Astronomia - Warszawa

Astronomia - Warszawa

Studia na kierunku astronomia w Warszawie możesz podjąć na 1 uczelni publicznej w trybie stacjonarnym (dziennym).

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
poziom studiów
forma studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Filtrowanie
Status uczelni
Typ uczelni
Poziom studiów
Forma studiów
Więcej filtrów
Czas trwania
Uniwersytet Warszawski

Uniwersytet Warszawski

Astronomia stopień: (I)  (II), czas trwania: 3 lata • 2 lata
forma: stacjonarne

15.01.2024

Astronomia studia Warszawa 2024 | woj. mazowieckie

Studia na kierunku Astronomia w Warszawie to studia licencjackie lub magisterskiektórych program kształcenia trwa 3 lata (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu licencjata lub magistraStudia możesz podjąć w trybie stacjonarnym (dziennym).

Astronomia - Warszawa
Studia na kierunku astronomia w Warszawie
Rok akademicki 2024/2025
Forma studiów stacjonarne
Poziom studiów studia I i II stopnia
Czas trwania 3 lata (studia I stopnia), 2 lata (studia II stopnia)

Uczelnie

Studia w Warszawie 2024/2025 na kierunku astronomia możesz podjąć na 1 uczelni publicznej: Uniwersytecie Warszawskim (Wydział Fizyki UW).
 

Opis kierunku

Od najmłodszych lat spoglądasz w niebo z ciekawością? Śledzisz najnowsze dokonania NASA? Chciałbyś przyczyniać się do rozwoju nauk o kosmosie? Jeśli odpowiadasz na te pytania twierdząco, wybierz studia w Warszawie na kierunku astronomia! Fizyka kwantowa, mechanika relatywistyczna czy budowa i ewolucja gwiazd lub też fizyka układów planetarnych – między innymi te zagadnienia znajdziesz w programie dydaktycznym. Studenci zdobędą również umiejętności związane z programowaniem, pracą w zespole badawczym czy realizacją, sporządzaniem opisu i interpretacją doświadczeń fizycznych. W planie zajęciowym możemy spodziewać się przedmiotów takich jak np. wstęp do astrofizyki obserwacyjnej, pracownia technik pomiarowych dla astronomów czy termodynamika z elementami fizyki statystycznej.

 

Praca po studiach

A jakie perspektywy zawodowe czekają absolwentów astronomii? Mogą oni rozwijać się zawodowo między innymi w ośrodkach badawczo-rozwojowych, obserwatoriach astronomicznych, przemyśle kosmonautycznym czy planetariach. Doskonałe wykształcenie ścisłe pozwoli znaleźć również zatrudnienie w innych sektorach przemysłu lub w branży IT. Niektórzy absolwenci decydują się podążać za swoim akademickim powołaniem, zostając nauczycielami fizyki, bądź astronomii.

Jakie wymagania podczas rekrutacji na studia na kierunku astronomia w Warszawie?

Nikogo nie powinno dziwić, że studia astronomiczne w Warszawie zarezerwowane są dla najlepszych absolwentów szkół średnich. Jeśli chcesz być jednym z nich, to swoje przygotowania do rekrutacji powinieneś zacząć odpowiednio wcześnie – pamiętaj, że konkurencja może być naprawdę duża.

Największy nacisk połóż na naukę przedmiotów ścisłych – matematyki, fizyki, fizyki i astronomii, czy nawet chemii i informatyki. Warto byś także poświęcił czas na rozwijanie kompetencji językowych.

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

szczegółowe wymagania na uczelniach

JAK WYGLĄDAJĄ STUDIA NA KIERUNKU ASTRONOMIA?

Wystarczy na chwilę spojrzeć w niebo, by zrozumieć, fascynację, jaka towarzyszy niemal każdemu astronomowi. Człowiek od zawsze szuka odpowiedzi na egzystencjalne pytania – jakie jest jego miejsce we wszechświecie? Zgłębianie tajników życia może się odbywać za pośrednictwem przeróżnych dyscyplin. Jak przyczynia się do tego astronomia? Podanie jednoznacznego wyjaśnienia, czym zajmuje się ta nauka, byłoby krzywdzące. Bada ona bowiem wszelkie zjawiska, które zachodzą we Wszechświecie.

W kręgu zainteresowań astronomii znajdują się ciała niebieskie (planety, gwiazdy, galaktyki) oraz wszelkie procesy, które obywają się nie tylko poza Ziemią, lecz także w jej wnętrzu i mają pochodzenie pozaplanetarne. Astronomia to interdyscyplinarna nauka, która odwołuje się do wielu innych dyscyplin ścisłych. Jeśli i tobie zdarza się spoglądać w niebo, fascynuje cię potęga Wszechświata i do tego nie boisz się wyzwań, które stawia współczesna nauka, to studia na kierunku astronomia czekają właśnie na ciebie.

 

1. Typ i tryb studiów:

Studia na kierunku astronomia możemy podzielić na:

1. Typ:

  • Studia I stopnia (licencjackie)
  • Studia II stopnia (magisterskie)
2. Tryb:
  • studia stacjonarne

 

Studia na kierunku astronomia w Warszawie realizowane są zarówno w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia licencjackie, które trwają trzy lata. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające dwa lata.
Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku. Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.
 

