Rybactwo

Rybactwo

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
poziom studiów
forma studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Filtrowanie
Województwo
    Miejscowość
      Status uczelni
        Typ uczelni
          Więcej filtrów
          Poziom studiów
            Forma studiów
              Czas trwania

                Nie znaleziono uczelni spełniających kryteria wyszukiwania

                Rybactwo studia - kierunek studiów

                Studia na kierunku Rybactwo to studia inżynierskie lub magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 3,5 roku (studia I stopnia) lub 1,5 roku (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (inżyniera lub magistra inżyniera).

                Jakie przedmioty zdawać na maturze?

                Żeby dostać się na studia na kierunku rybactwo, na większości uczelni przy rekrutacji brane są pod uwagę następujące przedmioty maturalne: biologia, matematyka, chemia, informatyka, geografia.

                Rybactwo - zasady rekrutacji

                • Terminy rekrutacji

                • Czas trwania

                • Przedmioty maturalne

                • Limity

                • Progi

                Wiedza, którą zdobędziesz, studiując rybactwo

                Program studiów i przedmioty

                Jako student tego kierunku zostaniesz wyszkolony, aby umieć rozpoznać stan zdrowotny ryb, jak technicznie je poławiać, zabezpieczać oraz transportować, rekultywować środowisko wodne, jak zarządzać przedsiębiorstwem rybackim oraz w wielu innych przydatnych w rybactwie zajęciach.

                Zanim staniesz się absolwentem będziesz uczęszczać na takie zajęcia z zakresu takich nauk jak matematyka, fizyka, biologia, mikrobiologia, genetyka, chemia, biochemia, hydrochemia, taksonomia ryb, anatomia i embriologia ryb, metoda chowu i hodowli ryb, ekologia i ochrona wód, rybactwo na wodach otwartych, choroby ryb i toksykologia, wylęgarnictwo i tym podobne na przykład poruszające prawne i ekonomiczne aspekty rybactwa.

                 

                Absolwent powinien posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:

                • prowadzenia przedsiębiorstw rybackich
                • gospodarowania zbiornikami wodnymi
                • chowu ryb
                • układania receptur pasz dla ryb
                • technik produkcji materiału zarybieniowego

                Jak wyglądają studia na kierunku rybactwo?

                Kiedy słyszmy słowo “rybactwo” automatycznie widzimy oczami wyobraźni wędkę, łódkę, staw i łownienie ryb - a przynajmniej powinno być to skojarzenie większości osób. Okazuje się jednak, że rybactwo jest więcej, niż weekendowym wypadem nad jezioro, aby się zrelaksować - jest dziedziną z zakresu nauk o żywności, a wiedza przekazywana na kierunku studiów o tej tematyce pochodzi z zakresu ekologicznej ochrony wód, fauny i flory zbiorników wodnych oraz technologii hodowli ryb użytkowych i ozdobnych.

                Gospodarka rybacka jest zespołem czynności planowanych i skoordynowanych ze sobą, które mają na celu zarządzanie organizmami wodnymi w racjonalny, ekonomiczny sposób oraz zgodnie z założeniami ekologii i ochrony przyrody. Można podzielić rybactwo na trzy poddziedziny - rybołówstwo słonowodne i rybołówstwo śródlądowe, zabiegi mając na celu utrzymanie naturalnej flory i fauny zbiorników wodnych oraz chów i hodowlę.

                 

                1. Typ i tryb studiów

                Osoby, które aplikują na kierunek zdobędą wszechstronne wykształcenie przyrodnicze.

                 

                Studia na kierunku Rybactwo możemy podzielić na:

                1. Poziom:

                 

                2. Forma:

                 

                Powyższe studia są dostępne jedynie w trybie stacjonarnym, w którym zajęcia odbywają się od poniedziałku do piątku. Jeżeli więc możesz sobie pozwolić na codzienną obecność na uczelni i pełne poświęcenie się nauce, to taka forma kształcenie będzie dla ciebie idealnym wyborem.

