Zootechnika - Olsztyn

Zootechnika - Olsztyn

Studia na kierunku zootechnika w Olsztynie możesz podjąć na 1 uczelni publicznej w trybie stacjonarnym (dziennym) oraz niestacjonarnym.

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
poziom studiów
forma studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Filtrowanie
Status uczelni
Typ uczelni
Poziom studiów
Forma studiów
Więcej filtrów
Czas trwania
Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie

Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie

Zootechnika stopień: (I) (II) , czas trwania: 3,5 roku • 1,5 roku ,
forma: stacjonarne, niestacjonarne

Specjalności na kierunku zootechnika

Zootechnika w Olsztynie - uczelnie publiczne


27.08.2024

Zootechnika studia Olsztyn 2024 | woj. warmińsko-mazurskie

Zootechnika w Olsztynie to 3,5-letnie studia I stopnia (inżynierskie) lub 1,5-letnie studia II stopnia (magisterskie), których program oferuje 7 różnych specjalności. Studia przygotowują do wykonywania zawodu zootechnika. Studenci zdobywają wiedzę z zakresu metod hodowlanych czy żywienia zwierząt.

Studia na kierunku zootechnika w Olsztynie
Rok akademicki 2024/2025
Forma studiów stacjonarne, niestacjonarne
Poziom studiów studia I i II stopnia
Czas trwania 3,5 roku (studia I stopnia), 1,5 roku (studia II stopnia)

Opis kierunku

Opiena nad zwierzętami nie musi być jedynie pasją, a może być też zawodem. Zootechnika to kierunek, który przygotowuje do pracy przy chowie i pielęgnacji zwierząt. W trakcie studiów zapoznasz się między innymi z metodami hodowlanymi, anatomią zwierząt, pszczelarstwem, czy żywieniem zwierząt i paszoznawstwem. Studia dają wiedzę niezbędną do pracy przy zwierzętach, ale także do prac administracyjnych w zakładach produkcyjnych.

Zootechnicy w swojej pracy mogą znaleźć zatrudnienie w przemyśle paszowym, fermach hodowlanych czy ogrodach zoologicznych. Przed absolwentami zootechnikami otworem stoją także drzwi w placówkach naukowo badawczych czy administracyjnych, takich jak: ośrodki doradztwa rolniczego i instytucje zajmujące się ochroną zwierząt i środowiska.

Studia na kierunku zootechnika w Olsztynie można podjąć na 1 uczelni w formie stacjonarnej (dziennej) oraz niestacjonarnej (zaocznej). Ceny na zootechnice w Olsztynie w 2024/2025 r. zaczynają się od 5040 zł za pierwszy rok studiów, a próg punktowy na bezpłatne studia stacjonarne 2024/2025 na UWM wyniósł 128 punktów.

Gdzie studiować kierunek zootechnika w Olsztynie

Studia w Olsztynie 2024/2025 na kierunku zootechnika możesz podjąć n1 uczelni publicznej: Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie.

W rekrutacji na studia I stopnia na kierunku zootechnika, w roku akademickim 2024/2025, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie oferuje miejsca w ramach bezpłatnych studiów stacjonarnych. Ponadto na kandydatów czekają jeszcze miejsca na studiach płatnych na UWM.

 

Kierunek zootechnika - uczelnie w Olsztynie

 

czytaj dalej uczelnie w Olsztynie

Jakie wymagania podczas rekrutacji na kierunek zootechnika w Olsztynie

W procesie rekrutacji na studia w Olsztynie na kierunku zootechnika w roku akademickim 2024/2025 najczęściej wymagane przedmioty maturalne to: geografia, język obcy, język polski, matematyka, historia, wiedza o społeczeństwie. zootechnika Olsztyn - przedmioty maturalne

Studia w Olsztynie na kierunku zootechnika to propozycja dla osób, które nie chcą zajmować się stricte weterynarią. Kandydatów na studia weterynaryjne jest wielu, ale liczba miejsc jest ograniczona. Musisz zadbać o najwyższe wyniki z egzaminów maturalnych. Prócz obowiązkowych dla wszystkich maturzystów przedmiotów, takich jak matematyka, język polski, język obcy nowożytny, powinieneś zdawać przedmioty dodatkowe: biologię, chemię, język obcy nowożytny, język polski, geografię, matematykę, fizykę i astronomię. Studenci decydują o trzech przedmiotach, które zostaną uwzględnione w rekrutacji.

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

szczegółowe wymagania na uczelniach

Jak wyglądają studia na kierunku zootechnika w Olsztynie?

