Rybactwo studia - kierunek studiów

Kiedy słyszmy słowo “rybactwo” automatycznie widzimy oczami wyobraźni wędkę, łódkę, staw i łownienie ryb - a przynajmniej powinno być to skojarzenie większości osób. Okazuje się jednak, że rybactwo jest więcej, niż weekendowym wypadem nad jezioro, aby się zrelaksować - jest dziedziną z zakresu nauk o żywności, a wiedza przekazywana na kierunku studiów o tej tematyce pochodzi z zakresu ekologicznej ochrony wód, fauny i flory zbiorników wodnych oraz technologii hodowli ryb użytkowych i ozdobnych. Gospodarka rybacka jest zespołem czynności planowanych i skoordynowanych ze sobą, które mają na celu zarządzanie organizmami wodnymi w racjonalny, ekonomiczny sposób oraz zgodnie z założeniami ekologii i ochrony przyrody. Można podzielić rybactwo na trzy poddziedziny - rybołówstwo słonowodne i rybołówstwo śródlądowe, zabiegi mając na celu utrzymanie naturalnej flory i fauny zbiorników wodnych oraz chów i hodowlę.

 

Dla kogo ten kierunek

Jeżeli jesteś osobą zainteresowaną naukami przyrodniczymi, dotyczącymi ochrony środowiska, a w szczególności akwenów wodnych i chciałbyś poświęcić się temu profesjonalnie oraz w szkole przodujesz w takich przedmiotach jak biologia, chemia czy matematyka - studia na kierunku rybactwo powinny odpowiadać Twoim zainteresowaniom i planom zawodowym.

 

Program studiów i przedmioty

Jako student tego kierunku zostaniesz wyszkolony, aby umieć rozpoznać stan zdrowotny ryb, jak technicznie je poławiać, zabezpieczać oraz transportować, rekultywować środowisko wodne, jak zarządzać przedsiębiorstwem rybackim oraz w wielu innych przydatnych w rybactwie zajęciach.

Zanim staniesz się absolwentem będziesz uczęszczać na takie zajęcia z zakresu takich nauk jak matematyka, fizyka, biologia, mikrobiologia, genetyka, chemia, biochemia, hydrochemia, taksonomia ryb, anatomia i embriologia ryb, metoda chowu i hodowli ryb, ekologia i ochrona wód, rybactwo na wodach otwartych, choroby ryb i toksykologia, wylęgarnictwo i tym podobne na przykład poruszające prawne i ekonomiczne aspekty rybactwa.

WAŻNE TEMATY

Jakie przedmioty zdawać na maturze?

Żeby dostać się na studia na kierunku rybactwo, na większości uczelni przy rekrutacji brane są pod uwagę następujące przedmioty maturalne: matematyka, biologia, chemia, geografia, informatyka.

szczegółowe wymagania na uczelniach

GDZIE STUDIOWAĆ KIERUNEK RYBACTWO

Województwo
Miejscowość
Typ studiów
Tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
typ studiów
tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

CZĘSTO WYBIERANE

Miasto
SORTOWANIE:

SPECJALNOŚCI / ŚCIEŻKI KSZTAŁCENIA NA KIERUNKU RYBACTWO

Tryb studiów
Typ studiów
Miasto
Województwo
SORTOWANIE:

Nic nie znaleziono

Zobacz inne kierunki Rolnictwo, leśnictwo i rybołóstwo

Typ studiów
Województwo
SORTOWANIE:

Wiedza, którą zdobędziesz, studiując rybactwo

Absolwent powinien posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:

 • prowadzenia przedsiębiorstw rybackich
 • gospodarowania zbiornikami wodnymi
 • chowu ryb
 • układania receptur pasz dla ryb
 • technik produkcji materiału zarybieniowego

Sprawdź w jakim trybie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

RYBACTWO STUDIA STACJONARNE

Sprawdź jakiego typu znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:

RYBACTWO STUDIA I STOPNIA

RYBACTWO STUDIA II STOPNIA

Jaka praca, czyli gdzie będziesz pracował po kierunku rybactwo

Absolwent kierunku rybactwo znajdzie zatrudnienie w/jako:

 • właściciel gospodarstwa rybackiego
 • ośrodkach zarybieniowych
 • kierownik gospodarki na jeziorze, zbiornikach wodnych i zaporach
 • produkcji i obrocie rybami akwariowymi
 • rezerwatach przyrody i parkach krajobrazowych
 • administracji

 

MIASTA, KTÓRE OFERUJĄ STUDIA NA KIERUNKU RYBACTWO

Komentarze (1)

Waldek odpowiedz

Kierunek studiów, który można bez wątpliwości rozpatrywać jako "kształcenie smieciowe". Co najciekawsze praktycznie nikt nie pracuje w zawodzie po studiach. Tu jest ciekawa sprawa, że znakomita większość przekwalifikowuje się do innych zawodów. I tak jak pięknie jest napisane ile to jest możliwości pracy i perspektyw... Tak tylko że do ich uzyskania czy realizacji nie są potrzebne te studia hahahaha! Ktoś się rozminal z rzeczywistością. W gospodarstwach pracują ludzie po rolnictwie, mechanicy po przyuczeniu, itp. Oznacza to że zdobyta wiedzą i kwalifikacje nie są w żaden sposób wartościowe i wyjątkowe. Tak samo w administracji publicznej ludzie po innych studiach.... Rybactwo jest całkowicie pozbawione konkurencyjności. Kierunek studiów do natychmiastowego zlikwidowania. Dlaczego kształcić ludzi skoro nikt z nich nie będzie pracował w zawodzie bo inne kierunki studiów dużo bardziej konkurencyjne dostarczają absolwentów dużo bardziej kompetentnych. Rybactwo już dawno "wyleciało z obiegu". Ten kierunek to tylko marnowanie zasobów ludzkich w kraju dotkniętym ogromnym problemem demograficznym. Osobiście uważam że wszystkie takiego typu kierunki powinny zostać natychmiastowo zlikwidowane ponieważ tak jak wcześniej napisałem z jednej strony marnotrawstwia zasoby ludzkie a z drugiej strony zasoby finansowe w postaci podatków, które są lokowanie w takie zupełnie nierentowe kierunki.