Dodaj do ulubionych

Rybactwo studia - kierunek studiów

Studia na kierunku Rybactwo to studia inżynierskie lub magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 3,5 roku (studia I stopnia) lub 1,5 roku (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (inżyniera lub magistra inżyniera).

Jakie przedmioty zdawać na maturze?

Żeby dostać się na studia na kierunku rybactwo, na większości uczelni przy rekrutacji brane są pod uwagę następujące przedmioty maturalne: matematyka, biologia, chemia, geografia, informatyka.

szczegółowe wymagania na uczelniach

GDZIE STUDIOWAĆ KIERUNEK RYBACTWO

Województwo
Miejscowość
Poziom studiów
Forma studiów

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
  poziom studiów
  forma studiów

  Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

  grupa kierunku

   Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

   Nie znaleziono żadnej uczelni

   Rybactwo - zasady rekrutacji

   • Terminy rekrutacji

   • Czas trwania

   • Przedmioty maturalne

   • Limity

   • Progi

   Poziom i forma studiów

   POPULARNE MIASTA

   CZĘSTO WYBIERANE

   Miasto
   SORTOWANIE:

   Specjalności / ścieżki kształcenia na kierunku rybactwo

   Forma studiów
   Poziom studiów
   Miasto
   Województwo
   SORTOWANIE:

   Nic nie znaleziono

   Wiedza, którą zdobędziesz, studiując rybactwo

   Program studiów i przedmioty

   Jako student tego kierunku zostaniesz wyszkolony, aby umieć rozpoznać stan zdrowotny ryb, jak technicznie je poławiać, zabezpieczać oraz transportować, rekultywować środowisko wodne, jak zarządzać przedsiębiorstwem rybackim oraz w wielu innych przydatnych w rybactwie zajęciach.

   Zanim staniesz się absolwentem będziesz uczęszczać na takie zajęcia z zakresu takich nauk jak matematyka, fizyka, biologia, mikrobiologia, genetyka, chemia, biochemia, hydrochemia, taksonomia ryb, anatomia i embriologia ryb, metoda chowu i hodowli ryb, ekologia i ochrona wód, rybactwo na wodach otwartych, choroby ryb i toksykologia, wylęgarnictwo i tym podobne na przykład poruszające prawne i ekonomiczne aspekty rybactwa.

    

   Absolwent powinien posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:

   • prowadzenia przedsiębiorstw rybackich
   • gospodarowania zbiornikami wodnymi
   • chowu ryb
   • układania receptur pasz dla ryb
   • technik produkcji materiału zarybieniowego

   Jak wyglądają studia na kierunku rybactwo?

   Kiedy słyszmy słowo “rybactwo” automatycznie widzimy oczami wyobraźni wędkę, łódkę, staw i łownienie ryb - a przynajmniej powinno być to skojarzenie większości osób. Okazuje się jednak, że rybactwo jest więcej, niż weekendowym wypadem nad jezioro, aby się zrelaksować - jest dziedziną z zakresu nauk o żywności, a wiedza przekazywana na kierunku studiów o tej tematyce pochodzi z zakresu ekologicznej ochrony wód, fauny i flory zbiorników wodnych oraz technologii hodowli ryb użytkowych i ozdobnych.

   Gospodarka rybacka jest zespołem czynności planowanych i skoordynowanych ze sobą, które mają na celu zarządzanie organizmami wodnymi w racjonalny, ekonomiczny sposób oraz zgodnie z założeniami ekologii i ochrony przyrody. Można podzielić rybactwo na trzy poddziedziny - rybołówstwo słonowodne i rybołówstwo śródlądowe, zabiegi mając na celu utrzymanie naturalnej flory i fauny zbiorników wodnych oraz chów i hodowlę.

    

   1. Typ i tryb studiów

   Osoby, które aplikują na kierunek zdobędą wszechstronne wykształcenie przyrodnicze.

    

   Studia na kierunku Rybactwo możemy podzielić na:

   1. Poziom:

    

   2. Forma:

    

   Powyższe studia są dostępne jedynie w trybie stacjonarnym, w którym zajęcia odbywają się od poniedziałku do piątku. Jeżeli więc możesz sobie pozwolić na codzienną obecność na uczelni i pełne poświęcenie się nauce, to taka forma kształcenie będzie dla ciebie idealnym wyborem.

