Fizyka medyczna to kierunek studiów oferowany przez szkoły wyższe w Gdańsku. Studenci tego kierunku mają możliwość zdobycia wiedzy i umiejętności z zakresu m.in. fizyki, matematyki oraz pracy laboratoryjnej. Program studiów zakłada też, że studenci zapoznają się z medycznymi zastosowaniami fizyki.
Kierunki studiów w Gdańsku takie jak Fizyka medyczna dają studentom możliwość zdobycia zarówno wiedzy teoretycznej, jak i umiejętności wykorzystania jej w praktyce poprzez np. zajęcia laboratoryjne.
1. Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku Fizyka medyczna możemy podzielić na:
1. Typ
-
Studia I stopnia (licencjackie)
-
Studia II stopnia (magisterskie)
2. Tryb:
2. Zdobywana wiedza i umiejętności
Kierunki studiów takie jak Fizyka medyczna umożliwiają studentom zdobycie wiedzy z zakresu fizyki, zwłaszcza fizyki jądrowej, a także jej zastosowań w medycynie oraz z zakresu prawa atomowego. Program studiów zakłada również, że studenci m.in. zapoznają się z nowoczesnymi metodami diagnostycznymi, procedurami diagnostycznymi i terapeutycznymi czy zdobędą umiejętność interpretacji i prezentacji wyników badań eksperymentalnych i teoretycznych.
Studenci kierunku Fizyka medyczna mogą też nauczyć się, jak posługiwać się bazami danych medycznych i jak stosować właściwe metody naukowe przy wykonywaniu procedur diagnostycznych i terapeutycznych. Wiedza, którą mogą zdobyć studenci w toku studiów, dotyczy także anatomii, fizjologii i patofizjologii oraz nowoczesnych technik informacyjnych, przetwarzania danych czy stosowania metod statystycznych.
Studenci kierunku Fizyka medyczna mogą zdobyć umiejętności i kompetencje w zakresie m.in. kalibracji urządzeń, doboru dawek promieniowania, obsługi sprzętu medycznego czy współpracy z lekarzami przy np. aparatach EKG, aparatach radioterapii onkologicznej czy aparatach do hemodializy.
Przykładowe przedmioty oferowane przez uczelnie w Gdańsku na kierunku Fizyka medyczna: podstawy medycyny klinicznej i jej diagnostyki obrazowej, biofizyka układów biologicznych, analiza i wizualizacja sygnałów.