Dodaj do ulubionych

07.03.2023

Dietetyka - studia Częstochowa 2023 | woj. śląskie

Studia na kierunku Dietetyka w Częstochowie to studia licencjackie, których program kształcenia trwa 3 lata (studia I stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu licencjata.

Studia na kierunku dietetyka w Częstochowie
Rok akademicki 2023/2024
Forma studiów stacjonarne, niestacjonarne
Poziom studiów studia I stopnia
Czas trwania 3 lata (studia I stopnia)

Uczelnie

W Częstochowie dietetykę możesz studiować w ramach kierunku na 1 uczelni publicznej: Uniwersytecie Humanistyczno-Przyrodniczym im. Jana Długosza w Częstochowie (UHP) w trybie stacjonarnym (dziennym) lub niestacjonarnym (zaocznym).
 
Wymagania
W procesie rekrutacji na studia w Częstochowie na kierunku dietetyka w roku akademickim 2023/2024 najczęściej wymagane przedmioty maturalne to: biologia, chemia, informatyka, język obcy, język polski, matematyka. szczegółowe wymagania >
 
Ceny
Studia stacjonarne na kierunku dietetyka w uczelniach publicznych są bezpłatne. Z kolei za naukę na studiach niestacjonarnych w uczelniach publicznych będziemy musieli zapłacić. 

czytaj dalej wszystko o Dietetyka - Częstochowa

Zobacz, na jakich uczelniach w Częstochowie jest kierunek DIETETYKA

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
poziom studiów
forma studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie

Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie

Dietetyka stopień: (I), czas trwania: 3 lata
tryb: stacjonarne, niestacjonarne

Jakie wymagania podczas rekrutacji na kierunek Dietetyka w Częstochowie

W procesie rekrutacji na studia na kierunku dietetyka najczęściej brane są pod uwagę następujące przedmioty maturalne:

 • biologia
 • chemia
 • informatyka
 • język obcy
 • język polski
 • matematyka

 

Żeby dostać się na Dietetykę, nie wystarczy samo zainteresowanie tematyką kształcenia. Każdy z kandydatów powinien odpowiednio wcześnie zapoznać się z wymaganiami rekrutacyjnymi, aby móc im wszystkim sprostać. Studia medyczne, do kanonu których należy między innymi Dietetyka, narzucają kandydatom obowiązek pokonania wielu aplikantów, bowiem każdego roku ich nie brakuje. Chcąc rozpocząć Dietetykę, należy przygotować się do zdawania rozszerzonego egzaminu maturalnego z biologii, chemii, fizyki, matematyki oraz języka obcego nowożytnego.

Wymagania rekrutacyjne mogą się różnić, ponieważ każda z uczelni wyższych ustala własne zasady przyjęć kandydatów. Celem zgłębienia bardziej szczegółowych informacji, warto odwiedzić stronę internetową wybranego wcześniej ośrodka akademickiego.

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

szczegółowe wymagania na uczelniach

Dietetyka w Częstochowie

Jak wyglądają studia na kierunku Dietetyka w Częstochowie

Kierunki studiów w Częstochowie charakteryzują się różną specyfiką, która jest ściśle uzależniona od charakteru wybranej dziedziny nauki. Dietetyka należy do kanonu nauk medycznych, dlatego edukacja w głównej mierze opiera się na przyswajaniu wiadomości i umiejętności z zakresu różnych zagadnień biologicznych, przyrodniczych i fizycznych. Niewątpliwym atutem tego kierunku jest możliwość rozpoczęcia go w ramach studiów stacjonarnych oraz zaocznych.

Dowolność wyboru w kwestii trybu studiów zapewnia studentom szansę na organizację swojego życia i czasu w roku akademickim wedle własnego uznania. Wybór stacjonarnego zdobywania wykształcenia jest nieodłącznie związany z codziennym uczęszczaniem na zajęcia i wykłady, odbywające się przez pięć dni roboczych każdego tygodnia. Jednym z najważniejszych atutów tej opcji jest jej bezpłatność – studenci unikają konieczności wnoszenia opłat za czesne.