    

   2. Program studiów i przedmioty

   Ze względu na interdyscyplinarny program nauczania na kierunku rybactwo, studenci zdobędą kompleksową wiedzę z zakresu nauk przyrodniczych, technicznych i biologicznych, biotechnologii, ochrony środowiska oraz ekologii. W siatce zajęć znajdzie się wiele ciekawych i zarazem rozwijających przedmiotów powiązanych powyższą tematyką. Oto wybrane z nich:

   • anatomia i embriologia ryb
   • rybackie zasoby wód
   • paszoznawstwo oraz żywienie ryb i skorupiaków
   • hydrotechnika rybacka

   Program kształcenia zakłada także realizacje obieralnych bloków specjalizacyjnych, których aktualną ofertę znajdziesz na oficjalnych stronach internetowych, wybranych uczelni wyższych.

    

   3. Nabywane umiejętności

   Jako student kierunku rybactwo zdobędziesz wiele cennych umiejętności praktycznych, które z powodzeniem wykorzystasz w swojej przyszłej pracy zawodowej. Przede wszystkim będziesz miał okazję poznać techniki połowu i transportu ryb oraz zaawansowane techniki ich przetwórstwa.

   Ponadto nauczysz się podejmowania działań na rzecz ochrony środowiska wodnego oraz profesjonalnej oceny jego jakości. Studenci poznają także regulacje prawa wodnego i rybackiego oraz nauczą się ich zastosowania w praktyce.

    

   4. Dla kogo ten kierunek

   Jeżeli jesteś osobą zainteresowaną naukami przyrodniczymi, dotyczącymi ochrony środowiska, a w szczególności akwenów wodnych i chciałbyś poświęcić się temu profesjonalnie oraz w szkole przodujesz w takich przedmiotach jak biologia, chemia czy matematyka - studia na kierunku rybactwo powinny odpowiadać Twoim zainteresowaniom i planom zawodowym.

   Ile trwają studia i jaki tytuł uzyskasz?

   Studia na kierunku Rybactwo trwają 3,5 roku (studia I stopnia) lub 1,5 roku (studia II stopnia).

   Studia pierwszego stopnia na kierunku rybactwo będą trwały trzy i pół roku, czyli siedem semestrów. Po tym czasie zdobędziesz tytuł inżyniera. Jeżeli zdecydujesz się na studia drugiego stopnia, na naukę poświęcisz półtora roku, czyli trzy semestry. Po upływie tego czasu i obronie pracy dyplomowej zdobędziesz tytuł magistra.

   Jaka praca, czyli gdzie będziesz pracował po kierunku rybactwo

   Absolwent kierunku rybactwo znajdzie zatrudnienie w/jako:

   • właściciel gospodarstwa rybackiego
   • ośrodkach zarybieniowych
   • kierownik gospodarki na jeziorze, zbiornikach wodnych i zaporach
   • produkcji i obrocie rybami akwariowymi
   • rezerwatach przyrody i parkach krajobrazowych
   • administracji

    

   Zobacz inne kierunki Rolnictwo, leśnictwo i rybołówstwo

   Typ studiów
   Województwo
   SORTOWANIE:

   Zobacz inne kierunki Rolnictwo, leśnictwo i rybołówstwo - podyplomowe

   Typ studiów
   Województwo
   SORTOWANIE:

   MIASTA, KTÓRE OFERUJĄ STUDIA NA KIERUNKU RYBACTWO

   Komentarze (2)

   Donek odpowiedz

   Do Waldka. Większość właścicieli gospodarstw rybackich jest po tym kierunku. W PZW, RZGW, urzędach marszałkowskich też pracują ludzie po tym kierunku. W czasie konkursu ogłaszanego na dany obwód rybacki, najwięcej pktów dostaje osoba, która skończyła ten kierunek. Ustawa o rybactwie wymusza zatrudnianie specjalistów po tym kierunku, aby spełniać wymogi narzucane przez UE. Do tego dochodzą jeszcze specjaliści od rybactwa morskiego, którzy w Polsce też mają co robić, bo ten sektor w Polsce stale się rozwija. Wystarczy przejrzeć opracowania GUS. Skoro nie masz o tym pojęcia, to po co wypisujesz te swoje wywody? Niestety wielu ludzi myśli podobnie, a w Czechach rocznie kończy te studia więcej ludzi i tam mimo, że jest mniej wody i nie ma dostępu do morza, to tam ludzie nie gadają takich głupot. Nie będę nawet wspominał o krajach skandynawskich, gdzie takich specjalistów się ceni, chyba wiesz dlaczego. A może w końcu się dowiesz? A może skończyłeś jakiś słaby kierunek i po prostu wylewasz żale, że nie masz pracy? Ale to chyba nie wina kierunku.