                 

                2. Program studiów i przedmioty

                Ze względu na interdyscyplinarny program nauczania na kierunku rybactwo, studenci zdobędą kompleksową wiedzę z zakresu nauk przyrodniczych, technicznych i biologicznych, biotechnologii, ochrony środowiska oraz ekologii. W siatce zajęć znajdzie się wiele ciekawych i zarazem rozwijających przedmiotów powiązanych powyższą tematyką. Oto wybrane z nich:

                • anatomia i embriologia ryb
                • rybackie zasoby wód
                • paszoznawstwo oraz żywienie ryb i skorupiaków
                • hydrotechnika rybacka

                Program kształcenia zakłada także realizacje obieralnych bloków specjalizacyjnych, których aktualną ofertę znajdziesz na oficjalnych stronach internetowych, wybranych uczelni wyższych.

                 

                3. Nabywane umiejętności

                Jako student kierunku rybactwo zdobędziesz wiele cennych umiejętności praktycznych, które z powodzeniem wykorzystasz w swojej przyszłej pracy zawodowej. Przede wszystkim będziesz miał okazję poznać techniki połowu i transportu ryb oraz zaawansowane techniki ich przetwórstwa.

                Ponadto nauczysz się podejmowania działań na rzecz ochrony środowiska wodnego oraz profesjonalnej oceny jego jakości. Studenci poznają także regulacje prawa wodnego i rybackiego oraz nauczą się ich zastosowania w praktyce.

                 

                4. Dla kogo ten kierunek

                Jeżeli jesteś osobą zainteresowaną naukami przyrodniczymi, dotyczącymi ochrony środowiska, a w szczególności akwenów wodnych i chciałbyś poświęcić się temu profesjonalnie oraz w szkole przodujesz w takich przedmiotach jak biologia, chemia czy matematyka - studia na kierunku rybactwo powinny odpowiadać Twoim zainteresowaniom i planom zawodowym.

                Ile trwają studia i jaki tytuł uzyskasz?

                Studia na kierunku Rybactwo trwają 3,5 roku (studia I stopnia) lub 1,5 roku (studia II stopnia).

                Studia pierwszego stopnia na kierunku rybactwo będą trwały trzy i pół roku, czyli siedem semestrów. Po tym czasie zdobędziesz tytuł inżyniera. Jeżeli zdecydujesz się na studia drugiego stopnia, na naukę poświęcisz półtora roku, czyli trzy semestry. Po upływie tego czasu i obronie pracy dyplomowej zdobędziesz tytuł magistra.

                Jaka praca, czyli gdzie będziesz pracował po kierunku rybactwo

                Absolwent kierunku rybactwo znajdzie zatrudnienie w/jako:

                • właściciel gospodarstwa rybackiego
                • ośrodkach zarybieniowych
                • kierownik gospodarki na jeziorze, zbiornikach wodnych i zaporach
                • produkcji i obrocie rybami akwariowymi
                • rezerwatach przyrody i parkach krajobrazowych
                • administracji

                 

                Zobacz inne kierunki rolnictwo, leśnictwo i rybołówstwo - podyplomowe

                Filtrowanie
                Województwo
                  Poziom studiów

                  Miasta, które oferują studia na kierunku Rybactwo

                  Teraz najważniejsze

                  matura 2024

                  zmiany na maturze 2024

                  arkusze maturalne

                  wyniki matur 2023

                  rekrutacja na studia

                  studia

                  kierunki studiów

                  studia podyplomowe

                   

                  Ciekawe

                   


                  gdzie studiować

                   

                   