Uczelnie w Olsztynie pragną zapewnić swoim studentom komfortowe studiowanie, dlatego studia weterynaryjne w zakresie zootechniki możesz realizować zarówno stacjonarnie, jak i niestacjonarnie. Jeśli odpowiadają Ci regularne spotkania i systematyczna nauka, warto rozważyć studia dzienne. Jeśli jednak jesteś bardziej skłonny/a ku edukacji w weekendy, wybierz studia zaoczne. Pamiętaj, że studia niestacjonarne nawet na uczelniach publicznych są płatne.

 

1. Dla kogo ten kierunek?

Zootechnicy to swoiści pielęgniarze zwierząt, którzy zgłębiają wiedzę odnoszącą się do racjonalnego chowu i hodowli zwierząt oraz ich użytkowania. Zajmują się nie tylko ich żywieniem, ale i higieną, ekonomiką produkcji zwierzęcej, paszoznawstwem, rozrodem, doskonaleniem zwierząt pod każdym względem. Nieobce są im badania laboratoryjne, rybactwo, pszczelarstwo, chów i hodowla zwierząt futerkowych.

Idealni kandydaci na studia weterynaryjne w zakresie zootechniki nie mogą mieć problemów z nauką przedmiotów ścisłych. Ważne jest także, byś interesował/a się zwierzętami, a swoją przyszłość wiązał/a z zajmowaniem się nimi i dbaniem o ich rozwój. Jeśli jesteś osobą z chłonnym umysłem analitycznym, która nie boi się wyzwań, tego typu studia są właśnie dla Ciebie.

 

2. Typ i tryb studiów:

Studia na kierunku zootechnika możemy podzielić na:

1. Poziom studiów:

2. Forma:

 

Studia na kierunku zootechnika w Olsztynie realizowane są zarówno w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia inżynierskie, które trwają trzy i pół roku. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające półtora roku.
Uczelnie w Olsztynie umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.
Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.
 

3. Gdzie studiować

Kierunki studiów w Olsztynie takie jak zootechnika możesz realizować na Wydziale Bioinżynierii Zwierząt Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Uczelnie w Olsztynie dążą do zapewnienia najwyższej jakości kształcenia w różnorodnych dziedzinach.

 

4. Praca po studiach

Studia w Olsztynie na kierunku zootechnika to niepowtarzalna okazja do zdobycia niezwykle przydatnej wiedzy i umiejętności odnoszących się do hodowli i chowu zwierząt gospodarskich, metod hodowlanych, żywienia zwierząt, funkcjonowania rynku i marketingu w odniesieniu do obrotu produktami pochodzenia zwierzęcego i pasz.

Studia weterynaryjne w zakresie zootechniki przygotowują studentów do podjęcia pracy w ośrodkach doradztwa rolniczego, w gospodarstwach rolnych, w przedsiębiorstwach przetwórstwa produktów pochodzenia zwierzęcego, w przemyśle paszowym, w laboratoriach specjalistycznych, w fermach hodowlanych i towarowych, w szkolnictwie zawodowym, w administracji państwowej. Możliwości zatrudnienia jest wiele, dlatego wielu kandydatów decyduje się na studia tego typu.

 

5. Program studiów i przedmioty

W programie studiów na kierunku zootechnika znajdziesz takie przedmioty jak np.:

  • botanika i fizjologia roślin,
  • chemia analityczna,
  • genetyka zwierząt,
  • zoologia,
  • biofizyka,
  • biochemia zwierząt z elementami chemii bioorganicznej,
  • anatomia zwierząt,
  • metody hodowlane z elementami biometrii,
  • mikrobiologia zootechniczna,
  • żywienie zwierząt i paszoznawstwo,
  • podstawy techniki rolniczej,
  • podstawy uprawy roli i roślin,
  • żywienie zwierząt i paszoznawstwo,
  • pszczelarstwo,
  • chemia rolna z elementami gleboznawstwa,
  • chów i hodowla koni,
  • fizjologia zwierząt
  • i wiele innych.

Studenci mogą rozwijać się w zakresie wybranych specjalności takich jak na przykład: chów i hodowla zwierząt amatorskich, profilaktyka zootechniczna i rehabilitacja koni, hodowla i użytkowanie zwierząt, biotechnologia w hodowli zwierząt, produkcja mieszanek paszowych i doradztwo żywieniowe i tym podobne. Oferty specjalnościowe warto śledzić na stronach internetowych uczelni w Olsztynie, ponieważ są one zmienne i zależą od zainteresowań studentów.

Studenci zdobywają niezbędną wiedzę odnoszącą się do hodowli i chowu zwierząt gospodarskich, metod hodowlanych, żywienia zwierząt, genetyki, nauk agrotechnicznych, organizacji rynku i marketingu w obrocie produktami pochodzenia zwierzęcego i pasz. Nabywają także niezbędne umiejętności odnoszące się do posługiwania się rachunkiem ekonomicznym oraz zdolności informatyczne przydatne w przypadku sterowania i kontroli procesów produkcji zwierzęcej.

