Dziennikarstwo i kultura mediów
Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie
POKAŻ
Studia na kierunku dziennikarstwo i kultura mediów to studia licencjackie lub magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 3 lata (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (licencjata lub magistra).
Studia na kierunku dziennikarstwo i kultura mediów | |
---|---|
Rok akademicki | 2024/2025 |
Forma studiów | stacjonarne, niestacjonarne |
Poziom studiów | studia I i II stopnia |
Czas trwania | 3 lata (studia I stopnia), 2 lata (studia II stopnia) |
Uczelnie
Studia na kierunku dziennikarstwo i kultura mediów możesz podjąć na 1 uczelni publicznej w trybie stacjonarnym (dziennym) oraz niestacjonarnym | dziennikarstwo i kultura mediów - uczelnie >
Jak funkcjonują współczesne media? Czym charakteryzuje się rzetelna praca dziennikarza? Co warto wiedzieć o specyfice pracy dla serwisów internetowych, a co dla radia? Między innymi odpowiedzi na te pytania poznają absolwenci dziennikarstwa i kultury mediów. To studia zadedykowane humanistom, którzy chcą otrzymać interdyscyplinarne wykształcenie – także z pogranicza nauk społecznych.
Specjalności
Współczesne studia z dziennikarstwa i kultury mediów charakteryzują się tym, że bardzo często studenci tego kierunku otrzymują wybór specjalności i ścieżek kształcenia.
Popularne specjalności na kierunku dziennikarstwo i kultura mediów: dziennikarstwo internetowemedia regionalne, dziennikarstwo prasowe i radiowe, rzecznik prasowy i specjalista pr.
W procesie rekrutacji na studia 2024/2025 na kierunku dziennikarstwo i kultura mediów najczęściej wymagane przedmioty maturalne to: język polski, język obcy, przedmiot dodatkowy.
*Wymagania mogą się różnić w zależności od uczelni oraz trybu studiów (szczegółowe wymagania w dziale poniżej).
Praca po studiach
Studia te będą mieć przede wszystkim charakter praktyczny. Ich przyszli absolwenci poznają zasady tworzenia tekstów użytkowych, rozwiną warsztat pisarski czy też dowiedzą się, jak powinno wyglądać świadome budowanie strategii marketingowych. Po zakończeniu kształcenia dziennikarze będą mogli podejmować współpracę nie tylko z mediami, lecz także z agencjami reklamowymi czy PR-owymi.
Najczęściej wymagane przedmioty maturalne w procesie rekrutacyjnym na studia na kierunku dziennikarstwo i kultura mediów:
*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.
szczegółowe wymagania na uczelniach
Terminy rekrutacji
Czas trwania
Przedmioty maturalne
Limity
Progi
Dalsza część artykułu pod reklamą
Czego nauczysz się na kierunku dziennikarstwo i kultura mediów?
Studia na kierunku dziennikarstwo i kultura mediów charakteryzują się dużą różnorodnością poruszanych tematów i szerokim wachlarzem zajęć z zakresu kilku dziedzin wiedzy. Jako student skupisz się na kilku istotnych aspektach pracy dziennikarskiej, których poznanie jest niezbędne do wykonywania tego zawodu.
W trakcie kursu zaznajomisz się z historią mediów oraz dowiesz się jakie zmiany zachodziły w nich na przestrzeni lat. Co więcej skupisz się na przyswajaniu wiedzy językoznawczej i będziesz uczestniczył w zajęciach z kultury języka, który jest najważniejszym narzędziem komunikacyjnym.
Jednak program studiów, przede wszystkim zakłada kształtowanie umiejętności praktycznych i poznawanie warsztatu pracy dziennikarskiej. W trakcie kursu będziesz musiał dokonać wyboru specjalizacji, która najbardziej odpowiada twoim zainteresowaniom oraz planom zawodowym. Zadecydujesz pomiędzy dziennikarstwem internetowym a mediami regionalnymi.
Absolwent powinien posiadać widzę i umiejętności w zakresie:
Dalsza część artykułu pod reklamą
Kierunek dziennikarstwo i kultura mediów można realizować zarówno w trybie stacjonarnym, jak i zaocznym. W przypadku pierwszej opcji zajęcia będą odbywać się od poniedziałku do piątku, co będzie dobrym rozwiązaniem dla osób, które mogą sobie pozwolić na pełne poświęcenie się nauce i zdobywaniu wykształcenia. Jeżeli natomiast zależy Ci na większej swobodzie studiowania to wybierz studia niestacjonarne, na których zajęcia odbywają się w wybrane weekendy semestru.
Program kształcenia na powyższych studiach będzie oscylować wokół zagadnień związanych z naukami humanistycznymi, społecznymi i kulturoznawczymi.
Studia na kierunku dziennikarstwo i kultura mediów możemy podzielić na:
1. Poziom:
2. Forma:
Studia stacjonarne tzw. dzienne realizowane są bezpłatnie (w uczelniach publicznych), a program kształcenia realizowany jest od poniedziałku do piątku w siedzibie uczelni.
Studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym (one czasami tylko z nazwy są wieczorowe, ale w praktyce zajęcia odbywają się przez cały dzień) realizowane są od poniedziałku do piątku.
