziedzinie. Dobrze, by kandydaci na ten kierunek znali języki obce i mieli głowę do obsługi programów cyfrowych. Rozwój technologiczny ma istotny wpływ na zmiany zachodzące w środowisku specjalistów architektury. Przyszli eksperci powinni umiejętnie pracować w zespole oraz zarządzać realizacją różnorodnych projektów. Kandydatom na te studia niezbędna będzie kreatywność, która znacznie uatrakcyjni ich pracę.

 

Co cechuje studenta architektury:

  • Zmysł estetyczny
  • Wyobraźnia przestrzenna
  • Talent artystyczny (techniczny)
  • Zdolności cyfrowe
  • Zdolności analityczne i matematyczne
  • Umiejętność pracy w zespole
  • Kreatywność

 

Gdzie studiować na kierunku architektura w Poznaniu

Uczelnie wyższe w Poznaniu, na których można studiować architekturę:

czytaj dalej 

uczelnie w Poznaniu

Uczelnie w Poznaniu - kierunek architektura:

Uczelnia Forma studiów Poziom studiów  
Politechnika Poznańska (Wydział Architektury PP) stacjonarne I stopnia, II stopnia więcej
Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu (Wydział Architektury i Wzornictwa) stacjonarne II stopnia, jednolite więcej

Tabela uwzględnia uczelnie, które prowadzą studia w ramach kierunku lub specjalności

Praca po studiach na kierunku Architektura w Poznaniu

Studenci architektury przygotowują się do pracy związanej z urbanistyką i budownictwem, a także projektowaniem różnorodnych elementów przestrzeni użytkowej człowieka. Wiedza oraz zdolności, które cechują absolwenta tego kierunku, są cenione przez różnorodnych pracodawców na współczesnym rynku. Poznańskie uczelnie szkolą przyszłych specjalistów tak, by ich projekty rozpoznawalne były nie tylko wśród polskiej klienteli, ale także zagranicznej.

 

Absolwent architektury może rozpocząć pracę m.in. w:

  • biurach projektowych,
  • firmach wykonawczych,
  • pracowniach związanych z projektowaniem wnętrz,
  • własnej działalności gospodarczej,
  • instytucjach administracji państwowej i samorządowej,
  • pracowniach konserwatorskich.

 

Architekci, którzy odznaczają się wyjątkowymi zdolnościami plastycznymi oraz artystycznym wyczuciem, chętnie zatrudniani są przy produkcjach filmowych i teatralnych. Nabyte w trakcie studiów zdolności oraz wiedza umożliwiają absolwentom architektury aktywny udział w organizowaniu inwestycji, a także w handlu technologiami i materiałami budowlanymi. Przyszli specjaliści plastyczne umiejętności oraz wiedzę architektoniczną wykorzystać mogą w projektowaniu m.in.: wnętrz, wystaw i targów, scenografii teatralnej, filmowej i telewizyjnej, reklamy czy grafiki użytkowej.

 

Kompetencje architekta cenione są w dziedzinach związanych z:

  • Produkcjami teatralnymi, filmowymi i telewizyjnymi
  • Organizowaniem inwestycji
  • Handlem technologiami i materiałami budowlanymi
  • Projektowaniem wnętrz, wystaw, targów, scenografii
  • Reklamą
  • Grafiką użytkową

 

Przyszli specjaliści mogą rozwijać swoją karierę w kierunku, który najbardziej ich interesuje. Studenci architektury kształtują swoje umiejętności plastyczne i techniczne – absolwenci tego kierunku nabywają także zdolności kierownicze.

 

Funkcje, które może pełnić absolwent architektury:

  • architekt
  • projektant
  • kierownik budowy w zakresie architektury
  • kreślarz
  • inspektor
  • asystent architekta
  • scenograf

 

Ile zarabiają absolwenci kierunku studiów architektura w Łodzi?

Absolwenci tego kierunku mogą rozpocząć pracę w różnorodnych przedsiębiorstwach i instytucjach związanych z prowadzeniem działań urbanistycznych, architektonicznych i budowlanych. Studenci architektury nie tylko rozwijają swoje zdolności techniczne, ale i umiejętności kierownicze. Dzięki temu przyszli specjaliści mogą planować i realizować skomplikowane projekty, a także zarządzać pracami budowlanymi.

Projektant domów zarabia średnio 5480 zł brutto miesięcznie. Projektant wnętrz w tym samym czasie zarobi nieco mniej, bo 4430 zł brutto. Inspektor nadzoru budownictwa może liczyć nawet na 6000 zł brutto miesięcznego wynagrodzenia, podczas gdy kierownik budowy zarobić może średnio 8320 zł brutto.

Źródło: wynagrodzenia.pl (październik 2021)

 

* Wysokość wynagrodzenia może różnić się w zależności od kompetencji kandydata oraz jego stażu w pracy, a nawet od województwa lub miasta, na którego terenie wykonuje on pracę.

Co warto sprawdzić przed rekrutacją na architekturę

Aktualności rekrutacyjne

komentarze (0)