Uczelnie w Olsztynie - kierunek zootechnika:

Uczelnia Forma studiów Poziom studiów  
Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie (Wydział Bioinżynierii Zwierząt UWM) stacjonarne, niestacjonarne I stopnia, II stopnia więcej

Tabela uwzględnia uczelnie, które prowadzą studia w ramach kierunku lub specjalności

Jakie są specjalności na zootechnice w Olsztynie

Współczesne studia z zootechniki charakteryzują się tym, że bardzo często studenci tego kierunku otrzymują wybór specjalności i ścieżek kształcenia. 

Popularne specjalności na kierunku zootechnika w Olsztynie: hodowla i użytkowanie zwierzątchów i hodowla zwierząt amatorskich, hodowla koni i jeździectwo...

Sprawdź specjalności na zootechnice w Olsztynie

Ile trwają studia na kierunku zootechnika w Olsztynie?

Studia na kierunku Zootechnika w Olsztynie, w zależności od typu studiów trwają 3,5 roku (studia I stopnia) lub 1,5 roku (studia II stopnia).

Kierunek zootechnika w Olsztynie podzielony jest na dwa komplementarne cykle kształcenia. Oznacza to, że studia weterynaryjne tego typu możesz realizować na pierwszym i drugim stopniu. Stopień pierwszy trwa trzy i pół roku, czyli siedem semestrów i kończy się egzaminem inżynierskim. Tytuł inżyniera pozwala na podjęcie pracy zawodowej, a także umożliwia kontynuowanie nauki na studiach drugiego stopnia.

Studia drugiego stopnia to studia magisterskie, które trwają trzy semestry, czyli półtora roku, i zapewniają tytuł magistra inżyniera. Studia magisterskie poszerzają wiedzę zdobytą na studiach pierwszego stopnia. Pamiętaj także, że studia magisterskie mogą podjąć absolwenci pokrewnych kierunków inżynierskich.

Zootechnika w Olsztynie - czas trwania

Poziom studiów czas trwania otrzymywany tytuł
studia I stopnia 3,5 roku inżynier
studia II stopnia 1,5 roku magister inżynier

Jaka praca po kierunku zootechnika w Olsztynie?

Studia weterynaryjne w Olsztynie na kierunku zootechnika przygotowują studentów do podjęcia pracy w administracji państwowej, w przemyśle paszowym, w fermach hodowlanych i towarowych, w gospodarstwach rolnych, w przedsiębiorstwach przetwórstwa produktów pochodzenia zwierzęcego, w laboratoriach specjalistycznych, w szkolnictwie zawodowym, w ośrodkach doradztwa rolniczego.

Przyszli zootechnicy będą zajmować się genetyką i metodami doskonalenia zwierząt, uprawą roślin, przygotowaniem i konserwacją pasz, żywieniem zwierząt, organizacją produkcji zwierzęcej, higieną i ochroną zdrowia zwierząt gospodarczych, obrotem produktami pochodzenia zwierzęcego i przetwórstwem, biotechniką rozrodu, gospodarką paszową, biotechnologią w produkcji pasz, organizacją produkcji zwierzęcej, zarządzaniem gospodarstwem, globalizacją w produkcji zwierzęcej, ochroną własności przemysłowej i prawa autorskiego, systemami jakości, chowem i użytkowaniem zwierząt gospodarskich.

Kierunek zootechnika w Olsztynie umożliwia absolwentom pracę w administracji rządowej i samorządowej związanej z rolnictwem, w doradztwie rolniczym, w placówkach naukowo-badawczych i szkolnictwie, w przedsiębiorstwach produkujących pasze i dodatki paszowe, w instytucjach, które zajmują się ochroną zwierząt i środowiska, w firmach produkujących pasze, w redakcjach czasopism o tematyce rolniczej, w przedsiębiorstwach, które zajmują się produkcją maszyn i urządzeń do wyposażenia budynków inwentarskich dla zwierząt, w firmach, które zajmują się obrotem zwierzętami i produktami pochodzenia zwierzęcego. Absolwenci pracują także jako doradcy do spraw chowu, hodowli i żywienia zwierząt, prowadzą stajnie rekreacyjne, zatrudniani są na fermach zwierząt gospodarskich, gdzie zajmują się prowadzeniem chlewni, stad bydła, kurników, ferm zwierząt futerkowych.

Co warto sprawdzić przed rekrutacją na kierunek zootechnika w Olsztynie?

