Rekrutacja i wymagania na studia humanistyczne 2024/2025
Aby dostać się na wymarzone studia, należy przejść, wszystkim dobrze znany, konkurs świadectw. Jakie przedmioty należy zdawać na maturze? Język polski, język obcy, historia, wiedza o społeczeństwie – to zdecydowana podstawa i z tych przedmiotów trzeba pochwalić się bardzo dobrymi ocenami.
*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.
Ile osób na miejsce na studia humanistyczne w Częstochowie
Studia humanistyczne w Częstochowie należą do jednej z najbardziej popularnych grup kierunków. O przyjęcie na studia stacjonarne w 2024 roku na Uniwersytecie Jana Długosza na filologię angielską ubiegało się prawie 2 kandydatów na jedno miejsce.
Studia humanistyczne niestacjonarne w Częstochowie
Studia humanistyczne stanowią specyficzną przestrzeń kształcenia. W jej obszarze znajduje się wiele dyscyplin, wiele kierunków, a zarazem nie są licznie dostępne w niestacjonarnej formie kształcenia. Trudno wyjaśnić dlaczego długa lista kierunków humanistycznych w przypadku studiów niestacjonarnych ulega okrojeniu, ale kandydaci na studia muszą mieć świadomość tego, że znaczna część kierunków po prostu nie jest dostępna w trybie innym niż dzienny.
Wybierając studia humanistyczne niestacjonarne w Częstochowie najszerszą ofertę dydaktyczną otrzymamy w zakresie kierunków związanych z językiem, językoznawstwem i literaturą. Być może cieszą się największym zainteresowaniem, dlatego dostępne są nie tylko w stacjonarnym wymiarze nauki.
Czy warto pokusić się o studia niestacjonarne? Oczywiście, że tak. Zanim jednak podejmie się ostateczną decyzję, warto przeanalizować katalogi edukacyjne, zwracając uwagę na to, co rozumiane jest jako studia niestacjonarne. Dlaczego jest to tak ważne? Studia niestacjonarne dzielą się na wieczorowe i zaoczne, natomiast te pierwsze występują znacznie rzadziej w porównaniu do tych drugich.
Zdarza się tak, że uczelnie oferując studia niestacjonarne oferują wyłącznie studia zaoczne, bądź oferują studia niestacjonarne nie określając dokładnie formy kształcenia. Jeśli nie mamy pewności o jaką formułę nauki chodzi, możemy śmiało skontaktować się dziekanatem, który na pewno udzieli nam szczegółowych informacji.
czytaj dalej studia humanistyczne niestacjonarne (zaoczne) w Częstochowie
Jak wyglądają studia humanistyczne w Częstochowie?
Kim jest humanista? Człowiek, który myśli o niebieskich migdałach? Być może absolwent studiów humanistycznych wyglądał tak kiedyś, gdyż teraz nie ma na to czasu. Świat dość szybko się zmienia, a wraz z nim kształcenie, a także rynek pracy i zapotrzebowanie na wykwalifikowanych pracowników.
Dzisiejszy humanista to człowiek rozumiejący otaczającą go rzeczywistość i ludzi, którzy żyją wokół niego. Poznaje nowe tajemnice, rozwija umiejętności, doskonali języki obce. Świetnie się komunikuje, analizuje dane, oddziela ważne informacje od tych, które niepotrzebnie zaśmiecają umysł.
Studia humanistyczne w Częstochowie to, być może, nie największy wybór ofert kształcenia, ale na pewno bardzo pewny i nakierowany właśnie na pracę nad tymi elementami. Gdzie można spotkać humanistę? Niemal wszędzie. W biurze, międzynarodowej firmie, polityce, mediach, czy agencji reklamowej.
Studia humanistyczne w Częstochowie to początek długiej drogi. Ale co tak właściwie mogą one wnieść do naszego życia? Wnoszą, przede wszystkim, kontekst teoretyczny, będący podstawą dalszych rozważań. Wskazują miejsce człowieka we współczesnym świecie, odpowiadają na wiele pytań, ale też kreują następne.