Studia niestacjonarne generują z góry ustalone opłaty, jednak są zbawieniem dla osób chcących pogodzić kształcenie na uczelni wyższej z pełnoetatową pracą zawodową, wychowywaniem dziecka lub inną aktywnością, pochłaniającą wiele czasu i zaangażowania. Bez względu na to, jaki tryb ostatecznie wybierzesz, prawdopodobnie będziesz mógł liczyć na takie same szanse zawodowe, jak cała reszta twoich kolegów z roku.

 

 

Wielu lekarzy i naukowców uważa, że kluczem do zdrowia i optymalnego samopoczucia na co dzień jest właściwa, dobrze zbilansowana dieta. Jednak znaczna część społeczeństwa nie potrafi w odpowiedni sposób zbilansować dostarczanych organizmowi składników odżywczych i mikroelementów. Jeśli wziąć pod uwagę niedostateczną aktywność fizyczną, powstaje nam obraz społeczeństwa otyłego i cierpiącego na różnorakie dolegliwości metaboliczne, noszące miano chorób cywilizacyjnych.

Dietetyka to stosunkowo niedawno powstały kierunek studiów, który od samego początku istnienia stanowi bardzo atrakcyjną propozycję dla przyszłych studentów, zainteresowanych naukami medycznymi. Częstochowa jest jednym z polskich ośrodków akademickich, które oferują studentom możliwość kształcenia na opisywanym kierunku studiów.

 

1. Czego się nauczysz na studiach

Studia medyczne na kierunku Dietetyka zostały stworzone celem odpowiedzi na zainteresowanie przyszłych studentów oraz współczesnego rynku pracy, który potrzebuje wielu wyspecjalizowanych fachowców. Siatka studiów składa się między innymi z następujących przedmiotów:

 • podstawy pierwszej pomocy,
 • anatomia i fizjologia człowieka,
 • żywienie człowieka zdrowego i chorego,
 • farmakoterapia żywieniowa,
 • socjologia żywienia.

 

2. Typ i tryb studiów:

Studia na kierunku dietetyka możemy podzielić na:

1. Poziom studiów:

2. Forma:

 

Studia na kierunku dietetyka w Częstochowie realizowane są w ramach pierwszego stopnia. Pierwszy stopień to studia licencjackie, które trwają 3 lata.

Uczelnie w Częstochowie umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.

Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.

 

3. Dla kogo te studia

Chociaż wielu chciałoby podjąć Dietetykę w Częstochowie, tylko nieliczni mają szansę na odniesienie sukcesu na poziomie rekrutacji i późniejszej edukacji na studiach. Nie wiedzieć czemu wielu przyszłych studentów decyduje się na kierunki o specyfice całkowicie rozbieżnej z osobistymi predyspozycjami. Zatem jak wygląda sylwetka idealnego kandydata na opisywany kierunek studiów?

Jeśli marzysz o rozpoczęciu Dietetyki, powinna cechować cię przede wszystkim wytrwałość – zgłębianie kierunków medycznych wymaga wiele poświęcenia, czasu i samozaparcia. Ponadto wszyscy przyszli Dietetycy muszą wykazywać sporo empatii i wyrozumiałości, jeśli chcą nawiązywać prawidłowe relacje ze swoimi przyszłymi klientami. Po spełnieniu wszystkich wymogów pozostaje już tylko zgłosić swoją kandydaturę na wybraną wcześniej uczelnię i mieć nadzieję na pozytywne rozpatrzenie wniosku.

 

4. Program studiów

Siatka przedmiotów na Dietetyce została stworzona w taki sposób, aby przyszli absolwenci mogli pochwalić się wszechstronnym wykształceniem kierunkowym, a ponadto mieli szansę na zdobycie adekwatnego do zainteresowań i kompetencji zatrudnienia. Dlatego program studiów składa się z samych najpotrzebniejszych przedmiotów, głównie z zakresu nauk medycznych, jednak nie zabraknie w nim również podstaw psychologii, socjologii, czy technik obsługi profesjonalnych programów komputerowych. Kończąc studia zyskujesz pewność, że stajesz się profesjonalistą w praktykowanej dziedzinie nauki.

