Kosmetologia - Częstochowa

Kosmetologia - Częstochowa

Studia na kierunku kosmetologia w Częstochowie możesz podjąć na 1 uczelni publicznej w trybie stacjonarnym (dziennym) oraz niestacjonarnym.

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
poziom studiów
forma studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Filtrowanie
Status uczelni
Typ uczelni
Poziom studiów
Forma studiów
Więcej filtrów
Czas trwania
Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie

Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie

Kosmetologia stopień: (I)  (II), czas trwania: 3 lata • 2 lata
forma: stacjonarne, niestacjonarne

16.01.2024

Kosmetologia - studia Częstochowa 2024 | woj. śląskie

Kosmetologia w Częstochowie to 3-letnie studia I stopnia (licencjackie) lub 2-letnie studia II stopnia (magisterskie). Studia można podjąć na 1 uczelni w formie stacjonarnej (dziennej) lub niestacjonarnej (zaocznej).

Studia na kierunku kosmetologia w Częstochowie
Rok akademicki 2024/2025
Forma studiów stacjonarne, niestacjonarne
Poziom studiów studia I i II stopnia
Czas trwania 3 lata (studia I stopnia), 2 lata (studia II stopnia)

Terminy rekrutacji

Rekrutacja na uczelnie, które prowadzą studia na kierunku kosmetologia w Częstochowie rozpocznie się 1 czerwca 2024 r. i potrwa do 15 lipca 2024 r. | Kosmetologia Częstochowa - terminy rekrutacji >

Opis kierunku

Studenci kosmetologii zdobywają wiedzę z zakresu chorób skóry i produkcji kosmetyków. Program studiów przewiduje realizację zajęć praktycznych, w których trakcie studenci uczą się wykonywać zabiegi pielęgnacyjne, pracują na sprzęcie kosmetologicznym oraz odczytują receptury kosmetyków. Uczestnicy zajęć zostają wyposażeni w wiedzę kosmetologiczną i społeczną, którą mogą wykorzystać do kontaktów z lekarzami oraz pacjentami. Studenci poznają również tajniki anatomii, fizjologii, biofizyki, mikrobiologii i farmakologii, zapoznają się także z recepturami kosmetycznymi i surowcami kosmetycznymi.

Absolwenci kosmetologii mają duże możliwości znalezienia pracy. Kosmetolog jest zawodem, który pozwala na przekwalifikowanie się na trychologa czy podologa. Specjaliści mogą zatrudnić się w laboratoriach, gabinetach kosmetologicznych i gabinetach medycyny estetycznej przy ścisłej współpracy z lekarzem. Absolwenci znajdują zatrudnienie również w salonach odnowy biologicznej, ośrodkach SPA, a także w firmach kosmetycznych. Wiedza z zakresu zarządzania zdobyta podczas studiów daje też możliwość otworzenia własnego gabinetu.

 

Uczelnie

W Częstochowie kosmetologię możesz studiować w ramach kierunku na 1 uczelni publicznej: Uniwersytecie Jana Długosza w Częstochowie.
 
Wymagania
W procesie rekrutacji na studia w Częstochowie na kierunku kosmetologia w roku akademickim 2024/2025 najczęściej wymagane przedmioty maturalne to: biologia, chemia, język obcy, informatyka, język polski, matematyka. szczegółowe wymagania >
 
Ceny
Studia stacjonarne na kierunku kosmetologia w uczelniach publicznych są bezpłatne. Z kolei za naukę na studiach niestacjonarnych w uczelniach publicznych będziemy musieli zapłacić. 

Jakie wymagania podczas rekrutacji na kierunek Kosmetologia w Częstochowie

W procesie rekrutacji na studia na kierunku kosmetologia najczęściej brane są pod uwagę następujące przedmioty maturalne:

 • biologia
 • chemia
 • informatyka
 • język polski
 • język obcy
 • matematyka
 • wiedza o społeczeństwie

 

Aby dostać się na poszczególne kierunki, oferowane przez uczelnie w Częstochowie, warto odpowiednio wcześnie zapoznać się z procedurami rekrutacyjnymi, aby uniknąć przykrych w skutkach niespodzianek i niepotrzebnej dawki stresu. Przedmiotami wiodącymi na Kosmetologię są biologia, chemia, matematyka oraz język angielski – podobnie, jak na większość kierunków medycznych. Kandydaci powinni rozważyć zdawanie wymienionych przedmiotów na poziomie rozszerzonym, bo tylko w ten sposób zagwarantują sobie możliwość rozpoczęcia tego przyszłościowego kierunku.