                  Nadchodzące wydarzenia

                  • ul. Kopernika 26, Kraków https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=akademia%20ignatianum https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/0b0ba-akademia-ignatianum.jpg Uniwersytet Ignatianum w Krakowie
                  • ul. Rakowicka 27, 31-510 Kraków https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJoTuW7B5bFkcRCmmIk7KFjxI https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/6ee41-ue-krakow-studia.jpg Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie
                  • Łódź https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/c8c81-akademia-sztuk-pieknych-w-L.jpg Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi
                  • ul. Pigonia 1, Rzeszów https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJM5haPPj6PEcRAXpvuNl9L0M https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/d0984-uniwersytet-rzeszowski.jpg Uniwersytet Rzeszowski
                  • Budynek Główny AWF w Krakowie Akademia Wychowania Fizycznego im. Bronisława Czecha w Krakowie
                  • ul. Ostrowskiego 22, 53-238 Wrocław https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJ-1e4NozBD0cRCFt8gAWtS5k https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/bfdcf-wsh-wroclaw.jpg Wrocławska Akademia Biznesu w Naukach Stosowanych

                  Komentarze (2)

                  Donek odpowiedz

                  Do Waldka. Większość właścicieli gospodarstw rybackich jest po tym kierunku. W PZW, RZGW, urzędach marszałkowskich też pracują ludzie po tym kierunku. W czasie konkursu ogłaszanego na dany obwód rybacki, najwięcej pktów dostaje osoba, która skończyła ten kierunek. Ustawa o rybactwie wymusza zatrudnianie specjalistów po tym kierunku, aby spełniać wymogi narzucane przez UE. Do tego dochodzą jeszcze specjaliści od rybactwa morskiego, którzy w Polsce też mają co robić, bo ten sektor w Polsce stale się rozwija. Wystarczy przejrzeć opracowania GUS. Skoro nie masz o tym pojęcia, to po co wypisujesz te swoje wywody? Niestety wielu ludzi myśli podobnie, a w Czechach rocznie kończy te studia więcej ludzi i tam mimo, że jest mniej wody i nie ma dostępu do morza, to tam ludzie nie gadają takich głupot. Nie będę nawet wspominał o krajach skandynawskich, gdzie takich specjalistów się ceni, chyba wiesz dlaczego. A może w końcu się dowiesz? A może skończyłeś jakiś słaby kierunek i po prostu wylewasz żale, że nie masz pracy? Ale to chyba nie wina kierunku.

                  Waldek odpowiedz

                  Kierunek studiów, który można bez wątpliwości rozpatrywać jako "kształcenie smieciowe". Co najciekawsze praktycznie nikt nie pracuje w zawodzie po studiach. Tu jest ciekawa sprawa, że znakomita większość przekwalifikowuje się do innych zawodów. I tak jak pięknie jest napisane ile to jest możliwości pracy i perspektyw... Tak tylko że do ich uzyskania czy realizacji nie są potrzebne te studia hahahaha! Ktoś się rozminal z rzeczywistością. W gospodarstwach pracują ludzie po rolnictwie, mechanicy po przyuczeniu, itp. Oznacza to że zdobyta wiedzą i kwalifikacje nie są w żaden sposób wartościowe i wyjątkowe. Tak samo w administracji publicznej ludzie po innych studiach.... Rybactwo jest całkowicie pozbawione konkurencyjności. Kierunek studiów do natychmiastowego zlikwidowania. Dlaczego kształcić ludzi skoro nikt z nich nie będzie pracował w zawodzie bo inne kierunki studiów dużo bardziej konkurencyjne dostarczają absolwentów dużo bardziej kompetentnych. Rybactwo już dawno "wyleciało z obiegu". Ten kierunek to tylko marnowanie zasobów ludzkich w kraju dotkniętym ogromnym problemem demograficznym. Osobiście uważam że wszystkie takiego typu kierunki powinny zostać natychmiastowo zlikwidowane ponieważ tak jak wcześniej napisałem z jednej strony marnotrawstwia zasoby ludzkie a z drugiej strony zasoby finansowe w postaci podatków, które są lokowanie w takie zupełnie nierentowe kierunki.