Studia humanistyczne w Częstochowie znajdziecie na kilku uczelniach, zarówno publicznych jak i niepublicznych. Dokąd się udać, by poznać te ważne nauki? Przeczytajcie i dowiedźcie się więcej.
Czy studia humanistyczne w Częstochowie są trudne?
Studia humanistyczne w Częstochowie to obszar kształcenia, w którym odnajdą się osoby o różnych zainteresowaniach. Studia humanistyczne przedstawiane są jako wielobarwny i różnorodny wachlarz propozycji i tak w rzeczywistości jest, bowiem osoby podejmujące naukę w Częstochowie mogą rozwijać się między innymi w zakresie filozofii, politologii czy bardziej ciekawy kultury państw bałkańskich i wschodniej Europy. Niezależnie od tego jak bardzo różnorodny byłby to obszar, studia humanistyczne w Częstochowie nie są trudne, bowiem większy nacisk kładą na zdobycie wiedzy – szerokiej, złożonej z licznych zagadnień, ale jednak teoretycznej. Oczywiście nie oznacza to, że są to studia, którym nie trzeba poświęcić czasu i energii. Nic z tych rzeczy. Programy nauczania prezentują zagadnienia niekiedy tak zawiłe, że zrozumienie ich wymaga bardzo dokładnego przeanalizowania.
Czy studia humanistyczne w Częstochowie to studia z przyszłością?
Jak już wspomnieliśmy, studia humanistyczne w Częstochowie mogą zainteresować osoby o różnych potrzebach edukacyjnych. Studia pozwalają zaznajomić się z wieloma obszarami tematycznymi, od filozofii po konflikty militarne w Europie Wschodniej w XXI wieku. Chociaż to przestrzeń ciekawa i wielobarwna, to jednak studia humanistyczne w Częstochowie nie są studiami z przyszłością, bowiem zapotrzebowanie na tego typu wiedzę nie jest bardzo duże, a w przypadku niektórych kierunków niemal zerowe. Oczywiście nie można powiedzieć, że absolwenci studiów humanistycznych w Częstochowie narzekają na nudę. Mogą pracować między innymi w: instytucjach państwowych, organizacjach politycznych, fundacjach czy wydawnictwach.
Praca po studiach humanistycznych w Częstochowie
Humaniści nabywają wiedzę z różnych dziedzin, władają językami, rozumieją procesy zachodzące w społeczeństwie i ludzkim myśleniu. Poznają inne kultury, systemy polityczne, co pomaga lepiej im się komunikować i nawiązywać nowe, dobre relacje.
Ponadto, dzięki studiom humanistycznym nabywa się kompetencji analitycznych, rozwija wyobraźnie i kreatywność, a także poznaje się sposoby komunikacji, tworzenia uniwersalnych treści przekazy. Branże, w jakich absolwenci studiów humanistycznych mogą znaleźć zatrudnienie to Human Resources, Public Relations, administracja, obsługa klienta, sprzedaż, czy marketing.
Ale humanistów spotykamy także gdzie indziej. Na przykład, w mediach. Dziennikarstwo poszerza pole do działania, zatem pracując w tym obszarze można pisać artykuły do gazety bądź portali internetowych, tworzyć audycje radiowe i telewizyjne, prowadzić cieszącego się popularnością bloga lub vloga, czy też zostać reporterem serwisu informacyjnego.
Z mediów niedaleko jest do pracy rzecznika prasowego, czy copywritera- a w tych zawodach humaniści także mogliby się świetnie odnaleźć. Inną opcją jest oczywiście zatrudnienie w szkolnictwie i podjęcie pracy w roli nauczyciela i rozwijanie zainteresowań wśród nowych pokoleń. Wystarczy spojrzeć na serwisy internetowe z ofertami pracy, by przekonać się, jak wiele różnych firm poszukuje pracowników o wymienionych wyżej cechach i umiejętnościach.