Zanim wybierzesz jednak studia niestacjonarne, pamiętaj, że wiążą się one z uiszczaniem opłat za czesne, oraz przed rekrutacją sprawdź w jakiej formie realizowane są studia zaocznej czy wieczorowej.
Przykładowe przedmioty w programie studiów na kierunku dziennikarstwo i kultura mediów: językowe podstawy redagowania tekstów, systemy polityczne, wybrane problemy kultury, źródła informacji dziennikarskiej, podstawy filozofii.
Jako student kierunku dziennikarstwo i kultura mediów będziesz mógł korzystać z szerokiej oferty zajęć i wykładów akademickich, w której znajdą się przedmioty o tematyce związanej z naukami humanistycznymi i społecznymi. Oto wybrane z nich:
Program kształcenia zakłada także realizacje obieralnych modułów specjalizacyjnych, których aktualną ofertę znajdziesz na oficjalnych stronach internetowych wybranych uczelni wyższych.
W czasie studiów dziennikarskich wykształcisz wiele umiejętności praktycznych i kwalifikacji zawodowych. Przede wszystkim rozwiniesz swój warsztat pisarki i poznasz podstawowe gatunki dziennikarskie.
Studenci zdobędą także kompetencje z obszaru zarządzania informacją, marketingu czy budowania strategii reklamowej. Co więcej będziesz miał okazję korzystać z zaawansowanych programów i narzędzi informatycznych, stosowanych na co dzień w branży dziennikarskiej.
W planie zajęć znajdzie się lektorat z języka obcego, na którym rozwiniesz zdolności językowe i tym samym zwiększysz swoje szanse na karierę w środowisku międzynarodowym.
Media często bywają nazywane czwartą władzą. Określenie to wiąże się z ich siłą opiniotwórczą. Prasa, telewizja i inne media wpływają na światopogląd społeczeństwa i wpływa na ich wybory czy gusta. Wykonywanie zawodu dziennikarza wiąże się z dużą odpowiedzialnością, lecz jednocześnie może sprawiać dużo satysfakcji i przyjemności.
Nic dziwnego, że coraz więcej ludzi decyduje się na związanie z nim swojej przyszłości zawodowej. Umożliwiają to studia na niezwykle interesującym i przyszłościowym kierunku dziennikarstwo i kultura mediów. Jest on skierowany do wszystkich tych, którzy są świadomi roli, jaką pełnią media w dzisiejszym świecie i chcieliby poznać ich specyfikę oraz prawa rządzące światem medialnym.
Jeżeli jesteś jedną z tych osób i chciałbyś zyskać nowe umiejętności i wiedzę przy jednoczesnym rozwijaniu swoich pasji to aplikuj na dziennikarstwo i kulturę mediów.
5. Gdzie studiować dziennikarstwo i kulturę mediów
Popularne uczelnie na których można studiować kierunek dziennikarstwo i kultura mediów:
Dalsza część artykułu pod reklamą
Studia na kierunku dziennikarstwo i kultura mediów trwają 3 lata (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia).
Studia pierwszego stopnia na kierunku dziennikarstwo i kultura mediów będą trwały trzy lata, czyli sześć semestrów. Po tym czasie uzyskasz tytuł licencjata. Studia drugiego stopnia będą trwały dwa lata, czyli cztery semestry. Po obronie pracy dyplomowej uzyskasz tytuł magistra.
Dalsza część artykułu pod reklamą
Jaka praca po tym kierunku?
Po ukończeniu studiów na kierunku dziennikarstwo i kultura mediów będziesz miał wiedzę z zakresu szeroko pojętego dziennikarstwa i innych aspektów, które składają się na specyfikę tej dyscypliny.
Uzyskana wiedza teoretyczna oraz umiejętności praktyczne sprawią, że bez problemu znajdziesz zatrudnienie w swoim zawodzie. W trakcie studiów będziesz przede wszystkim przygotowywany do pracy na stanowisku dziennikarza prasowego, radiowego lub telewizyjnego.
Co więcej będziesz miał wszelkie kompetencje do znalezienia zatrudnienia w agencjach reklamowych i działach public relations.
Równie ciekawą opcją jest praca w zawodzie rzecznika prasowego czy w działach promocji. Jako absolwent tego interesującego kierunku będziesz mógł pracować w mediach internetowych, jako bloger lub administrator portalu.
Ponadto, możesz wykonywać pracę redaktora lub korektora w redakcjach czasopism i wydawnictwach. Po ukończeniu studiów pierwszego stopnia możesz kontynuować naukę na studiach drugiego stopnia i zdobywać dalsze wykształcenie i rozwijać swoje zainteresowania.
Absolwent kierunku dziennikarstwo i kultura mediów znajdzie zatrudnienie w/jako:
Dalsza część artykułu pod reklamą
Sprawdź w jakiej formie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:
Sprawdź na jakim poziomie znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:
Dalsza część artykułu pod reklamą
Dalsza część artykułu pod reklamą
Dalsza część artykułu pod reklamą
Dalsza część artykułu pod reklamą
Miasta, które oferują studia na kierunku DZIENNIKARSTWO I KULTURA MEDIÓW
Dalsza część artykułu pod reklamą
Teraz najważniejsze |
Ciekawe
|
|
gdzie studiować |
|
|
Nadchodzące wydarzenia