Interdyscyplinarny kierunek praca socjalna w Katowicach kumuluje wiedzę z zakresu socjologii, psychologii, pedagogiki, a także z zakresu prawa, ekonomii, filozofii czy antropologii. Są to studia przeznaczone dla osób, które pragną rozwiązywać problemy społeczne i zajmować się szeroko pojętą pracą socjalną.
Osoby, które odnajdują się w pracy socjalnej, mają poczucie społecznej misji. Chcesz zajmować się pracą społeczną i socjalną? Jesteś osobą komunikatywną i potrafisz pracować z ludźmi? Pragniesz pomagać ludziom w rozwiązywaniu problemów, z którymi się borykają? Jesteś osobą empatyczną i odpowiedzialną? Wybierz studia w Katowicach, które pomogą Ci zrealizować plany naprawcze obejmujące problemy społeczne i uzależnienia.
1. Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku praca socjalna możemy podzielić na:
1. Typ:
-
Studia I stopnia (licencjackie)
-
Studia II stopnia (magisterskie)
2. Tryb:
-
studia stacjonarne
-
studia niestacjonarne
Studia na kierunku praca socjalna w Katowicach realizowane są zarówno w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia licencjackie, które trwają 3 lata. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające 2 lata.
Uczelnie w Katowicach umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.
Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne.
2. Program studiów i przedmioty
Studia w Katowicach takie jak praca socjalna możesz realizować na uczelniach, które znajdziesz w dziale poniżej. Możesz mieć pewność, że uczelnie śląskie dbają o najwyższy poziom kształcenia w zakresie nauk humanistycznych, prawnych czy społecznych, a dobierana kadra akademicka służy studentom radą i doświadczeniem.
Najważniejsze przedmioty, jakie przyjdzie Ci realizować, to chociażby:
-
socjologia makrostruktur społecznych
-
elementy psychopatologii i psychologii klinicznej
-
wprowadzenie do pedagogiki
-
rozwój człowieka w cyklu życia
-
teorie i metody pracy socjalnej z jednostką i rodziną
-
zagadnienia patologii i profilaktyki społecznej
Program kształcenia pracy socjalnej skupia się na naukach z zakresu psychologii i rozwoju człowieka.