Studia w Olsztynie na kierunku turystyka i rekreacja możesz realizować przede wszystkim w sposób stacjonarny. Studia dzienne wiążą się z regularnymi spotkaniami w tygodniu, systematyczną nauką, a także wielogodzinnymi praktykami zawodowymi.
1. Dla kogo ten kierunek?
Mark Twain powiedział: „Za dwadzieścia lat bardziej będziesz żałował tego, czego nie zrobiłeś, niż tego, co zrobiłeś. Więc odwiąż liny, opuść bezpieczną przystań. Złap w żagle pomyślne wiatry. Podróżuj. Śnij. Odkrywaj”. Turystyka i rekreacja to idealny kierunek dla poszukiwaczy przygód i uduchowionych odkrywców, którzy pragną dzielić się swoimi podróżniczymi pasjami z innymi ludźmi.
Idealni kandydaci na studia sportowe nie mogą mieć problemów z nauką przedmiotów ścisłych, a także powinni wykazywać się ponadprzeciętną sprawnością fizyczną. Ważne, by w zakresie Twoich zainteresowań mieściły się treści przyrodnicze, historyczne i kulturowe. Jeśli masz naturę poszukiwacza, kierunek turystyka i rekreacja w Olsztynie jest właśnie dla Ciebie.
2. Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku turystyka i rekreacja możemy podzielić na:
1. Poziom studiów:
2. Forma:
Studia na kierunku turystyka i rekreacja w Olsztynie realizowane są zarówno w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia licencjackie, które trwają trzy lata. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające dwa lata.
Uczelnie w Olsztynie umożliwiają kształcenie w trybie stacjonarnym. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku. Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.
3. Gdzie studiować
Kierunek turystyka i rekreacja w Olsztynie możesz realizować na Wydziale Nauk o Środowisku Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Uczelnie w Olsztynie dążą do zapewnienia najwyższe jakości kształcenia w różnorodnych dziedzinach kształcenia.
4. Praca po studiach
Studia sportowe w Olsztynie z zakresu turystyki i rekreacji zapewniają bardzo wiele możliwości zatrudnienia i rozwoju zarówno w zakresie turystyki, jak i rekreacji. Absolwenci znajdują zatrudnienie w hotelach, w ośrodkach wypoczynkowych, w gospodarstwach agroturystycznych, w ośrodkach sportu i rekreacji, w urzędach administracji samorządowej i państwowej, w centrach rekreacji i odnowy biologicznej.
Studenci są przygotowywani do roli organizatorów turystki, pośredników turystycznych, agentów turystycznych, pilotów wycieczek krajowych i zagranicznych, rezydentów, przewodników, a zatrudniani są chętnie w biurach podróży, w organizacjach społecznych, w domach kultury, w fundacjach i stowarzyszeniach, a także w placówkach, które organizują zajęcia rekreacyjne dla dzieci i młodzieży.
5. Program studiów i przedmioty
W programie studiów na kierunku turystyka i rekreacja znajdziesz takie przedmioty jak np.:
-
fizjologia człowieka z elementami pierwszej pomocy przedmedycznej,
-
podstawy rachunkowości i finansów,
-
podstawy rekreacji i organizacja czasu wolnego,
-
ekologia i ochrona środowiska,
-
geografia turystyczna,
-
pływanie z elementami treningu sportowego,
-
geografia społeczno-ekonomiczna,
-
systemy informacji przestrzennej z elementami kartografii,
-
ochrona przyrody i bioróżnorodności,
-
zagospodarowanie turystyczno-rekreacyjne z elementami planowania przestrzennego,
-
pilotaż wycieczek krajowych i zagranicznych,
-
organizacja i zarządzanie turystyką i rekreacją,
-
biometeorologia w turystyce i rekreacji,
-
marketing i analiza rynku usług turystycznych,
-
turystyka i rekreacja osób starszych i niepełnosprawnych
-
i wiele innych.
Kierunek turystyka i rekreacja w Olsztynie nie przewiduje specjalizacje, jednak warto weryfikować aktualne informacje na ten temat na stronach internetowych uczelni w Olsztynie.
Studenci zdobywają wiedzę i umiejętności odnoszące się do organizacji i obsługi ruchu turystycznego, kreowania produktów turystycznych, świadczenia usług w branży turystycznej, organizacji czasu wolnego przy wykorzystaniu różnorodnych form rekreacji. Niezbędna wiedza odnosi się do ekonomii, zarządzania w turystyce i rekreacji, aktów prawnych, kwestii przyrodniczych, historycznych i kulturowych. Zapoznaje się także z zasadami tworzenia i promocji produktów turystycznych, które są dedykowane jednostkom i grupom społecznym. Rozwija umiejętności komunikacyjne, analityczne i predyspozycje językowe.