Studia na kierunku praca socjalna, mają charakter praktyczny. W ramach kształcenia studenci poznają różne sposoby pomocy społecznej, która jest adresowana do jednostek lub całych grup społecznych.
W ramach zajęć poruszane są zagadnienia z zakresu współczesnych kierunków rozwoju polityki społecznej, zarządzania projektami socjalnymi czy prawa rodzinnego i opiekuńczego. Wszystkie przedmioty realizuje wykwalifikowana kadra, która ma bogate doświadczenie zawodowe oraz dydaktyczne.
Program kształcenia realizowany jest na podstawie programu Technologii Kreatywności, której celem jest wykształcenie u słuchaczy umiejętności przedsiębiorczych, myślenia poza schematem czy wzmocnienie kompetencji miękkich.
Dodatkowo w planie zajęć przewidziano nie tylko wykłady oraz ćwiczenia, ale też praktyki w cenionych organizacjach – Regionalnym Ośrodku Polityki Społecznej, instytucjach i organizacjach pomocy społecznej, pozarządowych czy ośrodkach wsparcia ekonomii społecznej.
Zajęcia prowadzone są za pomocą nowoczesnych metod oraz technik nauczania, dzięki którym nauka przebiega w interesujący i efektywny sposób. Studenci mają także możliwość wyjazdów zagranicznych w ramach programu Erasmus, które pozwalają rozwijać się zawodowo i zdobywać nowe doświadczenia zawodowe.
Studenci realizują program kształcenia zgodne z wybraną specjalnością. W ofercie studiów znajdują się takie propozycje, jak te z zakresu wsparcia rodziny i seniora, koordynatora usług społecznych, interwencji kryzysowej w pracy socjalnej czy zarządzania usługami społecznymi. Ciekawą propozycją są też specjalności obejmujące tematykę ekonomii społecznej i społecznej odpowiedzialności biznesu czy animatora życia społecznego.
Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku praca socjalna możemy podzielić na:
1. Typ
-
studia licencjackie,
-
studia magisterskie.
2. Tryb:
-
studia stacjonarne,
-
studia niestacjonarne,
-
studia online.
Zdobywana wiedza i umiejętności
Uczelnie w Lublinie na kierunku praca socjalna, kształcą absolwentów, którzy potrafią identyfikować problemy i patologie społeczne oraz rodzinne. Dokonują diagnozy oraz analizują problemy jednostek, grup czy rodzin.
Potrafią planować, tworzyć i wdrażać skuteczne rozwiązania problemów społecznych, reagować w sytuacjach kryzysowych czy przygotowywać i realizować programy profilaktyczne. Absolwent rozumie problematykę procesów rewitalizacji miast i potrafi zdobywać oraz rozliczać projekty finansowane ze środków UE.