2. Program studiów i przedmioty

Uczelnie w Warszawie starają się przygotowywać takie oferty kształcenia, które atrakcyjne będą dla większości absolwentów szkół średnich. Ważne jest jednak to, by oferty poszczególnych uczelni odzwierciedlały tendencje, jakie panują na aktualnym rynku zatrudnienia. Nikogo nie trzeba przekonywać, że dziś najlepsze perspektywy czekają właśnie na absolwentów kierunków ścisłych. Dlatego też studia w Warszawie na kierunku astronomia rozpoczniesz na uczelniach, które znajdziesz w dziale poniżej.

Astronomia jako nauka czerpie z wielu innych dyscyplin ścisłych – matematyki, fizyki, czy nawet chemii. Oznacza to w praktyce, że ma ona charakter interdyscyplinarny. Studia astronomiczne muszą mieć zatem bardzo dokładnie przemyślany program kształcenia. Co się w nim znajdzie? Pasjonaci astronomii muszą przygotować się najpierw na szereg przedmiotów, dzięki którym doskonale opanują podstawowe zagadnienia ścisłe. To dzięki tej wiedzy będą mogli poznać zagadnienia związane z:

  • astrofizyką
  • programowaniem dla astronomów

Uczelnie w Warszawie - kierunek astronomia:

Uczelnia Forma studiów Poziom studiów  
Uniwersytet Warszawski (Wydział Fizyki UW) stacjonarne I stopnia, II stopnia więcej

Tabela uwzględnia uczelnie, które prowadzą studia w ramach kierunku lub specjalności

Ile trwają studia na kierunku astronomia w Warszawie?

Studia na kierunku Astronomia w Warszawie, w zależności od typu studiów trwają 3 lata (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia).

Astronomia w Warszawie - czas trwania

Poziom studiów czas trwania otrzymywany tytuł
studia I stopnia 3 lata licencjat
studia II stopnia 2 lata magister

JAKA PRACA PO STUDIACH NA KIERUNKU ASTRONOMIA?

Kierunki studiów takie jak astronomia przygotowują cię do wykonywania bardzo konkretnych zawodów. Tego typu profile kształcenia będą zatem doskonałą propozycją dla osób, które mają jasno sprecyzowane cele. Studia astronomiczne zadedykowane są przede wszystkim umysłom ścisłym. Abiturienci tego kierunku będą mogli rozwijać swoje kompetencje w strefie naukowo-badawczej.

Jeśli fascynuje cię zatem potęga kosmosu i to z nią chciałbyś wiązać swoją naukową przyszłość, to studia w Warszawie dadzą ci taką możliwość. Po ukończeniu kształcenia będziesz się mógł postarać o zatrudnienie we wszelkiego rodzaju jednostkach, które zajmują się badaniem kosmosu. Twoje stanowisko będzie mieć charakter badawczy. Czekają także na ciebie:

  • instytuty astrofizyczne
  • przemysł kosmonautyczny

 

Jeśli chciałbyś realizować się jako nauczyciel i wykładowca, również dostaniesz taką możliwość.

Gdzie studiować na kierunku astronomia w Warszawie?

Studia możesz podjąć na uczelni publicznej: Uniwersytecie Warszawskim.

Uczelnie na których można studiować kierunek astronomia w Warszawie

czytaj dalej uczelnie w Warszawie

Co warto sprawdzić przed rekrutacją na kierunek Astronomia w Warszawie?

Poziom i tryb studiów

Sprawdź jakiego typu znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:

Astronomia Warszawa studia i stopnia

Astronomia Warszawa studia ii stopnia


Sprawdź w jakim trybie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

Astronomia Warszawa studia stacjonarne

Astronomia w Warszawie

59 Uczelni w Warszawie

Warszawa przyciąga młodych ludzi z całego kraju. Przyjeżdżają tu na studia lub do pracy, w nadziei na zdobycie wykształcenia, doświadczenia zawodowego i wysoko płatnej pracy z perspektywami. Liczą na prestiż, sukces.

Warszawa ma wiele do zaoferowania dla studentów i kandydatów, ale także wiele od nich wymaga – progi punktowe oraz liczba chętnych na studia są tu wysokie. Również liczba studentów jest największa w Polsce: 15 uczelni publicznych i ponad 40 niepublicznych. Największą popularnością cieszą się Uniwersytet Warszawski, Politechnika Warszawska oraz Szkoła Główna Handlowa w Warszawie.

Warszawskie uczelnie są uznawane za prestiżowe nie tylko w Polsce ale i za granicą. Cenione są za profesjonalną kadrę naukową i szerokie perspektywy rozwoju.

Sprawdź uczelnie i kierunki studiów w Warszawie# MUSISZ TO WIEDZIEĆ

 

Jakie studia fizyczne wybrać

Co zdawać na maturze

 

komentarze (0)

Teraz najważniejsze

kalkulator maturalny

matura 2024

arkusze maturalne

wyniki matur 2024

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

studia podyplomowe

 

Ciekawe

 


gdzie studiować

 

 

Nadchodzące wydarzenia