Praca socjalna to kierunek studiów oferowany przez szkoły wyższe w Toruniu. Studenci mogą zdobyć nie tylko wiedzę teoretyczną, ale i umiejętności praktyczne, np. poprzez praktyki zawodowe.
Kierunki studiów w Toruniu takie jak Praca socjalna dają studentom możliwość wyboru specjalności, przez co mogą oni uczestniczyć w zajęciach zgodnych z ich zainteresowaniami i przyszłymi planami zawodowymi.
1. Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku Praca socjalna możemy podzielić na:
1. Typ
2. Tryb:
2. Zdobywana wiedza i umiejętności
Kierunki studiów takie jak Praca socjalna umożliwiają studentom zdobycie wiedzy i umiejętności w zakresie m.in. komunikacji interpersonalnej, pedagogiki oraz psychologii. Program studiów zakłada także, że studenci np. zapoznają się z biomedycznymi podstawami rozwoju człowieka, zdobędą umiejętności z zakresu organizacji i finansowania projektów socjalnych czy zdobędą wiedzę z zakresu podstaw prawa.
Studenci kierunku Praca socjalna mogą też zdobyć umiejętność prowadzenia indywidualnej i grupowej pracy socjalnej, zapoznać się z zagadnieniami z pracy socjalnej m.in. w Unii Europejskiej, w opiece paliatywno-hospicyjnej czy w opiece u kresu życia. Mają również możliwość zdobycia wiedzy o prawnych aspektach pracy socjalnej dla polskich obywateli i cudzoziemców, a także z zakresu psychologii społecznej, socjoterapii czy socjologii małych grup.
W zależności od wybranej specjalności, studenci mogą np. poznać sposoby diagnostyki przemocy domowej, zapoznać się ze specyfiką pracy socjalnej z ofiarami przemocy domowej czy poznać instytucje wsparcia kobiet i sposoby ich aktywizacji. Mają też możliwość zapoznania się ze sposobami poradnictwa, aktywizacji oraz wsparcia instytucjonalnego grup zagrożonych wykluczeniem społecznym albo wykluczanych społecznie, np. migrantów i repatriantów czy osób z niepełnosprawnością.
Przykładowe przedmioty oferowane przez uczelnie w Toruniu na kierunku Praca socjalna: rynek pracy i aktywizacja bezrobotnych, aktywizacja środowisk lokalnych, piecza zastępcza.