Najtrudniejsze zadania – matura z matematyki 2024

Najtrudniejsze zadania – matura z matematyki 2024

Najtrudniejsze zadania – matura z matematyki 2024

16.05.2024

Najtrudniejsze zadania z ubiegłych lat – matura z matematyki 2024

Matematyka jest egzaminem o najniższej zdawalności spośród wszystkich matur na poziomie podstawowym. Tego egzaminu obawia się największa część maturzystów. Do arkuszy z matematyki na poziomie podstawowym tegoroczni zdający zasiądą już 8 maja 2024 r. Nadszedł czas intensywnych powtórek. Jaki sposób jest najskuteczniejszy?

Zdawalność matury 2023 matematyki, w terminie głównym oraz dodatkowym, wyniosła 88%. Średnie wyniki matury 2023 z matematyki to: 71 proc. (formuła 2023), 51 proc. (formuła 2015) możliwych do uzyskania punktów.

 

ABC matury z matematyki 2024

Matematyka jest zmorą niejednego maturzysty. W dzień egzaminu w powietrzu unosi się napięcie i stres, a w oczach zdających wyraźnie widać narastający strach. W arkuszu maturalnym z matematyki zawarte jest 29 zadań zamkniętych, każdy z nich punktowany na 1 pkt oraz 7-13 zadań otwartych. Maksymalna liczba punktów uzyskana przez zdającego może wynieść 46 punktów.

Na rozwiązanie zadań absolwenci szkół średnich będą mieli 180 minut. Minimum zaliczającym egzamin jest 30%, czyli 14 punktów. Abiturienci mogą mieć ze sobą długopis z czarnym wkładem, linijkę, cyrkiel oraz prosty kalkulator. Dozwolone jest także korzystanie z tablic z wybranymi wzorami.

Czytaj dalej 

matematyka matura 2024 na poziomie podstawowym

matura 2024 matematyka - rozszerzona

jak przygotować się do matury z matematyki

Najbardziej problematyczne zadania ubiegłych matur

Najlepszym sposobem na utrwalanie przyswojonej już wiedzy jest analiza błędów, zarówno swoich, jak i cudzych. Maturzystom radzi się, aby w powtórkach wrócili do próbnych egzaminów i przeanalizowali te polecenia, z których otrzymali niską lub zerową punktację. Ponadto, matematycy zalecają analizę „zadań problematycznych”, czyli takich, które sprawiały największy problem maturzystom w zeszłym roku i kilka lat temu.

Poniżej prezentujemy listę najbardziej problematycznych zadań, z których na przestrzeni lat wynik był najniższy:

  • Obliczanie wartości wyrażeń konta ostrego na podstawie sinusów, cosinusów i tangensów.
  • Zadania z własnościami trygonometrycznymi.
  • Zadania związane z ciągami geometrycznymi.
  • Zadania związane z okręgiem, punktami leżącymi w okręgu, jego średnicą oraz miarą kątów powstałych w wyniku przecięcia się cięciw w okręgu.
  • Zadania polegające na obliczeniu miary kąta trójkąta równoramiennego, w momencie, w którym posiadamy informacje np. o dwusiecznych kątów.
  • Zadania dotyczące wykresu funkcji.
  • Zadania dotyczące sześcianów i ostrosłupów.

sprawdź

 

Komentarze (0)

Teraz najważniejsze

matura 2024

zmiany na maturze 2024

arkusze maturalne

wyniki matur 2023

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

studia podyplomowe

 

Ciekawe

 


gdzie studiować

 

 

Nadchodzące wydarzenia