Rekrutacja i wymagania na studia humanistyczne 2025/2026
Chcesz dostać się na studia humanistyczne? Jeśli tak to koniecznie zadbaj o swoją wiedzę z następujących przedmiotów: język polski, język obcy, historia, wiedza o społeczeństwie, geografia, historia sztuki.
*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.
Ile punktów na studia humanistyczne w Toruniu
Kandydaci ubiegający się o przyjęcie na studia stacjonarne na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu na rok 2024/2025 musieli uzyskać conajmniej 83 punkty na historię sztuki, 30,75 punktu na kulturoznawstwo oraz 73,4 punktu na konserwację i restaurację dzieł sztuki.
czytaj dalej progi punktowe na studia
Jak wyglądają studia humanistyczne w Toruniu?
Kim jest humanista? Człowiekiem, który nie ma zielonego pojęcia o matematyce i innych naukach ścisłych? Człowiekiem, który całymi dniami mógłby patrzeć w niebo i rozmyślać o niebieskich migdałach i ich wpływie na współczesną filozofię?
Czy może człowiekiem posiadającym umiejętności logicznego i abstrakcyjnego myślenia i dużą wiedzę, wykorzystywaną w różnych branżach? Zdecydowanie, ostatnia odpowiedź jest prawidłowa. Prawdziwy humanista to osoba wszechstronnie wykształcona, potrafiąca badać, obserwować i analizować. Osoba zwrócona ku ludziom i wszystkim aspektom, z którymi ludzie są powiązani.
Studia humanistyczne w Toruniu mają na celu ukształtowanie tych, którzy myślą samodzielnie i nie potrzebują przewodników, aby odnaleźć drogę do zrozumienia wielu płaszczyzn, składających się na dzisiejszą rzeczywistość. Studenci poznają filozofię, jedną z najstarszych i najbardziej fascynujących dziedzin ludzkiej wiedzy.
Jej przedmiot wyznaczają najbardziej ogólne, a jednocześnie najbardziej fundamentalne pytania dotyczące człowieka, świata i miejsca człowieka w tym świecie; dzięki historii studenci potrafią interpretować mechanizmy społeczne, polityczne i gospodarcze kształtujące dzieje poszczególnych narodów i państw; a przez studiowanie socjologii poznają zjawiska i procesy zachodzące w społeczeństwie.
To tylko niewielki fragment tego, co mają do zaproponowania studia humanistyczne w Toruniu. Dziedzin jest znacznie więcej, dlatego każdy kandydat na studia znajdzie coś dla siebie.
Czy studia humanistyczne w Toruniu są trudne?
Na obszar studiów humanistycznych w Toruniu składają się różne kierunki, które razem tworzą interesującą i barwną mozaikę edukacyjną. Studia pozwalają zdobyć wiedzę z wielu zakresów tematycznych, między innymi różnorodności kulturowej, filozofii, teorii i krytyki sztuki, zjawisk i procesów politycznych czy form kultury popularnej. Studia humanistyczne w Toruniu nie są trudne, ponieważ większość reprezentujących kierunków zakłada zdobywanie wiedzy teoretycznej, a umiejętności odnoszą się zwykle do rozumienia twierdzeń i łączenia faktów.
Czy studia humanistyczne w Toruniu to studia z przyszłością?
Studia humanistyczne w Toruniu to sporych rozmiarów zestaw kierunków, który wprowadza w różne dyscypliny i zagadnienia. Odnajdą się w nim miłośnicy filozofii, nauk politycznych czy kultury różnych stron świata. Pomimo tego, że jest to obszar niezwykle ciekawy, wręcz wciągający, to studia humanistyczne w Toruniu nie są studiami z przyszłością. Dlaczego? Co należy wyraźnie zaznaczyć, nie jest to „wina” realizowanych programów nauczania. To wynik zachowania współczesnego rynku, który stawia na inną wiedzę i inne umiejętności, poszukując specjalistów o innych kwalifikacjach. Oczywiście nie oznacza to, że absolwenci studiów humanistycznych w Toruniu nie mogą działać w obranych przestrzeniach, wytyczonych przez kierunki kształcenia. Jak najbardziej mogą. Ich wiedza znajdzie zastosowanie między innymi w instytucjach kultury czy administracji publicznej.
Praca po studiach humanistycznych w Toruniu
Znamy już filozofię Kanta, wiemy kim był Akira Kurosawa, pamiętamy o relacjach między procesami zachodzącymi w mózgu a zachowaniem. Co dalej? Jak tę wiedzę teraz wykorzystać? Na przykład w biznesie. Posiadamy umiejętności, które pomagają nam lepiej się komunikować. Szybciej kojarzymy, łączymy fakty, szybko segregujemy informacje, aby wyciągnąć z nich tylko najpotrzebniejsze dane. To kwalifikacje, dzięki którym możemy znaleźć zatrudnienie w sprzedaży, Public Relations, Human Resources, obsłudze klienta, czy administracji.
Najważniejszy jest pomysł, który na siebie mamy, bo oprócz tego możemy znaleźć zatrudnienie w dziedzinach, w których się wykształciliśmy. Absolwent socjologii znajdzie pracę w ośrodku badania opinii społecznej, zostanie specjalistą od kontaktów interpersonalnych w przedsiębiorstwie, czy też ekspertem od rozwiązywania konfliktów grupowych. Absolwent Kognitywistyki może znaleźć zatrudnienie w instytucjach medycznych i paramedycznych, w instytucjach Human Resources, czy zostać analitykiem trendów.
Absolwent Dziennikarstwa może zostać rzecznikiem prasowym, specjalistą do spraw Public Relations, albo pracować w redakcji. Nadchodzi czas humanistów i umiejętności, które zdobyli na studiach. Otwierają się przed nimi nowe branże, co sprawia, że nie muszą wyłącznie poszukiwać pracy w zawodzie wyuczonym.