Ile trwają studia na kierunku Dietetyka w Częstochowie

Studia na kierunku Dietetyka w Częstochowie trwają 3 lata (studia I stopnia).

Rozpoczynając swoją przygodę ze szkolnictwem wyższym, a tym samym z Dietetyką, zostaniesz skierowany na pierwszy stopień kształcenia. Będzie on trwał trzy lata, a wraz z jego ukończeniem, zdobędziesz tytuł licencjata.

Dietetyka w Częstochowie - czas trwania

Poziom studiów czas trwania otrzymywany tytuł
studia I stopnia 3 lata licencjat

Jaka praca po studiach na kierunku Dietetyka w Częstochowie

Wybór przyszłego kierunku studiów coraz bliżej, a ty wciąż nie jesteś pewien, czy wybór Dietetyki okaże się dla ciebie satysfakcjonujący? Jeśli argumentem przemawiającym na korzyść tego kierunku miałyby być możliwości zawodowe gwarantowane po jego ukończeniu, to możesz być pewien, że nie zawiedziesz się tą decyzją.

Absolwenci Dietetyki w Częstochowie znajdą zatrudnienie w specjalistycznych poradniach żywieniowych oraz związanych z układaniem diet dopasowanych do stanu zdrowia, płci i wieku danej jednostki. Jeżeli zaliczasz się do osób niezwykle przedsiębiorczych, z pewnością zainteresuje cię możliwość otworzenia własnej działalności gospodarczej pod postacią gabinetu świadczącego szereg usług dietetycznych.

Podjęcie współpracy z lekarzami różnych specjalności to kolejna alternatywa dla dietetyków, chcących zadbać o jak najlepszy rozwój swojej przyszłej kariery. Jako że dietetyka łączy w sobie kilka podstawowych dziedzin medycznych, pomoc absolwenta tej dziedziny okaże się nieoceniona na wielu oddziałach szpitalnych, w przychodniach oraz poradniach zdrowotnych. Dietetycy ponadto odnajdą się w pracy laboratoryjnej przy testowaniu bezpieczeństwa dodatków do żywności oraz kontroli jakości produktów spożywczych.

Największy wpływ na kształtowanie swojej przyszłości zawodowej będziesz miał ty sam, jako absolwent opisywanego kierunku studiów. Możliwości zatrudnienia, jakie gwarantuje ukończenie Dietetyki, będą szerokie, niezależnie od tego, w jakim zakresie zgłębianej dziedziny się wyspecjalizujesz.

Gdzie studiować na kierunku dietetyka w Częstochowie?

Studia możesz podjąć na uczelni publicznej: Uniwersytecie Humanistyczno - Przyrodniczo im. Jana Długosza w Częstochowie.

Uczelnie na których można studiować kierunek dietetyka w Częstochowie

 

czytaj dalej uczelnie w Częstochowie

 

Dietetyka studia stacjonarne - uczelnie w Częstochowie

 

Dietetyka studia niestacjonarne - uczelnie w Częstochowie

 

Dietetyka studia - uczelnie publiczne (państwowe) w Częstochowie

Uczelnie w Częstochowie - kierunek dietetyka:

Uczelnia Forma studiów Poziom studiów  
Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie (Wydział Nauk Ścisłych, Przyrodniczych i Technicznych) stacjonarne, niestacjonarne studia I stopnia więcej

Tabela uwzględnia uczelnie, które prowadzą studia w ramach kierunku lub specjalności

Co warto sprawdzić przed rekrutacją na kierunek Dietetyka w Częstochowie

Uczelnie w Częstochowie adresują wszystkie oferowane kierunki studiów do konkretnego grona odbiorców, wyróżniających się określonymi cechami i wrodzonymi predyspozycjami do zgłębiania danej dziedziny. Jeżeli marzysz o podjęciu Dietetyki w Częstochowie, spróbuj odpowiedzieć sobie na kilka poniższych pytań, celem stwierdzenia, czy ten kierunek będzie dla ciebie odpowiedni.