Studia weterynaryjne w zakresie zootechniki uchodzą za jedne z najbardziej popularnych wśród propozycji kierunków, które łączą w sobie interdyscyplinarne wykształcenie z zakresu medycyny, biologii, chemii i nauk technicznych. Nim zdecydujesz o rekrutacji, zastanów się:

  • Czy nauka przedmiotów ścisłych nie sprawia Ci trudności?
  • Czy w przyszłości pragniesz zajmować się zwierzętami i dbać o ich życie w odpowiednich warunkach?
  • Czy masz analityczny, otwarty na nowinki techniczne umysł?

Jeśli odpowiedzi na tego typu pytania są twierdzące, ten kierunek jest właśnie dla Ciebie. Pamiętaj jednak, że zainteresowanych jest bardzo bielu, ale liczba miejsc jest ograniczona. Właśnie dlatego musisz zadbać o najwyższe wyniki z egzaminów maturalnych. Prócz obowiązkowych dla wszystkich maturzystów przedmiotów, takich jak matematyka, język polski, język obcy nowożytny, powinieneś zdawać przedmioty dodatkowe: biologię, chemię, język obcy nowożytny,  język polski, geografię, matematykę, fizykę i astronomię.  Maksymalnej ilość punktów dostarczyć Ci może udział w olimpiadach i konkursach przedmiotowych. Laureaci i finaliści cieszą się przywilejami i zapewniają sobie najwyższe miejsca na listach przyjętych. Spróbuj swoich sił na przykład w Olimpiadzie Biologicznej czy w Olimpiadzie Geograficznej.

Pamiętaj o tym, że w przypadku kierunku zootechnika i innych pokrewnych studiów medycznych lub weterynaryjnych bardzo często potrzebne jest zaświadczenie wydane przez lekarza medycyny pracy, które potwierdzi Twoje predyspozycje do wykonywania zawodu.

Po internetowej rejestracji i dokonaniu opłaty rekrutacyjnej pamiętaj o terminowym dostarczeniu wymaganych dokumentów do Wydziałowej Komisji Rekrutacyjnej. Komisja oczekuje z reguły podania i oświadczenia, świadectwa dojrzałości, świadectwa ukończenia szkoły do wglądu, zdjęć do legitymacji, dowodu osobistego do wglądu, zaświadczeń lekarskich, zaświadczeń o istotnych wynikach w konkursach i olimpiadach, jeśli brałeś w nich udział. Szczegółowe informacje odnoszące się do postępowania rekrutacyjnego znajdziesz na stronach internetowych uczelni w Olsztynie.

 

STUDIA W OLSZTYNIE - ważne informacje

kierunki studiów w Olsztynie

studia w Olsztynie

 

ZOOTECHNIKA - ważne informacje

zootechnika studia

studia biologiczne i przyrodnicze w Olsztynie

studia biologiczne i przyrodnicze w Polsce

zasady rekrutacji na studia

Jak wygląda rekrutacja na zootechnikę w Olsztynie

 

Jakie progi na zootechnikę w Olsztynie

Kandydaci ubiegający się o przyjęcie na studia stacjonarne na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie na rok 2024/2025 musieli uzyskać co najmniej 128 punktów.

czytaj dalej progi na zootechnikę w Olsztynie

 

Ile kosztują studia na kierunku zootechnika w Olsztynie

Studia stacjonarne na kierunku zootechnika w uczelniach publicznych są bezpłatne. Z kolei za naukę na studiach niestacjonarnych w uczelniach publicznych będziemy musieli zapłacić. Ile kosztują studia na kierunku zootechnika w Olsztynie? Cena w 2024 r. wynosi około 5040 zł za pierwszy rok studiów.

Kierunek zootechnika w Olsztynie ceny 2024:

  • Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie - 5040 zł

Poziom i tryb studiów

Sprawdź jakiego typu znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:

Zootechnika Olsztyn studia i stopnia

Zootechnika Olsztyn studia ii stopnia


Sprawdź w jakim trybie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

Zootechnika Olsztyn studia stacjonarne

Zootechnika Olsztyn studia niestacjonarne

w Olsztynie

Popularne kierunki weterynaryjne w Olsztynie

Jakie opinie mają studia na kierunku zootechnika w Olsztynie?

Studia weterynaryjne w Olsztynie w zakresie zootechniki uchodzą za jedne z najciekawszych i wciąż rzadko spotykanych w Polsce.

Borys, student drugiego roku studiów inżynierskich, stwierdził:

Ze zwierzętami miałem do czynienia od najmłodszych lat i zawsze chętnie się nimi zajmowałem. Specjalizuję się w profilaktyce zootechnicznej i rehabilitacji koni. Kierunek jest niezwykle ciekawy, może nawet ciekawszy od zwykłej weterynarii. Polecam.

komentarze (0)

Teraz najważniejsze

kalkulator maturalny

matura 2025

arkusze maturalne

wyniki matur 2024

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

studia podyplomowe

 

Ciekawe

 


gdzie studiować

 

 

Nadchodzące wydarzenia