Odnawialne źródła energii to popularny kierunek studiów, który umożliwi Ci zdobycie wiedzy i umiejętności w zakresie wdrażania technologii pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych, to znaczy w zakresie energii wodnej, słonecznej, wiatrowej, geotermalnej i energii z biomasy.
W trakcie realizowanych zajęć będziesz miał/a szansę zrozumieć różnego rodzaju procesy związane z energią odnawialną.
Dowiesz się, jak wygląda budowa i eksploatacja maszyn, a także wykształcisz umiejętności związane z projektowaniem instalacji do pozyskiwania i przetwarzania energii z wykorzystaniem narzędzi grafiki inżynierskiej i systemów komputerowego wspomagania.
Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku Odnawialne źródła energii możemy podzielić na:
1. Typ
-
Studia I stopnia (inżynierskie)
-
Studia II stopnia (magisterskie)
2. Tryb:
-
studia stacjonarne
-
studia niestacjonarne
Kierunek odnawialne źródła energii możesz studiować na pierwszym i drugim stopniu. Studia inżynierskie trwają trzy i pół roku (siedem semestrów) lub cztery lata (studia inżynierskie niestacjonarne). Studia magisterskie uzupełniają wiedzę zdobywaną na studiach pierwszego stopnia. Zajęcia w ich zakresie odbywają się w trakcie trzech semestrów (półtora roku) lub czterech semestrów (studia magisterskie niestacjonarne).
Stacjonarna forma kształcenia odbywa się od poniedziałku do piątku. Na uczelniach publicznych zajęcia w trybie dziennym prowadzone są bezpłatnie w siedzibie uczelni.
Tryb niestacjonarny możesz studiować zaocznie, to znaczy, że zajęcia odbywają się w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, lub wieczorowo (zajęcia odbywają się od poniedziałku do piątku nawet przez cały dzień).
Pamiętaj, że studia niestacjonarne są płatne. Nim zdecydujesz się na formę kształcenia, sprawdź, w jaki sposób możesz studiować niestacjonarnie odnawialne źródła energii.
Zdobywana wiedza i umiejętności
W trakcie realizowanych zajęć w ramach kierunku odnawialne źródła energii studenci mają szansę zdobyć wszechstronne wykształcenie, które obejmuje prawne i ekonomiczne aspekty odnoszące się do inwestycji w energetyce odnawialnej. Związane jest to również z bezpieczeństwem energetycznym, a także źródłami finansowymi OZE.
Studenci mają szansę poznać uwarunkowania lokalizacji inwestycji w zakresie odnawialnych źródeł energii, gdzie ważnym elementem stają się efekty ekologiczne wiążące się z produkcją energii, a także z zasadami przygotowania i przeprowadzania procedur oceny oddziaływania na środowisko.
Wykształcisz umiejętności pracy zespołowej oraz umiejętności kierownicze. Nauczysz się wdrażać, monitorować i sterować procesami technologicznymi pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych. Zdobędziesz także odpowiednie kompetencje, by założyć i prowadzić działalność gospodarczą w zakresie OZE.