   Waldek odpowiedz

   Kierunek studiów, który można bez wątpliwości rozpatrywać jako "kształcenie smieciowe". Co najciekawsze praktycznie nikt nie pracuje w zawodzie po studiach. Tu jest ciekawa sprawa, że znakomita większość przekwalifikowuje się do innych zawodów. I tak jak pięknie jest napisane ile to jest możliwości pracy i perspektyw... Tak tylko że do ich uzyskania czy realizacji nie są potrzebne te studia hahahaha! Ktoś się rozminal z rzeczywistością. W gospodarstwach pracują ludzie po rolnictwie, mechanicy po przyuczeniu, itp. Oznacza to że zdobyta wiedzą i kwalifikacje nie są w żaden sposób wartościowe i wyjątkowe. Tak samo w administracji publicznej ludzie po innych studiach.... Rybactwo jest całkowicie pozbawione konkurencyjności. Kierunek studiów do natychmiastowego zlikwidowania. Dlaczego kształcić ludzi skoro nikt z nich nie będzie pracował w zawodzie bo inne kierunki studiów dużo bardziej konkurencyjne dostarczają absolwentów dużo bardziej kompetentnych. Rybactwo już dawno "wyleciało z obiegu". Ten kierunek to tylko marnowanie zasobów ludzkich w kraju dotkniętym ogromnym problemem demograficznym. Osobiście uważam że wszystkie takiego typu kierunki powinny zostać natychmiastowo zlikwidowane ponieważ tak jak wcześniej napisałem z jednej strony marnotrawstwia zasoby ludzkie a z drugiej strony zasoby finansowe w postaci podatków, które są lokowanie w takie zupełnie nierentowe kierunki.

   Popularne

   studia

   matura 2023

    

    

   Teraz najważniejsze

   matura 2023

   zmiany na maturze 2023

   arkusze maturalne

   wyniki matur 2022

   rekrutacja na studia

   studia

   kierunki studiów

   studia podyplomowe

    

   Ciekawe

    


   gdzie studiować

    

    

   Nadchodzące wydarzenia

   • ul. Toruńska 55-57, 85-023 Bydgoszcz https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJD6xJq5UTA0cRsS4Mgx-LGnc https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/74719-kpsw-studia-bydgoszcz.jpg Akademia Kujawsko-Pomorska
   • ul. Stokłosy 3, 02-787 Warszawa, tel. 22 45 72 300, fax. 22 45 72 303 https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJbVsxiY8yGUcRqP5BezchYwU https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/5a4be-vistula-warszawa.jpg Akademia Finansów i Biznesu Vistula w Warszawie
   • ul. Stokłosy 3, 02-787 Warszawa, tel. 22 45 72 300, fax. 22 45 72 303 https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJT8rqz9DLHkcRXVRfpPuQcfs https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/5433e-sgtih-vistula.jpg Szkoła Główna Turystyki i Hotelarstwa Vistula w Warszawie
   • ulica Rzemieślnicza 5, 81-855 Sopot https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=sopocka%20szko%C5%82a%20wy%C5%BCsza https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/59f1e-sans-sopot.jpg Sopocka Akademia Nauk Stosowanych
   • ul. Kowalska 5 20-115 Lublin https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJ73HP7UFXIkcR6V4MugltyWs https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/9778e-collegium-humanum.jpg Collegium Humanum - Szkoła Główna Menedżerska (filia w Lublinie)
   • ul. gen. Sylwestra Kaliskiego 2, 00 – 908 Warszawa 46 https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJ8WBAKPfKHkcRBWVI4EFdjeM https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/113ce-wat.jpg Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie