Kiedy słyszmy słowo “rybactwo” automatycznie widzimy oczami wyobraźni wędkę, łódkę, staw i łownienie ryb - a przynajmniej powinno być to skojarzenie większości osób. Okazuje się jednak, że rybactwo jest więcej, niż weekendowym wypadem nad jezioro, aby się zrelaksować - jest dziedziną z zakresu nauk o żywności, a wiedza przekazywana na kierunku studiów o tej tematyce pochodzi z zakresu ekologicznej ochrony wód, fauny i flory zbiorników wodnych oraz technologii hodowli ryb użytkowych i ozdobnych. Gospodarka rybacka jest zespołem czynności planowanych i skoordynowanych ze sobą, które mają na celu zarządzanie organizmami wodnymi w racjonalny, ekonomiczny sposób oraz zgodnie z założeniami ekologii i ochrony przyrody. Można podzielić rybactwo na trzy poddziedziny - rybołówstwo słonowodne i rybołówstwo śródlądowe, zabiegi mając na celu utrzymanie naturalnej flory i fauny zbiorników wodnych oraz chów i hodowlę.
Jeżeli jesteś osobą zainteresowaną naukami przyrodniczymi, dotyczącymi ochrony środowiska, a w szczególności akwenów wodnych i chciałbyś poświęcić się temu profesjonalnie oraz w szkole przodujesz w takich przedmiotach jak biologia, chemia czy matematyka - studia na kierunku rybactwo powinny odpowiadać Twoim zainteresowaniom i planom zawodowym.
Jako student tego kierunku zostaniesz wyszkolony, aby umieć rozpoznać stan zdrowotny ryb, jak technicznie je poławiać, zabezpieczać oraz transportować, rekultywować środowisko wodne, jak zarządzać przedsiębiorstwem rybackim oraz w wielu innych przydatnych w rybactwie zajęciach.
Zanim staniesz się absolwentem będziesz uczęszczać na takie zajęcia z zakresu takich nauk jak matematyka, fizyka, biologia, mikrobiologia, genetyka, chemia, biochemia, hydrochemia, taksonomia ryb, anatomia i embriologia ryb, metoda chowu i hodowli ryb, ekologia i ochrona wód, rybactwo na wodach otwartych, choroby ryb i toksykologia, wylęgarnictwo i tym podobne na przykład poruszające prawne i ekonomiczne aspekty rybactwa.
Wiedza, którą zdobędziesz, studiując rybactwo |
Absolwent powinien posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:
|
Jaka praca, czyli gdzie będziesz pracował po kierunku rybactwo |
Absolwent kierunku rybactwo znajdzie zatrudnienie w/jako:
|
Jakie przedmioty zdawać na maturze?Żeby dostać się na studia na kierunku rybactwo, na większości uczelni przy rekrutacji brane są pod uwagę następujące przedmioty maturalne: matematyka, biologia, chemia, geografia, informatyka. |
szczegółowe wymagania na uczelniach
Kierunek rybactwo prowadzony jest przez:
Kierunek rybactwo prowadzony jest przez:
MIASTA, KTÓRE OFERUJĄ STUDIA NA KIERUNKU RYBACTWO