Pamiętaj, że procedury rekrutacyjne mogą się różnić w zależności od uczelni i ulegać pewnym zmianom w czasie, dlatego regularnie zaglądaj na stronę internetową wybranego ośrodka akademickiego celem zasięgnięcia potrzebnych informacji.

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

szczegółowe wymagania na uczelniach

Jak wyglądają studia na kierunku Kosmetologia w Częstochowie

Kosmetologię na jedynej uczelni w Częstochowie, która zdecydowała się na wprowadzenie tego kierunku do kanonu oferowanych dziedzin nauczania, możesz podjąć w ramach studiów stacjonarnych oraz zaocznych, zależnie od tego, jakie masz plany na życie podczas wszystkich lat akademickich. Co istotne, wybór danej ścieżki kształcenia nie będzie miał wpływu na szanse zawodowe przyszłych absolwentów, a jedynie zróżnicuje formę prezentowanej wiedzy.

Jeżeli cenisz sobie uporządkowanie i możliwość rozdzielenia nauki danej porcji materiału na kilka etapów, a ponadto nie planujesz podejmować innych zobowiązań poza kształceniem na Kosmetologii, to studia w trybie stacjonarnym prawdopodobnie spełnią twoje oczekiwania. Zajęcia i wykłady będą odbywały się codziennie przez pięć dni roboczych każdego tygodnia, a zdobyta wiedza i umiejętności pozwolą na bezproblemowe rozpoczęcie kariery zawodowej.

Identyczne perspektywy zawodowe otrzymają absolwenci Kosmetologii w trybie zaocznym, jednak ich nauka skoncentruje się na obowiązku uczestniczenia w weekendowych zjazdach, mających miejsce najczęściej co dwa lub trzy tygodnie. Największym wyzwaniem bez wątpienia okaże się dla studentów przyswojenie solidnej porcji materiału w względnie krótkim czasie, jednak jeżeli marzą oni o równoczesnym rozwijaniu kariery zawodowej, tryb niestacjonarny prawdopodobnie okaże się najlepszym z wyborów.

Powszechnie wiadomo, że nie ma nic bardziej subiektywnego od poczucia piękna i ogólnie pojętej estetyki. Mimo tego, że istnienie osoby, której wygląd byłby uznawany za atrakcyjny przez wszystkich obywateli świata jest zupełnie niemożliwe z definicji, przeważająca większość społeczeństwa za bardziej atrakcyjnych uważa tych, którzy regularnie o siebie dbają.

Za pięknym wyglądem od dawna nie stoi już tylko makijaż przykrywający wszelkie niedoskonałości, ale przede wszystkim właściwy dobór kosmetyków pielęgnacyjnych i troska o stan skóry – dzięki temu według psychologów jesteśmy lepiej postrzegani przez innych oraz czujemy się dobrze z własnym wyglądem.

Przez długi czas Kosmetologia była całkowicie sfeminizowaną dziedziną nauki. Obecnie dbanie o siebie przestało dotyczyć wyłącznie kobiet – coraz więcej mężczyzn stara się dbać o swój wygląd fizyczny poprzez właściwą pielęgnację, zabiegi upiększające oraz stosowanie kosmetyków. Być może dlatego studia na tym kierunku stały się jeszcze bardziej popularne niż dotychczas – każdego roku na jedno miejsce przypada nawet kilku chętnych.

Częstochowa jest jednym z polskich ośrodków akademickich, w których można zgłębiać Kosmetologię. Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza oferuje kompleksową siatkę przedmiotów, dzięki którym każdy absolwent stanie się ekspertem w swojej dziedzinie.

 

1. Czego się nauczysz na studiach

Studia w Częstochowie na kierunku Kosmetologia to propozycja dla świeżo upieczonych absolwentów szkół średnich, którzy chcieliby zgłębić interdyscyplinarną wiedzę z pogranicza nauk medycznych, chemicznych oraz biologicznych, popartych solidną dozą praktycznych umiejętności z zakresu prawidłowej oceny stanu skóry wraz z doborem kosmetyków o określonych właściwościach, rozpoznawaniu najczęściej stosowanych konserwantów w przemyśle kosmetologicznym oraz wykonywaniu konkretnych zabiegów pielęgnacyjnych w zależności od indywidualnych potrzeb danego klienta. Lista przedmiotów, z którym spotkasz się jako student opisywanego kierunku będzie długa, oto niektóre z nich:

 • fizjologia i patofizjologia,
 • biologia i genetyka,
 • histologia,
 • język łaciński,
 • doraźna pomoc przedmedyczna,
 • receptura kosmetyczna.

 

2. Typ i tryb studiów:

Studia na kierunku kosmetologia możemy podzielić na:

1. Poziom studiów:

2. Forma:

 

Studia na kierunku kosmetologia w Częstochowie realizowane są w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia licencjackie, które trwają 3 lata. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające 2 lata.

Uczelnie w Częstochowie umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.

Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.

 

3. Dla kogo te studia

Kosmetologia nie narzuca zbyt wielu wymagań odnośnie konkretnych predyspozycji kandydata poza tymi, które są wypadkową czynników potrzebnych do odpowiedniego wywiązywania się z odgórnie narzuconych obowiązków. Jeżeli marzysz o zostaniu kosmetologiem, z pewnością interesujesz się przemysłem kosmetycznym, a zgłębianie przedmiotów przyrodniczych to dla ciebie czysta przyjemność. Jako że wszystkie studia medyczne wymagają od kandydatów posiadania kompetencji społecznych, pozwalających na nawiązywanie prawidłowej komunikacji z każdym klientem, dobrze abyś posiadał w sobie duże zasoby empatii i zrozumienia względem rozmaitych problemów ludzkich. Z takim zestawem cech nie ma konieczności dalszej zwłoki – już dzisiaj rozpocznij przygotowania do najbliższej rekrutacji na Kosmetologię w Częstochowie!

 

4. Program studiów

Program studiów, który został stworzony specjalnie w celu odpowiedzenia na potrzeby studentów Kosmetologii, zawiera w sobie jedynie niezbędne przedmioty kierunkowe, dzięki którym wszyscy przyszli absolwenci będą mogli pochwalić się szeroką, interdyscyplinarną wiedzą kierunkową. W zawodzie kosmetologa najważniejsza jest praktyka i to przede wszystkim na nią będzie kładziony nacisk podczas edukacji. Jako student nauczysz się przygotowywania odpowiednich preparatów dla klientów z różnymi potrzebami.

Podstawy chemii przygotują cię do pracy z różnymi odczynnikami, odgrywającymi ważną rolę w produkcji kosmetyków, a pod okiem wykwalifikowanych wykładowców nauczysz się wdrażania konkretnych działań dla skóry z określonymi problemami.

Uczelnie w Częstochowie - kierunek kosmetologia:

Uczelnia Forma studiów Poziom studiów  
Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie (Collegium Medicum im. dr. Władysława Biegańskiego) stacjonarne, niestacjonarne I stopnia, II stopnia więcej

Tabela uwzględnia uczelnie, które prowadzą studia w ramach kierunku lub specjalności

Ile trwają studia na kierunku Kosmetologia w Częstochowie

Studia na kierunku Kosmetologia w Częstochowie, w zależności od typu studiów trwają 3 lata (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia).

Studia na kierunku Kosmetologia w Częstochowie składają się z dwóch komplementarnych etapów kształcenia, z których wystarczy ukończenie pierwszego, aby móc rozpocząć karierę w zawodzie.

Studia pierwszego stopnia na opisywanym kierunku mają charakter trzyletniego kształcenia, zwieńczonego napisaniem i obroną pracy licencjackiej, dzięki której każdy absolwent otrzymuje szansę na znalezienie wymarzonej pracy na rynku polskim bądź zagranicznym.

Studia drugiego stopnia są stworzone dla tych, którzy chcieliby jeszcze bardziej poszerzyć posiadane już umiejętności i wiedzę, a przez to zagwarantować sobie szansę na znalezienie lepiej płatnej pracy w zawodzie. Mają charakter studiów magisterskich, dlatego trwają dwa lata. Łączny czas, jaki można poświęcić na kształcenie w ramach studiów kosmetologicznych wynosi zatem pięć lat i zdecydowanie się opłaca.

Kosmetologia w Częstochowie - czas trwania

Poziom studiów czas trwania otrzymywany tytuł
studia I stopnia 3 lata licencjat
studia II stopnia 2 lata magister

Jaka praca po studiach na kierunku Kosmetologia w Częstochowie

Studia Kosmetologiczne generują pokaźną ilość możliwości zatrudnienia, co pozwala na obranie odpowiedniej do zainteresowań i predyspozycji ścieżki kariery. Kosmetolodzy odnajdą się w gabinetach medycyny estetycznej, przychodniach zdrowotnych, własnych gabinetach, firmach farmaceutycznych, laboratoriach testujących składy nowych kosmetyków, międzynarodowych korporacjach związanych z handlem i dystrybucją preparatów kosmetologicznych oraz wielu innych miejscach, których specyfika skupia się wokół dziedzin pokrewnych do Kosmetologii.

Gdzie studiować na kierunku kosmetologia w Częstochowie?

Studia możesz podjąć na uczelni publicznej: Uniwersytecie Jana Długosza w Częstochowie.

Kierunek kosmetologia - uczelnie w Częstochowie

 

czytaj dalej uczelnie w Częstochowie

 

Kosmetologia studia stacjonarne - uczelnie w Częstochowie

 

Kosmetologia studia niestacjonarne - uczelnie w Częstochowie
 
Kosmetologia studia - uczelnie publiczne (państwowe) w Częstochowie
 

Co warto sprawdzić przed rekrutacją na kierunek Kosmetologia w Częstochowie

Kierunki studiów w Częstochowie narzucają na kandydatów różne wymagania, zależne od charakteru danego kierunku. Specyfika studiów medycznych z oczywistych względów generuje obowiązek orientowania się w podstawowych zagadnieniach biologicznych, chemicznych i społecznych, ze względu na codzienny kontakt z ludźmi. Dlatego żeby dostać się na Kosmetologię, powinieneś podejść do rozszerzonej matury z wymienionych wcześniej przedmiotów i postarać się o uzyskanie jak najwyższego wyniku.

Udział w ogólnopolskich olimpiadach przedmiotowych to dobry sposób na zdobycie dodatkowych punktów. Zdobycie jednego z miejsc na podium zagwarantuje nie tylko możliwość pochwalenia się najbliższym, ale przede wszystkim szansę na rozpoczęcie dowolnie wybranego kierunku w najbliższym możliwym terminie.

Jeśli nie jesteś pewien, czy ścieżka wyznaczana przez Kosmetologię będzie dla ciebie odpowiednia, spróbuj udzielić sobie odpowiedzi na kilka poniższych pytań. W ten sposób upewnisz się w podjętej decyzji.

 • Interesujesz się nowinkami kosmetologicznymi?
 • Składy najpopularniejszych kosmetyków na rynku nie są ci obce?
 • Nauka biologii i chemii to dla ciebie czysta przyjemność?


Jeśli tak, to nie wahaj się dłużej i rozpocznij przygotowania rekrutacyjne na studia na kierunku Kosmetologia w Częstochowie!

 

Proces rekrutacji

Elektroniczna rejestracja kandydatów jest procedurą rozpoczynającą każdy istniejący kierunek studiów, wykładany w dowolnym miejscu Polski. Jego ideą jest utworzenie przejrzystego formularza, informującego o wynikach zdobytych przez danego kandydata na egzaminie maturalnym lub dyplomie ukończenia studiów pierwszego stopnia. Następnie przychodzi czas oczekiwania na werdykt. W przypadku, kiedy okaże się pozytywny, kandydat staje przed zadaniem terminowego dostarczenia dokumentów. Prawda, że proste?

 

STUDIA W CZĘSTOCHOWIE - ważne informacje

kierunki studiów w Częstochowie

studia w Częstochowie

 

KOSMETOLOGIA - ważne informacje

kosmetologia studia

kosmetologia studia online

studia medyczne w Częstochowie

studia medyczne w Polsce

zasady rekrutacji na studia

Poziom i tryb studiów

Sprawdź jakiego typu znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:

Kosmetologia Częstochowa studia i stopnia

Kosmetologia Częstochowa studia ii stopnia


Sprawdź w jakim trybie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

Kosmetologia Częstochowa studia stacjonarne

Kosmetologia Częstochowa studia niestacjonarne

Kosmetologia w Częstochowie

Jakie opinie mają studia na kierunku Kosmetologia w Częstochowie

Wielu przyszłych maturzystów ma duże wątpliwości względem rozpoczęcia określonego kierunku studiów. Niezależnie od czynników generujących niezdecydowanie, opinie starszych kolegów z pewnością okażą się pomocne.

Zuzanna, studentka pierwszego roku Kosmetologii w Częstochowie, mówi:

„Decyzja o wyborze Kosmetologii nie była dla mnie trudna, bo od początku liceum wiedziałam, co chcę robić w życiu. Planowanie receptur kosmetyków, testowanie ich użyteczności, wykonywanie różnych zabiegów pielęgnacyjnych to coś, co kocham. Studia dają mi możliwość spełniania się w ulubionej dziedzinie, za co jestem wdzięczna wykładowcom.”

komentarze (0)

Teraz najważniejsze

matura 2024

zmiany na maturze 2024

arkusze maturalne

wyniki matur 2023

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

studia podyplomowe

 

Ciekawe

 


gdzie studiować

 

 

Nadchodzące wydarzenia