 • Jesteś zainteresowany zgłębianiem nauk medycznych?
 • Kwestia odżywiania człowieka nie jest ci obojętna?
 • Lubisz dowiadywać się coraz więcej o składnikach zdrowej żywności?

W takim razie jesteś na dobrej drodze do zgłębienia niezwykle ciekawej dziedziny, jaką niewątpliwie jest Dietetyka. Zanim aplikujesz, powinieneś dowiedzieć się nieco więcej o podstawowych sposobach na zdobycie jak największej liczby punktów, które wyróżnią cię na tle innych kandydatów. Pamiętaj, że ilość miejsc jest ściśle ograniczona.

Pierwszym i najbardziej oczywistym sposobem jest uzyskanie zadowalającego wyniku procentowego z rozszerzonego egzaminu maturalnego z wiodących dla Dietetyki przedmiotów. Są nimi biologia, chemia, fizyka, matematyka oraz język angielski.

Jeżeli należysz do grona ponadprzeciętnie uzdolnionych oraz chętnych do udowodnienia swoich kompetencji, wystartuj w jednej z ogólnopolskich olimpiad przedmiotowych. Zdobywając tytuł finalisty lub laureata otworzysz sobie furtkę możliwości do rozpoczęcia każdego z istniejących kierunków, Dietetyka nie będzie wyjątkiem.

 

Proces rekrutacji

Wszystkie studia w Częstochowie narzucają kilka warunków rozpoczęcia wybranych kierunków. Pierwszym i podstawowym jest wzięcie udziału w elektronicznej rejestracji kandydatów. Aby tego dokonać, należy znaleźć zamieszczony na stronie internetowej danej uczelni formularz, a następnie wypełnić go swoimi danymi i wynikami otrzymanymi na maturze.

Po otrzymaniu pozytywnej decyzji o przyjęciu na studia, należy terminowo dostarczyć fotografię o wymiarach podanych przez regulamin uczelni, kserokopię świadectwa maturalnego lub dyplomu ukończenia studiów pierwszego stopnia oraz wydruk formularza ze strony internetowej uczelni.

 

STUDIA W CZĘSTOCHOWIE - ważne informacje

kierunki studiów w Częstochowie

studia w Częstochowie

 

DIETETYKA - ważne informacje

dietetyka studia

dietetyka studia online

studia medyczne w Częstochowie

studia medyczne w Polsce

zasady rekrutacji na studia

Jakie opinie mają studia na kierunku Dietetyka w Częstochowie

Coraz poważniej myślisz o rozpoczęciu Dietetyki w Częstochowie, jednak informatory akademickie i informacje znalezione na stronach internetowych nie wydają ci się wystarczające? Jeśli tak, to opinie praktyków tego kierunku powinny okazać się dla ciebie cennym źródłem wiedzy.

Karolina, absolwentka Dietetyki w Częstochowie, mówi:

„Studia na kierunku Dietetyka skończyłam kilka lat temu i od tego czasu mam dobrze płatną pracę w zawodzie. Szczerze polecam Dietetykę wszystkim zainteresowanym naukami medycznymi i żywieniem człowieka – z pewnością charakter tego kierunku sprosta wszystkim oczekiwaniom.”

Poziom i tryb studiów

Sprawdź jakiego typu znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:

Dietetyka Częstochowa studia i stopnia


Sprawdź w jakim trybie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

Dietetyka Częstochowa studia stacjonarne

Dietetyka Częstochowa studia niestacjonarne

Kierunki medyczne w Częstochowie

Rozwiń

Komentarze (0)

Teraz najważniejsze

matura 2023

zmiany na maturze 2023

arkusze maturalne

wyniki matur 2023

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

studia podyplomowe

 

Ciekawe

 


gdzie studiować

 

 

Nadchodzące wydarzenia