Rekrutacja i wymagania na studia humanistyczne 2025/2026
Aby dołączyć do grona studentów i cieszyć się uzyskanym indeksem, należy wykazać się solidną wiedzą z różnych przedmiotów. W ich gronie znajdują się: historia, filozofia, biologia, język polski, język obcy nowożytny, geografia, wiedza o społeczeństwie.
*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.
Ile punktów na studia humanistyczne w Olsztynie
Kandydaci ubiegający się o przyjęcie na studia stacjonarne na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie na rok 2024/2025 musieli uzyskać conajmniej 196 punktów na politologię i stosunki międzynarodowe, 190 punktów na pielęgniarstwo, 147 punktów na socjologię oraz 89 punktów na logopedię.
czytaj dalej progi punktowe na studia
Studia humanistyczne niestacjonarne w Olsztynie
Studia humanistyczne obejmują różnorodne kierunki i dyscypliny. Łatwo zauważyć także sukcesywne powiększanie się tego obszaru kształcenia. Niestety, nie idzie to w parze z tym, że kandydaci na studia otrzymują równie szeroki wybór formy nauki. Należy przyznać, że większość kierunków humanistycznych dostępna jest wyłącznie w formie stacjonarnej i Olsztyn nie jest tutaj żadnym wyjątkiem.
Kandydatom planującym naukę w formie innej niż dzienna pozostaje tylko niewielki procent oferty dydaktycznej, co może rodzić pewne komplikacje. Jeśli już uda nam się odnaleźć interesujący kierunek, należy dokładnie przeczytać jego opis oraz zasady studiowania. Dlaczego?
Studia niestacjonarne dzielą się na wieczorowe i zaoczne. Studia wieczorowe to takie, które realizowane są od poniedziałku do piątku, w godzinach popołudniowych. Zaoczne natomiast organizowane są w soboty i niedziele, bądź w piątki, soboty i niedziele, zwykle co dwa albo trzy tygodnie.
Trzeba to wiedzieć, ponieważ uczelnie dość często nie realizują kształcenia wieczorowego, uznając tym samym, że studia niestacjonarne to wyłącznie studia zaoczne. Pamiętajmy o tym, aby uniknąć późniejszych niespodzianek. Dlaczego tak mało jest studiów wieczorowych? Prawdą jest, że zaoczna formuła nauki cieszy się większym zainteresowaniem.
Dzięki niej łatwiej jest pogodzić naukę z pracą na pełny etat. Studia odbywają zajęcia w weekendy, a od poniedziałku do piątku pracują, zbierając cenne doświadczenie, a także uzupełniając studencki budżet, gdyż pamiętać należy także o tym, że studia niestacjonarne, nawet w uczelni publicznej, są studiami płatnymi.
czytaj dalej studia humanistyczne niestacjonarne (zaoczne) w Olsztynie
Jak wyglądają studia humanistyczne w Olsztynie?
Od wielu lat funkcjonuje przekonanie, że humanista to osoba nierozumiejąca najprostszych odsłon matematyki, fizyki i chemii, i aby nie było jej przykro, określa się mianem „humanisty”. Inny mit, który również pokutuje mówi, że humanista nie posiada żadnego, konkretnego zawodu, a rekompensuje to sobie kontemplacją nad światem, na który i tak nie ma żadnego wpływu.
Studia humanistyczne w Olsztynie mają za zadanie obalanie tych, jakże krzywdzących i bezpodstawnych opinii. Nauka wymaga wyobraźni, sporej pamięci i umiejętności zadawania pytań, gdyż humanista powinien być zbudowany z wątpliwości, aby nie przyjmować wszystkiego za pewnik.
Przestrzeń humanisty jest logiczna, uszyta z wielu płaszczyzn różnych teorii i co chwilę stawiająca pytania. Humaniści to nierzadko artyści, którzy swoją twórczością pragną wywrócić porządek do góry nogami. To wybitni badacze kultury i historycy, zmieniający czasem wymiar ważnych wydarzeń. To lingwiści objaśniają nam rolę języka. A tych istotnych zawodów jest znacznie więcej.
Studia humanistyczne w Olsztynie skierowane są do osób, które lubią poszukiwać, sprawdzać, dywagować, zadawać pytania. Zatem, jeśli nie masz w sobie żadnych wątpliwości i wszystko co usłyszysz, bądź przeczytasz uznajesz za pewne, to nawet nie myśl o takim rodzaju kształcenia.
Studia humanistyczne w Olsztynie prowadzone są publicznej uczelni, Uniwersytecie Warmińsko- Mazurskim, a klimat miasta sprzyja rozmyślaniom, badaniom, dyskusjom. Sprawdź, jaką wiedzę i umiejętności możesz zdobyć, wybierając studia humanistyczne w Olsztynie.
Praca po studiach humanistycznych w Olsztynie
Studia, studia i po studiach. Co dalej? To zależy od tego, jaki kierunek studiów ukończył. Na przykład, absolwent Dziennikarstwa i komunikacji społecznej przygotowany jest do wykonywania zawodu dziennikarza, a także innych związanych z szeroko pojętą dziedziną komunikacji społecznej.
Wszechstronne wykształcenie daje możliwość podjęcia wyzwań na stanowisku: redaktora, menedżera Public Relations, specjalisty do spraw reklamy, specjalisty do spraw komunikacji zewnętrznej, specjalisty do spraw kampanii wizerunkowych, rzecznika prasowego, czy też doradcy do spraw stosunków międzynarodowych.
Obszarem, w których absolwenci mogą znaleźć pracę to radio, telewizja, prasa, Internet, a także organy użyteczności publicznej, organizacje samorządowe i pozarządowe, agencje reklamowe i promocyjne, agencje PR, instytucje prowadzące edukację medialną.
A gdzie możemy szukać pracy, na przykład, po studiach filozoficznych? Obszarami zatrudnienia mogą być: media, konsulting, doradztwo, instytucje kultury i sztuki, wydawnictwa, marketing, fundacje i stowarzyszenia, organizacje polityczne, instytucje humanitarne.
Natomiast, kończąc studia na kierunku Dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze pracę można znaleźć w jednostkach samorządu lokalnego, przedsiębiorstwach zajmujących się turystyką, placówkach edukacyjnych parków krajobrazowych i instytucjach ochrony przyrody, regionalnych organizacjach pozarządowych i stowarzyszeniach. Jak widać, brak konkretnego zawodu i perspektyw to mity, które łatwo obalić. Studia humanistyczne w Olsztynie dowodzą tego całkowicie.