Zawód pielęgniarki bądź pielęgniarza należy do jednych z najtrudniejszych i najbardziej wymagających. Osoby pracujące w branży medycznej stają na linii frontu w przypadku choroby, wypadku, katastrofy, pandemii. Zajmują się one pacjentem w trakcie jego leczenia i rehabilitacji, ale także dążą do zachowania zdrowia poprzez promocję zdrowego trybu życia.
Studia medyczne są przeznaczone dla pasjonatów i osób z powołaniem do chronienia i ratowania życia. Studenci muszą być nastawieni na nieustanne dokształcanie, pracę w stresie, działanie w chaosie. Kierunek umożliwia zdobycie najważniejszych cech i umiejętności takich jak zorganizowanie czy szybkie i racjonalne podejmowanie decyzji. Rozwiniesz swoją komunikatywność, zdolność do pracy w zespole, a także umiejętności kierownicze.
Typ i tryb studiów
Studia na kierunku pielęgniarstwo możemy podzielić na:
1. Typ:
-
Studia I stopnia (licencjackie)
-
Studia II stopnia (magisterskie)
2. Tryb:
-
studia stacjonarne
-
studia niestacjonarne
Studia na kierunku pielęgniarstwo w Trójmieście realizowane są zarówno w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia licencjackie, które trwają 3 lata. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające 2 lata.
Uczelnie w Trójmieście umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.
Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne.
Program studiów i przedmioty
Studia medyczne w zakresie pielęgniarstwa cieszą się dużą popularnością. Interdyscyplinarny kierunek łączy ogólną wiedzę medyczną ze szczegółową wiedzą pielęgniarską. Bogaty program kształcenia umożliwia zdobycie najważniejszych umiejętności, niezbędnych do podjęcia pracy zawodowej. W siatce zajęć znajdziesz takie przedmioty jak:
-
patologia
-
biochemia i biofizyka
-
filozofia i etyka zawodu pielęgniarki
-
promocja zdrowia
-
badania fizykalne
-
choroby wewnętrzne i pielęgniarstwo internistyczne
-
psychiatria i pielęgniarstwo psychiatryczne
-
ginekologia i pielęgniarstwo położniczo-ginekologiczne
Program składa się z nauk podstawowych, społecznych, nauk w zakresie podstaw opieki pielęgniarskiej oraz nauk w zakresie opieki specjalistycznej. Zajęcia odbywają się zarówno na uczelni, jak i w szpitalach bądź klinikach, a teoretyczne kształcenie wsparte jest wielogodzinną praktyką zawodową.
Gdzie studiować na kierunku pielęgniarstwo w Trójmieście
Kierunek pielęgniarstwo (studia I stopnia) - uczelnie w Trójmieście:
czytaj dalej uczelnie w Trójmieście