Gospodarka przestrzenna to kierunek studiów oferowany przez szkoły wyższe w Gdańsku. Studenci tego kierunku mają możliwość zdobycia wiedzy i umiejętności z zakresu m.in. planowania i gospodarowania przestrzennego, urbanistyki, architektury krajobrazu czy geograficznych systemów informatycznych.
Kierunki studiów w Gdańsku takie jak Gospodarka przestrzenna dają studentom możliwość wyboru specjalności, przez co mogą oni uczestniczyć w zajęciach zgodnych z ich zainteresowaniami i przyszłymi planami zawodowymi.
1. Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku Gospodarka przestrzenna możemy podzielić na:
1. Typ
-
Studia I stopnia (licencjackie, inżynierskie)
-
Studia II stopnia (magisterskie)
2. Tryb:
2. Zdobywana wiedza i umiejętności
Kierunki studiów takie jak Gospodarka przestrzenna umożliwiają studentom zdobycie wiedzy i umiejętności w zakresie m.in. zasad sporządzania koncepcji i projektów urbanistycznych, prowadzenia polityki rozwoju i polityki przestrzennej czy nowoczesnych technik komputerowych, w tym GIS. Studenci tego kierunku mogą także dowiedzieć się, w jaki sposób skutecznie rozwijać miasta i wsie oraz jak posługiwać się nowoczesnymi technikami wizualizacji.
Studenci kierunku Gospodarka przestrzenna mają także możliwość zapoznania się z zagadnieniami dotyczącymi np. społeczno-kulturowych podstaw gospodarki przestrzennej, jej ekonomicznych i prawnych podstaw, architektoniczno-urbanistycznych uwarunkowań gospodarki przestrzennej czy polityki regionalnej. Mogą także zdobyć wiedzę i umiejętności z zakresu m.in. planowania i projektowania urbanistycznego, rewializacji struktur miejskich, pozyskiwania danych o przestrzeni morskiej czy zarządzania przestrzenią strefy przybrzeżnej.
Przykładowe przedmioty oferowane przez uczelnie w Gdańsku na kierunku Gospodarka przestrzenna: ochrona europejskiego dziedzictwa kulturowego, metody analiz przestrzennych, urbanistyka i polityka rozwoju, planowanie rozwoju miast.